Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eşkiya dünyaya hükümdar olmaz şahin ağa vurulma sahnesi

  1 ziyaretçi

  eşkiya dünyaya hükümdar olmaz şahin ağa vurulma sahnesi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Minnet eylemem - Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 17. Bölüm - Dailymotion Video

  Şu kanlı zalimin ettiği işler - Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 17. Bölüm - Dailymotion Video

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz karakterleri listesi

  Bu liste, 2015-2021 yılları arasında atv'de yayımlanan, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yer alan karakterleri içermektedir.[1]

  Oyuncu kadrosu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Hızır Çakırbeyli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Oktay Kaynarca tarafından canlandırılan karakter.

  Dizinin ana karakteri. 50 yaşında. Mafya babası. Annesi ona Hızır diye hitap ediyor, alemde Hızır Reis olarak anılıyor. Hızır'ın hayatını değiştiren olay ağabeyi Yusuf’un hasımları tarafından öldürülmesi. Çok sevdiği ağabeyinin ondan istediği tek şey olan mühendis olmayı rafa kaldırıp, ağabeyinin intikamını alarak önce cezaevine sonra yeraltı dünyasına giriyor. Mükemmelci bir adam değil ama öyle görünüyor. Kontrolünü kaybeder mi? Nadiren. İşle ilgili kontrolünü kaybettiğinde yıkıcı bir adama dönüşmekte. Hızır eski kulağı kesiklerdendir, her şeyi duyar. İçindeki ses ona en büyük olacağını söylüyor ama bir taraftan da diyor ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

  Yusuf Çakırbeyli'nin kardeşidir.

  Birinci Sezonda; Hızır Çakırbeyli, Ünal Kaplan'ın masasında oturan 12 üyeden biridir. Hızır, büyük bir aileye sahiptir. Karısı ve iki çocuğu olduğu halde Nazlı isimli başka bir kadına sevdalanmıştır. Üstelik Nazlı hamiledir ve bu büyük huzursuzluklara sebep olmaktadır. İstihbaratçı Nevzat Çankırı'dan aldığı teklif ise en büyük olma teklifidir. Bu teklife göre Hızır, Ünal'ı liderlikten edecek ve sonrasında onun yerine oturacaktır. Ancak Ünal Kaplan, Hızır'a rahat vermez. Önce Hızır'ın yakın dostu Selim'i kullanarak Hızır'ın silahlarını kaçırtmayı dener ama Hızır, deposunu önceden boşaltarak kadın elbisesi dolu kutular koyar. Hızır'ın bu raconu ardından Selim ile araları daha fazla bozulmasın diye Hızır, dostlarını bir araya toplar. Aynı zamanda Hızır, masadan kendilerini dinlemeye çalışıp peşlerine düşen Nevzat Çankırı'yı öldürme görevi alır. Bunu yapmazsa masa kararına karşı çıkacaktır ve Hızır da bunu en iyi yöntemle halletmeyi tercih eder. Nevzat'ı öldü göstererek onunla iş birliğine başlar ve fidanlıkta saklar. İşlediği yalancı cinayetin sonucunda Hızır Çakırbeyli kendi evinde tutuklanıp götürülür. Cezaevinde önce eski dostu Şahin Ağa'nın yanına verilir. Onun yanında rahat olsa da koğuşu değiştirilir. Gittiği koğuşta öldürülme tehlikesi vardır ve Refik'in adamları Hızır'a tuzak kurar. Hızır burada Fahri tarafından kurtarılır. Daha sonra yapılan Babalar Operasyonunda; Selim, Ahmet, Tipi ve Refik içeri atılırlar. Burada Selim, İlyas'ın Mahmut'u vurduğunu söyler ve Hızır da böyle bir şeyin gerçek olması durumunda kendi kardeşinin ölümüne el kaldıracağını söyler.

  Alpaslan Çakırbeyli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Yunus Emre Yıldırımer tarafından canlandırılan karakter.

  Birinci sezonda; Alpaslan Londra'da eğitim görmekte ve sevgilisi Özlem Kaplan ile yaşamaktadır. Daha sonra ikisi beraber İstanbul'a dönerler. Özlem, yeraltı dünyasının büyük patronu Ünal Kaplan'ın kızı, Alpaslan ise Ünal'ın muhalifi Hızır'ın yeğenidir ve bu birliktelik herkesi şaşırtır. Aileler de bu birliktelikten habersizdir. Ünal, kızının bu birlikteliğine karşıdır. İlerleyen günlerde Hızır'ın Nevzat'ı öldürme suçundan dolayı hapse girmesi ve Nevzat'ın fidanlıkta ikamet etmeye başlaması üstüne Alpaslan, Nevzat'ı dinleyerek devlet hakkında fikirler elde edinir. İlyas'ın vurulması ve Hızır'ın masaya Cemal ve Savaş dolayısıyla gelmemesi kararından sonra Çakırbeyli ailesini temsilen masaya Alpaslan oturur. Cemal'in masada ailesine yaptığı saygısızlık sonucu Alpaslan, Cemal'i babasının silahıyla öldürür. Savaş'ın da Ünal tarafından öldürülmesi sonrası aileler savaşı biter. Ünal, Alpaslan'ın Özlem'den ayrılması şartıyla liderliğini Hızır'a verir. Ünal, Özlem'in yurtdışına gitmesine karar verdikten sonra Alpaslan ve Özlem son bir gece geçirmek için buluşur. Onlara tuzak kuran düşmanları Sibiryalı Kartal'ın planından haberleri yoktur. Sibiryalı, Özlem'i Alpaslan'ın yanında öldürür. Ünal, bu ölümden sonra masada Özer'e tüm Çakırbeyliler'i öldürmesini söyler. Ama Alpaslan'ın söyledikleri Ünal'ın fikrini değiştirir. Ünal, Alpaslan'ı vekili yapar. Ünal'ın yerine masaya kısa süreliğine Alpaslan oturur. Özlem'in intikamı alındıktan sonra Alpaslan'ın hayatı değişir. İlerleyen günlerde masaya Ünal yerine lider olarak oturan Alpaslan, hadsizlik eden Toprak'ı da öldürür. Nevzat tarafından büyük patronla tanıştırılmaya götürüldüğünde büyük patron Davut'un Alpaslan'ın dayısı olduğu ve ikisinin beraber çalıştığı öğrenilir. Nevzat çok şaşırır. Annesi Handan ile de burada buluşan Alpaslan akşam yemeği yerken amcası Hızır ve yengesi Meryem'in vurulduğunu öğrenir.

  İkinci sezonda; Alpaslan'ın gerçek kimliği Ünal Kaplan tarafından öğrenilir. Ünal'ın bunu Hızır'a söylemesiyle birlikte Alpaslan'ın ölüm emri Hızır tarafından zorlu bir süreçle verilir. İlyas, yeğeninin ölmesine izin vermeyerek onun kaçmasını ister. Ama Alpaslan Hızır ile yüzleşmeye kararlıdır. Bu yüzleşmede Özkan'ın yeğeni tarafından vurulur. Herkes bunu Hızır'ın yaptığını sanır. İyileşen Alpaslan, Hızır tarafından kovulur ve bir süre daha araları açılır. Masa üyesi Refik'in öldürülmesi sonrasında ise Alpaslan onun yerine oturur. Ailesiyle arası ilerleyen dönemde düzeldikten sonra Davut ve Hızır da ortak hareket etmeye başlarlar. Bu sırada ortaya çıkan masanın üç kurucusundan biri olan Rüstem Fıstıkoğlu'nun kardeşi Avni Fıstıkoğlu ortalığın karışmasına sebep olur. Yaptığı saldırılarından birinin neticesinde Alpaslan'ın annesi Handan vurulur. Handan'ın felç bir şekilde yaşamasını istememesi üzerine ötanazi tercih edilir ve Meryem ile Ceylan onun hayatını sonlandırır. Bunu öğrenen Alpaslan, Meryem ile yüzleşir. Zorlu günlerden geçildikten sonra Avni'nin arkasındaki gücü öğrenmek isteyen Hızır, Ünal, Davut ittifakı bunun için bir plan yapar. Alpaslan'ı masada Ünal'ı öldürüyor gibi gösterirler ve Ünal'ın ölüm haberi sonrası Rüstem'in yaşadığı öğrenilir. İstanbul'a gelen Rüstem yaşamak için kardeşini öldürür. Daha sonra Davut, istihbarat başkanlığını Nevzat'a devreder. Ankara'ya giderken Davut'un arabası patlar ve Alpaslan, dayısını kaybeder. Savaşın sonunda, masa Rüstem'i öldürür ve Hızır işleri İlyas ve Alpaslan'a bırakıp gider.

  Üçüncü sezonda; Alpaslan, Zeyno'nun katilini arama konusunda amcalarına yardım eder. Nevzat'ın bu işi yaptırdığı ortaya çıktıktan sonra yapılan planla Nevzat yakalanır ve Çakırbeyliler tarafından öldürülür. Alpaslan'ın dayısı Davut'un da ölmeyip Ünal Kaplan ile iş birliği yaptığı öğrenilir ve ilerleyen günlerde herkes bunu öğrenir. Alpaslan da buna öğrendiğinde oldukça şaşırır. Çakırbeyli ailesi Sam ve onun emrindeki Ekrem, Güneş ve Pudra Hakkı ile savaşır ve onları öldürürler. Dördüncü sezonda; Alpaslan, babası Yusuf'un çalıştığı kişiler olan fedailerle tanışır. Onlarla ortak etmeye başlar ve adamı Faruk da ona yardım etmeye başlar. Davut bu durumu fark ettiğinde yeğenini uyarır. Bu sırada fedailerden Meltem isimli bir kız ortaya çıkar ve Alpaslan'ı korumaya başlar. Herkes onu Alpaslan'ın sevgilisi sansa da Alpaslan otelde tanıştığı Özlem'den duygusal olarak etkilenmeye başlar. Alpaslan dayısıyla konuştuğunda Hızır'ın ölen tetikçisi Vehbi Akyıldız'ın fedai olduğunu öğrenir. Daha sonra dayısı Davut aralarındaki hain Ateş tarafından öldürülür. Alpaslan yaşadığı bu acı kayıptan sonra gizli işler çevirmeyi arttırır ve bu da Hızır'ın vurulmasıyla yeni reis olan İlyas amcasıyla arasını açar. İlerleyen günlerde ikilinin arası yine düzelir. Ateş, İzzet ve Tuncay gibi önemli düşmanlar yok edilir. Alpaslan da Özlem'in abisi hain Cengiz'i infaz eder. Fakat işlenen cinayetler İlyas'ın üzerine kalır. Tutuklanan İlyas'ın içeri girmesi bıçaklanması Alpaslan'ı reis yapar ve Alpaslan ilk icraatını amcasını bıçaklatan Façalılar'ın abisini öldürerek gerçekleştirir. Ünal, Façalılar'ı masaya oturttuktan sonra masa Zeki Sivri ile savaşa başlar. Zeki'nin doğrudan hedefi Alpaslan olur ve Alpaslan onun tuzağına düşer. Zeki gözdağı vermek için Meltem'i öldürür. Sonrasında Alpaslan yeni planlarıyla yoluna devam eder. Fedailer Başkanı ile yapacağı bir görüşme sırasında Akif'in saldırısı sonucu Başkan ölür ve ölmeden liderliği Alparslan'a bırakır. Alpaslan bu yapılanların karşılığı olarak büyük bir plan hazırlar ve Çakırbeyliler Zeki'yi kullanan istihbarat başkanı Mesut'u öldürür. Zeki'nin de ölümü sonrası Ömür'ün İlyas'a verilmesiyle iki aile de barışır ve savaş tamamen biter.

  Beşinci sezonda; Alpaslan, Özlem'le evlenmiştir ve Özlem hamiledir. Çakırbeyliler yeni bir silah üretmiştir ve ticaret sahasına yeni bir giriş yapar. Yeni üretilen silahlar Can isimli bir Amerikan elçisi ve istihbarat başkanı Altan Yıldızlı'nın teklif yapmasına sebep olur. Silahların onlara verilmemesi ve Çakırbeyliler'in Can'ı öldürmesi üzerine silahları isteyen güç Ünal Kaplan'ı öldürtür. Sonrasında Altan ve masa arasında yeni bir savaş başlar. Altan, mermileri ele geçirmek uğruna Tufan'ı oğluyla tehdit eder. Düşmanları mermilere ulaştıklarını sandığında ise Alpaslan onları kaçırmıştır. Sonrasında Çakırbeyliler istihbarattan alınan Altan'ın yerine gelen yeni düşmanları Cengiz'i öldürür. Boran, dostlara ihanet edilmek zorunda bırakıldığında Alpaslan oyunu onun ölmesinden yana kullanırken, Tufan ile iş birliği yapma taraftarıdır. Öyle de olur ve Hızır ile Tufan barışarak Altan'ı öldürürler. Alpaslan, büyük bir tehdit oluşturan Nasuh yüzünden aile üyelerini Karadeniz'e yollar. Ömür'e de çok ısrar eder ama Ömür onu dinlemez. Alpaslan'ın korktuğu olur ve Nasuh'un saldırısında İlyas ve Ömür ikizlerini kaybeder. Hemen ardından Fahri ve Hurşit'e yapılan saldırıda Hurşit'in ölmesi Hızır'a yeni bir plan yaptırır ve bu plan gereği Alpaslan da masadan kalkar. Bu plan sayesinde masada Feyyaz ve Samuel, İlyas ve Behzat tarafından; dışarıda Kasaplar Hızır tarafından öldürülür.

  Altıncı sezonda; Alpaslan'ın kızı doğmuş ve adını Zeyno koymuşlardır. Bir gün arabada Faruk ve Özlem ile giderken saldırıya uğrarlar ve bu saldırıda Özlem ve Faruk ölürler. Alpaslan, hayattan kopar ve katillerin peşine düşer. Celal Sincanlı ismine ulaştıktan sonra onu masada öldürür ve hem Haşmet ile arasını açar hem de masadan atılmasına sebep olur. Bahar Sincanlı'nın vurduğu Hızır'ın hayatını kurtarır ve daha sonra Korkmazlar'ın peşine düşer. Onlara tek başına yaptığı bir saldırıda yakalanır ve dövülür. Kendi başına yaptığı bu hareketler neticesinde de Hızır onu evden kovar. Alpaslan, Şahin Ağa'nın dediklerini de kendine referans alarak yeni bir yola girer. Kendi ekibini kurar ve bu yolda hem eskiden Boran'ın adamı olan Tekin Kutlu hem de yeni adamı Kubilay yanındadır. Alpaslan Baba olarak nam salmaya başlar. Yaman tarafından baskın yapılan masa üyelerini kurtarır, kendini hapse attırarak Hızır'ın gizlice ona verdiği bıçakla Yaman'ı üç yerinden bıçaklar ama Yaman ölmez. Koğuşa gittiğinde ise burada Derman Korkmaz ile savaşmaya başlar. Dışarıdan amcası Hızır'ın sayesinde Derman ile karşı karşıya gelir ve onu boğazını keserek öldürür. Derman'ı öldürdükten sonra namı yayılır. Ama bu ölümden sonra ani bir kararla tahliye edilmesine karar verilir. Tahliye olup tam mekanına geldiğinde silahlı saldırıya uğrar ve bu saldırıda Şahin Ağa yaralanır. Şahin Ağa hastaneye kaldırıldıktan sonra Alpaslan öfkesini tutamayıp masaya saldırır ve burada Yaman Korkmaz'ın Rıfkı dahil birkaç adamını öldürür, diğerlerini yaralar. Masaya girip Yavuz'u öldürecekken, Haşmet Façalı tarafından durdurulur. Sonrasında İlyas tarafından eve getirilir ve Alpaslan artık geri çekilmeyi kabul eder. Tam kendini geriye çekecekken mekanına yapılan bombalı saldırıda koğuştan dostu Emin'in ailesi bu saldırıda ölür ve Alpaslan bir kez daha intikam duygusuyla hareket ederek Yavuz'u kaçırır. Yavuz, Hızır tarafından Alpaslan'ın elinden alınır fakat kaçırılması sonucu masa üyeleri masada Alpaslan'ın ölümünü oylar. İdris ve Rafet'in Korkmazlar'ı desteklemesi sonucu Alpaslan'ın ölüm kararı çıkar. Ancak Hızır Ali ile haberleşen Alparslan tuzak kurar ve masa üyeleri masadan dönerken onları öldürmeye karar verir. Bu saldırıda Dayı Korkmaz'ı öldürür ve İdris'e gözdağı verir. Saldırı sonrası Doğan Baba'nın mekanına çekilip karşı taraftan hamle bekler. Ele geçirilen Avni'nin bir keskin nişancı tarafından öldürülmesi sonucu aralarında hain olduğu kesinleşir. Herkes bir plan peşinde düşmüşken, Alpaslan yılanın başını yok etmek için Hamdi Korkmaz'ı öldürmeye gittiğinde; Yaman Korkmaz'ın adamı Cevat onu öldürmek için bir pusu kurar.

  İlyas Çakırbeyli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ozan Akbaba tarafından canlandırılan karakter. (1-199)

  Ömür Çakırbeyli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ceren Benderlioğlu tarafından canlandırılan karakter.

  Haşmet ve Behzat'ın kardeşidir.

  Dördüncü sezonda; Ömür, İlyas'a aşıktır ve ilk kez Behzat bir mekanda eğlence yaparken karşılaşırlar. Burada İlyas, Behzat'ı öldürecekken silahın önüne geçerek Behzat'ın hayatını kurtarır. İlyas'a duyduğu sevgiyi kimseden gizlemez ve Çakırbeyliler de Façalılar da bu durumun farkındadır. Ömür, İlyas için Özgür'ü de Esra'yı da karşısına alır. Kendisiyle evlenmek isteyen Zeki Sivri'ye de açıkça başkasını sevdiğini söyler. Öte yandan, Çakırbeyliler ve Façalılar hem aynı masada oturmakta hem de aynı düşmanlarla savaş vermektedir. Bu durun iki aileyi yakınlaştırıp ve zamanla dost yapar. Hayriye Ana'nın da Ömür'ü gelin olarak istemesi ve Haşmet'in bunu kabullenmesi Alparslan ve Ömür'ün birlikte olmasına bir yol açarken, Behzat en başından beri bu işe karşıdır. Zeki Sivri öldükten sonra Çakırbeyliler kız istemeye gittiğinde de bu tavrını sürdürse de Ömür sayesinde yumuşar ve razı olur. Façalılar Ömür'ü İlyas'a verir.

  Beşinci sezonda; Ömür artık Façalı değil, Çakırbeyli'dir. Aileye düşmanlık eden Meftunlar da ona bir saldırı yapmaya çalışır ama Emine sayesinde kurtulur. Haşmet'in Emine ile evlenme fikrinde abisinin yanında durarak onun nikah şahitliğini bile yapar. Meryem'in cenazesi ve Ceylan'ın dönüşü sonrası Ömür, hamile olduğunu öğrenir. Bu aile için sevindirici bir haberdir, herkesi mutlu eder. Üstelik Ömür ikiz doğuracaktır. Hızır'ın Tufan ile barışıp Altan belasının son bulmasından sonra, Alparslan aileye bir saldırı olabileceğinden endişe duyduğu içib ailenin kadınlarını Karadeniz'e yollar. Ancak Ömür gitmeyi kabul etmez. Ve Alparslan'ın düşündüğü şey başlarına gelir. Çakırbeyliler, Nasuh'u ele geçirirken; bir özel ekip Façalılar'ın evine saldırı yapar. Ev taranırken ayakta olan Ömür kurşun seslerinden dolayı yere düşer ve karnını koltuğa çarptığı için bebekleri düşer. Doktordan öğrenilene göre artık çocuk yapma ihtimalleri çok düşüktür. Ayrıca Ömür, abisinin Hızır'ı devirme planlarından haberi olunca onun karşısında durur.

  Altıncı sezonda; Sincanlı ailesi herkesin hayatına dahil olur. Ömür, Celal Sincanlı'nın kızı Bahar ile çocukluk arkadaşıdır. Otelde Bahar'ın önemli bir konumda yer almasını sağlar. Ancak Hızır ile Bahar arasında bir şeyler olacağından şüphelenen Ceylan bu duruma sessiz kalmaz. Bu iki Çakırbeyli kadını arasında gerginlik yaratır ve Ömür evi terkeder. İlyas, onu geri getirmeye çalıştığında da bir sonuç alamaz ve araları bozulur. Behzat'ın vurulması üzerine hastanede yeniden karşı karşıya geldiklerinde de İlyas, yaşananlardan dolayı ona soğuk davranır. Bahar'ın Hızır ile birlikte olması duyulduktan sonra Ömür yaptığından pişman olur ve evine dönerek büyüklerinden özür diler. Hayriye Ana ve Ceylan onu anlayışla karşılar. Sonrasında Bahar'a silahlı saldırı yaptığı anlaşılır ve karısının kendini kimseye kullandırtmaması üzerine araları düzelir. Hızır Ali ve Didem'in görüşme olayını duyduğunda Ömür bu durumdan hoşlanmaz.

  Behzat Façalı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Emir Benderlioğlu tarafından canlandırılan karakter.

  Haşmet Façalı'nın kardeşidir. Hapishanelerde etkilidir.

  Dördüncü sezonda; İlyas'ın cezaevi tahliyesi sırasında bıçaklanması sonrası gittiği cezaevi de Behzat'ın bulunduğu cezaevidir. Burada İlyas ve Behzat savaşa başlar.. Dışarıda abileri ateşkes yaptıktan sonra da savaş durmaz ve Behzat'ın adamları içeride İlyas'ı korumaya gelen Ercan'ı öldürür. İkisinin içeride birbirini öldürme aşamasına gelmesi Hızır'ın araya Ünal'ı sokmasına neden olur ve Ünal Kaplan sayesinde İlyas ve Behzat hapisten çıkar. Daha sonra üç Façalı masaya oturur. Ancak bu düşmanlıklarını bitirmez. Üstelik İlyas ve Ömür'ün yakınlaşması da Behzat'ı öfkelendirir. Ortak düşmanları Zeki Sivri ortaya çıktıktan sonra Çakırbeyliler ve Façalılar iş birliğine başlar. Üstelik daha sonrasında Behzat sayesinde Alparslan kurtarılır. Hızır ve Haşmet'in hapishanede kader arkadaşı olması onları yakınlaştırır ve iki aile hem dost hem akraba olma yolunda ilerlemeye başlar. Bu sırada Ferman'ın ihaneti ortaya çıkar ve herkesi bir üzüntüye boğar. Fakat Behzat, masa oylamasında kendi yeğeninin ölümüne el kaldırabilecek kadar ihanete karşı olduğunu gösterir. Ünal'ın oyuyla ölüm kararı çıkmasa da hapisten çıkan abisi Haşmet, kendisine yapılan ihanet için hayatının en zor sınavını vererek oğlunu öldürtür. Kolundaki façayı gören Behzat da Ferman'ın öldüğünü anlar. Zeki'yi bir am önce bulmaya çalışırken İlyas ve Boran ile birlikte yakalanırlar. Burada İlyas'ın iki adamı ölür ve diğerleri Alparslan ve yetişen ekip tarafından kurtarılır. Zeki Sivri'nin yakalanması ve ölümü sonrasında Çakırbeyliler, Ömür'ü istemeye gelir. Behzat bunu onaylamadığını söylese de sonunda kabul eder ve Ömür'ü İlyas'a verirler.

  Beşinci sezonda; Behzat'ın birtakım kıskançlıkları sürmekte olsa bile İlyas'la giderek yakınlaşmaktadırlar. İlerleyen zamanda birbirlerinin en yakın dostları haline gelirler. Ebru'nun gelişiyle Hayriye Ana onu Behzat'a ayarlamaya çalışır. Onların birlikte zaman geçireceği bir oyun kurduktan sonra Behzat, gerçekten de Ebru ile yakınlaşmaya başlar ve sevgili olurlar. Boran'ın tuzağa düşmesi ve sonrasında yaptığı fevri hareketler sonucu Hızır, İlyas ve Behzat'ı onu öldürmeye gönderir. Ama aslında ona bir pasaport ayarlamıştır. Fahri ve Hurşit'in getirdiği pasaportla Boran tam mekanından ayrılırken Bicolar'ın adamları tarafından öldürülür. İlyas ve Behzat'ın kollarında ölmesi üzerine Çakırbeyliler, Köksal Bico'yu yakalar. Yakaladıkları mekan sahibi Rıdvan Kepeli'dir ve ileri geri konuştuğu için Behzat onu öldürür. Bu Kepeliler'i onlara düşman edecekken, Behzat'ın çok sevdiği ve saydığı Doğan Baba devreye girip düşmanlığı engeller. Fahri ve Hurşit'in fidanlıkta Kasaplar tarafından öldürülmesi ile Haşmet, komutayı Hızır'dan alacağını söylediğinde Behzat önce bunu kabullenmez fakat abisinin baskısı yüzünden kabul etmek zorunda kalır. Sonrasında İlyas'a gidip onunla arasını düzeltmeye çalışır. Hızır'ın planı sonucu masaya yapılan baskın sonrası Behzat, Dahlan'ın gönderdiği Samuel'i masada öldürür.

  Altıncı sezonda; Behzat, İlyas ile birlikte Yaman Korkmaz ile hesaplaşmaya gider. Ancak Yaman, Behzat'ı bırakmayıp İlyas'tan abisini ister. Hızır ise oraya gelerek Doğan Baba sayesinde mahalleyi patlatır. Haşmet'in bir kızla görülmesi sonrası Emine, onun kendini aldattığını sansa da Behzat, bir yeğeni olduğunu öğrenir. Didem aileye girer ve Behzat'la iyi anlaşmaya başlarlar. Öte yandan Behzat, Korkmazlar'la iş birliği içinde olduğunu düşündüğü Yavuz'u takip ederken pusuya düşürülür ve Yaman'ın adamları tarafından arabası taranır. İlyas tarafından hastaneye yetiştirilirken kalbi durur ama ölmez. Ameliyat sonrası iyileşerek geri döner. Alparslan'ın hapishanede Derman'ı öldürmesinden sonra Behzat, kendisinin intikamını almış olan Alparslan için gerekirse hapse girebileceğini söylemiş, oradaki adamlarını Alparslan'a destek vermeleri için aramıştır. Yaman Korkmaz'ın gösterdiği fotoğrafla Kaya'nın Didem'i kaçırdığını öğrenir Tipi ile beraber Kaya'yı öldürür Ebru'nun onu Yaman Korkmaz'la aldattığını duyunca Yaman Korkmazla araları bozulur didem Haşmet, Tipi ve Hakan öldükten sonra Rıdvan'ın oğullarını, Rıdvan'ı ve öldürür Daha sonra ise Hızır Ali'yle beraber Koray ve Volkan'ı öldürerek yeğeni Didem'in intikamını almıştır.

  Şahin Ağa[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Turgay Tanülkü tarafından canlandırılan karakter. (4-199)

  Ömrünün neredeyse yarısını hapiste geçirmiş, eski usul bir adam. Uzun süre yaşadığı hapishane hayatına alışmış, dışarıdaki düzene ayak uydurmak zorunda kalmak ona zor gelir. O şahsına münhasır kişiliğiyle asla birilerinin adamı olamayacak bir karakter. Eski otoritesi hiç sarsılmamış, etrafı tarafından sevilen sayılan, adaletten ayrılmayan bu yüzden sözü kanun bilinen biri. Masadaki Hızır ve Tipi dışındakiler tarafından ezik ve bunak biri olarak görülmektedir.

  Hızır Ali Çakırbeyli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Yalçın Hafızoğlu tarafından canlandırılan karakter.

  Hızır Çakırbeyli ve Ceylan'ın gayrimeşru oğludur. Hızır, Meryem'le evlenmeden Ceylan'la bir ilişki yaşamış ve Hızır Ali bu ilişki sonucunda doğmuştur. Fakat Ceylan 20 yıl boyunca Hızır ve Çakırbeyliler'den bunu saklamıştır. Ailesinden uzakta yurt dışında büyüyen Hızır Ali hırçın bir şekilde yetişmiştir. Bunun yanında biraz saf ve açık sözlü bir yapısı vardır.

  İkinci Sezonda; Ceylan varlığından ilk olarak Hayriye Ana'ya bahseder. Hayriye Ana bunu ailesine anlatamaz ve Çakırbeyliler yemek yerken Ceylan oğlu Hızır Ali ile gelip onu aileyle tanıştırır. Hızır Ali, sıcakkanlı bir şekilde giriş yaparken, aile onu şaşkınlıkla karşılar. Hızır Ali, kendini hemen kabul ettiremeyeceğinin farkındadır. Bir gün Zeynep'i okul çıkışı alarak onunla kaynaşmayı düşünür fakat Zeynep, Moskof Özkan'ın yeğeni Taner'le gider. Onları takip eden Hızır Ali dağlık bölgeye ulaşır ve daha sonra da Zeyno'yu kaçıran Taner'i öldürerek Zeyno'yu evine getirir. Bu onu ev halkının gözünde daha değerli kılmaya başlar ve Hızır Ali tam manasıyla aileye girer. Aynı zamanda Hızır Ali, Taner'in telefonu sayesinde İlyas'ın da Enver Gülmez'e ulaşmasını sağlar. Sonrasında Hızır Ali, babasıyla birlikte CIA tarafından kaçırılır ve işkence görür. Masa üyelerinin pazarlık yapması sonucu kurtulurlar. Dayısının ölümü sonrasında da annesine yardım ederek CIA ülke sorumlusunu öldürürler.

  Üçüncü sezonda; Hızır Ali, Ekrem Yıldıran'ın kızı Selda ile birlikte olur. Ailesinden habersiz attığı adımlar herkesi sinirlendirir. Alparslan, Hızır Ali'ye o kızın tehlikeli olduğunu anlatsa da söz geçiremez. Ekrem, kızını onla evlendirmeye çalışmaktadır ve bir oyun oynayarak kendini haklı duruma düşürür. Daha sonrasında Hızır Ali, yine ailesinden habersiz Selda ile evlenir ve bunu aniden açıklaması tepki çekmesine sebep olur. Çakırbeyliler, Ünal Kaplan'ı öldürmek için onun evine geldiğinde Ünal'ın yanında öldü sanılan Davut Bey'i görürler ve Hızır Ali de buradadır. Bu karşılaşmada Hızır Ali'nin aslında her şeyi dayısının büyük planı doğrultusunda yaptığı öğrenilir. Ünal ve Davut'la birlikte herkesten habersiz bir oyun oynamışlardır. Bu oyun neticesinde de istihbaratın arkasındaki Hasan Bey'in ihaneti ortaya çıkarılır ve Hasan Bey yakalanır. Hasan Bey'in isimlerini verdiği Ekrem, Güneş ve Pudra Hakkı da tutuklanırlar. Ancak yurt dışından gelen Sam, herkesi çıkartarak yeniden dengeleri değiştirir. Servet Usta'nın ölümünden sonra Hızır Ali, önce onu öldürenlerden intikam almayı üstlenir ve başarır daha sonra ise Fahri ile birlikte Hasan Bey'i öldürürler.

  Dördüncü sezonda; Hızır Ali, dayısı Davut'un ölmesi üzerine sakinliğini bozar. Aniden ortaya çıkan düşmanları Muzi'yi öldürmek için kendinin yem olduğu bir planın içine girer. Plana göre Hızır Ali yakalanmış gibi yapacak ve Çakırbeyliler, Muzi'yi gafil avlayacaktır. Plan gayet başarılı şekilde işler ve Muzi'yi ele geçirirler. Ancak Çakırbeyliler'in hesap etmediği aralarındaki hain Ateş'tir. Ateş uzun namlulu silahla önce Muzi'yi öldürür daha sonra da Hızır'ı vurur. İlyas, yapılan planın sorumlusu olan Alparslan ve Hızır Ali'ye çok kızgındır. Liderliğini ilan eder ve herkesi itaat etmek zorunda bırakır. Hızır Ali de bundan sonraki süreçte amcasına ve yeri geldiğinde Alparslan'a yardım eder.

  Beşinci Sezonda; Hızır Ali, babası Hızır'dan aldığı emir doğrultusunda arkalarından kendilerinin çıkmayacağı bir ekip kurar ve kadınlarına saldırı düzenleyen Meftunlar'ın üzerine bu ekibi gönderir. Bülent Meftun, yaptığının bedeli olarak dayak yer. Daha sonrasında Çakırbeyliler'in Can Sürer'den aldığı bilgisayarı ele geçirmek isteyen Altan, Hızır Ali'yi kaçırır. Hızır'ı oğluyla tehdit ederek bilgisayarı alır. Meryem'in ölümü sonrası Ceylan geri döner. Hızır Ali de annesini görünce çok sevinir. Fakat sonrasında Altan, Ceylan'ı ele geçirir. Hızır da Ceylan ölmesin diye teslim olmaya karar verir. Anne babasını kaybettiğini düşünen Hızır Ali büyük bir üzüntü içindedir. Altan'ın ölümünden sonra Hızır Ali, kendisinden habersiz çevrilen planlara kızar ve öfkesini Alparslan'a yansıtır. Fakat Hızır tarafından sakinleştirilir. Hızır'ın masadan ayrılışı sonrası yapılan toplantıda; Hızır Ali, operasyonu yönetir ve Feyyaz'ın adamlarını dışarıdaki masa üyelerinin adamlarıyla öldürür. Masaya geldiğinde ise Feyyaz'ın oğlu Ahmet Meftun'un kafasına sıkar.

  Altıncı Sezonda; Hızır Ali'nin anne ve babası artık evlidir. Hızır Ali, masada babasının veliahtlığını sürdürmektedir. Korkmazlar'ın masa baskınında herkes yakalanırken Hızır Ali yakalanmamış ve lavaboya saklanarak Alparslan'dan yardım ister. Babasının Bahar ile birlikteymiş gibi görünmesinden sonra ise, babasının yanından ayrılmış ve İlyas'ın yanına geçer. Masada üyeler Alparslan'ın ölümünü oyladıktan sonra masadan ayrılmış, Hızır Ali bu sırada Alparslan ile haberleşmiştir ve Alparslan'ın tuzak kurmasına yardım eder. Didem ile evlenmiştir. Düğünden sonra yolda sahte jandarmaların yardımıyla tuzağa düşürülüp saldırıya uğramış Volkan tarafından vurulmuştur hastaneye kaldırılıp durumu kritik olduğu belirtilmiştir.

  Yaman Korkmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Engin Benli tarafından canlandırılan karakter.

  Hırsızlık yapan bir aile olan Korkmazlar'ın bir ferdi, Beşir Hamdi Korkmaz'ın ortanca oğludur. Derman ve Selman adında iki kardeşi vardır.

  Altıncı Sezonda; Alparslan Çakırbeyli'ye düzenlenen ve Özlem ile Faruk'un ölümleri ile sonuçlanan suikaste Sincanlı ailesinin karıştığı öğrenildikten sonra, Celal Sincanlı ölmeden önce masada suikastın Korkmazlar'a taşare edildiğini söyler. Bu durum ailesinin görünen yüzü Yaman Korkmaz'ın düşman olmasıyla sonuçlanır. İlyas ve Behzat, onunla konuşmak için mahallesine gider. Yaman ise Hızır'ı çağırır ve Behzat'ı elinde tutarak İlyas'ı gönderir. Doğan Baba, kimsesizlerine Yaman'ın mahallesine bomba döşeme görevini verir ve Hızır, Yaman ile yüzleşip Behzat'ı almaya gittiğinde Yaman'ın mahallesini patlatır. Yaman bu yapılanın altında kalmamak için Şahin Ağa'ya gider ve onun üzerinden tüm masayı tehdit eder. Bunu yaptıktan sonra otele tek başına giderek İlyas'ın karşısına dikilir. İlyas kafasına silah dayadığında "Sıkmazsan adam değilsin." yanıtını vererek İlyas'ın yanındaki Behzat ve diğerlerini şaşırtır. Ama Mesut'un gelmesiyle anlaşılır ki, Yaman Şahin Ağa'yı esir almıştır. Şahin Ağa'nın ölmemesi için Yaman bırakılmak zorunda kalınsa bile İlyas onun eline sıkar. İntikam peşine düşmüş ve masadan çıkarılmış Alparslan Çakırbeyli Yaman'ın mekanını tek başına basar ancak burada Yaman onu yakalar.

  Hırpalanmış olan Alparslan ailesine geri verilir, ancak Hızır'ın sözünü dinlemediği evden atılır. Bu ona baba olmanın yolunu açar. Yaman'ın babasıyla birlikte durduğu eve ise İlyas ve beraberindekiler baskın yapar. Yaman burada kaçmak zorunda kalsa da bunun intikamı olarak tek bir kurşun bile atmadan masayı basar. Tüm masa üyeleri namlunun ucundayken Alparslan, Yaman'ın babasını yakalar ve iki taraf da yakaladıkları kişileri vurmaz. Alparslan'ın girdiği tehlikeli yolu gören Hızır, Yaman ile el sıkışır. Ancak bu anlaşmanın bozulması uzun sürmez. Yavuz'dan şüphelenen Behzat onu takip ederken Yavuz tarafından fark edilir ve Yavuz da Yaman'a haber verir. Yaman adamlarını gönderir ve Behzat'ı taratır. Bunun üstüne önce Haşmet ve Tipi mahallelerine baskın yapar.

  Daha sonra ise Yaman, Çakırbeyliler'i tuzağı düşürmek için girdiği depoda tuzağa düşer. Çakırbeyliler tarafından öldürülmek üzereyken Yavuz'un devreye girmesiyle polisler gelir. Çakırbeyliler tutuklanmamak için çıksa da Yaman ve adamları tutuklanır. Hapse girmeleri üstüne kendilerini tutuklatan Alparslan, Tekin ve Kubilay yanlarına gelir. Alparslan, amcası Hızır sayesinde içeri soktuğu bıçağıyla Yaman'ı bıçaklar. Ancak Yaman ölmez. Alparslan ve adamları koğuşa gönderilirken Yaman ve adamları dışarı çıkar. Yaman dışarı çıktığında kardeşi Selman ve dayısı da Hamdi Baba'nın yanına gelir. Derman ile Alparslan'ın içeride savaşa başlaması Alparslan'ın ölmek üzere olduğunu gösterdiğinden yeğenini korumak isteyen Hızır bir kez daha anlaşmak ister. Üstelik arabası taranan Behzat dahil herkes bunu onaylar. Hızır Korkmazlar ve Yavuz'u da masaya dahil eder ve kendisi de masadan ayrılır. Ve öngördüğü gibi bu hamleyle ölmek üzere olan Alparslan kurtulur. Şimdi masanın üyeleri arasında liderin kim olacağına dair merak vardır. Yaman, herkesin Cihan üzerinde uzlaşabileceğine inanıyordur. Yaman bunların hesabını yaparken hapisten Derman'ın ölüm haberi gelir. Alparslan, Gece Kuşu ve Suphi'nin yardımıyla Derman'ı öldürmüştür. Derman'ın cenazesinden sonra Yaman öfkelense bile masadaki dengeyi gözeterek gerektiğinde yeğenini ona öldürtmek için İlyas'ı lider adayı olarak gösterir. İlyas, liderliğe seçilir.

  Bu olay olurken Alparslan'a saldırı yapılır ve Şahin Ağa vurulur. Alparslan, masayı basarak Yavuz'u öldürmeye çalışır, Haşmet engeller. Böylelikle Yaman'ın eline de koz geçmiş olur. Yaman, masada Alparslan'ın ölümünü oylatır. İlyas ve dostları kazanacaklarından eminken İdris ve Rafet, Fethi'ye çalışan Avni'nin tehditleriyle Alparslan'ın ölmesi yönünde oy verir. Masadan bu karar çıktıktan sonra Alparslan masadan ayrılan masa üyelerini tarar. Selman omzundan vurulurken, Dayı Korkmaz başından vurularak ölür. Bu yaşananlar üstüne Yaman, Hızır'dan Alparslan'ı ister ama Hızır Alparslan'ın Doğan Baba'nın mekanında olduğunu söyler ve alabiliyorsanız alın diye rest çeker. Korkmazlar'ın yönlendirmesiyle Avni oraya baskın yapar ve tuzağa düşer. Çakırbeyliler'in içindeki haini söyleyecekken vurulur. Avni'yi vuran hainin ise Ebru olduğu anlaşılır. Dahası bunca zaman Ünal'ın avukatlığı yapan, Ceylan'ın en güvendiği kişilerden biri olan, Behzat'ın sevgilisi olan Ebru'nun Fethi'ye çalışmasının yanında Yaman ile sevgili olduğu ortaya çıkar. Üstelik Yaman'ın geçmişte Behzat'ı vurdurma sebebinin de Ebru'yu kıskanmasından yani şahsi olduğu anlaşılır.

  Hamdi Korkmaz[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Muhammed Cangören tarafından canlandırılan karakterdir.

  Yaman Korkmaz'ın babası, aynı zamanda da onun sahip olduğu gücün kaynağıdır. Hapishanede Derman, dışarıda Selman isimli iki oğlu daha vardır. İstanbul’a dilenciliği ilk getiren adam olarak bilinmektedir. Uzun zamandır herkesin firari olduğunu zannettiği Hamdi Korkmaz, yıllardır kimseye görünmeden her şeyi oğulları aracılığıyla yönetmektedir. Hırsızlığın hobisi değil mesleği olduğunu söyler. Kurnaz bir adamdır.

  Altıncı Sezonda; Yaman Korkmaz'ın arkasındaki güç olarak ortaya çıkar. Paralel yapılanmanın lideri Fethi ile iş birliği içindedir. Evlerinde dururlarken Çakırbeyliler'in baskınıyla birlikte Yaman ve adamları evden kaçarken, Hamdi Baba en yakın adamı Seko ile evde kalır ve hasta taklidi yapar. Bu hamlesi sayesinde ölmekten kurtulur. Yaman masayı bastığı sırada ise Alparslan Çakırbeyli tarafından rehin alınır. Yaman'ın masayı terk etmesine karşılık olarak ölmez. Yaman, Behzat'ı vurdurduktan sonra Hamdi Façalılar'ın mahallelerine yaptığı baskın sırasında Seko ile birlikte kara çarşaflarla mahalleden kaçar. Yeni bir mekana yerleştikten sonra oğlu Selman ve kayınçosu yanına gelirler, Yavuz da onlarla birlikte yaşamaya başlar. Hamdi, oğullarının masayı ele geçirebilmesi için Cihan ve Bahar görüşürken onları ziyaret eder. Burada mesajlarını Cihan ve Bahar'a verir. İçeride Derman'la savaşa başlayan Alparslan'ın yaşaması için Hızır, Hamdi'nin üç aile ferdi ve Yavuz'u masaya alır. Ancak Gece Kuşu üzerinden Hızır'un kurduğu oyunla, Alparslan Derman'ı öldürür. Oğlunun ölümüyle öfkelenen Hamdi Baba Alparslan'ın ölmesini ister. Ancak suikastte vurulan kişi Şahin Ağa olur. Bunun üzerine Hamdi Baba kendisi harekete geçer. Alparslan'ın içerde dostu olan Emin isimli tutuklunun ailesini bulur. Seko ile birlikte yanlarına giderek kendini Alparslan'ın adamı olarak tanıtır. Böylelikle onların Alparslan'ın yanına gitmesini sağlar. Tam onlar gittiği sırada Alparslan'ın mekanına koyulan bombanın patlaması sebebiyle Emin'in annesi ve engelli kardeşi ölür. Masada Alparslan'ın ölümü oylanacağı için Hamdi'nin iletişimde olduğu Avni, İdris ve Rafet'i hataları üzerinden tehdit eder. Masadan Alparslan'ın ölüm kararı çıkınca Alparslan, masa üyelerini tarar ve burada Hamdi'nin kayınçosu ölür. Etrafındaki herkesi kaybeden Hamdi, Avni'yi ağır bir şekilde tehdit eder. Ancak Avni başarılı bir operasyon gerçekleştiremez ve ölür. Yaman'ın arkasındaki gücün Hamdi olduğunu bilen Alparslan onu öldürmek için harekete geçtiğinde bunu önceden öğrenen Hamdi evi terk eder ve Yaman'ın adamı Cevat pusu kurar. Ancak Cevat, Alparslan'ı öldüremez. Bunun üstüne Korkmazlar bir daha mekan değiştirirler.

  İshak[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Caner Kurtaran tarafından canlandırılan karakter.

  Fethi'nin ve Tuncay'ın adamı ve Kontrgerilla üyesidir. "Çatışmaya mı Hasretiz" repliği ile bilinir. Abbas adında bir adamı vardır.

  Bahar'ın adamı Orhan ile işbirliği yapar. Hızır'ın Fuat'ı öldürmesine karşılık Enver adında bir tetikçiye Alparslan'ı vurdurur ve Alparslan'ın felç kalmasına neden olur. Hızır ve Kimsesiz Doğan'a nefret ettikleri uyuşturucu üzerinden tuzak kurup hapse attırır. Cihan'ın yeğeni Özcan'a İlyas'ı öldürme görevi verir. Ama Özcan İlyas'ı öldürmeyi beceremez. İlyas Özcan'ı kullanarak İshak'ın tersanesine baskın yapar. Baskında İshak'ı vurur ama İshak Çelik yelek giydiği için kurtulur.

  İdris'in kardeşi Demir ve Yaman'ın kardeşi ile işbirliği yaparlar. Demir, masa toplantısı için bir balıkçı ayarlar ve İshak balıkçıyı tarar. Hızır'ın eşi Ceylan'ı İlhan'ın emri ile Tuncay ve kendi adamları tarafından Hızır'ın gözleri önünde, sırtından vurarak öldürürler. Hızır, Tuncay ve İshak'ı yakalamak için tuzak kurar. Ama İshak, Abbas ile beraber kaçar. Hızır Tuncay'ı yakalayıp konuşturmaya çalışır. İlhan adamları ile Tuncay'ı almaya fidanlığa gelir ve Hızır Tuncay'ı öldürür. İlhan ise Hızır, İlyas ve Tekin'i esir alır. Alparslan amcalarını oradan kurtarır.

  Adamı Abbas, Volkan'ın Korkmazlar'ın evine baskın yapacağını öğrenir ve İshak bunu Yaman'a söyler. Ancak İshak bunu Yaman'a söylerken Volkan'ın adamları Korkmaz'ın evini basar. İshak, Abbas ve diğer adamları ile Korkmazlar'a yapılan baskında destek olur. Yavuz ve Özcan baskında vurulur. Daha sonra Hızır ile anlaşarak, Yavuz ve Korkmazlar ile masa tarafına geçerler. Tipi'yi tuzağa çekerek onun ölümüne sebep olan Sezai'yi yakalayıp masa toplantısına getirir. İlyas Sezai'yi "Konuşmaya mı hasretiz" diyerek iki kurşun sıkarak öldürür. Daha sonra Korkmazlar ve Kimsesiz Doğan ile beraber Şahin Ağa'yı kurtarırlar.

  Enişte[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Hakan Karsak tarafından canlandırılan karakter. (1-199)

  Hatice'nin kocası, gerçek adı Temel Kalkandere'dir. 46 yaşında. Bu akrabalık sayesinde Hızır'ın en yakınındakilerden biri olmuş. Karısı evde güçlü bir figür. İki kız çocukları var. Atlara ve at yarışına çok meraklı. Hızır'ın kardeşi İlyas'a en yakın kişi. Naif ve saf görünümüne karşı gözü döndüğünde yapamayacağı şey yoktur.

  Hatice Kalkandere[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Sevinç Kıranlı tarafından canlandırılan karakter. (1-199)

  Hızır'ın teyzesinin kızı, 43 yaşında. Ailedeki önemli kadınlardan. Kardeş gibi büyümüşler Hızır'la. Hızır "Erkek gibi kızdır." der hep Hatice için. Tam Karadeniz kadını. Onun için hayattaki en önemli şey ailesi. Belki de bu yüzden Meryem'i karşısına almak pahasına Nazlı'ya sahip çıkan tek kişi odur.

  Emine İspirli[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Sevil Akı Saner tarafından canlandırılan karakter. (12-199)

  Tipi'nin ablası. Çakırbeyli ailesinin yakın dostu. 4. sezonda kocası Fikret'i kaybetmiştir. 5.sezonda Haşmet Façalı ile evlenmiştir. 6. sezonda kardeşi Tipi'yi ve eşi Haşmet'i kaybetmiştir.

  Tekin Kutlu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Tevfik Erman Kutlu tarafından canlandırılan karakter.

  Boran Kayalı'nın sağkolu ve Çakırbeyliler'in adamıdır. Sadık yapısının yanı sıra âlemdeki kişiler hakkında da bilgilidir. Sağkolu olduğu kişilere "Baba" diğer üstün kişilere ise "Reis" diye hitap eder.

  Dördüncü sezonda; Boran Kayalı'nın Hızır'ın dostları arasına katılmasıyla o da Çakırbeyliler ile birlikte operasyonlara katılmaya başlar. Önce Sinan'a sonrasında Façalılar ve Zeki Sivri'ye yapılan saldırılarda Çakırbeyliler'in önemli bir adamıdır. Gittikleri bir operasyon sırasında Zeki'ye yakalanırlar. Zeki, İlyas'ın iki adamını öldürttükten sonra silahını Tekin'e çevirir. Tekin kendini arkalarındaki havuza atar. Hurşit'in de onunla atlamasıyla birbirlerini çözerler ve bu şekilde ölümden kurtulurlar.

  Beşinci sezonda; Boran ve Behzat ile birlikte Meftunlar'ın evine tararlar ve bu saldırıda Dinçer Meftun ölür. Bu durum üstüne üçü de Altan tarafından alınırlar ve Altan onlara işkence uygular. Bir süre sonra da İlyas Çakırbeyli tarafından kurtarılırlar. Boran kendisine Yasemin isimli bir sevgili bulduğunda, onlara otelde bir oda ayarlar. Ancak Yasemin'in gerçek adı Demet'tir ve aslında Tufan'ın kızıdır. Boran'ı dayısı Volkan Bico'ya haber vererek tuzağa düşürür. Boran'ın Bicolar tarafından alınması sonrası Tekin, onun kaybolması sebebiyle çok endişelenir. Boran, istenilen bilgiler öğrenilince fidanlığın önüne atılır. Her ne kadar ölmemiş olsa da istemeyerek ihanet etmiştir. Kendisine kurulan oyuna sinirlenen Boran, Tekin ve Tefo ile birlikte Demet'i ele geçirir ancak Tufan ve Şahin Ağa'nın araya girmesiyle Demet elinden alınır ve yurtdışına gönderilir. Boran'ın masadan atılması sonrası tüm düşmanları bir mekandan aynı anda çıkarken orayı tararlar. Ancak hepsi çelek yelek giydiği için ölmezler. Bu yalnızca Boran'ın başarısızlığı değil aynı zamanda Çakırbeyliler'in planının bozulması demektir. Tekin, bu saldırı sırasında yaralanıp hastaneye kaldırılır. Uyandığında yanına gelen Hızır'dan Boran'ı affetmesini ister. Hızır, Boran'ı affedip yurtdışına göndermeye karar verse de Bicolar buna izin vermez ve Boran'ı öldürürler. Boran'ın ölümü Tekin'i yıkar. Çakırbeyliler, Kepeliler ile düşman olmamak için Doğan Baba'ya gittiğinde Doğan Baba, Tekin ve Tefo'yu ister. Tekin, Hızır'dan da izin alarak bir kimsesiz olarak Doğan Baba'nın adamı olur. Sonrasında ülkeye gelen Kasaplar, Hızır'ın ekibinden dört silahlı güç belirler. Bunlardan biri Tekin'dir. Fahri ve Hurşit Kasaplar tarafından öldürülürken diğer iki isim Tekin ve Enişte saldırıya uğramazlar.

  Altıncı sezonda; Tekin, Doğan Baba'nın adamı olsa bile onun yokluğunda fidanlıkta Çakırbeyliler'in yanındadır. Ancak Alparslan'ın Hızır tarafından evden kovulması üzerine Alparslan, Tekin'e bir seçim yapmasını söyler. Tekin, davasında Alparslan'a destek vermeyi seçer ve onun sağ kolu olur. Sonrasında Kubilay isimli güvendiği bir adamı da ekibe dahil eder. Ancak Çakırbeyliler'den ayrılması Boran'ın ölümünden sonra ona sahip çıkan İlyas'ın kendisine tavır almasıyla sonuçlanır. Yaman Korkmaz'ın hapse girmesi sonucu Alparslan ile birlikte teslim olur, daha sonrasında aynı koğuşta kalırlar. Dışarı çıktıktan sonra da Alparslan ile birlikte Yavuz'u kaçırırlar ve Tekin tam Yavuz'u asarak öldürecekken Hızır gelerek bu hatayı önler.

  Tufan Tezyürek[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Hüseyin Avni Danyal tarafından canlandırılan karakter.

  Masa'nın bir üyesi. Hızır'ın yakın dostu. Silah ticareti ve petrol kaçakçılığı yapmaktadır.

  Dördüncü sezonda; Masa'ya Kıbrıs toplantısında Boran Kayalı ile birlikte oturur. Tipi'ye geçmişte korkak dediği için, Tipi'yle anlaşamıyordu. Ancak daha sonra İzzet'in, Tufan'ı öldürmek için Tufan'ın ofisine yaptığı baskında Tipi, Tufan'ın önüne atlayınca onunla dost olur. Sonraları Mesut'un oyunlarından dolayı Hızır ve Haşmet hapse atıldığında vekaletlerini ailelerini yönetmesi için Tufan'a verir; bunun üzerine Tufan, vekaleten Çakırbeyli ve Façalı ailesine reislik yapar. İlyas ve Behzat, Ünal'ın evine gidip Ünal'ın kafasına silah dayadığında Ünal'a Mesut'u çağırmasını; aksi halde onu öldüreceklerini söylerler. Ünal bunu kabul etmeyince İlyas ve Behzat tam Ünal'ı öldürecekken Tufan son anda yetişir ve onları durdurur. Tufan, Ünal'a bir hainlik yaparsan seni İlyas ve Behzat'a öldürtürüm der, Ünal da bunu kabul eder.

  Beşinci sezonda; Ünal Kaplan'ın CIA tarafından Amerika'da öldürülmesinden sonra masa, CIA'in Türkiye'deki adamlarından biri olan Altan ile savaşmaya başlar. Altan, vatana ihanetten dolayı devlet kademesindeki görevinden uzaklaşınca yanına Şafak Sınırsız'ı da alarak kendi ekibini kurar, masayla savaşmaya başlar. Altan'ın öncelikli hedefi, masada Çakırbeyli ailesinin en yakınlarından olan ve çok güvendiği Tufan'ı kendi safına çekmek olur. Altan bu plan doğrultusunda Tufan'ın oğlu Orhan ve yeğeni Kemal'i kaçırır ve Tufan'ı kendi karargahına çağırır. Tufan, Altan'ın yanına gitmiş ve dostlarına ihanet etmeyeceğini, oğlunu ve yeğenini serbest bırakıp kendini öldürmelerini söylese bile; Altan bunu kabul etmez ve bunun üzerine Şafak Sınırsız, Tufan'ın yeğeni Kemal'i öldürür. Tufan, yeğeni ölünce oğlunun da ölmemesi için Altan'ın teklifini kabul etmek zorunda kalır. Altan, Tufan'a yeni üretilen silahların yerini söylemesi şartıyla oğlunu bırakacağını söyler, Tufan ise Boran'ın adamı Tefo'yu takip ederek silahların yerini öğrenip Altan'a söyler; bunun üzerine Altan ve adamları silahların olduğu depoya gelip silahları ve mermileri alır, depoda bulunan Tefo'yu da vurur. Altan, Tufan'a tam silahları teslim ederken mermilerin bozuk olduğunu ve mermiler olmadan silahların hiçbir şeye yaramayacağını öğrenir. Bunun üzerine Altan, Tufan'a sağlam mermilerin yerini söylemezse oğlunu vermeyeceğini söyler, Tufan ise mecburiyetten mermilerin de yerini Altan'a söyler. Altan, mermileri alır ve Orhan'ı Tufan'a teslim eder. Mermileri aldıktan sonra Hızır, Altan'ı Sevda Meftun ile otelde basar ve Altan'ı yakalar. Sınırsızlar, Altan'ın yakalandığını öğrendiğinde ise Tufan, Sınırsızlar'ın yanındadır. Sınırsızlar, yaptıkları plan neticesinde Tufan ile Altan'ı takas eder. Çakırbeyliler Altan'ı ellerinden kaçırdıktan sonra Altan'ın adamı Coşkun'u yakalar, Tufan ise açığa çıkmamak için Coşkun'a kendine bıçaklatır ve Coşkun'u kaçıyormuş gibi göstererek öldürür. Bunun üzerine Hızır, Tufan'ın ihanet ettiğini düşünür. Tufan, hastanede tedavi görürken Boran'ın adamı Tefo uyanır ve Altan'a silahların yerini Tufan'ın gösterdiğini söyler. Böylece Tufan'ın ihanet ettiği kesinleşmiş olur. Tufan, ihanet ettiği öğrenilince tam oğlu ile birlikte yurtdışına kaçacakken, Hızır Tufan'ın ofisine gelir. Burada Tufan, tam Hızır'ı öldürecekken oğlu Orhan silahın önü atlar ve orada vurulup ölür. Bunun üzerine Tufan, oğlunun ölümünden Hızır'ı sorumlu tutar ve ona düşman olur. Bu düşmanlığı fırsat bilen Altan, Ahmet Dahlan adına silah üretim işini Tufan'a teklif edip ona Türkiye'nin en büyük silah üreticisi olmayı teklif eder, bunun üzerine Tufan ise şartını kabul etmeleri halinde onlarla ortak olacağını söyler. Altan, Tufan'a şartı neyse kabul edeceğini söyleyince Tufan; herkesin gözü önünde yeğeni Kemal'i öldüren Şafak Sınırsız'ı kafasına sıkarak öldürmüş ve herkes Tufan'ın kestiği raconu kabul eder. Şafak Sınırsız'ı öldürdükten sonra karısının Gürcistan'daki kardeşleri olan Bico'ları çağırır ve onlarla silah üretimi yapmaya başlayacakken Dahlan'ın gönderdiği 800 milyon dolar paraya Çakırbeyliler el koyar. Bu yüzden Bicolar, Tufan'ın kızı Demet'i Boran'a karşı kullanır ve Boran'ın Demet'e aşık olmasını sağlar. Boran, Demet'e aşık olduktan sonra Bicolar Demet ve Boran'ı kaçırır; Boran da Demet ölmesin diye paraların yerini söyler. Boran paraların yerini söyledikten sonra Demet, Boran'a Tufan'ın kızı olduğunu söyler ve kendisini nasıl tuzağa düşürdüğünü anlatır. Tam bu sırada Tufan gelir, kızını bu işlerde kullandıkları için Bicolar'a hakaret eder ve Boran'ı serbest bırakır. Boran, serbest kaldıktan sonra öfkeyle Bico'ların evini basar ve yanlışlıkla evde olan Tufan'ın karısı Bahar'ı öldürür. Bunun üzerine Bicolar da intikam almak için Boran'ı öldürür. Tufan ise Bicolar ile olan ilişkisini keserek kızı Demet'i Londra'ya gönderir. Tufan bütün ailesini kaybedince Ceylan, Hızır'a Tufan'la yeniden dost olması gerektiğini söyler, Hızır ise bunu kabul eder ve Tufan ile anlaşır. Altan, Hızır'ı yakalamak için Ceylan'ı yakalar ve Tufan'dan Hızır'ı Ceylan'ın yanına getirmesini ister. Bunun üzerine Tufan, Hızır, Ceylan ve Altan'ın yanına götürür ve orada Hızır ile beraber Altan'ı ve Altan'ın bütün adamlarını öldürür. Böylelikle Hızır ile tekrar eski günlerdeki gibi dost olur ve tekrar masaya oturur.

  6. sezonda arkadaşı İdris masaya oturur.

  İdris[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ünal Silver tarafından canlandırılan karakter.

  Masa üyesi. Karadenizlidir. Onun için hayattaki en önemli şey itibardır. Tufan'ın tavsiyesiyle masaya oturmuştur.

  Kaya isimli bir oğlu vardır. Korkmazlar, oğlu Kaya'nın uygunsuz görüntülerini ele geçirir ve Fethi'nin adamı Avni, İdris'e şantaj yapar. Eğer kendilerini desteklemezse görüntüler yayınlanacaktır. İdris oğlunun bu yaptığına oldukça kızar ve çözüm olarak onu evlendirmeye karar verir. Gelin olarak Haşmet'in kızı Didem'i seçer ve Tufan'ı aracı yaparak bu konuyu konuşturtur.

  Ancak beklenilen cevap alınmaz ve İdris itibarıyla oynandığını söyler. Masada Alparslan'ın ölümü için yapılan oylamada İdris, Alparslan'ın ölmesi yönünde el kaldırarak herkesi şaşırtır. Masadan ayrıldıktan sonra Alparslan'ın saldırısına uğrar ve öldürülecekken Tufan sayesinde Alparslan, kurşunu Kaya'nın bacağına sıkar. Hızır'ın Didem'in Hızır Ali ile sözlü olduğunu söylemesi sayesinde sorunlar çözülür.

  Oğlu Kaya Didem'i kaçırmak için Façalı evine baskın yapar. Bunu Yaman'dan öğrenen Behzat, Tipi ile beraber İdris'in mekanını basıp Kaya'yı öldürür. İdris intikam için kardeşi Demir'i çağırır. Demir, Tuncay ile anlaşıp İhanet edince Haşmet tarafından öldürülür. Demir'in oğlu Uğur'u da Behzat öldürür. Hızır'ın planı gereği Savaş ile görüşebilmek için Masa'ya ve Çakırbeyli ailesine ihanet etmiş gibi gözükür. Savaş'ın mekanına sinyal kesici yerleştirir. Hızır, Tufan ve Enişte ile göz altına alınır.

  Yavuz Sincanlı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Erol Babaoğlu tarafından canlandırılan karakter.

  Celal Sincanlı'nın oğlu ve Bahar Sincanlı'nın abisidir.

  Özlem'e yapılan suikaste yanlışlıkla yer aldığını öğrenen babası onun yaptığını söylemediğinden dolayı Cihan'ın da yönlendirmesiyle hain olarak gözükür. Bu durum Alparslan'ın babasını öldürmesine neden olur ve Yavuz, babasının yerine oturur. Bahar'ın Hızır'ı öldürme girişimi üzerine İlyas'ın talimatıyla Bahar'ı öldürtmek zorunda kalır ancak Bahar, Hızır tarafından kurtarılır. Yavuz'un Korkmazlar ile iş birliği içinde olduğundan şüphelenen Behzat, onu takip ederken pusuya düşüp vurulur. Bu durum Yavuz'un ihanetini ortaya çıkarır ve Yavuz, masadan ayrılmak zorunda kalarak Korkmazlarla kalmaya başlar.

  Alparslan'ın içeri girmesi sonrası, yapılan anlaşma gereği Yavuz, Korkmazlarla beraber masaya döner. Şahin Ağa'ya saldırı yapıldıktan sonra Alparslan, masayı basarak Yavuz'u öldürmeye çalışır ancak Haşmet bunu engeller. Bahar ile olan konuşmasında, Fethi denilen birine çalıştığını ve çok güçlü olduğunu söyler. Bahar'ın hala eski amaçla çabaladığını sansa da Bahar, bunları Hızır'a anlatır ve Hızır, Yavuz'un yaşaması gerektiğini söyler. Alparslan, otel çıkışında Yavuz'u kaçırır. Onu sorgularken, karısını vuranın bizzat Yavuz olduğunu öğrenir. Yavuz'u asarak öldürecekken Hızır yetişir ve bu durumu engeller. Daha sonra Yavuz, aracını zırhlı olduğundan ve Alparslan'ın saldırısından kurtulur. Çakırbeyliler'in dostu.

  Zafer[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Ömer Kurt tarafından canlandırılan karakter. (64-199)

  Çakırbeyliler'in adamıdır. Sivaslı'dır. Fahri ve Hurşit'in ölümleri sonrası bir süre gözükmez ancak sonradan yeniden ortaya çıkar.

  Adnan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Mustafa Vuran tarafından canlandırılan karakter. (4-199)

  Çakırbeyli hanesinin korumasıdır.

  Kubilay[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Kürşat Demir tarafından canlandırılan karakter. (169-199)

  Alparslan Çakırbeyli'nin adamıdır. Tekin tarafından getirtilmiş ve Tekin'in güvendiği biridir. Alparslan, hapse girerken onunla birlikte içeri girer, tahliyeden sonraki saldırıda onun önüne atlayarak vurulur.

  Mikail[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Mikail Kır tarafından canlandırılan karakter. (144-199)

  Çakırbeyliler'in adamıdır. Altan'ın kendisine muhalefet edenleri hapsedip işkence ettiği depoda Çakırbeyliler tarafından bulunup yanlarına alınır.

  İsa[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Zafer Kalfa tarafından canlandırılan karakter. (152-199)

  Tufan'ın adamıdır.

  Suat[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Şendoğan Öksüz tarafından canlandırılan karakter. (175-199)

  Karadeniz'den gelen bir tetikçi ve Nihat'ın yeğenidir. Hızır'ın yanında otelde korumalığını yapmaktadır. Hayriye Ana ona Bahar'ı öldürme görevi verse de Suat, Hızır'ın varlığında bunu yapamayacağını söyler.

  Seko[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Alp Özgür Yaşin tarafından canlandırılan karakter. (169-199)

  Beşir Hamdi Korkmaz'ın en yakın adamı. Adı Serkan'dır. Her daim Hamdi Baba'nın yanındadır. Çakırbeyliler'in dostu.

  Cevat[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Öner Ateş tarafından canlandırılan karakter. (167-199)

  Korkmazlar'dandır. Yaman'ın emriyle Behzat'a saldırıp onu yaralar. Alparslan'ın masaya baskını sırasında Alparslan, onun parmağına sıkar. Alparslan'ın Hamdi Baba'ya pusu kurmak için eve geldiği sırada pusuya yatar. Çakırbeyliler'in dostu.

  İsmet[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Rıdvan Aybars Düzey tarafından canlandırılan karakter. (167-199)

  Korkmazlar'ın adamıdır. Behzat'a silahlı saldırıda bulunup onu yaralar. Alparslan'ın masaya baskınında Hızır Ali tarafından etkisiz hale getirilir. Çakırbeyliler'in dostu.

  Özcan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Burak Pamuk tarafından canlandırılan karakter. (167-199)

  Cihan'ın yeğenidir. Onun planlarını bilir ve her daim yanındadır. Alparslan, masa üyelerini tararken vurulur ama ölmez. Amcası Cihan öldükten sonra Hızır Ali ve Didem'e saldırır. Hamdi Baba onu yanına alır, mekanlarına soyar. Onla işleri bittiği için ölün emrini verdiklerinde Özcan, İshak'ın yanına kaçar ve İlyas'ı öldürme görevi alır. Ancak bunu da başaramaz ve İlyas ile ekibini İshak'a götürür. sonra İdris ve Demir’in yanına geçer Façalılar'ın arabasını Sezai ile tarar sonra tekrar Korkmazlar'ın yanına geçer. Çakırbeyliler'in dostu.

  Abbas[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Mazhar Alican Uğur tarafından canlandırılan karakter. (183-199)

  İshak'ın adamıdır. Çakırbeyliler'in dostu.

  Kazım[değiştir | kaynağı değiştir]

  Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde Yavuz Şahin tarafından canlandırılan karakter. (159-199)

  Zafer'in amcaoğlu ve Çakırbeyli hanesinin korumasıdır.

  Bitirilen karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap