Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için denize açılmıştır

  1 ziyaretçi

  dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için denize açılmıştır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk bilim insanı kimdir?

  Dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen ilk bilim insanı kimdir?

  İlk olarak dünyanın yuvarlak olduğunu söyleyen kişi, M.Ö. 500’lü yıllarda Pisagor’dur. Sisamlı Pisagor, antik İyonya'nın en ünlü düşünürlerinden biri olmuş Yunan filozof ve Pisagorculuğun kurucusuydu. Politik ve dinî öğretilerini daha çok Magna Graecia'da yayan Pisagor, önce Platon ve Aristo'nun felsefelerini sonra ise tüm Batı felsefesini etkiledi. En popüler önermesi "Pisagor'un teoremi"dir. Pisagor ve öğrencileri her şeyin matematikle ilgili olduğuna, sayıların nihai gerçek olduğuna, matematik aracılığıyla her şeyin tahmin edilebileceğine ve ölçülebileceğine inanmışlardır.

  Dünyanın yuvarlak olduğunu fiilen ilk kanıtlayan kişi ise Macellan’dır. Ferdinand Macellan, 1519'dan 1522'ye kadar Doğu Hint Adaları'na beraber sefer düzenlediği dostu Juan Sebastián Elcano ile birlikte, dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olan Portekizli kaptan ve kâşif. İspanyol İmparatorluğu'nun desteğiyle denize açıldı.

  Dünyanın Yuvarlak Olduğu Ne Zaman Kanıtlandı?

  Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında 25 yaşındayken başladı. Macellan, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için ilk kez keşif seferlerine ise 1512 yılında çıktı. Macellan’nın çıktığı bu keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk gezi olarak tarihe geçti. Macellan Güney Amerika’da bulunan boğazdan geçerek Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birleştirecek bir gezi yaptı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için 1519 yılında denize açılan denizci kimdir?

  Kristof Kolomb'un Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İspatladığı İddiası - Malumatfuruş

  Kristof Kolomb'un Dünyanın Yuvarlak Olduğunu İspatladığı İddiası - Malumatfuruş

  Kristof Kolomb’un Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Keşfettiği İddiası Doğru Değil

  Ünlü İtalyan kâşif Christopher Columbus’un (Türkçe okunuşuyla Kristof Kolomb) (1451-1506), dünyanın yuvarlak olduğunu keşfettiği iddiası doğru değildir. Kristof Kolomb, Dünya’nın bir küre olduğunu kendisinden önce yazılan denizcilik kitaplarından öğrenmişti.  Kriftof Kolomb Dünya’nın etrafında tur atmamıştı, İspanya’da batıya açıldığında önce Bahamaları, Karayipleri ve Orta Amerika’yı keşfetmişti. Ancak Kolomb, İspanya Kralı Ferdinand’ın finanse ettiği seferinde 1492 yılında Amerika kıtasını keşfettiğinin farkında da değildi. Kristof Kolomb yeni bir kıta keşfettiğini fark edemeden ölmüştü.

  Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfettiği seyahati ile kimsenin Dünya’nın yuvarlak olduğuna inanmadığı bir dönemde Dünya’nın küre biçiminde olduğunu ispatladığına dair yanlış iddiayı içeren metnin bir örneği şu şekilde:

  Kristof Kolomb, dünyanın yuvarlak olduğunu keşfeden kişi değildi. Dünyanın küre biçiminde olduğu M.Ö. 3. yüzyıldan bu yana dile getirilen bir husustu. Antik Yunanistan’da Dünya’nın çevresinin ölçülmesine dahi çalışılıyordu. Kolomb, Müslüman denizcilerin kitaplarından, dünyanın yuvarlak olduğunu ve devamlı olarak batıya gidilirse, yine aynı yere gelineceğini öğrenmişti.

  Kolomb, Amerika kıtasını keşfettiği deniz seferine çıkmadan önce Dünya’nın coğrafyası ve yapısı konusunda ayrıntılı yazılar kaleme alan teolog ve felsefeci Pierre D’Ailly ile istişare etmişti. Dünyanın bir küre olduğunu bilen ve Kanarya Adaları ile Japonya arasındaki mesafenin 2300 mil olduğunu -yanlış- hesaplayan Kolomb, Atlantik üzerinden batıya yelken açacağı daha hızlı ve daha güvenli olacağına inandığı bir rota tasarladı. Kristof Kolomb, hep batıya hareket ederek doğuya ulaşılacağını sanıyordu ve batıya doğru hareket etmenin Uzak Doğu’ya ulaşmanın en kısa yolu olduğunu düşünüyordu.

  Kolomb’un amacı dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak da değildi. Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki hakimiyetindan ötürü doğudaki baharat ve ipek gibi değerli emtiaların batıya taşınabileceği güvenli bir ticaret yolu keşfetmeyi amaçlayan Kristof Kolomb 1492 yılı Ağustos ayında İspanya’dan 3 gemiyle denize açıldı. Kolomb ve mürettebatı, 36 günlük yolculuktan sonra 12 Ekim 1492’de Bahama Adalarına ayak bastı. Kolomb batıya doğru hareketinde (orjinine göre) doğuya değil, Amerika kıtasına yani batıya ulaşmıştı. İspanya’dan hareket ettiği seferinde böylelikle 1492 yılında yeni kıtayı keşfetmişti. Ancak, Bahamalara ayak bastığında Kolomb, Avrupalılar tarafından bilinmeyen yepyeni bir kıta keşfettiğinin farkına varamamıştı. Kendi algısı bir yanlışlıktan ibaretti.  Bahamalardan sonra yolculuğuna devam eden Kolomb, Çin olduğunu sandığı Küba ile Japonya sandığı Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ne ulaştı.

  Bu keşfinin ardından Kolomb, 1493 yılında İspanya’ya geri döndü. 1492 ile 1504 yılları arasında Karayipler ve Güney Amerika’ya (1492, 1493, 1498 ve 1502’de olmak üzere) toplam dört sefer gerçekleştiren Kolomb, 1506 yılında yeni bir kıta keşfettiğinin farkına varamadan hayata gözlerini kapadı.

  Dünyanın yuvarlak olduğunu deneyimleyen / kanıtlayan ve yerkürenin çevresini dolaşan ilk insan, Macellan’ın kölesi ve tercümanı olan Zenci Henry’dir. Dünya etrafında tek seferde ilk kez dolanan kişi ise Juan Sebastián Elcano ve geri kalan mürettebatıdır. Macellan, çıktığı dünya turunu aslında tamamlayamadı. Turunun yarısındayken öldürüldü. Fakat, bu yarım kalan tur ile birlikte dünyanın etrafını bir kişinin dolanmış olmasını sağladı. Bu kişi de 1511’de Portekiz’den Hint Okyanusu üzerinden Uzakdoğu’ya yaptığı seyahatte Malezya’daki köle pazarında satın aldığı Zenci Henry, bundan sonra yaptığı tüm seyahatlerde yanından ayrılmayan Zenci Henry oldu.

  Kristof Kolomb Dünyanın Yuvarlak Olması

  Yazı kaynağı : www.malumatfurus.org

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu kim buldu ve keşfetti? Dünyanın yuvarlak olduğu ne zaman kanıtlandı

  Dünyanın yuvarlak olduğunu fiilen ilk kanıtlayan Macellan oldu. Macellan keşif için çıktığı deniz yolculuğunda Batıya ve doğuya gidildikçe saat farkları olduğunu gözlemledi.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğunu Kim Buldu ve Keşfetti?

   Dünyanın yuvarlak olduğunu yaptığı keşif gezileri sonucunda Macellan buldu. Keşif esnasında öncelikle batı ve Doğu arasındaki saat farklarını ve günlerin arasındaki uzunluk farkını keşfettiler. Yönler arasındaki saat farkları nedeni ile denizciler için uluslararası bir saat sistemi kuruldu.

   Keşif seyahatlerinden döndüklerinde seyir defterindeki ilk tarihle son tarihin birbirini tutmadığını gözlemleyerek yaptıkları hesaplar sonucunda günlerin arasındaki uzunluk farkını hesapladılar. Tüm bu araştırmalar uzun yıllar sürdü ve sonucunda dünyanın yuvarlak olduğu kanıtlandı. Macellan 1521 yılında Filipinler’deki Mactan savaşında son seferini tamamladıktan hemen sonra da vefat etti.

   Dünyanın Yuvarlak Olduğu Ne Zaman Kanıtlandı?

   Macellan ilk deniz yolculuğuna 1505 yılında 25 yaşındayken başladı. Macellan, dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için ilk kez keşif seferlerine ise 1512 yılında çıktı. Macellan’nın çıktığı bu keşif gezisi dünya çevresinde yapılan ilk gezi olarak tarihe geçti. Macellan Güney Amerika’da bulunan boğazdan geçerek Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birleştirecek bir gezi yaptı.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap