Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elektrik yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile öncelikli müdahalede bulunmamalıdır

  1 ziyaretçi

  elektrik yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile öncelikli müdahalede bulunmamalıdır Ne90'dan bulabilirsiniz

  ADB Soruları - Yangın - Vira Yatçılık - Yelken Okulu - SAIL BREAK - Kürek Kulübü - Charter

  ADB – Yangın

  1. Bir yangının meydana gelmesi için aşağıdakilerden hangisinin bulunması gerekir?

  Oksijen, yanıcı madde, kıvılcım

  2. Aşağıdakilerden hangisi teknede yangın nedenlerindendir?

  Motorun aşırı ısınması
  Elektrik tesisatındaki aksaklıklar
  Eksoz borusunun iyi yalıtılmaması
  Kaynak sırasında oluşan kıvılcım
  Akü başlarından oluşabilecek kıvılcım
  Metal parça kesilirken çıkan kıvılcım
  Sigara içmek
  Açık ızgara yapmak
  Aşırı sıcaklarda teknenin havalandırılmaması
  Yemek yapma sırasına oluşan kıvılcım

  3. Teknelerde yağ ve yakıtın sebep olabileceği yangınları önlemek için aşağıdaki hangi hususlara dikkat etmek gerekir?

  Sintinenin ve motor çevresinin temiz tutulması gerekir

  4. Teknelerde gaz tüplerinin yangına neden olmaması için aşağıdaki hangi hususa dikkat etmek gerekir.

  Gaz tüplerinin iyi havalanan yerlerde sıkıca kapalı tutulması gerekir

  5. Teknelerde elektrik arızalarının neden olabileceği yangınları önlemek için aşağıdaki hangi hususa dikkat etmek gerekir?

  Acemice yapılan ilavelerden kaçınılması, elektrik kablolarının eskiyenlerinindeğiştirilmesi

  6. Seyir sırasında güvertede yangın çıkması durumunda önce ne yapılmalıdır?

  Yangın ihbarında bulunulması ve teknenin yavaşlatılması, rüzgarın tekneye en az zarar verecek yerden alınmaya gayret edilmelidir.

  7. Güvertede sancak kıç omuzluktaki dolap içinde muhafaza etiğiniz yedek benzin bidonunuz devrilmiş ve içindeki çok az miktardaki yakıtın tamamı dolap içine dökülmüştür. Misafirlerinizden birinin sigarasından rüzgarın kopardığı bir ateş parçası, dolap kenarından sızan benzinle temas ederek kıç üstünde yangına neden olmuştur. Yangına taşınabilir söndürücüyle müdahale etmeden önce hangi manevrayı yaparsınız?

  Yavaşlayarak tekneye rüzgarın pruvadan gelmesini sağlamak gerekir.

  8. Güvertede çıkan yangında ,gerekli manevra yapıldıktan sonra, yanan malzeme denize atılamıyorsa yangına nasıl müdahale edilir?

  Yangın söndürücü ile veya yangın battaniyesi ile

  9. Kamara içinde çıkan yangına nasıl müdahale edilmelidir?

  Hava akımı önlenir, yangın battaniyesi veya yangın söndürücü ile müdahale edilir.

  10. Gerilim altındaki elektrikli cihaz veya elektrik tesisatı yangınlarına aşağıdaki hangi malzemeyle müdahale edilmez?

  Deniz suyu ile müdahale edilmez.

  11. Yangın battaniyesi, yangın başladığında hemen alevlerin üstüne kapatılmalıdır. Bu hangi amaçla yapılır?

  Hava ile teması kesmek için

  12. Teknelerde katı, sıvı, gaz yangınlarına karşı hangi tip yangın söndürücü kullanılması tavsiye edilir?

  Kuru kimyevi tozlu söndürme cihazı

  13. Teknelerde çıkabilecek elektirik ve motor bölmesi yangınlarında hangi tip yangın söndürücü kullanılması tavsiye edilir?

  Karbondiyoksitli

  14. Yangın Söndürme Cihazlarını, farklı yangın tiplerine karşı kullanırken hangi hususlara dikkat edilmelidir?

  Doğru tipte söndürücüyü belirtilen tipte yangına karşı kullanmak gereklidir.

  15. Yangın söndürücülerin bakıma gönderilmeleriyle ilgili olarak aşağıdaki hangi hususa dikkat edilmelidir?

  6 ayda bir bakım yaptırılmalıdır

  Yazı kaynağı : virayatcilik.com

  Elektrik yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile öncelikle müdahale bulunmamalıdır?

  Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır?

  Yangınlar çeşitli nedenlere dayandırılabilir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak çıkan yangınlarda yine birçok yöntem ele alınarak söndürme işlemi de gerçekleştirilebilir. Elektrik yangınları da yine bir çeşit yangın türünü oluşturmaktadır. Peki elektrik yangınlarında hangi tip söndürücü kullanılır? Elektrik yangınlarının daha iyi söndürülmesi için hangi yöntemlere başvurulur? Elektrik yangınları ve söndürülme yöntemlerine ilişkin olarak tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

  Elektrik Yangınlarında Hangi Tip Yangın Söndürücü Kullanılır? - Lider Yangın

  Elektrik yangınları E sınıfı yangın tipine girmekle birlikte insan sağlığına ciddi zararları da olabilecek kadar güçlü bir yangındır. Elektrik yangınlarının söndürülmesi için de bilinenin aksine su kullanılmaması gerekmektedir. Nitekim su, iletken özelliği barındıran ve elektrik yangınlarında kullanılması durumunda da elektriği de iletebilen bir maddedir.

  Elektrik yangınlarının çok daha kontrollü ve verimli biçimde söndürülmesinin en yegane yöntemlerinden biri de kuru kimyevi toz sistemler ile birlikte karbondioksitli yangın söndürücülerin kullanılmasıdır. Yangın yerine bu yangın söndürme sistemleriyle birlikte gidildiğinde mutlaka yangına doğru püskürtme işlemi yapılarak yangın etkisiz hale getirilebilir.

  Elektrik Yangınlarında Hangi Yangın Tüpü Kullanılır?

  Elektrik yangınları, elektrik tesisatları başta olmak üzere belli başlı elektrik malzemelerinden de kaynaklı olarak meydana gelebilen yangınlardır. Peki elektrik yangınlarında hangi tüp kullanılır? Yangın söndürme tüplerinin kullanımı ne kadar verimlidir? İtfaiye gelene kadar ne gibi müdahaleler yapılmalıdır? İşte detaylar...

  Elektrik Yangınlarında Hangi Yangın Tüpü Kullanılır? - Lider Yangın

  Elektrik yangınlarında belirttiğimiz gibi kuru kimyevi toz söndürme sistemleriyle birlikte karbondioksitli söndürme sistemleri kullanılmalıdır. Su kullanılması elektrik iletkenliğini de beraberinde artıracağı için yangının daha geniş alanlara sıçramasını da sağlayacaktır. Bu durumda insan sağlığı da olumsuz biçimde etkilenecek olup çeşitli felaket ve tehlikeler de meydana gelecektir.

  Ancak yangının çok daha büyümemesi ve neticesinde yangının kontrol altına alınabilmesi için de yangın tipine uygun yangın söndürme sistemleri kullanılmalıdır. Bu noktada E sınıfı yangınlarının söndürülmesinde kuru kimyevi toz söndürme sistemleri ve karbondioksit söndürme sistemlerinin kullanılması son derece yararlı bir çözüm olacaktır.

  Elektrik Yangınlarında Hangi Tür Yangın Söndürücüler Kullanılır?

  Elektrik yangınlarında hangi tür yangın söndürücüler kullanılır sorusu fazlasıyla araştırılan konular arasında yer almıştır. Yangın söndürme tüpleri yangınların özellikle de yangın bölgesinde yer alan kişiler tarafından ele alınması gereken bir söndürme sistemidir. Nitekim yangın söndürme sistemleri arasında belki de ilk müdahale olarak en etkili sistem yangın tüpleridir.

  Elektrik yangınlarında da yine yangın söndürme tüpleri kullanılarak yangınların etkisiz hale getirilmesi amaçlanır. Yangının daha geniş alanlara yayılmasını önlemek amacıyla kullanılacak olan bu sistem ile birlikte kişiler de rahatlayacaktır.

  Yangın tehlikesi olan yerler özellikle kapalı alanlardır. Kapalı alanlar olarak ise apartmanlar, konutlar, daireler, evler, işyerleri ve buna benzer alanlardır. Ayrıca elektrik yangınlarının çıkabileceği çeşitli tehlikeli iş yerleri de mevcuttur. Elektrik dağıtım şirketleri, fabrikalar, sanayi bölgeleri ve buna benzer alanlarda elektrikli yangınlar meydana gelebilir.

  Elektrik Yangınlarında Hangi Tür Yangın Söndürücüler Kullanılır? - Lider Yangın

  Elektrik Yangınlarının Söndürülmesi

  Elektrik yangınlarının söndürülmesi için kişilerin mutlaka yangın söndürme sistemleri ve yangın söndürme eğitimleri üzerine araştırmalar da yapması gerekiyor. Nitekim araştırmalar neticesinde kişiler gerekli eğitimleri de alarak yangın anlarında nasıl davranması gerektiği hakkında daha da bilgi sahibi olacaktır.

  Elektrik yangınlarının çıkması muhtemel yerlerde güvenlik tedbirlerinin daha da iyi biçimde alınmasına özen gösterilmelidir. Nitekim özellikle de tehlikeli iş sınıflarında yer alan fabrika, sanayi gibi alanlarda elektrik yangınlarının olma ihtimali daha yüksektir. Bu gibi ihtimaller karşısında kişilerin mutlaka gerekli yangın söndürme tüplerini barındırması, elektrik yangınlarının söndürülmesi noktasında daha da avantaj sağlayacaktır.

  Yazı kaynağı : www.lideryangin.com

  Elektrik Kaynaklı Yangınlar – Aktif Group

  Elektrik Kaynaklı Yangınlar – Aktif Group

  Şüphesiz ki elektrik, insanlık tarihinin en büyük buluşlarından birisidir. İnsan hayatına sağladığı faydaların yanında dikkatli olunmadığı takdirde çok büyük zararlara, hatta ölümlere bile sebebiyet verebilir. Yangın kaynaklarına bakıldığında; elektrik kaynaklı çıkan yangınların sayısıda oldukça fazladır. Standartlara uyulmadığı, kontrollerinin sağlanmadığı tasarımlarının doğru ve uygun bir şekilde yapılmadığı sürece yangın riski çok yüksek olup, elektrik yangınlarına doğru müdahale yönteminin uygulanması da son derece önemlidir.

  I. GİRİŞ

  Yanıcı maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu Yanma olayı oluşur. Elektrik yangınlarının oluşma nedenleri diğer yangınlar ile aynı değildir İşletmelerde elektrikten kaynaklı yangın oluşabilmesi için ark olması gerekmektedir. Ark ise ortamda oluşan iki zıt yüklü kutup arasında elektrik akımının kısa devre yaparak akması esnasında ortaya çıkan kıvılcımdır. Özetle elektrik patlamasıdır. Ark, anlık olarak gerçekleşmektedir. Arkın oluşması, oluştuğu devrede maddi hasara neden olabileceği gibi, meydana geldiği bölge civarında bulunan insanlardada son derece ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ark oluşması, bulunan bölgede korozyon oluşması, uygun olmayan elektrikli cihaz / ekipmanların kullanılması, elektriki bağlantılardan kaynaklanan gevşeklikler, çekilen akıma uygun kesitte kablo kullanılmaması, devreden fazla akım çekilmesi ve bu akım çekilirken koruma elemanlarının olmaması, uygun olmayan sigortalar kullanılması (Yüksek akıma dayanıklı) yahut bakım ve kontrol eksikliği gibi unsurlardan kaynaklanabilir. Ark yangınla sonuçlanabilir.

  II. ELEKTRİK YANGINLARININ NEDENLERİ

  Elektrik tesisatının “Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği” ve “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği” ne uygun olarak yapılandırılmaması, elektrik tesisatının doğrulanması ile ilgili testlerin ve denetlemelerin gereği gibi yapılmaması

  Bakım ve onarım her işletmenin olmazsa olmazıdır. Bakımlar sırasında rutin işler esnasında fark edilmeyen kablo ezilmeleri, gevşek bağlantılar vb. uygunsuz durumlar tespit edilebilir. Bunların bakım esnasında fark edilmesi ve değiştirilmesi olası bir yangını önleyecektir. Bakım ve onarımda fark edilemeyen kablo ezilmeleri aşırı ısınma sonucunda yangına neden olur.

  Kullanım süresi dolan duy, priz, çoklu priz, anahtar, sigorta ve diğer koruma elemanları zaman içerisinde üzerinden geçen akımların meydana getirdikleri ısılara dayanamaz hale gelmeleri ve kömürleşmeye başlamaları sonucunda fark edilmemesi durumunda yangın kaçınılmazdır. Gevşek bağlantılar başlangıçta fark edilemeyen arklar oluşturur. Bu arklar yüksek ısı değerlerine sahip olduğundan; önce gevşek bağlantı elemanının daha sonrasında da diğer malzemelerin yanmasına neden olur. Faz çakışmalarıda kısa devre oluşturacağından yangın çıkmasına neden olur. İşletmeye ek tesisatların yapılması, yeni cihazların eklenmesi sonucunda kontrollerin yapılmaması. İşletmelerde prosesin değiştirilmesi ve yeni makine alımı sonrasında sigorta ve kabloların uygunluğunun kontrolü yapılmalı revizyon gerekli ise sigorta ve kablolarda değişim yapılmalıdır. Uygun olmayan sigorta ve kablolar kullanılmamalıdır. Dış mekan aydınlatmalarında tesisatın gelişi güzel yapılmaması, gerekli yalıtımların yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ek noktalarında çevre şartlarının (sıcaklık, hava, rüzgar, yağmur) meydana getirdiği olumsuz özelliklerden kaynaklanan yangınlar yine kaçınılmaz olacaktır.

  Günümüzde çoklu priz kullanımı artmaktadır ve bu çoklu prizlerin bilinçsizce kullanımının çok tehlikeli sonuçları olabilir. Prizlerde gelebilecek aşırı ısınmalar kolayca yangına sebebiyet vermektedir. Çoklu prizlerin üzerinde maks. kaç watt a kadar kullanılabileceği yazmaktadır. Bu güce uygun olmayan kullanımlar sonucunda birden fazla aletin aynı çoklu prize bağlanması kapasiteyi arttıracağından en sondaki prizde aşırı ısınmaya neden olacaktır. Aşırı ısınma sonucunda yangın oluşma ihtimali çok yüksektir. Uzatma kabloları sadece geçici olarak kullanılmalıdır, uzatma kablonun görülmeyecek, sıkışabilecek yerlere konulmaması gerekmektedir.

  III. YANGIN SINIFLARI VE ELEKTRİK YANGINLARINA MÜDAHALE

  Avrupa, asya ve amerikan standartlarına göre yangın sınıfları farklılar göstermektedir. Sınıflandırma şekli ne olursa olsun yangınlara müdahale şekilleri farklı değildir. Yangına müdahale şekline etki eden faktör yanan maddenin cinsidir.

  Elektik yangınları için avrupa standartlarında belirli bir sınıflandırma yapılmasına rağmen, amerikan standartlarında elektrik ekipmanları yangınları için sınıflandırma yapılmıştır.

  TS EN 2 standardında yanan maddenin yapısı bakımından tanımlanabilen farklı yangın çeşitleri, dört sınıfa ayrılmıştır:

  A sınıfı yangınlar : Normal olarak kor şeklinde yanan genellikle organik yapıdaki katı madde yangınlarını,

  B sınıfı yangınlar : sıvı veya sıvılaşabilen katı madde yangınlarını,

  C sınıfı yangınlar : Gaz yangınlarını,

  D sınıfı yangınlar: Metal yangınlarını kapsar.

  Elektrik riski kapsamına giren özel yangınlar bu standart kapsamı dışındadır.

  Amerikan Standartlarına (NFPA) göre yangın sınıfları aşağıda verilmiştir:

  Yangın sınıfları karşılaştırma tablosu aşağıdaki gibidir.

  Yangın Sınıfları Karşılaştırılması

  Elektrik yangınlarında öncelikli olarak çarpılma tehlikesine karşı yangın olan bölümün elektriği kesilmelidir. Elektrikler kesilmeden söndürme yapılmamalıdır. Bulunan bölgede herhangi bir kablo, elektrikli açık cihaz var ise dokunulmamalıdır.

  Elektrik yangınlarına müdahale Kuru kimyevi toz ile olabileceği gibi Karbondioksitli söndürücülerle de yapılabilir.

  CO2 yüksek etkiye sahip bir soğutucu maddedir. Tehlike anında ortamdaki O2 miktarını azaltarak kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu devam etmesini engeller ve yangını söndürür. Ancak tam söndürme yapmadığı için yangının yeniden alevlenme ihtimalinin dikkate alınması gerekmektedir. Ayrıca, riskli bölgedeki O2 miktarını yüksek oranda düşürdüğü için insan bulunan ortamda kullanımının sakıncalı olabileceğini de unutmamak gerekir. Elektronik cihazlar da dahil olmak üzere ortamdaki nesnelerin üzerinde kalıntı bırakmaz. Bu sebeple, en çok tercih edilen yangın söndürücüleri arasında yer alır. Bu kadar çok tercih edilmelerinin bir diğer sebebi de bu söndürücülerin ozon tabakasına zarar vermemeleri ve tekrar tekrar doldurulabilir olmalarıdır.

  Bunların yanı sıra, Halokarbon gazlı yangın söndürücüler özellikle bilgi işlem odaları, UPS, yüksek gerilim panoları, trafolar ve elektronik cihazların sık olduğu ortamlarda kullanılır. Elektrik iletkenliğinin olmaması ve arkasında atık bırakmaması halokarbon gazlı yangın söndürücülerin bu tarz ortamlar için tercih edilme oranını arttırır. Halojenlendirilmiş veya temiz gaz olarak da adlandırılan halokarbonlu söndürücü gazlar ozon tabakasına etkisi sıfıra yakın olan gazlardır. Kimyasal zincirleme yanma reaksiyonunu kırarak yangını kısa sürede söndürürler.

  IV. SONUÇ

  Elektrik yangınları aşırı akım, ark ve koruma sisteminin olmamasından çıkar. Kabloların çekebileceği maksimum akım kapasitesi vardır ve kablolar akımın karesi ile doğru orantılı şekilde ısınır, ısındığı zaman izolasyonu kaybolur. Oluşan sıcaklık kablonun tutuşma sıcaklığına erişirse yangın meydana gelir. Kısa devre sonucunda ark oluşur, ark yüksek sıcaklık oluşturur ve kısa sürede müdahale edilmezse çevresindeki malzemeleri tutuşturacaktır. Standart gerekliliklerini karşılayan sistemlerin tasarlanması, standartlara uygun koruma cihazlarının kullanılması, bakım ve kontrollerin düzenli olarak yapılması yangın riskini azaltacaktır. Kuru kimyevi toz ve Karbondioksitli söndürücüler ile 1m ve 5m arasında müdahale edilebilir.

  V. REFERANSLAR

  Yazı kaynağı : aktif.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap