Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  devlet hastanesinde sigortasız muayene ücreti ne kadar 2023

  1 ziyaretçi

  devlet hastanesinde sigortasız muayene ücreti ne kadar 2023 Ne90'dan bulabilirsiniz

  Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri 2023

  Hastane Muayene Ücretleri 2023 & Sigortalı-Sigortasız

  Devlet hastanesi muayene ücreti kaç TL 2022? Güncel Devlet ve özel sigortasız ,sigortalı muayene ücretleri

  Devlet hastanesi muayene ücreti ne kadar, kaç TL 2022?

  Devlet hastanesi muayene ücreti ne kadar, kaç TL 2022?

  Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

  Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

  Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

  Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

  Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

  Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

  Yazı kaynağı : www.haberturk.com

  Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2023 Güncel)

  Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri (2023 Güncel)

  Devlet hastanelerinde sigortasız muayene olmak isteyen kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen hastalar öncelikle doktor muayenesi olabilmek için randevu almalı kayıt işlemlerini de gerçekleştirebilmek için hastanenin veznesinden kayıt ücretlerini yatırdıkları takdirde muayene olabilmektedirler. Randevu alarak doktor muayenesi olacak olan ve tahlil yaptıracak kişiler hastanenin acil girişi hariç vezneye 50 TL. yatırdıkları takdirde muayene olabilmektedirler. Devlet hastanelerinde ya da diğer hastaneler de sigortalı olan hastalara öncelik tanınmaktadır. Sigortalı kişiye çıkan masraflar daha az olmakta ya da hiç olmamaktadır. Bu aldığınız hizmete ve hastaneye göre değişiklik gösterebilirken sigortalı hastaların randevu ve giriş işlemleri daha pratik ve zahmetsiz olur. Sigortası olmayan kişiler bir kaç işlem yaptıktan sonra ve ücretlerini yatırdıktan sonra muayene olabilirler. Fakat sigortası olmayan kişiler hastaneye muayeneye gitmeden önce bir kaç işlem yapmaları gerekir. Ve hastane de kendilerine çıkan ücreti ödemeleri gerekir. Bu işlemler sonucun da muayene olabilirler.

  SGK primi yatırmayan kişiler için uygulanan muayene ücretleri ve Sgk’lı olmayan kişilerin önce ve sonra yapması gereken işlemleri araştırdık.

  Üniversite Hastaneleri Güncel Muayene Ücretleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

  Sigortası Olmayanların Muayene Ücretleri

  Gitmek istediğiniz hastane devlet hastanesi ise 30 TL ücreti yatırmaz muayene olamaz ve tahlil yaptırılamaz. Fakat bir kaç işlem ile ücret yatırmadan muayene ve tahlil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Ücretsiz muayene için herhangi bir sigortalı iş yerinde çalışıyor olmayan emekli olmayan ve bakmakla yükümlü olunanların sigortaları olmayan kişiler Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına giderek  gelir testi yaptırmaları ve gelir testi sonucu ödenecek olan genel sağlık sigortası primini yatırdıktan sonra istedikleri devlet hastanesinden ücret ödemeksizin yararlanabilirler.

  Bunun haricinde GSS (genel sağlık sigortası) primini ödemeyen, sağlık sigortası olmayan kişilerde istedikleri devlet hastanelerinden ücretleri ödedikleri takdirde muayene olabilirler. Muayene 50 TL olarak belirlenmiş ve ücreti karşıladığınız takdirde muayene olmak mümkündür.

  GSS prim borcunuzu buradan sorgulayabilirsiniz.

  Genel sağlık sigortasına tabi olmayan herkes ücret ödeyerek sağlık hizmeti alabileceğinden, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigorta kapsamına girmek ve düzenli olarak genel sağlık sigortası primlerini yatırmak bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Özellikle ayakta muayene gerektirmeyen yani daha ağır hasta olan kişilerde ya sigortalı bir işte çalışmalı ya da GSS primlerini düzenli ödemeleri önemli bir noktadır. Aksi takdirde sağlık hizmetlerinden ciddi paralar vererek yararlanmak durumunda kalabilirsiniz.

  Gelir Testi: Sigorta başvurusu yaptığınız zaman zaman sizden gelir testi istenecektir. Bu gelir testinde maddi durumunuz göz önünde bulundurularak size devlet tarafından sigorta bağlanıp bağlanamayacağı kararlaştırılır. Genel sağlık sigortası kapsamında sigorta almaya hak kazanırsanız az bir miktar prim ödemesi yaparak hizmetinizi başlatabilirsiniz.

  2023 Senesi Genel Sağlık Sigortası Primleri

  Genel sağlık sigortası primleri asgari ücret göz önüne alınarak belirlenmiştir. 2023 yılında asgari ücret brüt olarak 10.008  TL olarak belirlenmiştir. Bir kişinin aylık geliri asgari ücretin 1\3’ü kadar ise kişi devlet hastanelerinde sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ayrıca para ödemez. Bu gibi kişilerin borcu devlet tarafından ödenir. Genel sağlık sigortası primlerini her ay düzenli bir şekilde ödeyen kişiler ekstra bir ücret ödemeden muayene olurlar. 15 TL muayene ücreti ödeyerek muayene olurlar. Sigortası olmayan kişiler ise devlet hastanelerinde 2023 yılı sonuna kadar belirlenmiş 50 TL muayene ücretini ödeyerek muayene olurlar. Özel hastanelerin ücretleri hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Hastane ve gideceğiniz bölüme göre farklılık gösterebilir. Bunun için gideceğiniz hastaneyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

  Sigortalı Olan Kişilerin Muayene Ücretleri

  Devlet kurumlarında çalışıyorsanız, emekli iseniz, özel kurumlarda çalışıyorsanız ya da sigortası olan bir vatandaşsanız devlet hastanelerinde çok küçük miktar da para ödeyerek tedavi olabilirsiniz. Sigortası olan bir kişi devlet hastanelerinde 6 TL giriş ücreti vererek, üniversite hastanelerinde muayene için 7 TL üniversiteler bağlı sağlık hizmetlerin de muayene olmak için 8 TL gibi düşük miktar para ödemesi yaparak muayene olurlar. Özel hastaneler de ise sigortalı hastalara çok iyi indirimler yapılmaktadır. 15 TL giriş ücreti ödeyerek muayene olabilirsiniz. Ayrıca sigortası olan kişiler eczaneden de uygun fiyata ilaç alabilmektedirler. Kısacası sigortalı bir kişi bütün sağlık hizmetlerinden daha az para ödeyerek yararlanabilmektedir. Devlet Hastanesi Sigortasız Muayene Ücretleri tarifesini inceleyebilirsiniz.

  Güncel GSS Primleri Ne Kadar Oldu?

  Bu yıl zamlanan brüt asgari ücret 10.008 TL’dir. Genel sağlık sigortası prim ödemeleri ve hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapılır. Gelir testi yaptıran kişinin hanedeki canlı sayısının asgari ücretin 3’te biri kadar ve daha altında ise genel sağlık sigortası primi tutarını devlet karşılar. Aylık GSS primi, 2023 yılında 300  TL oldu. 

  E-Devlet üzerinden 4B – 4-A ve 4-C  li vatandaşlarımız için muayene ve katılım payı sorgulama servisi hizmete açılmıştır. Bu konu hakkında Hastane Muayene Katılım Payı Sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  Düzenli olarak GSS primi ödemeyen ve prim borcu bulunan, sigortası olmayıp halen gelir testi yaptırmayan kişiler devlet hastanelerinden muayene olmak ve tahlil yaptırabilmek için geçen yıl yani  geçerli olan 50 TL ücreti vezneye ödedikleri takdir de bu sene de muayene olabilirler.

  Sigortalı Muayene Ücretleri 2023

  Emekli olanların aylığından kesilen devlet hastanesi muayene ücretlerine ve işyerlerinde sigortalı çalışanların eczanede ödedikleri katılım paylarına da zam geldi. Hemen hemen her sene olduğu gibi bu sene de zam elen sağlık hizmetlerine katılım paylarını şu şekilde açıklayabiliriz;

  Eğer sigortalı çalışıyor ve devlet hastanelerinde muayene oluyorsanız ödediğiniz geçen yıllarda 5 TL. iken %20 zam geldi ve 6 liraya yükseldi. Eğitim araştırma hastanelerine muayene olmak istiyorsanız ödeyeceğiniz tutara 7 lira eklemelisiniz son olarak da üniversite hastanelerine ise muayene katılım payı 8 TL. olmuştur.

  Hastane İlave Ücretleri Nelerdir?

  Devlet hastanelerinde bazı dallarda ise ilave ücret talep edilmektedir. Bu ücretler;

  Hastane Türü, İlave ücret oranı, yapılan tedavi türü (ayaktan, yatarak) muayenenin yapıldığı branşa göre farklılıklar göstermektedir.  SGK ilave ücret konusunda şu bilgilere yer vermektedir;

  Bununla beraber hastaneler yoğun bakım hizmetleri gibi bazı alanlarda ilave ücret alamazlar. Bu alanları ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri isimli dokümanı indirerek inceleyebilirsiniz. Bunun haricinde hastanede yaptığınız işlemlere ait ücretleri hastane ücret hesaplama sihirbazından tespit edebilirsiniz.

  Sigortasız Hasta Hastaneye Gitmeden Önce Ne Yapmalıdır?

  Sigortası Olmayan Kişiler Ne Yapmalı?

  Devlet her alanda olduğu gibi sağlık alanında da vatandaşın mağdur olmaması için gerekli bir çok adım atmıştır. Devlet sigortası olmayan kişilerin de sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Her hangi bir yerde sigortasız çalışan kişiler, emekliliği gelmeden işten çıkarılan kişiler ve bakıma muhtaç çalışamayacak durumda olan kişiler için genel sağlık sigortası bulunmaktadır. Fakat devlet tarafından sigortası olmayan kişilere işsizlik maaşı kapsamında sigorta yapılmaktadır. Devlet bakıma muhtaç kişilerin de sigortasını ödemektedir.

  Eğer sizin de sigortanız yoksa ya da çevrenizde bu gibi kişiler tanıyorsanız Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunduğunuz ilçe Kaymakamlıklarına, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek içinde bulunduğunuz durumdan bahsedip sigorta başvurusunda bulunabilirsiniz. Ve bu şekilde sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.

  2023 yılında asgari ücretin net olması sebebi ile muayene ücretlerinde değişiklik olması söz konusu olabilir. Fiyatlar konusunda herhangi bir değişiklik olması halinde sizlerle sitemizden paylaşacağız.

  Yazı kaynağı : www.esnafkefalet.net

  Devlet Hastanesi ve Muayene Ücreti Şikayetleri - Şikayetvar

  SGK Muayene Ücreti Şikayetleri - Şikayetvar

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap