Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  evin altından fay hattı geçiyor mu e devlet

  1 ziyaretçi

  evin altından fay hattı geçiyor mu e devlet Ne90'dan bulabilirsiniz

  Türkiye Deprem Tehlike Haritaları

  FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022 E-DEVLET: Evimin altından deprem fay hattı geçiyor mu? Fay hattı nereden geçiyor?

  FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022 E-DEVLET: Evimin altından deprem fay hattı geçiyor mu? Fay hattı nereden geçiyor?

  TÜRKİYE FAY HARİTASI SORGULAMA EKRANI 

  Türkiye fay hattı haritası sorgulama ekranı, son depremlerin ardından pek çok vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. MTA ve AFAD tarafından listelenen fay hatları, birkaç adımda kolayca görüntülenebiliyor. Fay haritası ile hangi şehir ya da ilçeden fay hatları geçtiğini listeyen iki kurum, bu bilgileri belirli periyodlarda güncelliyor. Türkiye fay haritası görüntüleme ekranı, internet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. 

  En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

  Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

  Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

  Fay Hattı sorgulama işlemi şu adreslerden yapılabiliyor;

  AFAD'IN E-DEVLET ÜZERİNDEN GÖRÜNTÜLENEBİLEN HARİTASI İÇİN TIKLAYINIZ

  MTA'NIN FAY HARİTASINI GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Evimin altından fay geçiyor mu? İşte e-Devlet sorgulama ekranı

  Son yaşanan depremlerin ardından, 'Evimin altından fay hattı geçiyor mu?' sorusunun yanıtı vatandaşların gündeminde yer alıyor. e- Devlet fay hattı sorgulama sayfası üzerinden, bulunduğunuz bölgeden fay hattı geçip geçmediğini görüntüleyebilirsiniz.

  e-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?
  Evinizin altından fay hattı geçip geçmediğini sorgulamak için, e-Devlet ekranından AFAD'ın hizmeti olan Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması üzerinden kolayca fay hattı sorgulama yapabilirsiniz.

  FAY HATTI SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN

  Yazı kaynağı : medyabar.com

  e-Devlet AFAD FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022! Evimin altında fay hattı var mı? İşte, MTA fay hattı sorgulama...

  e-Devlet AFAD FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022! Evimin altında fay hattı var mı? İşte, MTA fay hattı sorgulama...

  e-Devlet fay hattı sorgulama ekranı, Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından araştırılmaya başlandı. 68 yaralının olduğu deprem, İstanbul, Ankara, Zonguldak, Sakarya, Bolu, Bursa, Sakarya, Yalova, Çankırı, Kocaeli ve Edirne’de de hissedildi. Yaşanan bu korkunç olayın ardından özellikle bu illerde yaşayan vatandaşlar, “Evimin altında fay hattı var mı, nasıl öğrenebilirim?” sorusuna yanıt aramaya başladı. İşte, e-Devlet AFAD ve MTA fay hattı sorgulama

  E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMA EKRANI 2022

  Evinizin fay hattı üzerine inşa edilip edilmediğini e-Devlet üzerinden ya da Maden Tetkik Arama (MTA) fay hattı haritası üzerinden öğrenebilirsiniz. e-Devlet fay hattı sorgulama yapmak istiyorsanız, e-Devlet hesabınıza giriş yaparak, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın “Türkiye Deprem Tehlike Haritaları” sayfasından öğrenebilirsiniz. Bu sayfadan e-Devlet hesabınıza giriş yaptığınızda karşınıza “Türkiye Deprem Haritaları İnteraktif Web Uygulaması” sayfası çıkacak.

  Önünüze çıkan ekranda sizden istenen bilgileri girmeniz gerekiyor. TC. kimlik numarası, isim, soy isim, email, meslek, eğitim durumu, çalıştığı kurum, yaş ve yaşadığınız yer bilgilerini doldurduktan sonra “Kayıt ol” tuşuna basmalısınız. Daha sonra önünüze AFAD Türkiye Deprem Tehlike Haritaları İnteraktif Web Uygulaması çıkacak. Ekranda çıkan harita üzerinde detaylı bir şekilde inceleme yaparak evinizin altında fay hattı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için sol üst tarafta bulunan “Adres Sorgulama” üzerinden adresinizi girerek sorgulama yapabilirsiniz.

  E-DEVLET FAY HATTI SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN.

  MTA FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

  MTA üzerinden fay hattı sorgulaması yapmak için ise Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden fay hatlarını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için " http://yerbilimleri.mta.gov.tr/" adresine girerek, harita üzerinde bulunduğunuz konuma tıklayabilir ve ekranın yan tarafından “Faylar sekmesini ve Depremler” sekmesinden ise “Son 24, son 7 gün ve Son 30 gün” şeklindeki kutucuklara tıklayarak hangi zaman diliminde evinizin altından fay hattın geçtiğini öğrenebilirsiniz.

  FAY NEDİR, NASIL OLUŞUR?

  Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucunda gerilme ve sıkışmalar meydana gelir. Bu da yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji birikmesine neden olur. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere FAY denir. Levhalar birbirinin hareketlerini engeller ve sürtünme başlar. Bu sürtünme ile birlikte, büyük kaya kütlelerinin arasında kalan fayda zorlanma olur ve buralarda gerilme enerjisi birikir. Daha sonra, kısa sürede çok şiddetli bir kırılma ve hareket yaşanır. Bu oluşan ilk harekete deprem adı verilir. Deprem anındaki şiddetli sarsıntının ardından o bölgenin zayıf yer kabuğu olan kısımlarında artçı depremler meydana gelir.

  TÜRKİYE'DEKİ FAY HATLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap