Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  dilek livaneli zülfü livaneli akrabamı

  1 ziyaretçi

  dilek livaneli zülfü livaneli akrabamı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Dilek Livaneli

  Dilek Livaneli

  Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı “Fark Yaratanlar” programı altıncı sezonunda da devam ediyor. Altıncı sezonun on dördüncü Fark Yaratan’ı Dilek Livaneli oldu.

  Dilek Livaneli, 13 yıllık öğretmenliğinin son 6 yılını Samsun’da Kumköy İlköğretim Okulu’nda geçirdi. Bu köy okulunda birçok proje geliştiren Livaneli, okulun hem öğretmeni, hem çalışanı, hem de müdürü oldu.

  Dilek Livaneli, Kumköy köy okulunda dört farklı sınıfa aynı derslik içinde eğitim vererek öğretmenlik mesleğini sürdürüyor. Ders saatleri dışında da köy halkı ve köy okulunda okuyan çocuklar için çalışmalar yapıyor. Dilek Livaneli işe ilk olarak “Okulum Gençleşiyor” projesi ile başladı. Öğrenciler için okulun bir odasını hobi sınıfına çevirdi. Öğrencilerin hayata daha donanımlı katılımları için onlarca farklı proje geliştirdi. Öğrencilerini ilk defa buz pateni, opera, sinema ve tiyatro ile tanıştırdı. Sadece okulda okuyan öğrencileri için değil, Kumköylüler için de çalışmalar yaptı. İlk olarak köyde okuma yazma bilmeyen kadınlar için okuma yazma kursları düzenledi. Dilek öğretmen köyde yaşayan kadınlar için devlet ve özel sektör desteği ile bir ayakkabı atölyesi açarak kadınların ekonomik açıdan güçlenmelerine yardımcı oldu.

  İdealist bir öğretmen olan Dilek Livaneli yaptığı çalışmalardan dolayı onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı tarafından 2015 Küresel Öğretmen Ödüllerine aday gösterildi ve dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu.

  Dilek Livaneli, köy okulundaki çocukların kendi yaşıtlarından geri kalmamaları için çalışmalarda bulundu. Sadece öğrenciler için değil yetişkinler için de projeler geliştirdi. Kumköy’deki kadınların hem ekonomik özgürlüklerini, hem de özgüvenlerini kazanmalarına yardımcı oldu. Bir köyün kaderini değiştirdi. Hem Samsun Kumköy’de köy okulunda okuyan öğrencilerin, hem de köyde yaşayan kadınların hayatında kocaman bir fark yarattı.

  Yazı kaynağı : www.sabancivakfi.org

  Dilek Livaneli kimdir?

  dilek livaneli

  Göğsümüzü kabartan kadınlar

  Göğsümüzü kabartan kadınlar

  Neval Çam, Ayşe Ören ve Yasemin Adar.

  Bir kaç isim daha vereyim.

  Dilara Fındıkoğlu, Nehir Özzengin, Dilek Livaneli, Bilge Gürer.

  Belki de hiç bir zaman sosyal medya fenomenleri kadar ünlü olamayacak, sahne başına milyonları cebe atamayacak,televizyonlarda boy gösteremeyecekler.

  Ama tanıtmaktan gurur duyacağım isimler.

  "Türk isterse" ile başlayan sözlerin arkasından gelen üç noktayı dolduracak kadınlar.

  Her şeyden önce, çoluğumuza, çocuğumuza örnek göstereceğimiz isimler.

  Hadi tanıyalım onları.

  Neval ÇAM

  Henüz 17 yaşında, işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştirdi.

  Bu arada fısıldamak isterim; halen işaret dili diplomamı gidip alamadığım hocam Erhan Kılıç'ı da sevgi ile anıyorum.

  Neval Çam'ın bu alanda geliştirdiği proje Microsoft tarafından "Yılın En Başarılı Kadın Yazılım Girişimcisi" seçildi.

  Bu sayede hayali olan Stanfort Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde 4 yıl tam burs hakkı kazandı.

  Ayşe ÖREN

  Türkiye'nin ilk ve tek uzay mimarı.

  Boğaziçi Üniversitesi Teknopark'ın kuruluş firması olarak "Teknoparklar" dahiline kabul edilen ve Sanayi Bakanlığından Tekno-Girişim alan ilk tasarımcı.

  2015 yılında Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından "geleceğin lideri" seçilidi.

  Yasemin ADAR

  Türkiye'nin Dünya Şampiyonu İlk kadın güreşçisi.

  2016'da Riga'da düzenlenen "Avrupa Güreş Şampiyonası" Kadınlar (75 kiloda) en son Rus rakibini 7-0 yenerek,Türkiye tarihinde kadınlarda, ilk altın madalyanın sahibi oldu.

  Dilara FINDIKOĞLU

  İngiliz Basını'nca "son zamanların en yaratıcı ve umut vadeden tasarımcıları" arasında seçildi.

  Fransız "Vogua" Dergisi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni'nin Carine Roidfeld'in çıkardığı "CR Fashion Book'ta "mezuniyet koleksiyonu" Rihanna tarafından giyildi.

  Fındıkoğlu'nun tasarımlarını giyen bir diğer yıldız isim de Madonna.

  Nehir ÖZZENGİN

  Müzik yeteneği 4 yaşında keşfedilen Nehir şimdi 8 yaşında.

  İtalya!da yapılan uluslararası "İschia Piyano Yarışması"nda Dünya İkincisi oldu.

  Piyanist Nehir Özzengin, 2005 yılında İzmir'de doğdu.

  Ailesinin tek çocuğu olan Nehir, eğitimine İzmir'deki Türk Alman Kültür Eğitim Vakfı Okulları TAKEV'de devam ediyor.

  Dilek LİVANELİ

  Pek çok kişi soyadından ötürü onu, ünlü Zülfü Livaneli'nin kızı zanneder.

  Oysa sözünü ettiğimiz Dilek Livaneli, 1981 Samsun Bafra doğumlu bir köy kızıdır.

  Farklı köy okullarında, dört sınıf bir arada tek öğretmen olarak eğitim-öğretim veren 15 yıllık köy okulu öğretmenidir.

  Okulunun hem müdürü hem de hizmetlisi olarak yıllarca görev yapmıştır.

  Dilek öğretmen öğrencileriyle ailelerini ilk kez, sinema, tiyatro, opera ve müzelerle tanıştırmıştır.

  Köydeki anneleri ve çocuklarını hayatlarında ilk kez uçağa bindirerek şehirlerarası turlar düzenlemiştir.

  "Dünya Vatandaşlığı" projesini hayata geçirip 4 yılda 11 farklı ülkeden köye gelen eğitmenlerle İngilizce kamplar düzenlemiştir.

  "Dünya Vatandaşlığı" projesini hayata geçirip, 4 yılda 11 farklı ülkeden köye gelen eğitmenler ile İngilizce kamplar düzenlemiştir.

  Dilek öğretmen sayesinde köyde okuma yazma bilmeyen kadın kalmamıştır.

  Ayrıca Türkiye'de ilk defa "Köyde Opera" organizasyonunu gerçekleştirmiştir.

  Türkiye'nin "Rol model öğretmeni" ödülünü almıştır.

  Bilge GÜRER

  Bu kızımız da Adana'lı.

  Gülçin ve Cem Gürer'in kızı.

  Gururla söyleyeyim, benim de akrabam.

  Babasının teşviki ile daha 7 yaşında iken piyano eğitimi almaya başladı.

  Bilge 2016 yılında İstanbul'da düzenlenen "11.Uluslararası Pera Piyano yarışması"nda (11-14 yaş kategorisinde) 1.lik ödülüne layık görüldü.

  Aynı yılın Aralık ayında Viyana'da düzenlenen 1.Viyana düzenlenen "Edelweiss Uluslararası Piyano Yarışmasında kategorisinde 1.lik kazandı.

  Bige Gürer'in o küçücük müzik hayatı başarılarla dolu.

  Türkiye sizinle gurur duyuyor genç kadınlar.

  Hadi daha ileriye.

  Yazı kaynağı : www.5ocakgazetesi.com

  Dilek Livaneli Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Eşi Kimdir?

  Dilek Livaneli Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Eşi Kimdir?

  Dilek Livaneli kimdir? Dünyanın en iyi öğretmenleri listesinde ilk 50 öğretmen arasına giren ve tek Türk öğretmen olarak yer alan Dilek Livaneli kaç yaşında? Kimin kızı? Babası kimdir? Nereli? Eşi kimdir? Kiminle Evli? İşte biyografisi ve kısaca hayatı!

  Bu yazıda yer alan başlıklar
  Nasıl Tanındı?
  Kaç Yaşında?
  Eşi Kimdir?

  Dilek Livaneli, 1981 senesinde Samsun iline bağlı Bafra ilçesinde dünyaya geldi. Üniversite eğitimine başlayana kadar tüm öğrenim hayatını Bafra ilçesinde tamamladı. Ardından lisans eğitimini yapmak için Ankara'ya gitti. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu.

  İdealist öğretmenlerden birisi olan Dilek Livaneli, 13 yıllık öğretmenliğinin son 6 yılını Kumköy İlkokulunda devam ettirmektedir. Livaneli, Samsun Kumköy İlkokulunun hem öğretmeni, hem çalışanı, hemde müdürü olarak görev yapıyor. Dilek Livaneli, Samsun'un Çarşamba ilçesine bağlı Kumköy mahallesinde bulunan Kumköy İlkokulunda müdür yetkili öğretmen olarak göreve devam etmektedir. Aynı zamanda Amasya Üniversitesinde Sınıf Öğretmenliği üzerine Yüksek Lisans yapmaktadır.

  Dilek Livaneli'nin ağzından ''Ben öncelikle şuna inanıyorum, hangi meslekte olursa olsun, insan işini sevdiği zaman daha üretken oluyor, daha yaratıcı oluyor. Asla bahaneler üretmiyorsunuz ve Her zaman kendinize şunu söylüyorsunuz; Ben kendimi değerlendirirken sahip olmadıklarım ile değil, sahip olduklarımla neler yaptığıma bakıyorum. Sahip olduğum bu, elimde ne var? Köy okulu var, köy çocuğu var, köy kadını var. Bununla ne yapabilirim? Çitayı en fazla ne kadar yükseltebiliriz? İşte ben bunların üstüne gittim ve bir süre sonra o kadar sevgi ve saygı kazanıyorsunuz ki, üzerinizde daha büyük bir sorumluluk yükleniyor ve burada yerimde saymamalı, üzerine bir şeyler daha koymalıyım, mesela benim her gün bir saatlik yolum var. Bir saat gidiyorum, bir saat geliyorum, ve yol boyunca tek düşündüğüm şey şu; Daha farklı ne yapabilirim? 

  Dilek Livaneli, Kumköy İlkokulunda dört farklı sınıfa eğitim vermektedir. Okulda eğitim zamanı gün içinde bittikten sonra orada bulunan köy halkı ve köy okulunda eğitim gören öğrenciler  için çalışmalar yapmaktadır.

  Dilek Livaneli nasıl tanındı?

  Okulum Gençleşiyor Projesi

  Eğitim verdiği okulda bulunan öğrenciler için farklı projeler geliştiren ve sürekli en iyisini yaparak hizmet etmeyi hedefleyen Dilek Livaneli, Okulum Gençleşiyor adlı projesi ile bir ilke imza attı. Öğrencileri buz pateni,tiyatro, piyano ve sinema gibi farklı etkinliklerle buluşturdu. Görev yaptığı Kumköy'de okuma yazma bilmeyen erkek, kadın herkese okuma ve yazmayı öğretmek için çabaladı. Kadınlara hobi olarak ilgilenmeleri ve bir yandan da ekonomik destek sağlaması açısından devlet tarafından destek alarak ayakkabı atölyesi açtırdı.

  Varkey Gems Vakfı tarafından 2015 yılında bulunduğu şartlara ve imkana rağmen büyük bir adım atan Dilek Livaneli,  En İyi 50 Öğretmen arasında yer aldı.

  Dilek Livaneli Kaç Yaşında?

  1981 yılında doğan Livaneli, 40 yaşındadır.

  Kiminle Evli? Eşi Kimdir?

  Dilek öğretmen, inşaat mühendisi Teoman Livaneli ile evlidir.

  Yazı kaynağı : kimdir.tv

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap