Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  elinde sihirli bir değnek olsa ne yapardın kompozisyon

  1 ziyaretçi

  elinde sihirli bir değnek olsa ne yapardın kompozisyon Ne90'dan bulabilirsiniz

  "Sihirli Bir Değneğim Olsa, Son Bir Ayı Herkesin Hayatından Silerdim" - Ayşegül Özbek - çocuk

  Haberin İngilizcesi için tıklayın

  Kevser, elimde sihirli bir güç olsa "Çocukların okula gitmesini ve sokaklarda oynamasını isterdim" diyor. Sınıf arkadaşı Yağız ise "Ben o değnekle geçmişe yolculuk yapardım. Covid -19'lu ilk kişiyi bulurdum ve ardından tedavi ederdim" diye ekliyor.

  Arda koronavirüsün en çok yaşlıları etkilediğini biliyor: "Koronavirüsün yaşlıları öldürmemesi için ilaç hazırlayıp iğne yapıp iyileştirmek isterdim."

  "Elimde sihirli değneğim olsaydı son bir ayı herkesin hayatından silerdim" diye ekliyor Musa, "Çocukların evlerde değil, parklarda oyun oynamasını dilerdim."

  Hepsi Okmeydanı'ndaki bir ilkokulda okuyan 4. sınıf öğrencisi çocuklar. Evlerden devam eden eğitimlerde Ebru Öğretmen onlara "Sihirli bir gücün olsaydı..." diye sorunca hepsi birer yazı kaleme almış ve çoğu da koronavirüs salgınında ortaklaşmışlar.

  Kevser: Virüsün bitmesini isterdim

  "Savaşların olmadığı, hastalıkların olmadığı, açlığın olmadığı, kadın cinayetlerinin olmadığı bir dünyada yaşamak isterdim. Elimdeki sihirli gücü de dünyamızı yaşanacak hale getirmek için kullanırdım. Çocukların okula gitmesini ve sokaklarda oynamasını isterdim. Virüsün aşısını bulup insanların ölmemesi için aşıyı kullanmak isterdim. Ve virüsün bitmesini, savaşsız bir dünyada yaşamak isterdim. Hastanelerde insanlar için çalışan sağlık görevlilerimize çok teşekkür ederim."

  Yağız: Geçmişe yolculuk yapıyorum ve Covid-19'lu ilk kişiyi buluyorum

  "Benim elimde sihirli bir değneğim var. Ben o değnekle geçmişe yolculuk yapıyorum. Covid-19'lu ilk kişiyi buluyorum. Ve ardından tedavi etmeye başlıyorum. Tedavi bittikten sonra hasta iyileşiyor. Ve Covid-19 virüsü dünyaya yayılmıyor. İnsanların Covid-19 ile ilgili hiçbir bilgisi olmuyor. Her şeyi normale döndürdüğümüze göre haftasonunun tadını çıkaralım. Derslerimi yaptım. Biraz kitap okudum. Şimdi annem ve babamla lunaparka gidiyoruz."

  Medine: Kitap okudum ve bitirdim, sonra da hayallerime daldım

  "Benim elimde sihirli gücüm olsaydı yaşlıları kurtarırdım. Koronavirüsün tedavisini bulup herkesi kurtarırdım ve öğretmenim ile arkadaşlarıma kavuşurdum. Şu an ben eğlenmek ve okulda olmak istiyorum. Ama hiçbiri yok artık. Koronavirüsün tedavisi bulunursa ve ben hayallerime, geleceğime kavuşursam çok mutlu olurdum. Şu an ben kitap okudum ve bitirdim. Sonra da hayallerime daldım. Hayallerimde tek başıma ders yapıyorum. Öğretmenim, arkadaşlarım yanımda yoklar. Unutma, senin bir geleceğin var."

  Arda: Hasta olanlara iğne yapıp iyileştirmek isterdim

  "Elimde sihirli bir güç olsaydı dünyamızı koronavirüs salgınından kurtarmak, virüslü olanları ilaç ve iğne yapıp iyileştirmek isterdim. Kronavirüsün ülkemizden gitmesini sağlardım. Ve bir daha yayılmaması için bir ilaç hazırlayıp ülkemize, dünyamıza gelmemesi için elimdeki sihirli gücü kullanıp koronavirüsü yok etmeyi sağlardım. Savaşları bitirmek isterdim. Virüs görünmez bir düşmandır. Koronavirüs yaşlıları öldürüyor, yaşlıları öldürmemesi için ilaç hazırlayıp iğne yapıp iyileştirmek isterdim. Sizleri çok özledim."

  Musa: Anneannemi, dedemi canlı görmek istiyorum

  "Elimde sihirli değneğim olsaydı son bir ayı herkesin hayatından silerdim. Çocukların evlerde değil, parklarda oyun oynamasını dilerdim. Çocukların evde değil, okul sıralarında ders görmesini isterdim. Anneannemi, dedemi, sevdiklerimi telefonda değil, canlı görmek istiyorum. Kimse evlere hapis olmasın, sevdiklerinden uzak olmasın. Özgürlüğümüzü istiyorum."

  Ravza: Silah olmazsa insanlar avlanamaz

  Elimde sihirli bir güç olsaydı silahları yok etmek isterdim. Eğer silahlar olmazsa insanlar birbirlerini sebepsiz yere öldürmez, savaşlar olmazdı. İnsanlar avlanmaz ve bu sayede hayvanlar da ölmezdi."

  Yağmur: Çocuklar istedikleri hayatı yaşasa... 

  "Benim elimde sihirli bir değnek olsa benim tek istediğim şu olurdu; tüm çocukların eşit olmasını isterdim. Yani çocukların savaştırılmaması, şiddet görmemelerini ve kaçırılmamasını isterdim. Ayrıca çocukların istedikleri hayatı, özgürce yaşamalarını isterdim..."

  Ebru Öğretmen: Çocukların akademik destekten çok psikolojik desteğe ihtiyacı var

  Ebru Öğretmen yaptıkları bu çalışmayla ilgili şunları söylüyor:

  ""Sihirli bir gücün olsaydı..." diye sorunca ve bu konuda bir yazı yazmalarını isteyince çocukların hemen hepsinin koronadan kurtulmak istediklerini fark ettim.Yani böyle bir dönemde öğrencilerimin akademik destekten ziyade psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu anladım. Bu yüzden hem dersleri daha zevkli hale getirmek hem de öğrencilerin daha kaliteli zaman geçirmelarini sağlamak için sanatı, edabiyatı kullanmak istedim...

  Yazı ile başladık, sanat çalışmaları ve farklı alanlarda etkinliklerle devam edeceğiz. Örneğin her hafta farklı bir etkinlik yapıyoruz. 'Evdeki malzemerle kek yapıyorum, ekmek yaparak aileme destek oluyorum, ünlü ressamların tablolarını yorumluyorum, mandala ve zentangle ile kendi desenimi oluşturuyorum, değişik yöntemlerle bileklik yapıyorum' gibi.

  Sağlıklı günlerde tekrar bir araya geleceğimiz günleri, birbirimizle uzaktan da olsa bu şekilde etkileşimde kalarak bekliyoruz." (AÖ)

  Yazı kaynağı : m.bianet.org

  Elinde sihirli değnek olsa!

  Elinde sihirli değnek olsa!

  Okul yıllarında öğretmenlerimizin hemen her yıl bir kez sorduğu bir sorudur. Her insanın gelecek ile ilgili planları ve hayalleri vardır. Geleceğimizi planlayıp bunları gerçekleştirmek için çalışırız. Hayaller hiçbir zaman bitmez. Hayallere hep yenileri eklenir. Ve bir gün birisi bize Elinde sihirli değnek olsa ne yapardın dediğinde, ne ilginçtir ki, kendimizle ilgili değil de çevremizle ilgili hayallerimizi söyleriz.

  Belki de hayallerimizin başkaları tarafından bilinmesini istemediğimiz içindi. Orta ikiye gittiğim yıllarda edebiyat öğretmeni herkesten en büyük hayalinizi gerçekleştirme şansınız olsa, hangi hayalinizin gerçek olmasını isterdiniz konulu bir kompozisyon yazmamızı istemişti. O zaman kadar hiç hayal kurmadığım için ne yazacağımı şaşırmıştım. Nedendir bilmem, aklıma ünlü bir gazeteci ve spor yazar olmak geldi. Belki de bir çok kişinin ünlü bir futbolcu olup, Milli takımda oynamak isteyeceğini düşündüğüm için farklı bir hayal buldum kendime. O ana kadar gazetecilik yada spor yazarlığı hakkında tek bir bilgim olmadığı gibi, gazete okumayı da sevmeyen, iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz, edebiyat dersi yerlerde sürünen bir öğrenciydim. Ama o gün öyle bir hayal kurdum. Benim için sadece boş kağıdı doldurmaktan öteye geçmeyecek, belki de gerçekleşmesi için hiçbir zaman çaba sarf etmeyeceğim bir hayaldi. Ta ki öğretmenimiz bir hafta sonra yazılanlarla ilgili olarak bir değerlendirme konuşması yapana dek. ‘İçimizde öyle hayalperestler var ki’  diyerek söze başladı. Bazı insanların kendi şartlarını göz önünde bulundurarak hayal kurmasının daha gerçekçi olacağını belirtip, olmayacak hayaller peşinde koştuğumuzda üzülüp harap olacağımızı söyledi. Ardından da benim kompozisyonumu okudu. Dilbilgisi bu kadar kötü olan, Türkçeyi her satırda katleden, Edebiyat’a  dünyanın güneşe olan uzaklığı kadar mesafesi bulunan birisinin gazeteci ve yazar olmasının kendisinde yarattığı şaşkınlığı dile getirerek devam etti sözlerine. Benim için o ana kadar çokta önemli olmayan bir şey bir anda en önemli meselem haline gelmişti. İşte o an keşke elimde bir sihirli değnek olsa da o kâğıda yazdıklarımı bir bir gerçekleştirsem diye düşündüm. 
  Şimdi dönüp arkaya bakıyorum da iyi ki birisi bu dileğimi kabul edip bana sihirli bir değnek vermemiş. Eğer vermiş olsaydı o zaman basmağın en altından zahmetsizce en üst basamağa çıkmış olacaktım. Belki de elinde sihirli değnek olsa ne yaparsın sorusunun cevabı aslında hiçbir şey olmalı. İnsanlar hayalleri peşinde koştukları sürece inançlarını kaybetmezler ve emek sarf ederek geldiğiniz hayallerinizin en üst basamağı, aslında başka bir hayalin ilk basamağı olabiliyor.
  Dünyada bu soruyla ilgili bir araştırma yapmışlar. Sorulan sorulara en çok verilen cevap tüm fakirleri zengin yapardım olmuş. Düşünsenize dünyadaki tüm insanların zengin olduğunu, yada herkesin dilediği ve istediği her şeyi alabildiğini. Peki ama o zaman kim üretim yapacak

  Bende bazen bir çok şey istiyorum. Böyle durumlarda sihirli bir değneğim olsa diye düşünüyorum.
  Mesela daha çok insan beni sevsin istiyorum. Hiç üzülmemeyi hayatta hiç ağlamamayı istiyorum.
  Bütün insanlar bazen sihirli değnek sahibi olmayı, bütün hayallerini, isteklerini bir dakikada gerçekleştirmek için istiyorlar. Ben çok zengin olmak yada ünlü bir insan olmayı sihirli değnek ile gerçekleştirmeyi istemiyorum. Çünkü onların hepsini biz kendimiz zaten gerçekleştirebiliriz. İstediğimiz şeylere ulaşabilmek için çok çalışmak lazım. Hayatımızda çalışmadan hiç bir şey elde edemeyiz. Hedef ve isteklerimize ulaşmak için o yolda emek harcamamız gerekir. Hepimiz şahit oluruz, hayatta gerekli bütün şeyleri var olan insanlar yine mutsuz. Bunlar da hiç bir şey yapmamaktan mutsuz olurlar. Hayatta kolay iş yoktur. Yemek yemek için bile önce çiğnemek gerekiyor.  Peki bir sihirli değnek olsaydı siz ne isterdiniz?

  Yazı kaynağı : www.tunaydingazetesi.com

  Sihirli bir değneğim olsaydı neler yapmak istemezdim kompozisyonu

  Sihirli bir değneğim olsaydı neler yapmak istemezdim kompozisyonu

  Her insanın gelecek ile ilgili planları ve hayalleri vardır. Geleceğimizi planlayıp bunları gerçekleştirmek için çalışırsak başarılı oluruz. Bazen hayallerimizin hayallerimizin hemen gerçekleşmesini isteriz.

  Bende bazen bir şeyi çok istiyorum. Böyle durumlarda sihirli bir değneğim olsa diye düşünüyorum. Bütün insanlar bazen sihirli değnek sahibi olmayı, bütün hayallerini, isteklerini bir dakikada gerçekleştirmeyi istiyorlar. Ben çok zengin olmak yada ünlü bir insan olmayı sihirli değnek ile gerçekleştirmeyi istemiyorum. Çünkü onların hepsini biz kendimiz gerçekleştirebiliriz. İstediğimiz şeylere ulaşabilmek için çok çalışmak lazım. Hayatımızda çalışmadan hiç bir şey elde edemeyiz. Hedef ve isteklerimize ulaşmak için o yolda emek harcamamız gerekir. Hepimiz şahit oluruz, hayatta gerekli bütün şeyleri var olan insanlar yine mutsuz. Bunlar da hiç bir şey yapmamaktan mutsuz olurlar. Hayatta kolay iş yoktur. En kolay iş yemek yemektir ama onun için caba harcamamız çiğnememiz gerekir.

  Sihirli değnekten ben sadece bütün insanlara, aileme, kendime sağlık, mutluluk dolu bir hayat isterim.

  Yazı kaynağı : www.yardimcikaynaklar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  İdal 2 Ay önce
  1

  En başta islama herkesin inanmasını ve sonrada geleceğime gitmek isterdim.

  Yorum yap