Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  diş çekildikten kaç saat sonra sigara içilir

  1 ziyaretçi

  diş çekildikten kaç saat sonra sigara içilir Ne90'dan bulabilirsiniz

  diş çektirdikten sonra sigara içmek

  Yirmilik Diş Çekiminden Sonra Sigara İçmek

  Yirmilik Diş Çekiminden Sonra Sigara İçmek

  Eğer sigara içiyorsanız, alışkanlığınızın yirmi yaş dişlerinizin çekilmesinden sonraki iyileşme sürecini nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Ağız hijyeniniz, yaralarınızın ne kadar iyi iyileştiğini ve enfeksiyon ihtimalini ve diğer komplikasyonları doğrudan etkilediğinden, sigara, puro, pipo ve e-sigara dahil sigara içmek nasıl zararlar veriyor, bunların farkında olmanız gerekir. Yirmilik diş çekiminden sonra sigara içmek de farkındalığını kazanmanız gereken durumlardan biridir.

  Kötü haber şu: hızlı iyileşme ve komplikasyonlardan kaçınma şansı için ameliyattan sonra sigarayı bırakmak. İyi haber şu ki, sigarayı tamamen bırakmak için iyi bir zaman olabilir!

  Sigara İçmek Dişleriniz İçin Neden Kötüdür?

  Sigara genellikle dişeti iltihabına neden olduğundan ve nikotin dişlerinizdeki bakterilerle etkileşime girebileceğinden, periodontal hastalığın ana nedenidir. Sigara içmenin en belirgin semptomlarından biri, dişlerin üzerindeki mine tabakasında renk değişikliği ve ağız kokusudur. Bu diş eti çürümesine ek olarak diş eti iltihabı ve hastalığına yol açabilir.

  Birçok sigara içen, sigara içme alışkanlıklarından kaynaklanan hasar nedeniyle yirmi yaş dişlerini çektirir ve her türlü sigara içmenin hasara yol açabileceğini hatırlamakta fayda var. Bu, pipo, sigara veya puro içtiğinizde, diş ve ağız sağlığınızı riske attığınız anlamına gelir.

  Sigara içmek ayrıca kan dolaşımınıza oksijen eksikliğine neden olabilir. Bu, yirmi yaş dişlerinin çekiminde ameliyattan sonra bir yaranız varsa çabuk iyileşmeyebileceği anlamına gelir. Bir yaranın iyileşmesi ne kadar uzun sürerse, enfekte olma tehlikesi o kadar fazla olur ve kanınızda oksijen yoksa, bir enfeksiyonla etkili bir şekilde mücadele edemez.

  Yirmi Yaş Diş Çekiminden Sonra Sigara İçebilir misiniz?

  En iyi tavsiye sigarayı tamamen bırakmaktır, ancak sigara içmeye devam etmek istiyorsanız, en azından yaralarınız tamamen iyileşene kadar sigara içmekten kaçınmalısınız. 72 saat minimum süre olarak kabul edilebilir, ancak ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. Eğer iyileşme problemi yaşıyorsanız, tamamen iyileşinceye kadar sigara içmeye geri dönmemelisiniz.

  Diş etlerinin iyileşip iyileşmediğini görmek için, durumlarını kontrol etmek için aynaya bakmanız yeterlidir. Diş etleriniz hala kırmızı ve iltihaplıysa, sigara içmemelisiniz, çünkü bu sadece durumu kötüleştirecektir. Bununla birlikte, diş etleriniz pembe görünüyorsa ve iyileşmişse, sigara içmeye devam edebilirsiniz.

  Sigara İçmek Yerine Neler Yapabilirsiniz?

  Nikotine ihtiyacınız varsa ve sigara içmeme konusunda kararlıysanız, en iyi seçenek nikotin bantları gibi bırakmanıza yardımcı olacak araçlar kullanmaktır. Bu bantlar, cildiniz yoluyla sisteminize nikotin gönderir, bu nedenle yaranızı doğrudan tahriş etmez.

  E-sigaralar genellikle sigarayı bırakmak isteyen kişilere tavsiye edilirken, bu alternatif, yirmi yaş dişlerinin çıkarılmasından sonra uygun değildir. Bunun nedeni, bir emme hareketinin, yaranızdaki pıhtı oluşumunu etkilemesi ve diş yuvasının iyileşmemesidir. E-sigaralardan gelen buhar da tahrişe neden olabilir. Nikotin sakızından ve diğer tüm çiğnenebilir yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

  Sigaradan Kaynaklanan Komplikasyonlar

  Sigara içmenin neden olduğu ana komplikasyon, iyileşme süresinin uzamasıdır. Duman yarayı tahriş etmeye devam edeceğinden, iyileşmesi daha uzun sürer ve bir pıhtı tam olarak oluşmadan enfekte olabilir. Sigara içmenin, daha sonra sadece oral veya diş sorunlarına değil, ciddi tıbbi sorunlara yol açabilecek birçok zararlı toksin içerdiğini unutmayın.

  Diş yuvasının iyileşmemesi, yirmi yaş dişlerinin çıkarılmasından sonra sigara içilmesinin neden olduğu en büyük komplikasyonlardan biridir ve ilk ameliyattan daha da acı verici olabilir. Sorun, kemiklerinizi ve sinirlerinizi korumak için oluşan kan pıhtısı parçalandığında ve diş yuvası enfekte olduğunda ortaya çıkar.

  Diş yuvası enfeksiyonu iyileşme süresini önemli ölçüde uzatır ve yaklaşık bir hafta boyunca şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu ağrı genellikle dişetinizden gözlerinize ve kulaklarınıza ve boynunuzdan aşağıya doğru yayılır. Diş yuvası enfeksiyonu ayrıca ağız kokusuna ve ağzınızda hoş olmayan bir tada neden olur. Diş yuvası enfeksiyonunda en kötü senaryo, kronik kemik enfeksiyonudur (osteomiyelit).

  Yaralarınız iyileştikten sonra bile sigara içmeye devam etmek diş sağlığınızı etkilemeye devam edecektir. Birçok sigara içicisi, sigara içilmesi nedeniyle daha fazla dişini çektirmek zorunda kalmaktadır.

  Yirmilik diş çekiminden sonra nasıl diş fırçalanmalıadlı makalemize de göz atın!

  Yazı kaynağı : dissagligiuzmani.com

  Diş Çekimi Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

  Diş çekimi bütün diş hekimlerinin en son tercihleri arasında yer alır. İmkanı varsa dişi korumak için tüm tedaviler uygulanır. bazı durumlarda ise dişi çekmekten başka bir seçenek kalmamıştır. Bu içeriğimizde diş çekimi sonrasında sıklıkla oluşan enfeksiyon, şiddetli ağrı gibi durumların oluşmaması için bilinmesi gereken konulara değ ineceğiniz. Diş çekimi nasıl yapılır sorumuzun cevabını ise yukarıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

  Kanamayı Önlemek

  dis cekimi bilgileri

  Diş çekiminden sonra kanın pıhtılaşmasını sağlayarak yoğun kanamayı önlemek için çekim bölgesine ıslak gazlı bez yerleştirilir. Bu bez 40 dk boyunca çekilen alanda kalmalıdır.Kanamanın devam etmesi durumunda gazlı bezi yenilemek gereklidir. Diş çekildikten sonra 2 gün boyunca çok hafif bir kanama oluşabilir. Bu süre içinde sigara içmek ve pipetle bir şeyler içmek kan pıhtılarını oynatarak kanamaya neden olacağından bu durumlardan kaçınmak gereklidir. Diş çekimi sonrası kanama ne kadar sürer ve kanamayı önlemek için neler yapılır hakkında hekiminiz detaylı tavsiyeleri sizlere verecektir.

  Ağız Çalkalama

  Çekimden hemen sonra ağzınızı çalkalamayın! Çekim yapıldıktan bir gün sonra ılık tuzlu su ile çalkalama yapabilirsiniz. Bu konuda hekim tavsiyesine uymanız konusunda dikkatli olmalısınız. Bazı cerrahi çekimlerde tuzlu su çekim bölgesi için uygun olmayabilir. Hekiminiz size belki uygun olan bir ağız çalkalama suyu önerebilir.

  Şişlik Oluşumu

  Diş çekimi sonrasında şişlik ve ciltte morarmalar nadir de olsa meydana gelebilir. Bunun için yanağınıza soğuk pres uygulaması yapabilirsiniz. Soğuk pres uygulaması çekimden sonraki  5 saat içinde saatte 20 dk uygulama şekli ile yapılmalıdır.

  İlaç Kullanımı

  Genellikle diş çekimlerinden sonra basit ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilir. Fakat ağrıların giderilmemesi durumlarında daha güçlü bir ilacı hekiminiz reçete edebilir ve bu ilacı kullanırken hekiminizin yada eczacınızın önerdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

  Yeme ve İçme

  Diş hekimleri çekim yapıldıktan sonra ilk gün için bol miktarda sıvı almanızı tavsiye ederler. Ve diş çekildikten sonra 2 saat içinde yeme-içme tavsiye edilmez. Sıcak ve soğuk yiyeceklerin tüketilmemesine dikkat etmek gereklidir. çekim yapılan taraftan yememeye dikkat edilmelidir. Diş çekimi yaptıktan sonra dişlerinizi fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat çekim bölgesindeki temizlik konusunda hassas ve nazik olmalısınız.

  Diş çekimi sonrasında yukarıdaki önerilere dikkat edildiği takdirde ortalama 2 gün içinde hızlı bir iyileşme süresi oluşmaktadır. Diş çekimi normal şartlarda basit bir işlemdir. Diş çekimi ne kadar sürer sorusu diş hekimi fobisi olanlarında sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bu sorunun cevabı ise ancak nasıl bir çekim yapılacağı ile alakalıdır.

  Çekilen Dişin Yerini Doldurmak için Alternatifler

  dis-cekimi-esdent

  Çekilen dişin yerini doldurmak önemli bir konudur. Çekimden sonra oluşan boşluklar zaman için çene kemiğinde erimeye sebep olacaktır. Bu doldurma işlemi için bir kaç diş tedavisi alternatifi mevcuttur. En sık tercih edilen iki yöntem ise implant ve porselen köprüdür.

  İmplant tedavisi porselen köprüye göre daha az risk taşır. Sebebi komşu dillere herhangi bir müdahale gerektirmeyen işlemlerdir. İmplant tedavisi çekilen dişin kemiğinin uygun olması durumunda diğer dişlere zarar vermeden boşluğu tamamlamak için en mantıklı tedavi şeklidir. Tek bir diş değil de tüm dişlerinizi çektirdiyseniz eğer yerini doldurmak için çıkarılabilir tam protez ve implantlar bu durumda tercih edilebilir uygulamalardır.

  Yazı kaynağı : www.esdent.com.tr

  Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Doğal, kalıcı dişlerimizin ömür boyu sürmesi amaçlanmıştır; ancak, diş çekiminin gerekli olabileceği birkaç durum vardır. Yakın zamanda bir diş çektirdiyseniz, o zaman kesinlikle yapılması ve yapılmaması gereken şeylere dikkat etmelisiniz.

  Diş çekimi sonrası ne yapıp yapmayacağınızı bilmek, aşırı ağrıdan kurtulmanızı sağlayabilir ve doğru şekilde iyileşmenize yardımcı olabilir.

  İşte diş çekimi yaptıktan sonra hızlı ve güvenli bir iyileşme sağlamak için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler.

  Hemen Yemeyin veya İçmeyin

  Diş hekimleri, diş çekildikten hemen sonra yemek yemekten kaçınmanızı tavsiye eder. Kan pıhtısının ekstraksiyon bölgesi etrafında oluşması zaman alır. Bu nedenle ameliyattan hemen sonra yemek yemekten, içmekten ve konuşmaktan kaçınmak akıllıca olacaktır.

  Susamışsanız, su içmek için asla pipet kullanmayın. Ameliyattan sonraki ilk birkaç saat yumuşak gıdalar tüketin.

  Kanamayı Durdurmak için Tampon Yapın

  Bir miktar kanama olacak ve diş hekiminiz sizden çekim tamamlandıktan sonra en az 45 dakika gazlı bez saklamanızı isteyecektir. Kanamanın biraz daha ağır olması durumunda, gazlı bezi ısırmanızda bir sakınca yoktur. Basınç kanamayı durdurmaya yardımcı olacaktır.

  Buz Paketleri Kullanın

  Diş çekildikten sonra hiç ağrı hissetmeyebilirsiniz, ancak çoğu zaman bu anesteziden duyarsızlıktan kaynaklanır. Ayrıca, daha sonra çekilen bölgede biraz şişlik yaşayabilirsiniz.

  Karmaşık çekimlerden sonra şişlik ve ağrı oluşabilir. Bu gibi durumlarda, bir buz torbası sadece şişliği azaltmanıza değil, aynı zamanda ağrıyı da kontrol etmenize yardımcı olabilir. 15-20 dakika ağzınızın dışına buz torbası uygulamalısınız.

  Nazikçe Fırçalayın

  Dişlerinizi nazikçe fırçalayın ve çekilen diş bölgesininin etrafını fırçalamaktan kaçının. Normalde, ekstraksiyonu takip eden saatler içinde ekstraksiyon etrafında bir kan pıhtısı oluşur. Fırçalama sırasında uyguladığınız basınç kan pıhtısını yerinden oynatabilir ve komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kan pıhtısının yerinden çıkmasını önlemek için dikkatlice ve olabildiğince nazikçe fırçalayın.

  Asla Sigara İçmeyin

  Diş çekildikten sonra sigara içmek birçok komplikasyona davetiye çıkarabilir. Sadece kanı zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda sadece birkaç gün içinde ekstraksiyon bölgesi çevresinde kuru yuvaların oluşmasına neden olabilir.

  Katı Yiyeceklerden Uzak Durun

  Ekstraksiyon uyuşuklukları olduğu sürece, iyi miktarda ısırma gücü gerektiren yiyecekleri yemekten uzak durun. Bu, siz bilmeden kan pıhtısına veya ekstraksiyon bölgesine zarar verebilir. İdeal olarak, diş hekimleri katı yiyecekleri yalnızca 4-5 saat çekimden sonra yemeniz gerektiğini söylüyor.

  Aspirin Almayın

  Şişliğin çok fazla ve ağrılı olduğunu da hissederseniz diş hekiminize başvurun. Ağrı kesiciler, özellikle de Aspirin çekilen diş  bölgesi çevresinde leke oluşumunu geciktirebileceği ve kanamayı arttırabileceği için kullanmayın.

  Yazı kaynağı : www.dentsuadiye.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap