Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  euzü bi kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammetin ve min şerri kulli aynin lamme

  1 ziyaretçi

  euzü bi kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammetin ve min şerri kulli aynin lamme Ne90'dan bulabilirsiniz

  Bazı duaların manaları - Dinimiz İslam

  "Euzü bi kelimatillahit-tammati min şerri ma haleka ve zerae..." diye başlayan şeytandan korunma duasının anlamı nedir?

  Değerli kardeşimiz,

  Bu duada geçen bazı ifadeler hadislerde ve ayetlerde vardır. Örneğin “Bütün yaratıkların şerrinden Allah'ın kusursuz kelamlarına sığınırım.” kısmı hadislerde geçiyor:

  “Kim bir yerde konaklar da sonra “Yarattıklarının şerrinden Alllah’ın mükemmel kelimelerine (âyet, sıfat ve isimleri) sığınırım derse, konakladığı o yerden ayrılıncaya kadar hiçbir şey ona zarar vermez.” (Müslim, Zikir 54, 55; bk. Tirmizî, Daavât 40)

  Allah’ın mükemmel kelimeleri ifadesiyle Cenab-ı Hakk’ın takdiri veya O’nun şifalı sözleri yahut da Kuran-ı Kerîm’i kastedilmiş olabileceği gibi hepsi birden kastedilmiş de olabilir. Biz hepsin niyet ederek okuyabiliriz.

  Ayrıca, “Yere giren ve oradan çıkan, gökten inen ve oraya yükselen ne varsa O, hepsini bilir. O rahîmdir, gafurdur (merhamet ve ihsanı boldur, çok affedicidir)." (Sebe’, 34/2) ayetinde geçen ifadeler de soruda geçen bu duada yer almıştır.

  Demek ki ayet ve hadislerde geçen ifadelerden toplanmış bir dua olduğu söylenebilir.

  Ancak bu şekliye ve tamamı bir arada olarak bir rivayete ulaşamadık.

  Yukarıda geçen duanın anlamı özetle şudur:

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Bazı duaların manaları - Sorularla İslamiyet Sesli - ehlisunnetbuyukleri.com | İslam Alimleri | Evliya Hayatları

  Pin by Fadime Ertaş on Dualar | Newborn baby photoshoot, Creative activities for kids, Baby photoshoot

  NAZAR DUASI OKUNUŞU - Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı, Nazardan korunma, kurtulma ve nazara karşı okunacak ayetler

  NAZAR DUASI OKUNUŞU - Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı, Nazardan korunma, kurtulma ve nazara karşı okunacak ayetler

  Nazardan korunma ve kurtulma duası olarak Kur'an-ı Kerim surelerinden Felak ve Nas okunabileceği gibi, Nazara karşı Nazar duası da okunabilir. Nazar duası Türkçe okunuşu ve arapça yazılışı ile anlamı içeriğimizde yer alıyor.

  Nazar Duası Türkçe Okunuşu

  Nazar duası okunuşu şöyledir: Euzü bi kelimatillahitammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri kulli aynin lamme.

  Nazar Duası Türkçe Anlamı (Meali)

  Her türlü şeytandan, kem gözlerden, zararlı tüm şeylerden, bütün kelimelerin yüzü ve suyu hürmetine Allah'a sığınıyorum.

  Nazar Duası Arapça Yazılışı

  أَعُوذُ بکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ کُلِّ شَیْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ کُلِّ عَیْنٍ لاَمَّةٍ

  Nazar duası Ne Amaçlarla Okunur?

  Çocukları sınavlara girmiş olanlar, yüksek mertebelere ulaşmak isteyenler, mal ve mülk edinmek isteyenler, kendilerini kem gözlerden korumak için okurlar. Daha ötesi yeni alınmış bir evin gözlerden korunması, güzel bir bebeğin sağlıklı büyümesi için Nazar duası okunur.

  Toplumumuzda özellikle eskiden beri, taşlarla, iplerle yeni alınan şeyler, çocuklar nazardan korunmaya çalışılır. Bunun nedeni, nazardan korunmaktır. Fakat alimler, nazar duası ve yanında okunacak surelerin tüm bu inançlardan daha etkili olduğunu dile gelirler.

  Kimler Nazar Eder?

  Dünyanın en eski toplumlarında yaygın olan nazar değmesi olayı, kem gözlerin değmesi şeklinde tabir edilir. Burada kem gözlerden kasıt, kıskançlıktır. Özenme şeklinde olan bu kıskançlıkta, karşı taraf hedef alınır. İstemeyerek gelişen bu durumda karşıdaki güzel olan şey, kem gözlerden zarar görür ve tahrip olur. Güzel bir bebekse hastalanabilir.

  Güzel bir araba kaza yapabilir. Güzel bir evin sorunları çıkmaya başlar. Hasılı, çok zarar görülebilir. İşte nazar duası, bunlardan korunabilmek için vardır. Nazar eden kişiler, kıskanan kişilerdir. Tabi ki her kıskanan kişinin nazar etmesi diye bir şey yok. Sadece belli kişilerde nazar etme durumu diğerlerine göre çok daha fazladır.

  Nazar Duası ile Korunabilirsiniz

  Yukarıda paylaştığımız Türkçe ve Arapça nazar duaları ile sizde kendinizi nazardan, kem gözden koruyabilirsiniz. Nazar duası hem sizi hemde zarar görmesini istemediğiniz sevdiklerinizi koruyabilir. Ancak, yanında Kur'andan ayetler okumanız hayırlı olacaktır.

  Bu dua ve ayetler sayesinde, sizde nazardan kendinizi korumak için farklı yöntemlere başvurmaya gerek kalmadan koruyabilirsiniz. Nazar duası ve yanında okunacak olan duaların faziletleri bilinenden daha fazladır.

  Burada paylaştığımız nazar duasına ek olarak, İhlas, Nas, Felak ve Fatiha surelerini okuyabilirsiniz. Nazar duasıyla birlikte okunacak olan bu dualarla, kem gözlerden korunabilirsiniz.

  Nazara karşı okunabilecek sureler ve ayetler

  Felak Nas

  Ayetel Kürsi

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Nazar duası! Nazardan kurtulmak için dualar: Göz değmesine hangi dua okunur?

  Euzu bi kelimatillahit-tammeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap