Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ek gösterge 2200 den 2800 olunca maaş ne kadar artar

  1 ziyaretçi

  ek gösterge 2200 den 2800 olunca maaş ne kadar artar Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ek göstergeye göre maaşlar ne kadar artacak?

  Ek göstergeye göre maaşlar ne kadar artacak?

  Ek göstergeye göre maaşlar ne kadar artacak?

  Ek göstergeye ilişkin yasal düzenleme temmuz ayının başında Meclis’ten geçerek yasalaştı. Hürriyet'ten Noyan Doğan bu konuyu köşesine taşıdı. İşte o yazı...

  Günlerdir okuyuculardan 3600 ek gösterge ile ilgili çokça soru alıyorum. Kimileri ‘ne oldu ek gösterge unutuldu mu, artık konuşulmuyor?’ diyor, kimileri ‘bizim durumumuz ne olacak, göstergemiz, maaşlarımız, ikramiyelerimiz artacak mı?’ diye soruyor. Okuyuculara tek tek cevap vermek yerine 3600 ek göstergede son durum ile ilgili bir toparlama yapayım. Gerçi artık adı ‘3600 ek gösterge’ değil, ‘ek gösterge’ oldu; çünkü kamuda tüm çalışanların göstergeleri arttı.

  Ek göstergeye ilişkin yasal düzenleme temmuz ayının başında Meclis’ten geçerek yasalaştı. Uygulaması ise 2023’ün ocak ayında olacak. Yani, 2023’ün ocak ayında tüm kamu personeli ve emeklilerinin ek göstergeleri artacak. Haliyle bu tarihten itibaren de maaşlar ve ikramiyeler de ek göstergeye paralel yükselecek. Peki, yeni düzenleme kimi, nasıl etkileyecek; maaşlar ve ikramiyeler ne kadar artacak? Madde madde anlatayım...

  MAAŞLAR YÜZDE 22 ARTACAK

  3600 ek gösterge başta hemşire, din görevlisi, öğretmen gibi belirli kesimleri ilgilendirirken, düzenleme ile kamudaki hemen hemen tüm meslek grupları kapsama dahil edildi ve ek göstergeleri artırıldı.

  Ek gösterge artışı görevdeki kamu çalışanlarının mevcut maaşlarına etkisi olmayacak ancak emekli maaşları ve ikramiyeleri göstergeye göre artacak. Hatta bazı çalışan memurların maaşlarında 50-60 lira gibi az da olsa bir düşüş yaşanabilir.

  Öğretmenlerin, iki yıl ve üzeri yükseköğretim mezunu polislerin ve sağlık çalışanlarının ek göstergeleri 3600’e çıkarıldı. Bu kapsamda birinci derece 30 yıl çalışan ve göstergesi 3000 olan öğretmen, polis memuru, hemşire ve din görevlisinin ek göstergesi 3600’e çıktığında emekli aylığı 1.728 lira, emekli ikramiyesi de 62 bin lira artacak.

  Avukat, bekçi, uzman erbaş ve jandarma, matematikçi, fizikçi, kimyager gibi ek göstergesi 3000 olan tüm memurların ek göstergeleri 3600’e çıkarıldı. Böylece emekli maaşları 1.728 lira, emekli ikramiyeleri 62 bin lira artacak. Örneğin, kamuda çalışan avukat, 3000 ek göstergeden emekli olduğunda bugünkü hesaplamaya göre 7.878 lira maaş ve 284 bin lira ikramiye alacakken, 2023’ün ocak ayında uygulama başladığında emekli olduğunda 9.605 lira maaş, 346 bin lira da ikramiye almış olacak.

  TÜM GÖSTERGELER YÜKSELDİ

  Ek göstergesi 2200 olan kamu çalışanlarının göstergeleri de 3600’e yükselecek. Kim bunlar? Yükseköğretim mezunu hemşireler, din görevlileri, gelir uzmanları, mali hizmet uzmanları, denetmenler, il müdür yardımcıları, şube müdürleri, ilçe müdürleri gibi meslekte çalışanlar. Bunların da ocak ayından itibaren ek göstergeleri 3600’e yükselecek. Yükselince de örneğin, mevcut ek göstergesi 2200 olan şube müdürünün emekli aylığı 1.946 lira, emekli ikramiyesi de 70 bin lira artacak.
   
  Düzenleme ile ocak ayından itibaren kamuda genel müdür yardımcısı gibi görev yapan yöneticilerin ek göstergeleri de 3600’den, 4.400’e çıkacak. Böylece bu görevdeki kişilerin emekli aylıkları ve emekli ikramiyeleri ek gösterge nispetinde artacak. Yardımcı hizmetler grubunda görev yapan tüm kamu çalışanlarının göstergeleri 2023’ün ocak ayından itibaren 600 puan artacak.

  EMEKLİLER NASIL ETKİLENECEK?

  Bu artan maaş ve ikramiyeler bugünkü maaş ve ikramiyeye göre hesap edilmiş rakamlar. Malum, sene başında tüm kamu çalışanları ve emeklileri; hem toplu sözleşmeye göre yüzde 8 zam hem de geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı enflasyon farkı alacaklar. Bu da şu anlama geliyor; ocak ayındaki zamla birlikte kamu çalışanlarının ek gösterge artışından kaynaklı alacakları emekli maaşı ve ikramiyeleri bugünkü rakamlardan daha da yüksek olacak.
   
  Buraya kadar anlattıklarım görevdeki memurlar için geçerli. Gelelim, memur emeklilerinin ek göstergeden nasıl etkileneceğine. Emekli tüm kamu görevlilerinin ek göstergelerinde de 2023’ün ocak ayından itibaren iyileştirme yapıldı. Görevdeki memurlar gibi emeklileri de aynı ek gösterge artışından yararlanacak. 3000 ek göstergeden emekli olan bir öğretmenin ocak ayından itibaren göstergesi 3600’e çıkacak. Hal böyle olunca da emekli maaşları artacak. Ancak, ek gösterge artışı, emeklilerin ikramiyelerine yansımayacak. Daha açık bir anlatımla, kamudan emekli olanların, ek göstergeleri artınca, ikramiye farkı almayacaklar.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  9 soruyla ek göstergede tüm detaylar

  9 soruyla ek göstergede tüm detaylar

  1- Ek gösterge ne anlama geliyor?

  Unvan, sınıf, hizmet ve derecelere göre farklılık gösteren ek gösterge, bir başka adıyla da katsayı, devlet memurlarının çalışırken ki maaşlarının, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi. Emeklilik maaşı ve ikramiyesi bu hesaba göre yapılıyor. Ek gösterge arttıkça maaş ve emekli ikramiyesi de artıyor.

  9 soruyla ek göstergede tüm detaylar

  2- Yeni düzenleme kimleri kapsayacak?

  Başta hemşire, din görevlisi, öğretmen, polisler olmak üzere tüm kamu personelinin ek göstergeleri artacak.

  3- Ek gösterge artışı nasıl olacak?

  Hemşire, din görevlisi, öğretmen, polislerin ek göstergeleri 3600’e çıkacak. Diğer tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artış olacak. Genel müdür yardımcılarının ek göstergesi 3600’den 4400’e çıkacak. Şube müdürü ve ilçe müdürü ek göstergeleri 2200’den 3000’e yükselecek.

  4- Ek gösterge artışı çalışan memurların maaşlarını etkileyecek mi?

  Görevdeki memurların maaşlarında bir artışa neden olmayacak hatta kimi memurların maaşlarında az bir düşüşe neden olurken, kimi çalışanların maaşlarında ise 90-100 lira arasında bir artış yaratacak.

  5- Maaşlara etkisi nasıl olacak?

  Ek gösterge artışı asıl emekli maaşlarına ve emekli ikramiyelerine ciddi etki edecek. Emekli aylıklarında yüzde 20 ila 22 arasında artış yaşanacak. Hemşire, din görevlisi, öğretmen, polislerinin ek göstergeleri 3600’e çıktığında 1.234 lira ile 1.391 lira arasında emekli maaşlarında artış yaratacak. Örneğin, ek göstergesi 3000 olan ve 5.600 lira maaş alan bir memurun ek göstergesi 3600’e çıkacağından düzenleme sonrası emekli maaşı 6.800 liraya yükselecek. 2200 ek göstergeye sahip memurun düzenleme sonrası maaşında 1.390 lira artış yaşanacak.

  6- İkramiyelere yansıması nasıl olacak?

  İkramiyelere de yüzde 20 ila 22 arasında etkisi olacak. 30 yıllık hizmeti bulunan bir memurun emekli ikramiyesi ise 44.500 lira ile 50.000 lira arasında artacak. Örneğin, 3000 ek gösterge 3600’e çıktığında 197 bin lira olan emekli ikramiyesi 248 bin liraya yükselecek. Ek göstergesi 2200 olan hemşire ya da din görevlilerinin göstergeleri 3600’e yükseldiğinde ikramiyelerinde 50 bin liralık artış olacak. Ek göstergelerin maaşlara ve ikramiyelere tam olarak nasıl yansıyacağı düzenleme Meclis’e gönderileceği zaman netleşecek.

  9 soruyla ek göstergede tüm detaylar

  7- Emekliler de bu imkandan yararlanacak mı?

  Emekli olmuş ve ikramiyesini almış memur, yeni düzenleme yapıldığında ikramiye farkı almayacak ama emekli maaşı artacak.

  8- Düzenleme ne zaman yapılacak?

  3600 ek gösterge düzenlemesi önümüzdeki ay Meclis’e sunulacak ve uygulama asıl 2023’ün ocak ayında uygulamaya girecek. Yani, ek gösterge artışı sonrası maaş ve ikramiyelerdeki artış 2023’ün ocak ayından itibaren uygulanacak.

  9- 2023 ocak ayına kadar maaşlarda bir değişiklik olacak mı?

  Memur ve emeklileri ocak ve temmuz olmak üzere senede iki kere zam ve enflasyon farkı alıyorlar. Ek gösterge düzenlemesi yapılana kadar memur ve emeklileri temmuz ayında maaş zammı ve üzerine enflasyon farkı alacaklar. Ayrıca 2023’ün başında da yine maaş zammı ve enflasyon farkı maaşlara yansıyacak. Bu kapsamda 3600 ek gösterge düzenlemesi sene başında maaş ve ikramiyelerde yukarı yönlü fark yaratacak. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Ek gösterge düzenlemesi tamamlandı: Maaşlarda ne kadar artış olacak?

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap