Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emlak konut genel müdürlüğünün ürettiği projeler

  1 ziyaretçi

  emlak konut genel müdürlüğünün ürettiği projeler Ne90'dan bulabilirsiniz

  'Yeni Evim Kampanyası'nda başvurular başladı

  'Yeni Evim Kampanyası'nda başvurular başladı

  Kampanyayla orta gelirli vatandaşların 81 ilde piyasa koşullarına göre çok daha uygun vade yapısıyla ilk konutlarını alabilmesi hedefleniyor.

  İstanbul'da 5 milyon liraya, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla'da 3 milyon liraya ve diğer kentler için 2 milyon liraya kadar finansman sağlanacak.

  Devlet katkısıyla ödeme kolaylığı sağlanacak

  İlk 3 yıl devlet katkısıyla ödeme kolaylığı ve kredi vadesi boyunca hane halkı geliriyle uyumlu ödeme imkanlarıyla sunulacak finansman modeliyle ilk etapta 100 bin ailenin tamamının birinci el olacak yeni evlerine kavuşması amaçlanıyor.

  Kampanyada, yüzde 0,69’dan başlayan vade farkı, 15 yıl vadeli, yüzde 10 peşinat, hane gelirinin yüzde 30'unu geçmeyecek taksit oranı ve ilk 3 yıl ödeme kolaylığı sağlanacak.

  Bireyler söz konusu finansman modeliyle 81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar, bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projelerden konut sahibi olabilecek.

  'Yeni Evim Kampanyası'nda başvurular başladı

  Bir yıl ikamet şartı aranacak

  Programdan yararlanmak isteyen hanedeki eşlerin üstünde konut bulunmaması ve son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor. Alınan konut 5 yıl boyunca satılamayacak, yeni evde bir yıl ikamet şartı olacak.

  18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

  İlk etapta 100 bin konut satışı planlanıyor

  Kampanya kapsamında ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor. Konut bedelinin yüzde 10'u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.

  Emlak Konut Genel Müdürlüğünün ürettiği projeler, GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliğine bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri, teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dahil olacak.

  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla'da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda bir yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

  İnternet sitesi faaliyete geçti

  Projeye ilişkin internet sitesi üzerinden öğrenilebilecek ve vatandaşlar başvuru yapabilecek.

  Projeden faydalanmak isteyenler yenievimkampanyasi.com.tr adresine girerek tüm detaylara ulaşabiliyor.

  Bakanlar paylaşım yaptı

  Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Yeni Evim Kampanyası'na başvuruların bugün itibarıyla başladığını bildirdi.

  Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Kurum ile birlikte devreye aldıkları Yeni Evim Kampanyası'nda vatandaşların bugün itibarıyla katılım bankaları dahil, tüm kamu bankaları üzerinden başvurularını gerçekleştirebileceklerini kaydetti.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir?

  Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir?

  Yeni Evim konut kampanyası şartları ve ödeme planı! Orta gelirliye kredi projesine 2023 kimler başvurabilir?

  Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut kampanyası olan İlk Evim, İlk İş Yerim kampanyasının ardından Türkiye'nin gözü bu kez orta gelirliye konut kampanyasına çevrildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelirliye konut kampanyasının detaylarını açıkladı. Bugün itibarıyla ilk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması planlan projenin detaylarını içeren internet sitesi faaliyete geçti. Peki, Yeni Evim kampanyasına kimler başvurabilir? İşte Yeni Evim Konut kampanyası ödeme planı detayları…

  Yeni Evim konut kampanyasına başvuruların ne zaman başlayacağını, taksitlerin nasıl olacağını ve hangi projelerin kampanyaya dahil olacağı merak ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, "Yeni Evim Konut Finansman Programı" kampanyasının detaylarını ortak basın toplantısıyla duyurdu. 100 bin konutluk finansman paketinde yüzde 25'inin İstanbul, yüzde 75'inin diğer Anadolu illerinde olmasına yönelik çalışmayı kapsıyor. Konutta bir tavan fiyat olacak. İlerleyen süreçte iller bazında tavan fiyatları da duyurulacak. Bakan Nebati, İstanbul'un yer aldığı 1. bölgede azami geliri 80 bin lira, 2'nci bölgede azami geliri 65 bin lira ve 3'üncü bölgede azami geliri 45 bin lira olanların kampanyadan faydalanabileceğini dile getirdi. 

  YENİ EVİM PROJESİ İNTERNET SİTESİ FAALİYETE GEÇTİ

  Projeye ilişkin internet sitesi üzerinden öğrenilebilecek ve vatandaşlar başvuru yapabilecek. Projeden faydalanmak isteyenler yenievimkampanyasi.com.tr adresine girerek tüm detaylara ulaşabiliyor.

  YENİ EVİM KAMPANYASI BAŞVURU SAYFASI

  ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI 2023 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

  KREDİ FAİZLERİ 0,69'DAN BAŞLAYACAK

  Proje kapsamında faizler 0,69’dan başlayacak ve konut kredilerindeki vade 15 yıl olacak. 2 milyona kadar olan kredide 0.69, 2 ila 4 milyon TL arasında 0.79 ve 4 milyon ila 5 milyon TL arasında 0.99 faiz oranı uygulanacak. Tüm bölgelerde asgari peşinat oranı yüzde 10, vade en çok 15 yıl olacak. Dileyenler daha çok peşinat ya da daha kısa vade seçebilecek.15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar seviyesine bile düşecek.  Vatandaşların ilk üç yılda ödeyecekleri aylık taksit tutarının belirli bir kısmını, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Örneğin 1 milyon lira kredide standart taksitler olsaydı, her yıl 9 bin 719 lira ödemek gerekirken, destekli modelde ilk yıl 4 bin 410 lira ödenecek. Geliri daha az olanlara daha fazla destek sunulacak.

  BAŞVURULAR 16 OCAK'TAN İTİBAREN

  Kampanyanın tüm detaylarını açıklamak için bir web sitesi de devreye alınacak. 81 ilde geçerli olacak olan projeye başvurular 16 Ocak’tan itibaren başlayacak. 16 Ocak itibarıyla konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kredi alma hakkı elde edecek. Sosyal konutta olduğu gibi başvuru alınmayacak, başvuru ücreti ödenmeyecek. Ayrıca kura da çekilmeyecek. Öncelikle konut üreticileri, kampanyaya dahil olacak ve kriterlere uygun daireleri ilan edecek. Konut almak isteyenler, ister markalı konut üreticisinden olsun, ister mahalle arasında müteahhitten olsun sıfır dairelerini seçip ilgili bankalara başvuracaklar. Banka, hem kişinin hem de projenin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygunluk durumunda krediyi verecek.

  Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak belirlenmiştir. Program çerçevesinde bankalar ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir. 

  ORTA GELİRLİYE KONUT PROJESİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

  Yüzde 0,69 faiz ile 1 milyon lira kredi için taksit tutarları

  YENİ EVİM KAMPANYA ŞARTLARI NELER?

  -Programdan yararlanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate alınacak. (Azami gelir oranları 1’inci bölgede 80 bin lira, 2’nci bölgede 60 bin lira ve 3’üncü bölgede 45 bin lira)

  -18 yaş altı gençler, anne-babaları üzerine konut olması halinde projeye başvuramıyor.

  -18 yaşını doldurmuş gençler de bu projeye başvurabilecek. (18 yaşını doldurmuş, SGK kaydı bulunan çocuklar bankadan kredi alabilecek şartları taşıyorsa ev sahibi olabilecek)

  -Hanedeki eşlerin üstünde konut olmayacak.

  -5 yıl boyunca satılamayacak(ölüm boşanma gibi mücbir sebepler dışında).

  -Son 1 yıl içinde konut satmamış olacak. 

  -Başvuracağı ilde 1 yıl ikamet şartı olacak. (1’inci (İstanbul) ve 2’nci bölgelerdeki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerde konut almak isteyenlerden son 1 yılda bu illerde ikamet etmiş olması şartı aranacak. 3’üncü bölgedeki illerde ikamet şartı aranmayacak. Yani İstanbul’da yaşayan biri Kastamonu’dan ev alabilir)

  -Ev hanımına eşi kefil olabilecek, çalışan eş diğerine kefil olup alabilir.

  -Aile içinde ev olmaması gerekiyor.

  -Arsa ve veraset üzerinden hissesi olan vatandaşlar varsa, bu hisse 50'den fazla değilse başvurabiliyor. 

  -Yabancılar kampanyadan faydalanamayacak. 

  ORTA GELİRLİ HANGİ PROJELERDEN FAYDALANILACAK?

  Kampanya 81 ilde bitmiş sıfır konutlar için geçerli; Bu konutlar ise tamamlanmış konutlar; belirli bir oranda tamamlanmış ve bankaların kredi verme kriterlerine uygun konutlar; yapımına başlanacak olan konutlar olarak üçe ayrıldı.

  -Konut üreticileri kriterlere uygun yapılan konut projelerini ilan edecek.

  -Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak.

  -Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.

  YENİ EVİM KAMPANYASINA HANGİ PROJELER DÂHİL OLACAK?

  -Emlak Konut Genel Müdürlüğü'nün ürettiği projeler,

  -GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği'ne bağlı olan şirketlerin projeleri,

  -81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.

   Kampanyaya dahil olan evlerin müteahhit/üreticiden alınması, hiç satış görmemesi gerekiyor. Ev sıfır olsa da tapuda devir gördüyse kampanya kapsamı dışında kalıyor.  

  KREDİYİ HANGİ BANKALAR SAĞLAYACAK?

  HalkBank, VakıfBank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları kredi sağlayacak.


  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yeni Evim Kampanyası'na katılım şartları neler? 0,69 faizli konut kredisi verilecek!

  Yeni Evim Kampanyası'na katılım şartları neler? 0,69 faizli konut kredisi verilecek!

  Düşük faizli konut kredisi ile konut sahibi olmak isteyenlerin beklediği Yeni Evim Konut Kampanyası bugün başladı.

  Kampanya kapsamında; Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları, 15 yıl vade, düşük faiz ve 5 milyon liraya kadar kredi imkanı sağlayacak.

  Peki düşük faizli kredi ile ev sahibi olma şartları neler? İşte başvuruların bugün başladığı kampanyaya dair ayrıntılar...

  0.69 düşük faizli konut kredisi şartları neler?

  - Üzerinde hiç ev bulunmaması
  - Son 1 yıl içerisinde ev alınacak olan ilede ikamet ediliyor olması (3.bölge hariç)
  - 5 yıl boyunca satışın olmaması
  - Son 1 yıl içerisinde konut alınan ilde ev alım satımı yapılmaması

  Yeni Evim kampanyası hangi illeri kapsayacak, kaç konut kampanya kapsamında olacak?

  Kampanya 81 ilde geçerli olacak, ilk etapta 100 bin konutun satışı planlanıyor.

  Peşinat ödenecek mi?

  Konut bedelinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.

  Kampanyaya ikinci el evler dâhil olacak mı?

  Kampanyada sıfır evler olacak. Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler; GYODER, İNDER, KONUTDER, İMKON ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan şirketlerin projeleri ve 81 ilin tamamındaki firmaların ürettiği büyük ve küçük ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu sürece dâhil olacaklar.

  Ödeme planı nasıl olacak?

  0.69’dan başlayan vade farkı ile 15 yıl vadeli, hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek taksit bedelleri belirlenecek.

  2 milyon liraya kadar kredide 0,69 olan faiz, 2-4 milyon arasında 0,79, 4 milyon üzerinde ise 0,99'a çıkacak.

  Projede yaş sınırı olacak mı?

  18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan yararlanabilecek.

  İstanbul’da oturan Ankara’dan ev alabilecek mi?

  İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 yıl o ilde ikamet etme şartı aranacak. Diğer illerde bu şart geçerli olmayacak.

  Hanede eşlerden birinin konutu olması halinde başvuru yapılabiliyor mu?

  Eşlerden birinin üzerinde konut varsa yararlanamayacak. Hanede 18 yaşını geçmiş, SGK kaydı bulunan genç ise hanede ev varsa bile başvuruda bulunabilecek.

  Evler satılabilecek mi?

  Ölüm, boşanma gibi mücbir sebepler dışında 5 yıl boyunca satılamayacak. Yine son 1 yıl içinde konut satışı yapan da projeden faydalanamayacak.

  Daha önce evalıp satan biri, şu anda evi yoksa kampanyadan yararlanabilir mi?

  Kampanyadan yararlanacak kişinin son bir yıl içinde konut satmamış olması gerekiyor.

  Proje ne zaman başlayacak?

  16 Ocak itibariyle projeye başvurular alınacak.

  Başvurular nasıl olacak?

  Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak. Banka hem projenin hem de kişinin kriterlere uygunluğunu denetleyecek, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek.

  Başvuru ücreti olacak mı?

  Herhangi bir başvuru ücreti alınmayacak.

  Yapımı devam eden konut kampanya kapsamına dâhil mi?

  81 ilde bitmiş konutlar, belirli bir oranda tamamlanmış ve devam eden konutlar ile bankalarla garantörlük sözleşmesini imzalamış yeni başlayacak projeler kampanyaya dâhil olacak.

  TOKİ kampanyalarında olduğu gibi bu kampanyada da kura çekilişi olacak mı?

  16 Ocak itibariyle konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kurasız konut kredisi alma hakkı elde edebilecek.

  Babadan-dededen ev kalan bir vatandaş kampanyadan faydalanabilecek mi?

  Verasetle ev sahibi olan vatandaşlar başvuru yapabilecek.

  Yazı kaynağı : www.dunya.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap