Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  e devletten fay hatti sorgulama

  1 ziyaretçi

  e devletten fay hatti sorgulama Ne90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye Deprem Tehlike Haritaları

  Evimin altında fay hattı var mı, nasıl sorgulanır? 2022 e-devlet fay hattı sorgulama sayfası! Fay hattı nedir?

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Son yaşanan depremlerin ardından, 'Evimin altından fay hattı geçiyor mu?' sorusunun yanıtı vatandaşların gündeminde yer alıyor. e- Devlet fay hattı sorgulama sayfası üzerinden, bulunduğunuz bölgeden fay hattı geçip geçmediğini görüntüleyebilirsiniz.

  e-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
  Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamak için, e-Devlet ekranından AFAD'ın hizmeti olan Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması üzerinden kolayca fay hattı sorgulama yapabilirsiniz.

  FAY HATTI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

  Yazı kaynağı : medyabar.com

  E-Devlet Üzerinden Mahallenizden Geçen Fay Hattı Nasıl Sorgulanır?

  Ülkemizde son dönemler sıkça yaşanan ve can kaybına neden olan depremlerin ardından, AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) ve MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) tarafından geliştirilen Deprem Fay Hattı Sorgulama Haritası vatandaşların erişimine açıldı.

  Geçtiğimiz günlerde merkez üssü Elazığ Sivrice’de gerçekleşen 6.8 şiddetindeki depremin ardından, son günlerde oldukça merak edilen ve internet üzerinden sıkça sorgulanan Türkiye’deki fay hatlarının hangi bölge, il ve ilçelerden geçtiği artık AFAD VE MTA tarafından geliştirilen haritalar ile sorgulanabilecek. Deprem Fay Hattı Sorgulama Haritası ile vatandaşlar ikamet ettikleri il, ilçe ve mahallelerinden geçen fay hatlarını kolayca öğrenebilecekler.

  Türkiye Deprem Tehlike Haritası 2020

  AFAD’dan edinilen bilgiye göre yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlandı. Ayrıca yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilerek, “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırıldı. Deprem tehlike haritasının risk haritası olmadığı, risk haritası olabilmesi için bu tehlike haritası üzerindeki yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerektiği belirtildi.

  Yeni haritanın, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlandığı bildirildi.

  Acil toplanma alanları da sorgulanabilecek

  Korkutan depremlerin ardından vatandaşlar tarafından en çok merek edilen ve sorgulanan bir diğer nokta ise deprem sonrasındaki güvenli toplanma alanlarının neresi olduğu oldu. Vatandaşlar bu sorgulama haritası üzerinden, yaşanabilecek herhangi bir depremde AFAD tarafından belirlenen acil toplanma alanlarını da öğrenilebilecek.

  Fay hattı sorgulaması nasıl yapılır?

  AFAD ve MTA tarafından oluşturulan ve sürekli güncellenen fay hattı haritasına E-Devlet üzerinden kolayca ulaşılabiliyor. İkamet ettiği semtin deprem riskini sorgulamak isteyen vatandaşların, https://tdth.afad.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak ikamet ettikleri bölgenin koordinat ve adres bilgilerini girmeleri yeterli olacak.

  1-  https://tdth.afad.gov.tr üzerinden E-Devlet bilgilerinizle giriş yapın.

  2-  Karşınıza  “Türkiye Deprem Tehlike Haritası” açılacak.

  3- Sol üst köşede yer alan “Adres Sorgulama Linki”ne tıklayarak adres seçiniz.

  4- İl, ilçe ve mahalle bilgilerinizi giriniz.

  5- İl, ilçe ve mahalle bilgilerinizi seçtikten sonra harita mahallenize yaklaşacaktır. 

  29-01-2020 / EF

   
  36.951 kez görüntülendi.

  Yazı kaynağı : haber.sakarya.edu.tr

  e-Devlet AFAD FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022! Evimin altında fay hattı var mı? İşte, MTA fay hattı sorgulama...

  e-Devlet AFAD FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022! Evimin altında fay hattı var mı? İşte, MTA fay hattı sorgulama...

  e-Devlet fay hattı sorgulama ekranı, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından araştırılmaya başlandı. 68 yaralının olduğu deprem, İstanbul, Ankara, Zonguldak, Sakarya, Bolu, Bursa, Sakarya, Yalova, Çankırı, Kocaeli ve Edirne’de de hissedildi. Yaşanan bu korkunç olayın ardından özellikle bu illerde yaşayan vatandaşlar, “Evimin altında fay hattı var mı, nasıl öğrenebilirim?” sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte, e-Devlet AFAD ve MTA fay hattı sorgulama

  E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022

  Evinizin fay hattı üzerine inşa edilip edilmediğini e-Devlet üzerinden ya da Maden Tetkik Arama (MTA) fay hattı haritası üzerinden öğrenebilirsiniz. e-Devlet fay hattı sorgulama yapmak istiyorsanız, e-Devlet hesabınıza giriş yaparak, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” sayfasından öğrenebilirsiniz. Bu sayfadan e-Devlet hesabınıza giriş yaptığınızda karşınıza “Türkiye Deprem Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” sayfası çıkacak.

  Önünüze çıkan ekranda sizden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor. TC. kimlik numarası, isim, soy isim, email, meslek, eğitim durumu, çalıştığı kurum, yaş ve yaşadığınız yer bilgilerini doldurduktan sonra “Kayıt ol” tuşuna basmalısınız. Daha sonra önünüze AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması çıkacak. Ekranda çıkan harita üzerinde detaylı bir şekilde inceleme yaparak evinizin altında fay hattı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için sol üst tarafta bulunan “Adres Sorgulama” üzerinden adresinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.

  E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN.

  MTA FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  MTA üzerinden fay hattı sorgulaması yapmak için ise Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden fay hatlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için " http://yerbilimleri.mta.gov.tr/" adresine girerek, harita üzerinde bulunduğunuz konuma tıklayabilir ve ekranın yan tarafından “Faylar sekmesini ve Depremler” sekmesinden ise “Son 24, son 7 gün ve Son 30 gün” şeklindeki kutucuklara tıklayarak hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattın geçtiğini öğrenebilirsiniz.

  FAY NEDİR, NASIL OLUŞUR?

  Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucunda gerilme ve sıkışmalar meydana gelir. Bu da yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji birikmesine neden olur. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere FAY denir. Levhalar birbirinin hareketlerini engeller ve sürtünme başlar. Bu sürtünme ile birlikte, büyük kaya kütlelerinin arasında kalan fayda zorlanma olur ve buralarda gerilme enerjisi birikir. Daha sonra, kısa sürede çok şiddetli bir kırılma ve hareket yaşanır. Bu oluşan ilk harekete deprem adı verilir. Deprem anındaki şiddetli sarsıntının ardından o bölgenin zayıf yer kabuğu olan kısımlarında artçı depremler meydana gelir.

  TÜRKİYE'DEKİ FAY HATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap