Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  enerji kaynaklarını tasarruflu kullanmak için projeler

  1 ziyaretçi

  enerji kaynaklarını tasarruflu kullanmak için projeler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Halkbank Kültür ve Yaşam

  Enerji Tasarrufu İçin Pratik ve Akıllı Yöntemler - Ges Teknik

  Enerji Tasarrufu İçin Pratik ve Akıllı Yöntemler

  Enerji tüketiminin hızla arttığı günümüz Dünyasında, enerji tasarrufu hem doğal kaynakların korunması hem de yaşam konforunu azaltmadan maliyetlerin düşürülmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Hatta günümüzde, enerji tasarrufu kavramıyla enerji verimliliği kavramları arasındaki fark da ortaya çıkmaktadır.

  Enerji tasarrufu bazı kullanımlardan veya konfordan vazgeçmek anlamına gelirken, enerji verimliliği aynı birim enerjiyi daha etkin kullanmak anlamına gelir.

  Ticari binaların projelendirme aşamasından başlayarak, öncelikli olarak iklimlendirme (ısıtma/soğutma) ve aydınlatma fonksiyonları bina otomasyon sistemleriyle optimize edilir. Böylece kurulum aşamasından itibaren, kullanımı da kapsayacak ciddi bir enerji tasarrufu/verimliliği sağlanır.

  Konutlarda ise bu tip çalışmalar henüz yeterince yaygın değil. Bu nedenle, evlerimizde enerji tasarrufu yapmak bizlere düşüyor. Aşağıda göreceğiniz öneri listesi bu amaçla hazırlandı ve günlük yaşamda küçük çabalarla büyük sonuçlar elde edebileceğimizi gösteriyor.

  Aydınlatmada Enerji Tasarrufu

  Isıtma & Soğutmada Enerji Tasarrufu

  Mutfak & Diğer Ev Eşyaları Kullanımında Enerji Tasarrufu

  Yazı kaynağı : gesteknik.com

  Enerji Verimliliği Projeleri

  green-energy

  Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanmasına, dışa bağımlılığın azaltılmasına, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesine ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar diğer ülkelerde olduğu gibi Ülkemizde de enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanımının önemini artırmıştır.

  Daha geniş bir biçimde enerji verimliliği; gaz, buhar, ısı, hava ve elektrikteki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji talebini azaltması, daha verimli enerji kaynakları, gelişmiş endüstriyel süreçler, enerji geri kazanımları gibi etkinliği artırıcı önlemlerin bütünüdür.

  Enerji verimliliğinde en önemli faktör enerji tasarrufudur. Genellikle enerjinin az kullanılması, iki ampulden birinin söndürülmesi şeklinde algılanmakta olan enerji tasarrufu, aslında enerji atıklarının değerlendirilmesi ve mevcut enerji kayıplarının önlenmesi yoluyla tüketilen enerji miktarının, kalite ve performansı düşürmeden en aza indirilmesidir.

  Enerji tasarrufu iki biçimde gerçekleştirilmektedir. Birincisi, doğrudan enerji tasarruf eden ev, araba ve diğer son teknolojileri kullanmak; alışkanlıkları ve günlük davranışları enerjiyi daha verimli kullanacak biçimde düzenlemek gibi somut önlemlerden oluşmaktadır. İkincisi ise, dolaylı enerji tasarrufu olup mevcut malların daha uzun süre kullanılmasını sağlayarak yeni malların üretimini azaltmak; enerji tüketimini minimize edecek biçimde yerleşim yerlerini düzenlemek, enerjiyi daha az tüketen teknolojiler kullanmak, ekonomide doğrudan materyal tüketiminin olmadığı etkinliklere geçiş yapmak gibi önlemlerdir.

  Birçok cihaz, ekipman, bina ve enerji hizmeti için mümkün en az enerji tüketimi, verimli olmayan ürünlerin piyasadan çekilmesi amacı ile performans derecelendirmesi ve etiketleme, daha fazla enerji verimliliği sağlayan ürünler için finans mekanizmaları oluşturulması ve tüketicinin en verimli ürünler hakkında bilgilendirilmesi ayrıca elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımındaki kayıplar ile ilgili olarak, yeni ve mevcut elektrik üretim kapasitesindeki verimliliği arttırmak ve iletim ve dağıtımdaki kayıpları azaltmak Enerji verimliliğini arttırmaya yönelik çalışmalardandır.

  Yazı kaynağı : avdenerji.com

  Mimaride Enerji Tasarrufunun Olanaklarını Gösteren 10 Proje

  Mimaride Enerji Tasarrufunun Olanaklarını Gösteren 10 Proje

  Az enerji tüketen binaların "toplulukları iklim şoklarına karşı daha dayanıklı hale getirebileceğini" söyleyen yazar Jared Green "İyi Enerji: Yenilenebilir Güç ve Gündelik Yaşamın Tasarımı" kitabında enerji tasarruflu 10 binaya yer veriyor.

  Yakın tarihli IPCC iklim raporunun ardından, küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 40’ından sorumlu olduğu düşünülen yapılı çevre ile binalardan kaynaklanan emisyonların etkisine artan bir şekilde odaklanıldı.

  Green’in kitabında yer alan projeler, daha enerji tasarruflu ve daha az CO2 emisyonuna sahip az enerji tüketen normal binaların nasıl hem iyi tasarlanmış hem de uygun maliyetli olabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

  Green’in kitabından enerji tasarruflu on proje:

  Zero Carbon House, Birmingham, Birleşik Krallık

  “Mimar John Christophers, kendi evini Birleşik Krallık’taki en sürdürülebilir evlerden birine dönüştürdü. 1840’larda inşa ettiği iki yatak odalı orijinal evinin yanına, fotovoltaik paneller ve güneş enerjili su ısıtıcıları ile kaplı çağdaş bir eklenti yerleştirdi. Ev artık kullandığından daha fazla enerji üretiyor. Yeniden yapılandırılmadan önce evden kaynaklanan tahmini CO2 emisyonlarıyla karşılaştırıldığında, yılda 660 kilogram karbondioksitte net bir azalma görüldü. Christophers, tüm yapıyı, hava ve ısı kaçağını önleyen bir membranla kapladı ve evin temelinden çekilen, kırmızı kil ile karıştırılmış, sıkıştırılmış toprak zeminleri birleştirdi.”

  Belfield Townhomes, Philadelphia, ABD

  “Kuzey Philadelphia’nın Logan semtinde geliştirici Onion Flats, 178 metrekarelik üç ev tasarladı ve inşa etti. Bu, Kuzey Philadelphia’da elli yılda oluşturulan ilk toplu konut ve Philadelphia’da inşa edilen ilk sertifikalı Passivhaus projesiydi. Her ev, 249.000 $ maliyetle prefabrik bileşenler kullanılarak yerel bir fabrikada sadece üç ayda inşa edildi.Evler, süper yalıtımlı duvarlar, üç camlı pencereler ve temiz havayı çeken, filtreleyen ve ardından iç mekanı verimli bir şekilde ısıtan veya soğutan bir ısı geri kazanım pompası içerir. Her evin çatısında beş kilovat kapasiteli fotovoltaik paneller bulunuyor. Kiracılar belirlenen enerji bütçeleri dahilinde kalırsa, evler sıfır enerji tüketir. Daha fazla kullanırlarsa, şebekeden fotovoltaik panellere göre daha fazla enerji çekeceklerdir.”

  Trent Basin, Nottingham, Birleşik Krallık

  “Çatıdaki fotovoltaik paneller, 2,1 megavat saatlik Tesla pili ve gelişmiş enerji yönetimi yazılımı ile Trent Basin toplu konutları, doğrudan İngiltere elektrik şebekesini besleyerek kendi enerjisini üretip depolayabildi. Konutların eğimli çatıları, şeklini Nottingham’ın yerel kırmızı tuğla fabrika binalarından alıyor. Şebekeye bağlanarak, 100’den fazla ev için topluluk enerji sistemi, yerinde üretilen enerjinin ticaretini yapabilir, talep yüksek olduğunda depolanan enerjiyi satabilir ve kamu talebi düşük olduğunda şebekeden gelen fazla gücü depolayabilir. Enerji sistemleri 2018’de çevrimiçi hale geldiğinden beri, topluluğun fotovoltaik panelleri 310.000 kilovat saat yenilenebilir enerji üretti ve 110 ton karbon emisyonu tasarrufu sağladı.”

  SMA x ECO Town Harumidai, Sakai City, Japonya

  “Japonya’nın en büyük inşaatçılarından biri olan Daiwa House Industry Company, odağını, kullandıklarından daha fazla enerji üreten prefabrik konutlara kaydırdı. 2017’den bu yana 65 konutu içeren bu proje, 427 megavat saat ile kullandığından yüzde 15 daha fazla yenilenebilir enerji üretti. Bu, elektrik üretiminden kaynaklanan karbon emisyonlarını tahmini olarak yüzde 95 oranında azalttı. Ev sahipleri, geceleri kullanılmak üzere enerjiyi otomatik olarak depolayan ve ne kadar enerji ürettiklerini ve kullandıklarını takip etmelerini sağlayan şirketin tescilli ev-enerji yönetim sistemini kullanıyor.”

  UC Davis West Village, Davis, ABD

  “224 dönümlük (90 hektar) bu proje, ABD’de tasarlanmış en büyük sürdürülebilir toplu konutlardan biri. The 663 olarak adlandırılan, neredeyse sıfır enerjili karma kullanımlı yapılar, çatı üzeri fotovoltaik panelleri tarafından destekleniyor ve 3.000 öğrenci, fakülte ve personel barındırıyor. Gelişme aynı zamanda düşük karbonlu ulaşımı da teşvik ediyor. Peyzaj mimarlığının planlama, tasarım ve uygulama aşamalarına öncülük eden SWA Group, kampüsü mevcut bisiklet kültürü üzerine inşa ederek önce bisikletli bir ulaşım sistemi oluşturdu. Bisiklet park yeri bina avlularına ve ortak alanlara uygun bir şekilde entegre edilirken, araç park yeri bisiklete binmeyi ve yürümeyi daha da teşvik etmek için daha uzaktaki merkezi alanlara taşınmış.”

  The Sustainable City, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

  “Diamond Developers tarafından yaratılan bu 114 dönümlük düşük karbonlu gelişme, 64 ülkeden 3.000 kişiye ev sahipliği yapıyor. Geliştiriciler, sürdürülebilirliğe bütünsel bir yaklaşım getirerek, kendi yemeğini üretebilen, suyu muhafaza edip yeniden kullanabilen ve enerji kullanımının yüzde 87’sini enerji verimliliği önlemleriyle birleştirilmiş çatı fotovoltaikleri aracılığıyla karşılayabilen bir toplu konut tasarladı. Hem evlerde hem de ortak alanlarda bulunan güneş panelleri, yılda 1,7 gigawatt saat yenilenebilir enerji üretiyor. Tüm gelişimin, her yıl yaklaşık 8.500 ton karbondioksit eşdeğerini dengeleyeceği tahmin ediliyor.

  SDE4, National University in Singapore, Sinagapur

  “Bu bina, derin saçaklar, yükseltilmiş platformlar ve sürekli çapraz havalandırma sağlayan esnek oda bölümleri ile karakterize edilen, bölgenin basit ahşap Malay evlerinden esinleniyor. Serie Architects, Multiply Architects ve Surbana Jurong’dan oluşan bir ekip, bu yerel yaklaşımı Singapur Ulusal Üniversitesi için 8.588 metrekarelik altı katlı bir binaya ölçeklendirdi. SDE4, Singapur’un ilk sıfır enerjili binasıdır. Fotovoltaik panellerle kaplanan bina 500 megawatt saat enerji üretme kapasitesine sahip olup, binanın yarısından fazlası çevreye açık ve doğal olarak havalandırılıyor. Soğutma gerektiren sınıflarda, tavan vantilatörleriyle güçlendirilmiş bir ‘hibrit soğutma sistemi’, Singapur’daki geleneksel bir binaya göre enerji kullanımını yaklaşık yüzde 36 ila 56 oranında azaltıyor.”

  School in Port, Port, İsviçre

  “Biel’in küçük bir banliyösü olan Port’taki bu anaokulunun ve ilkokulun sivri uçlu çatısında, yoğun zamanlarda yaklaşık 300 kilovat güç üretme kapasitesine sahip 1.110 fotovoltaik panel bulunuyor. Skop Architects’e göre, okul sadece kendisine değil, aynı zamanda çevredeki 50 eve de güç sağlıyor. Ana yapı malzemesi olarak hem cephede hem de iç mekanlarda ahşap kullanılmış.”

  Council House 2, Melbourne, Avustralya

  “Bir hükümet binası olan 12.450 metrekarelik CH2, mimar Mick Pearce ve Avustralyalı mimarlık firması DesignInc tarafından “binayı ısıtmak, soğutmak, güç sağlamak ve sulamak” için birlikte çalışan birçok parça ile bir ekosistem gibi işleyecek şekilde tasarlandı. Geleneksel Melbourne ofis binalarıyla karşılaştırıldığında CH2, sera gazı emisyonlarını yüzde 87 oranında azalttı ve enerji ve su kullanımını yüzde 60 oranında kesti. Bu son derece duyarlı binanın batı cephesi, güneşin hareketini takip edecek şekilde programlanmış. Kışın, geri dönüştürülmüş ahşap panjurlar ışığın içeri girmesi için açılırken; öğleden sonra güneşin en yoğun olduğu saatlerde panjurlar kapanır.”

  Bullitt Center, Seattle, Washington, ABD

  “Bina, dünyadaki en sürdürülebilir ticari bina olma hedefiyle Miller Hull Partnership tarafından tasarlandı. Eş düzlemli tenteli çatı, yılda 230 megavat saat enerji üreten 575 fotovoltaik panele ev sahipliği yapıyor. Binanın çekirdek yapısı, çağdaş ticari binalar için standart 40-50 yıl yerine 250 yıl dayanacak şekilde inşa edildi. Bullitt Center, yapı ahşabı çerçevesinde halihazırda 600 ton karbondioksit depoluyor ve Seattle’daki geleneksel bir binanın kullanacağı enerjinin sadece yüzde 25’ini kullanıyor.”

  Yazı kaynağı : www.arkitera.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap