Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  doktor kelimesinin eş anlamlısı nedir

  1 ziyaretçi

  doktor kelimesinin eş anlamlısı nedir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Doktor Eş Anlamlısı Nedir? Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Doktor Eş Anlamlısı Nedir? Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Doktor kelimesinin eş anlamlısı özellikle ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri esnasında çokça kez rastlanılmıştır. Dil bilgisi derslerinin olmazsa olmaz konusu eş anlamlı kelimler gün içerisinde birçok kişinin araştırma konusu haline geliyor. Yazılışları farklı ancak anlamları aynı olan kelime grupları "Doktor Eş Anlamlısı Nedir?" gibi sorularla gündeme taşınıyor. İşte doktor kelimesinin eş anlamlısı olan sözcükler…

  EŞ ANLAMLI KELİMELER

  Anlamdaş ifadesiyle de bilinen eş anlamlı kelime grupları yazılışları aynı olan ancak anlamları aynı veya çok yakın olan kelimeleri ifade etmektedir. Bu konuda birçok farklı örnek yer alırken genellikle Türkçe kelimelerin eş anlamlıları yabancı kökenli olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Bu kelime örneklerinden birisi de "Doktor"dur. Doktor kelimesinin iki farklı eş anlamlısı bulunmaktadır. Bunlarda birincisi Hekim ikincisi ise Tabip'tir.

  DOKTOR KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI

  Doktor kelimesinin eş anlamlıları

  DOKTOR NE DEMEK?

  Doktor kelimesinin ilk anlamı "Hekim" olarak ifade edilirken Türk Dil Kurumu Resmi sitesine göre bu kelime; "Bir fakülteyi veya bir yüksekokulu bitirdikten sonra belli bir bilim dalında en yükseköğrenim basamağına vardığını, geçirdiği özel sınavla ve başarılı bir eserle gösterenlere verilen akademik unvan." Olarak tanımlanmaktadır.

  Görev Eş Anlamlısı Nedir? Görev Kelimesinin Eş Anlamlısı Olan Sözcük Ve TDK Anlamı

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

  Doktor kelimesi Fransızcadan Türkçeye geçen sözcükler arasında yer alıyor. Türkçe içerisinde en çok kullanılan kelime olarak bilinmektedir. Aynı zamanda eş anlamlılarını öğrenerek aynı anda üzerinden değerlendirmek mümkün.

   Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

   Doktor kelimesinin eş anlamlısı olarak ‘hekim’ ve ‘tabip’ karşımıza çıkmaktadır. Tabi aynı zamanda sagan ve sağaltman gibi sözcükler de bulunuyor. Ancak daha çok hekim ile beraber tabip kelimesinin doktor eş anlamlısı olarak gündelik yaşamda kullanıldığını söylemek gerekir.

   TDK’ya Göre Doktor Eş Anlamlısı

   Türk Dil Kurumu açısından doktor kelimesinin eş anlamlısına bakıldığında, ‘hekim ve tabip’ karşılık bulmaktadır. Böylece Türkçe cümleler içerisinde anlama uygun olarak amaca göre eş anlamlıları değerlendirilebilir. Aynı anlama geldiği için hem yazılı hem de sözlü olarak kullanılabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Doktor Eş Anlamlısı Nedir? Doktor Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  Doktor Eş Anlamlısı Nedir? Doktor Kelimesinin Eş Enlamı Olan Sözcükler

  Doktor kelimesi dilimize İngilizceden geçmiş bir kelimedir. Doktor kelimesinin eş anlamlısı son zamanlarda oldukça fazla araştırılmaktadır. Dilimizde hemen hemen her kelime için bir eş anlam bulunur. Doktor kelimesinin de 2 tane eş anlamlısı bulunur.

   Doktor Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

   Doktor kelimesinin eş anlamlısı tabip kelimesidir. Bir diğer eş anlamlı kelimesi ise hekim kelimesidir.

   Doktor Nedir?

   Doktor nedir sorusunun cevabı hekimdir. Bir diğer anlamı ise tabip kelimesidir. Hastalıkları iyileştiren kişiye kısaca doktor denir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap