Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  en çok yağmur yağdığında seviyorum bu şehri

  1 ziyaretçi

  en çok yağmur yağdığında seviyorum bu şehri Ne90'dan bulabilirsiniz

  En çok yağmur yağdığında seviyorum bu şehri insanların yüzleri ıslak başları eğik sanki herkes suçunu k… | Ilham verici sözler, Ilham veren sözler, Kitap alıntıları

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2022 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  EN ÇOK DA YAĞMUR YAĞDIĞINDA SEVİYORUM BU ŞEHRİ HERKESİN YÜZÜ ISLAK BAŞI ÖNE EĞİK SANKİ HERKES SUÇUNU KABULLENMİŞ GİBİ

  Şehir ve yağmur… Dünya klasiklerinden okuduğum şaheserlerden olan, Les miserables, (Sefiller) Fransız edebiyatının en önemli eserini yazan Victor Hugo romanında çok güzel bir cümle kuruyor kahramanının dilinden diyor ki; “en çok da yağmur yağdığında seviyorum bu şehri. Herkesin yüzü ıslak, başı öne eğik, sanki herkes suçunu kabullenmiş gibi.”

  Şehir ve günah belki de birbirine en yakın iki kavram. Şehirler belki de bir günah deposu. Suç yüzdelerinin çok yüksek olduğu yer ve mekanları içinde barındırır. Tabi bu şehirler Farabi’nin Medinet-ü’l Fazıla (Erdemli Şehir)leri değil. Onun şehri medeniyet barındırır içinde. Hugo’nun şehirleriyse günah.

  Bu yüzden olsa gerek Hugo şehrin günahlarının en iyi temizleyicisi olarak yağmuru görür. Zira yağmurda insanların günah dolu bakışları ve kızarmış yüzleri yağmurla ıslanıp temizlenmektedir. Başları sanki suçlarını kabullenmişcesine önlerine eğiktir. Bu fakir de 2003 Konya mahreçli şiirimde “Konya’ya Kar Yağdı” şiirimde kentin günahlarının bembeyaz karların yağmasıyla temizlendiğini anlatmıştım:

  Dün gece kentin üstüne kar yağdı, Sandım ki, cümle âleme ar yağdı, Dün gece Konya’ya kar yağdı,Zannettim ki, şehre ar yağdı, Şehir; Arsız bir adam çıplaklığıyla, Öylece dona kaldı.Aklığıyla arıtmak için, Paklığıyla aklamak için, Tüm sokaklarını kentin.

  Dün gece Alaeddin tepesine Kar yağdı. 23 Üniversite tramvayı, rayların üstünde, Kaydı da kaydı. Dün gece şehrin üstüne, Kar yağdı. Anadan üryan kenti, Beyaz örtüsüyle sardı. Sükût suretinde, Kentin günahlarına ağladı.

  Dün gece Bosna’ya kar yağdı. Her evde okunmayan, Okunanlarında da anlaşılmayan, Kutsal kitaplarla dolu, Beton duvarlara kar yağdı, Varoşlara fakirlik yağdı. Semtin ara sokaklarına, Sessizlik yağdı. Mahalleye ayaz yağdı, Soğuk yağdı, Kar yağdı, Ar yağdı.

  Dün gece çocuklara Tatil yağdı.

  Sonra çocuklar sokağa çıktı. Yukarıdan aşağı kaydı, Aşağıdan yukarıçıktı. Herkesin bakıp utanacağı, Bakıp hicap duyacağı, Bir kardan adam, Bir ardan adam yaptı.

  Şemsettin ÖZKAN

  04.08.2022 GÜZELYALI

  KAYNAKLAR

  1-kuran.diyanet.gov.tr

  2-kuranmeali.com

  3-pixabay.com

  4-Şemsettin ÖZKAN, AŞK TUTULMASI (Şiirlerim )

  Yazı kaynağı : suskunduvar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap