Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emekli maaşları resmi gazetede yayınlandımı

  1 ziyaretçi

  emekli maaşları resmi gazetede yayınlandımı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Emekli ve memura ek zam Resmi Gazete'de

  Emekli ve memura ek zam Resmi Gazete'de

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içi Meclis'te kabul edilen kanunu onayladı.

  Böylece memur ve emeklilere verilen ilave zam ve Bireysel Emeklilik Sisteminde yapılan değişiklik yürürlüğe girdi.

  Maaşlara ilave zam 

  Memur maaşlarına uygulanacak toplu sözleşme zammı yüzde 7,5'e yükseltildi. 2,5 puanlık fark için memur ve memur emeklisine fark ödemesi yapılacak.

  BES'te devlet katkısı artırıldı

  Bireysel emeklilik sisteminde devletin katkısı yüzde 30'a çıktı.

  Kanunla birlikte doğal gazda ise kademeli fiyatlandırma dönemi başladı.

  Ayrıca ihracatçı firmaların vergi oranı da yüzde 20'den 19'a düşürüldü.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Resmi Gazete: EYT Meclise'e ne zaman sunulacak, başladı mı? Türkiye EYT emekli maaşları ne kadar olacak? EYT ne zaman yayınlanacak, şartları neler?

  Resmi Gazete: EYT Meclise'e ne zaman sunulacak, başladı mı? Türkiye EYT emekli maaşları ne kadar olacak? EYT ne zaman yayınlanacak, şartları neler?

  EYT için 5 bin gün prim sayısı ve 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olması şartlar arasında yer alıyor. 2 milyon 250 bin kişinin ilk etapta faydalanacağı EYT'nin Meclis'e geleceği tarih, emekli maaşları ve diğer şartlar detayları merak ediliyor. Bugün yapılacak olan kabine toplantısında EYT konusu gündem maddeleri arasında bulunuyor. Peki EYT'liler ne kadar emekli maaşı alacak, şartlar neler? EYT Meclis'e ne zaman sunulacak?

  Emeklilikte yaşa takılanlar kanun teklifi Meclis takviminde yerini aldı. 9 Ocak 2023 bugün gerçekleşecek Kabine Toplantısı ile yasa tarihi başta olmak üzere detayların Başkan Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. Yaş sınırının kaldırılması ardından EYT son dakika haberleri bu kez yasalaşma süreci ile gündemde. SSK, BAĞKUR emeklilik şartları, prim gün sayısı ve emekli maaşı hesaplama araştırmaları son alınan maaş zammı sonrası başladı.

  EYT YASASI İLE YAŞ SINIRI KALKTI!

  Başkan Erdoğan beklenen EYT açıklamasını yaptı:

  "Ülkemizde bildiğiniz gibi emekli olabilmek için prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenleme yaş bekleyenleri kapsıyor. EYT düzenlemesi ile herhangi bir yaş şartı olmayacak. Prim günü ve sigortalılık süresi tamam olan 2 milyon 250 bin vatandaş doğrudan emekli olabilecek. Mali çalışmaları da yaptık."

  EYT MECLİS'E NE ZAMAN SUNULACAK?
  EYT için detaylar heyecanla bekleniyor. Bugün yapılacak olan kabine toplantısında EYT ile ilgili değerlendirme yapılacak. EYT'nin bu ay içerisinde Meclis'e sunulması bekleniyor.

  EYT EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?
  Emekliler için ocak zammı geçtiğimiz günlerde açıklandı. Emekli zammı yüzde 30 olarak duyuruldu ve en düşük emekli maaşı 5500 TL yapıldı. EYT emekli maaşlar ise emekli olunan mesleğe ve ödenen prime göre değişkenlik gösterecek.

  EYT RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI MI?
  EYT, Resmi Gazete'de henüz yayınlanmadı. EYT, Meclis'te onaylandıktan sonra Resmi Gazete'de yayınlanacak.

  EYT ŞARTLARI NELER?
  EYT'de yaş şartı aranmayacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. EYT'de kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi şartı yer alıyor.

  SSK için şartlar şöyle:

  5.000 gün primi tamamlamak,

  Erkeklerde 25, kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresini doldurmak

  Bağkur için şartlar şöyle:

  Erkeklerde 9.000 prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi

  Kadınlarda 7.200 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi şartlarını sağlayan vatandaşlar emeklilik başvurularını yapacak.

  Aynı şartlar Emekli Sandığı için de geçerli sayılacak.

  Emekli olmak için erken davrananlar yaşadı: Son gün 14 Ocak. EYT'liler faydalanamayacak

  Emekli olmak için 2022’de dilekçe verenlerin ocak ayında dilekçe verenlere göre daha kazançlı çıktı. Kamu işçileri için 2022 avantajından yararlanma fırsatı 14 Ocak tarihine kadar devam ederken EYT’liler bu avantajdan yararlanamayacak.

  Milyonlarca emeklilikte yaşa takılan (EYT) ile yeni emekli olacak kişiler, ne kadar aylık bağlanacağını merak ediyor. Emekli aylığı, çalışma hayatı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas (brüt) kazanç tutarı, aylık bağlama oranı ve prim gün sayısına göre belirleniyor. SGK’ya bildirilen brüt kazancı ve prim gün sayısı yüksek olanlar daha fazla emekli aylığı alıyor.

  Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, prim günü ve prime esas kazancı aynı olan kişinin emeklilik dilekçesi verdiği tarih de bağlanacak aylığın tutarı konusunda belirleyici olabiliyor.

  EMEKLİ AYLIĞI BAĞLANIRKEN DİKKAT EDİLEN HUSUS
  Enflasyonun ve milli gelir artış hızının düşük olduğu yıllarda fark düşük olurken, enflasyonun ve milli gelir artış hızının yüksek olduğu yıllarda fark çok açılabiliyor.
  Bu farkın neden ortaya çıktığını genel hatlarıyla anlatalım. Emekli aylığı bağlanırken, öncelikle, SGK’ya çalışma hayatı boyunca bildirilmiş olan prime esas kazançların bugünkü değerleri hesaplanıyor.

  2000 öncesindeki kazançlar gösterge sistemiyle (göstergenin memur maaş katsayısı ile çarpımı sonucu); 2000 – 2008 arasındaki kazançlar tüketici fiyat endeksi (TÜFE) artışı ve milli gelirdeki artışın yüzde 100’ü; 2008 sonrasındaki kazançlar ise TÜFE artışı ve milli gelirdeki artışın yüzde 30’u dikkate alınarak güncelleniyor. Son yılın güncelleme işlemi ise dilekçe verilen tarihe göre değişiyor.

  Örneğin, emeklilik dilekçesini 2022 yılında temmuz – aralık döneminde, yani 31 Aralık tarihinden önce vermiş olanların aylıkları hesaplanırken Ocak 2022’deki tutar, geçen yılın ocak ve temmuz aylarında yapılan emekli maaş zamları oranında artırılacak.

  Dilekçeyi 1 Ocak 2023’ten sonra verenlerin emekli aylığı hesabında ise 2022’deki yıllık enflasyonun yüzde 100’ü ile şubat ayında açıklanacak 2022 yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) artışının yüzde 30’u dikkate alınacak. Ocak ayında yapılacak yüzde 30 maaş zammından her ikisi de yararlanacak.

  DİLEKÇE VERENLER KAZANÇLI ÇIKACAK
  2022 yılında SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 25.47, temmuz ayında ise yüzde 42.55 oranında zam yapıldı. Toplam zam yüzde 78.86 oldu. Buna göre, dilekçeyi 31 Aralık’tan önce verenlerin emekli aylığı hesaplanırken yüzde 78.86’lık artış dikkate alınacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı TÜFE artışını yüzde 64.27 olarak açıkladı. Orta Vadeli Plan’da ise 2022 yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi yüzde 5 olarak tahmin edildi.

  2022 yılı güncelleme katsayısında GSYH’deki yüzde 5’lik büyümenin yüzde 30’unu oluşturan 1.5 puanlık kısım dikkate alınacak. Bu durumda, dilekçeyi 1 Ocak’tan sonra verenlerin güncelleme işlemi (1.6673 güncelleme katsayısı uygulanarak) yüzde 66.73 oranında artırılarak gerçekleştirilecek. Aynı prim günü ve kazanca sahip iki kişiden dilekçeyi 1 Ocak 2023 tarihinde veren ile 31 Aralık 2022 tarihinde verenin emekli aylığı arasında yüzde 10’a yakın fark olacak.

  2022 OCAK'TA FARK DAHA YÜKSEK OLDU
  2021 yılında enflasyon yüzde 10- 15 arasında seyrederken kasım ayında yüzde 19.82’ye, aralık ayında da yüzde 36.08’e tırmandı. Dilekçeyi 31 Aralık 2021 tarihinden önce verenlere 2021 yılı ocak ayındaki yüzde 8.37 ve temmuz ayındaki yüzde 8.45 maaş zammına göre yüzde 17.52’lik güncelleme oranı uygulandı.

  2021 yılında GSYH yüzde 11.6 oranında arttı. Bunun yüzde 30’u ve yüzde 36.08’lik TÜFE artışı dikkate alınarak 2021 yılı güncelleme katsayısı 1.408’e çıktı. Böylece, dilekçeyi 1 Ocak 2022 tarihinde verenlerin kazancı yüzde 17.52 yerine yüzde 40.8 oranında artırılarak güncellendi. Bu da 2021 yerine 2022 yılında dilekçe verenlerin emekli aylıklarında yüzde 17 dolayında artış sağladı.

  KAMU İŞÇİLERİ İÇİN FIRSAT DEVAM EDİYOR
  Kamuda çalışan işçiler ücretlerini ayın 15’inde alıyorlar. Bu nedenle kamu işçilerinin 14 Ocak 2023 tarihine kadar vereceği emeklilik dilekçeleri, 2022 yılında verilmiş sayılacak. 15 Ocak 2023 tarihinden sonra verilen dilekçeler ise 2023’te verilmiş kabul edilecek. Yukarıda anlattığımız 2022 yılında dilekçe verenlerin avantajı özel sektörde çalışan işçiler için 31 Aralık tarihinde sona ererken, kamuda çalışan işçiler için 14 Ocak 2023 tarihine kadar devam edecek.

  EYT’LİLER OLUMSUZ ETKİLENECEK
  Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa teklifinin bu hafta TBMM’ye sunulması bekleniyor. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, HaberTürk TV’de Kübra Par’a yaptığı açıklamada, teklifin ocak sonu veya şubat ayı başında TBMM’de kabul edilerek yasalaşacağını söyledi.

  EYT’lilerin emeklilik dilekçesi 2023 yılına kaldığı için, güncelleme sistemindeki bu uygulamadan dolayı emekli aylıkları bir miktar olumsuz etkilenecek. Ocak ayında maaşlara yapılan yüzde 30 zamdan EYT’liler de yararlanacak. Ocak zammı yüzde 30 değil de yüzde 10 oranında kalsaydı, EYT’lilerin e-Devlet’e girdiklerinde 31 Aralık’tan önce gördükleri emekli aylığı ile mart ayında alacakları emekli aylığı tutarları aynı olacaktı.

  KIDEM TAZMİNATI "TESELLİSİ”
  Kıdem tazminatı tavanı ocak ve temmuz aylarında 6 ayda bir artıyor. 2022’nin temmuz – aralık döneminde 15.371 TL olan kıdem tazminatı tavanı, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere 19.982 TL’ye çıktı. Giydirilmiş brüt ücreti 15.371 TL’nin üzerinde olanlar, emeklilik dilekçesini 1 Ocak’tan sonra verdiklerinde yeni tavana göre kıdem tazminatı alacaklar. Emekli aylığındaki kaybın bir kısmını telafi etme imkânı olacak.

  EYT Almanya modeli nedir?
  Almanya'da prim günü şartı ise 5 yıl. 5 yılı tamamlayanlar direkt yaşı bekliyor. Maaş esaslı emeklilik hakkı çalışarak ve girişimcilik yapılarak kazanılıyor. İşveren bütün çalışanları için emeklilik sigortası almak ve sigorta primlerini ödemekle yükümlü. Girişimciler sigorta primlerini kendileri ödüyor.

  İlginizi çekebilir ↓Altın mı, dolar mı son dakika: Yatırım için hangisi daha çok kazandırır? Türkiye'de parasını olanlara uzmanlardan her zaman değerlenen yatırım hakkında tavsiyeler için TIKLAYINIZ  ↓

  Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

  EYT EMEKLİLİK HABERLERİ 2023 || EYT MECLİS'E NE ZAMAN SUNULACAK, ŞARTLAR NELER? EYT NE ZAMAN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANIR, EYT EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

  Son dakika | Emekli ve memurlar için ek zam kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

  Son dakika | Emekli ve memurlar için ek zam kararı Resmi Gazete'de yayımlandı

  Emeklilere ve memurlara ek zam yapılmasını içeren yasa Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Kanuna göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nda yapılan değişiklikle, banka nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlıklar haczedilemeyecek, üzerlerine ihtiyati tedbir veya ihtiyati haciz konulamayacak.

  MAAŞLARA İLAVE ZAM

  Memur maaşlarına uygulanacak toplu sözleşme zammı yüzde 7,5'e yükseltildi. 2,5 puanlık fark için memur ve memur emeklisine fark ödemesi yapılacak.

  MEMUR VE EMEKLİYE ZAM, KADEMELİ DOĞALGAZ SATIŞI

  Bireysel emeklilik sisteminde devletin katkısı yüzde 30'a çıktı. Kanunla birlikte doğal gazda ise kademeli fiyatlandırma dönemi başladı. Ayrıca ihracatçı firmaların vergi oranı da yüzde 20'den 19'a düşürüldü.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap