Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emekli olduktan sonra ne kadar maaş alırım

  1 ziyaretçi

  emekli olduktan sonra ne kadar maaş alırım Ne90'dan bulabilirsiniz

  EMEKLİ MAAŞ SORGULAMA: Ne kadar emekli maaşı alırım? Emeklilik maaş hesaplama nasıl nereden yapılır? - Yeni Şafak

  EMEKLİ MAAŞ SORGULAMA: Ne kadar emekli maaşı alırım? Emeklilik maaş hesaplama nasıl nereden yapılır? - Yeni Şafak

  Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT düzenlemesine göre, 1999 öncesi sigortalı olan vatandaşlar emeklilik hakkı kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıkladı. Erdoğan, "Düzenlemeyle yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Yaş sınırı uygulanmayacaktır" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlediği basın toplantısında, EYT konusunda yapılan çalışmayı açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT düzenlemesini açıklayarak "Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır." dedi.

  "Bugün ülkemizin tüm tartışma alanlarını, milletimizin her kesiminin beklentilerini çözmüş olarak 2023'e girme kararlılığımızın son örneği olan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenlemenin müjdesiyle sizlerin huzurundayım." sözleriyle konuşmasına başlayan Erdoğan, kamuoyunda "emeklilikte yaşa takılanlar", yani EYT olarak bilinen düzenlemenin uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından nihai halini aldığını bildirdi.

  Türkiye'deki sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilir, makul ve adil bir seviyeye getirilmesi hususunda çok önemli reformlara imza atan bir hükûmet olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Geçmiş yıllardaki gerçeklerden kopuk uygulamalar sebebiyle kamu bütçesine büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir bir hale getirmek için çok çalıştık, çok uğraştık." diye konuştu.

  Kendilerinden önceki dönemde, Eylül 1999'da yürürlüğe giren düzenlemeyle atılan adımları, dünyanın ve Türkiye'nin hakikatlerine uygun şekilde 2008'de daha ileriye taşıdıklarını dile getiren Erdoğan elbette her reformun, her düzenlemenin beraberinde yeni tartışmaları da getirdiğini söyledi.

  Bunlardan birinin de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve prim günü şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan çalışanların epeydir dile getirdikleri talepler olduğunu belirten Erdoğan şöyle devam etti:

  "Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış bir kişinin çalıştığı süreden çok daha uzun bir dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Nitekim geçmiş yıllarda bunun acısı çok yaşanmıştır. Sistemin idamesine zarar vermemek ve ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacağı yükler bindirmemek için uzunca bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Bu yaklaşımımızdaki amaç, asla çalışanlarımızın haklarının tesliminin önüne geçmek değildi. Tam tersine 85 milyon hep birlikte ortak geleceğimizi düşündüğümüz için konuyu derinlemesine incelemeden, ölçüp biçmeden, hesabını kitabını sağlamca yapmadan herhangi bir taahhüt altına girmek istemedik."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Memur emekli zammı oranı ise yüzde 25’ten yüzde 30’a yükselttik. En düşük emekli maaşının da 5 bin 500 lira olacağını duyuruyoruz. Yılın ikinci yarısı için toplu sözleşme ve enflasyon farkı göz önünde bulundurularak yeni artışlar yapılacağını hatırlatmak istiyorum.” dedi. Peki Yüzde 30 zam sonrası emekli memur maaşları ne kadar oldu?

  Emekli memur zammı ne kadar?

  Memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 25'lik artış yüzde 30'a çıkarıldı. Memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına 2023 yılında yapılacak zam oranı belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verisinin ardından maaşlara yapılacak zam oranı netleşti.

  En düşük memur emeklisi maaşı ne kadar?

  Önceki maaş: 6 bin 78 TL

  Zamlı maaş: 7 bin 901 TL

  En düşük emekli maaşı ne kadar?

  Memur maaşı ne kadar?

  Emekli maaş sorgulama nasıl yapılır?

  SGK kapsamında sigorta sistemi 4A, 4B ve 4C olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu noktada çalışılan sigorta sistemi, ödenen primler hesaplanırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş faktörleri dikkate alınıyor.

  Emekli maaş hesaplama nereden yapılıyor?

  Emekli maaşı hesaplama işlemi, ödenen prim günü, yaş ve sigortalılık süresine göre farklılık gösteriyor. Maaş sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden de yapılabiliyor. Peki emekli olunca ne kadar maaş alırım? İşte detaylar...

  SGK üzerinden emekli maaş hesaplaması nasıl yapılır?

  4A SGK emeklisi vatandaşların emekli maaşlarını hesaplamak isterken yapması gereken tek işlem “uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/” adresine giderek “TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi” gibi bilgiler ile sorgusunu tamamlamak. Emekli maaşınız çalıştığınız devre boyunca yatırdığınız primlerle orantılı olarak hesaplanır.

  4A MAAŞ HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

  Bağ-Kur emeklisi maaş hesaplaması nereden yapılır?

  4A yani SGK’lı vatandaşların yanında bir de kendi sigortasını kendileri ödeyen Bağkurlular bulunmakta. 4B Bağ-Kur emeklisi olan vatandaşlar ise e-Devlet sistemine giriş yaparak kolaya alacakları maaş tutarını görüntüleyebilir. Bu işlem için hizmet dökümü sayfasında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklayarak esnaf veya tarım işçisi seçeneklerini seçmeniz gerekmektedir.

  4C emeklisi maaş sorgulaması nasıl, nereden yapılır?

  4A ve 4B’de olduğu gibi emekli maaş sorgulamasını hem SGK üzerinden hem de e devlet kapısı yardımıyla yapabilmekte.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2023 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır? - Son Haberler - Milliyet

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 2023 Emekli Maaşı Hesaplama - Emekli Aylığı ve Yaş Sorgulaması Nasıl Yapılır? - Son Haberler - Milliyet

  Emeklilik bir nevi çalışamadığınız yaşlılık dönemini güvence altına almak demektir. Sigortalı olarak çalışan kişiler gerekli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra emekli olmaya hak kazanır. Emeklilikleri yaklaşan ve yıllar boyu çalışan kişiler ‘ne kadar emekli maaşı alırım?’ sorunu araştırma içerisine giriyor.

  Emekli Maaşı Hesaplama 2023

  SGK kapsamında 3 adet sigorta sistemi bulunur. Bunlar 4A, 4B ve 4C şeklindedir. Çalıştığınız sigorta sistemine yatırılan primlerin hesaplaması yapılırken prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş dikkate alınarak hesaplanıyor. Emekli maaşını hesaplamak isteyenler SGK maaş hesaplama robotu üzerinden kolayca sorgulama yapabiliyor.

  4B Bağ-Kur emekli maaşı için vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını öğrenebilirler. turkiye.gov.tr 4b emekli aylık hesaplamasayfasından vatandaşlar gerekli bilgileri doldurarak emekli maaşı hesaplaması yapabilirler.

  Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? 

  Emekli maaşı hesaplaması çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik göstermektedir. Emekli maaşı hesaplamak için;

  4A Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  4B Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  4C Emekli Maaşı Hesaplama Robotu

  Ne Zaman Emekli Olurum?

  SGK sayfasında emekli maaşı hesaplamasının yanında ne zaman emekli olacağınıza dair sorgulama yapabileceğiniz sayfası bulunur. Bunun için;

  2023 Emekli Maaşı Ne Kadar?  

  Aralık ayında enflasyon yıllık yüzde 64,27 aylık olarak da yüzde 1,18 gerçekleşti. Buna göre emekliye zam oranı yüzde 15,39 olurken memura zam oranı ise yüzde 16,47 olarak hesaplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son dakika açıklaması ile emekli ve memur zammının yüzde 30 oranında uygulanacağını bildirdi. En düşük emekli maaşının ise 5.500 TL olacağını açıkladı. Buna göre en düşük emekli maaşı 5.500 TL olurken, en düşük memur emekli aylığı 7.900 TL oldu. 

  Emekli Maaşımın Ne Kadar Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

  SGK bünyesindeki kişiler emekli maaşının ne kadar olduğunu, hizmet dökümü sorgulamalarını ve ne zaman emekli olabileceklerini e-Devlet kapısı üzerinden kolayca sorgulayabilirler.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Emekli Maaşı Hesaplama: Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

  Emekli Maaşı Hesaplama: Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

  Emekli olduktan sonra hayat kalitenizin nasıl olacağı konusunda fikir edinmek en doğal hakkınız. Bunun için de “Bugün emekli olursam ne kadar emekli maaşı alırım?” diye soruyor olabilirsiniz. Biz size bu konuda yardımcı olalım ve emeklilik maaşı hesaplama nasıl yapılır, açıklayalım.

  Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

  Emekli maaşları hesaplanırken birçok unsur dikkate alınır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayalım:

  Bu maddelerden özellikle kişinin sigortasının başladığı yani ilk işe başladığı tarih ve çalıştığı yıllar, emekli aylığı hesaplamasında çok etkilidir. Çünkü ülkemizde emeklilik sisteminde 3 dönem için farklı hesaplamalar söz konusudur. Bu 3 dönem şu şekilde:

  Bu dönemlerde yasa değişiklikleri olduğu için emeklilik maaşlarına da etkileri oldukça fazladır. Mesela 2000 yılından önce emekli olan birinin maaşının %70’i emeklilik maaşına bağlıdır. Yani kişinin toplam primlerinin %70’i emekli maaşında etkilidir. Bu durum 2000-2008 yılı arasında emekli olanlar için %50 iken 2008 sonrası için %37 şeklindedir. 

  Ancak bu primler de kişinin çalıştığı yılların ağırlıklarına göre hesaplanır. Çünkü 1999 yılında işe başlayan biri için o yılki maaşının %70’i emeklilik hesaplamasına bağlanırken sonraki yıllarda yatan primlerin %50 ve %37’si dikkate alınır. 

  Bu hesaplamaların çok karmaşık ve yorucu olduğunu tahmin ediyoruz. Bu nedenle 4A, 4B ve 4C sigorta sistemlerinde kısaca hesaplama yapmak da mümkün. Bunları iş kollarına göre sırayla açıklayalım.

  4A Emekli Maaşı Hesaplama

  Özel iş yerlerinde sözleşmeli olarak çalışanları kapsayan 4a çalışanları için emeklilik hesaplama işlemi SGK’nın sitesinden kolayca yapılabiliyor. Yapmanız gereken şey; kimlik numaranızı, SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve doğum tarihinizi ilgili boşluklara yazmak. Ardından emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz. 

  Sicil numaranızı bilmiyorsanız e-Devlet üzerinden “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü / İşyeri Unvan Listesi” sayfasına girebilir ve buradan sicil numaranızı öğrenebilirsiniz. 

  4B Emekli Maaşı Hesaplama

  Kendi mesleğini bağımsız olarak icra edenler yani şahıs şirketi olan veya serbest meslek gruplarında çalışanların emekli maaşı hesaplamasını SGK emekli maaşı hesaplama sayfasından yapabilirsiniz. 

  Bunun için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını, kurum bilgilerini ve sitede belirtilen güvenlik kodunu ilgili alanlara yazmanız, 4B – Bağ-Kur emeklilik maaşı hesaplaması için yeterli olacaktır.

  4C Emekli Maaşı Hesaplama

  Eski adıyla Emekli Sandığı olan ve devlet çalışanlarını kapsayan 4C sistemine bağlıysanız emeklilik hesaplamasını SGK’nin 4C Emeklilik Hizmet Süresi ve Yaş Hesabı sayfasından yapabilirsiniz. Burada size ait temel bilgileri forma yazdıktan sonra hesapla butonuna basarak emeklilik maaş bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

  SSK emekli maaşı hesaplamalarını bu şekilde açıkladık. Ancak gelecekte hem kendinizi hem de ailenizi ve sevdikleriniz güvenceye almanız için size bir önerimiz var.

  MAPFRE Hayat Sigortaları ile Ailenizi Güvende Tutun!

  Hayatta ne gibi sürprizlerle karşılaşacağınızı bilmeniz pek mümkün değil. Kötü sürprizlerle karşılaşmanız durumunda hem kendinizin hem de ailenizin bu durumdan en az düzeyde etkilenmesini isteyebilirsiniz. Bunun çözümü de hayat sigortası yaptırmak.

  Geleceğinizi güvenceye alan hayat sigortası yaptırmadan önce sigorta şartlarını “Aileniz Güvence Altında: Hayat Sigortası Teminatları Nelerdir?” başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz. Ardından Prim İadeli Hayat Sigortası, Yıllık Hayat Sigortası gibi çeşitleri bulunan MAPFRE hayat sigortalarından dilediğinizi yaptırabilirsiniz. 

  Huzurlu ve mutlu bir şekilde geçirebileceğiniz emeklilik yılları dileriz!

  MAPFRE Sigorta

  Yazı kaynağı : www.mapfre.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap