Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  emlak vergisi nasıl ödenir internetten

  1 ziyaretçi

  emlak vergisi nasıl ödenir internetten Ne90'dan bulabilirsiniz

  Emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi ödemesi için son gün

  Emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi ödemesi için son gün

  Emlak vergisi nasıl ödenir? Emlak vergisi ödemesi için son gün

  Emlak vergisi ödemekle yükümlü mükelleflerin, 2021 yılı ikinci taksiti için son ödeme tarihi 30 Kasım'da doluyor. Emlak vergisinde vatandaşların faiz yüküyle karşılaşmaması için vergilerini belirtilen tarihi kaçırmadan ödemeleri gerekiyor. Emlak vergisi ödemeleri belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Ayrıca e Devlet ve belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.

  Bina, arazi ve arsalar sahipleri tarafından her yıl iki taksitle ödenen emlak vergisinde son gün geldi. 2021 yılı emlak ve çevre temizlik vergisinin ikinci taksit ödemesinin 30 Kasım tarihine kadar yapılabilecek.

  EMLAK VERGİSİ SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN?

  Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödemeleri için ödemelerde son gün tarih 30 Kasım.

  EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

  Emlak vergilerinin ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor. Bazı belediyelerin internet siteleri üzerinden vergi ödeme ve borç sorgusu da yapılabiliyor.

  Emlak vergisini online olarak şu şekillerde ödeyebilirsiniz…

  1- Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin banka hesabına havale ya da EFT yapabilirsiniz.

  2- Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden de emlak vergisi ödeme işlemleri yapabileceğiniz alanlar arasında yer alıyor.

  3- E-Devlet platformu üzerinden çeşitli vergi borçlarınızı da ödeyebilirsiniz.
  Platformdaki “İnternet Vergi Dairesi” sekmesinden emlak verginizi de görüntüleyebilirsiniz.

  EMLAK VERGİSİ NASIL SORGULANIR?

  Emlak vergisi, e-Devlet sistemi üzerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın hizmet verdiği İnternet Vergi Dairesi'nden emlak vergisi sorgulayabilirler. https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu web sitesi üzerinden emlak verginizi sorgulayabilir varsa emlak vergisi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ayrıca bankaların cep şubesi uygulamalarından da emlak vergisi ödemesi yapılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Emlak vergisi ödeme 2021 | İnternetten, online emlak vergisi nasıl ödenir? e Devlet...

  Emlak vergisi ödeme 2021 | İnternetten, online emlak vergisi nasıl ödenir? e Devlet...

  Son dakika haberleri arasında milyonlarca ev sahiplerinin belediyelere ödediği Emlak Vergisi'nde ilk taksitinin ödenmesi için son güne sayılı zaman kaldı. Son günlerin yaklaşmasıyla birlikte emlak vergisi ile ilgili gelişmeler de gündeme geldi. Peki İnternetten, online emlak vergisi nasıl ödenir? İşte Emlak vergisi ödeme 2021 , e devlet ekranı...

  EMLAK VERGİSİ ÖDEME 2021 NASIL YAPILIR?

  E-devlet sistemi üzerinden giriş yaparak emlak vergisi ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi ödemesini e-Devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) linkine tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Bazı bankalar üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor.

  EMLAK VERGİSİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

  Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in yazısı:

  Konut sahipleri, rayiç bedelin binde 1'i (büyükşehirlerde binde 2'si) oranında, işyeri sahipleri rayiç bedelin binde 2'si (büyükşehirlerde binde 4'ü) oranında vergi ödüyor.

  Ancak bazı şartları taşıyan vatandaşlar Emlak Vergisi'nden muaf tutuluyor. Bu konuda çok soru alıyorum. Gelin bu soruların cevaplarına hep birlikte bakalım.

   Emlak vergisi ne zaman ödenir?

  Emlak vergisi her yıl tek veya iki taksit halinde ödenir. İlk taksit yılbaşından başlayarak mayıs ayının sonuna kadar ödenebilir. İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebilir. İki eşit ödeme yapmayı beklemeden tek taksitle de yıllık verginizi ödeyebilirsiniz. Her yıl metrekare tutarlarında değişiklik olabileceği için güncellenmiş tutarları mutlaka kontrol edin.

  Kimler emlak vergisi ödemez?

  Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük ev hanımları ile işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.

  Her konut için istisna bulunuyor mu?

  Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.

  Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak?

  200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.

  Vergi istisnasından faydalanmak için ilgili konutta oturma şartı var mı?

  Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz. Ancak kira gelir vergisi alınıyor.

  Ölüm maaşı alanlar da yararlanabilir mi?

  Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.

  Bu konuda müracaat etmek gerekiyor mu?

  Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Bildirimde bulunmazsanız size vergi çıkacaktır.

  Yanlışlıkla ödenen vergiler geri alınabilir mi?

  Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.

  Arsası olan emekliler bu haktan yararlanabilir mi?

  Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İş yeri olanlar da bu haktan yararlanamıyor.

  ÖRNEK HESAP

  İstanbul'daki bir evin 2020 yılına ait emlak vergi değeri: 250.000 TL

  2018 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: (yüzde 9.11/2): yüzde 4.55

  Meskenin 2021 yılı emlak vergi değeri: 261.375 TL

  Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginin tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri: 261.000 TL

  Bu değerin binde 2'si: 522 TL

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Emlak Vergisi İnternetten Ödenir Mi?

  Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? Emlak Vergisi İnternetten Ödenir Mi?

  Emlak vergisi, kanun gereğince arazi, arsa ve binalar için tahsil edilen bir vergi olarak bilinmektedir. Emlak vergisi ödeme koşulları ise değişiklik göstermektedir. 

   Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

   Emlak vergisi genel hatları ile Türkiye sınırları içerisinde bulunan her türlü taşınmazdan alınan bedeldir. Taşınmazların özelliklerine göre farklı kriterler doğrultusunda emlak vergisi alınır. O nedenle taşınmazların özelliklerine göre farklı miktarlarda bedeller ödenmektedir. Her türlü hesaplamalar yapıldıktan sonra taşınmazlara uygun olarak emlak vergileri alınmaktadır. Taşınmazların resmi değeri doğrultusunda hesaplanan bedel gayrimenkullere göre değişiklik göstermektedir. 

   Emlak vergisi yıllık tek seferde ödenebildiği gibi iki taksit olarak da ödenebiliyor. Belirlenen dönemde emlak vergisi ödenmez ise aylık belli bir miktarda gecikme zammı uygulanmaktadır. Emlak vergisi taşınmazın bağlı olduğu belediyedeki ödeme noktalarına yapılabilir. Ayrıca belediyenin banka hesaplarına da emlak vergisi ödemeleri yapılabilir. Emlak vergisi bankalar aracılığı ile ve PTT veznelerinden kolay bir şekilde ödenebiliyor.

   Emlak Vergisi İnternetten Ödenir mi?

   Emlak vergileri yıllık ve ya iki taksit halinde ödenebilir. Elden ödeme yapılabileceği gibi internet üzerinden de emlak vergisi ödemeleri yapılabilir. Taşınmazların bağlı olduğu belediyenin banka hesabına internet üzerinden emlak vergisi havale ve ya eft yapılabilir. Ayrıca e-devlet üzerinden online olarak da emlak vergisi ödemesi yapılabilecektir.

   Emlak vergisi borcu e-devlet üzerinden İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile ödenebilir. Ayrıca emlak vergisi borcu da e-devlet aracılığı ile sorgulanabilir. Emlak vergisini ödemek isteyen kişiler gayrimenkullerine ait olan emlak borçlarını bankaların internet şubelerinden yatırabilirler. 

   Teknolojinin gelişmesi ile birlikte emlak vergisinin de ödeme yolları çeşitlendi. Enerji ve zamandan tasarruf sağlanması için emlak vergisi internet üzerinden kolay bir şekilde ödenebilir. Bunun için de bankalara eft ve ya havale yapılabileceği gibi online ödeme noktalarından da emlak vergisi ödenebilir. Ayrıca evinden çıkmadan emlak vergisini ödemek isteyen kişiler, gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin hesabına da yatırabilirler.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap