Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  eyt askerlik borçlanması sigorta başlangıcını geri çeker mi

  1 ziyaretçi

  eyt askerlik borçlanması sigorta başlangıcını geri çeker mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır? - Son Dakika Haberleri

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır? - Son Dakika Haberleri

  Emeklilikte yaşa takılanların heyecanla beklediği düzenlemenin ayrıntıları belli oldu.

  Düzenlemeden yararlanabilmek için sigorta girişinin 8 Eylül 1999 öncesinde yapılmış ve 5 bin prim gününün doldurulmuş olması gerekiyor. Ayrıca kadınlar için 20 yıl, erkekler için 25 yıl hizmet şartı aranıyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasından sonra pek çok kişi Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) akın etti. Vatandaşlar, eksik prim günlerini tamamlayabilmek adına doğum ve askerlik başvurusu yapıyor.

  Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, hizmet borçlanmasının EYT'ye etkilerini TRT Haber'e anlattı.

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  Askerlik borçlanması ne sağlar?

  Sigorta giriş tarihinden sonra mecburi durumlardan dolayı sigorta primi eksik kalan kişiler için "askerlik borçlanması" ve "doğum borçlanması" gibi imkanlar sunuluyor. Çalışanlar, bu imkanlar dahilinde eksik kalan primlerini tamamlayarak emekli olma hakkına sahip oluyorlar.

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  Askerlik borçlanması sigorta giriş tarihini öne çekiyor mu? 

  "Askerlik borçlanmasında kişi, 8 Eylül 1999’dan sonra işe başlamış olsa dahi işe başlamadan önce askere gittiyse sigorta giriş tarihini geri çekebiliyor. Örneğin; 1 Ocak 2000 tarihinde işe başlayan ve bu tarihten önce askerliğini yapan bir kişi, 6 ay, 12 ay veya 18 ay askerlik borçlanması yapıp sigorta giriş tarihini 8 Eylül 1999 tarihi öncesine çekmesi durumunda EYT düzenlemesinden yararlanabilir hale geliyor. Yani işe başlamadan önce askerlik yapan kişiler askerlik borçlanması yoluyla sigorta giriş tarihlerini geri çekebiliyor. Kanun koyucu bunu pozitif bir ayrımcılıkla sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edebiliyor."

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  Doğum borçlanması ne sağlıyor?

  Doğum borçlanması uygulamasıyla kadınlar doğum sürecinde eksik kalan prim günlerinin tamamlanmasını sağlayabiliyor. Çocuk sayısına göre bu miktar değişiyor. 

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  "Borçlanma başvurusu yapacaklar elini çabuk tutmalı"

  Borçlanma gerektiren senaryolarda ödenecek miktarın yılbaşı itibarıyla asgari ücrete yapılan oranda (yüzde 54) artacağını belirten Bayram, "Mevzuat kapsamındaki borçlanma uygulamalarından (Askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması, tabiplerin yurtdışında geçirdiği eğitim borçlanması, tutuklu ve hükümlülerin borçlanması, siyasi nedenlerden dolayı borçlanma, avukatların stajyerlerinin borçlanması ve süreli personelin borçlanması gibi) yararlanacakların, bunları şimdiden borçlanması faydalarına. Çünkü 1 Ocak 2023 itibarıyla asgari ücret düzeyi yüzde 54 oranında arttığı için yüzde 54 daha fazla ödeyecekler. Bu yüzden vatandaşlar e-Devlet sistemi üzerinden bu borçlanmaya başvurabilirler. Başvurulan tarih geçerli sayılacak. e-Devlet üzerinden 7 gün 24 saat çevrimiçi başvuru yapılabiliyor" diye konuştu.

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  Başvuru tarihi ne zaman?

  Kanunun henüz yasalaşmadığını hatırlatan Bayram, henüz SGK müdürlüklerine gitmeyi gerektirecek bir durum olmadığını söyledi:

  "Hak kaybı durumu söz konusu değil. Kanun yasalaştıktan sonra başvuru yapılacaktır ve başvuru tarihi esastır. Bu kanunun ocak ayı içinde yasalaşmasını öngörüyoruz. 3 Ocak itibarıyla Komisyon’da görüşülmeye başlanacak. Ocak ayı ortasında Komisyon’dan çıkıp Genel Kurul’a gelmiş olacağını öngörüyoruz. Vatandaşlar da şubat ayında ilk emekli maaşlarını alacaklar."

  EYT için eksik prim nasıl tamamlanır, sigorta başlangıcı hangi durumlarda öne çekilir?

  Kuyruk yerine e-Devlet önerisi

  Hizmet borçlanması, hizmet dökümü sorgulanması gibi tüm işlemlerin e-Devlet üzerinden yapılabildiğini belirten Bayram, sistemsel bir gecikme sebebiyle şubat ayında emekli maaşının alınamaması durumunda ise geriye dönük emekli maaşı alınabileceğini dile getirdi.

  Banka promosyonu alınabilecek

  Bayram, kanunun yürürlüğe girmesinin ardından başvuranların, bankalarla anlaşarak banka promosyonu almaya hak kazanacaklarını ve bayramlarda devlet tarafından verilen emekli ikramiyesini de almaya hakları olduğunu belirtti.

  Yazı kaynağı : www.trthaber.com

  Askerlik borçlanması EYT için sigortayı geriye çeker mi?

  Askerlik borçlanması EYT için sigortayı geriye çeker mi?

  Askerlik borçlanması EYT için sigortayı geriye çeker mi?

  Borçlanma, sigortalının kendi isteği dışında sigortalılık süresinin kesilmesi halinde, kesilen sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık süresinden saydırılmasını ifade ediyor. EYT düzenlemesi kapsamında faydalanmak isteyenler, askerlik borçlanmasını araştırıyor. Askerlik hizmeti sigorta başlangıcından önce yapıldıysa EYT kapsamında sayılabilecek, sonrasında yapıldı ise borçlanmalar sadece prim gününü kazandırabilecek.

  EYT kapsamında 2 milyon 250 bin kişinin faydalanması beklenirken, 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup prim gün sayısını tamamlayanlar emekli olabilecek. EYT kapsamına dahil olmak isteyen adaylar askerlik dönemini borçlanarak prim gün sayısını tamamlamak istiyor.

  EYT ASKERLİK BORÇLANMASI YAPILIR MI?

  Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih arasında geçen süre olarak dikkate alınmaktadır.

  Borçlanmalar, sigortalılık süresinin başlangıcını etkileyen faktörlerden biridir. 5510 sayılı SSGSS Kanunu'nun 41. maddesine göre yapılacak borçlanmalarda, borçlandırılan sürenin kanuna göre tespit edilen sigortalılığın başlangıç tarihinden önceki süreye ait olması halinde sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlandırılan gün sayısı kadar geriye gidilmek suretiyle tespit edilmektedir.

  Bu bağlamda, askerlik ya da kanunda sayılan diğer borçlanmalar yoluyla da olsa sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 öncesine gelenlerin EYT kapsamında kabul edilmesi gerekiyor.

  ASKERLİK BORÇLANMASI FAYDA SAĞLIYOR

  Askerliğinizi ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce yaptığınızdan, yapacağınız askerlik borçlanması hem emeklilik koşullarınız hem de kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatına hak kazanmanız açısından olmak üzere iki türlü fayda sağlar. Hatta prim gününüz artacağından, aylık bağlama oranlarınız da artar.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  EYT'DE ASKERLİK BORÇLANMASI: Askerlik borçlanması ile EYT'li olunur mu? EYT askerlik borçlanması geriye çeker mi?

  EYT'DE DOĞUM BORÇLANMASI: Doğum borçlanması ile EYT'li olunur mu? EYT doğum borçlanması geriye çeker mi?

  Askerlik ve doğum borçlanması EYT için sigortayı geri çeker mi? Doğum ve askerlik için prim borçlanması nasıl olacak? Bakan Bilgin canlı yayında açıkladı

  Askerlik ve doğum borçlanması EYT için sigortayı geri çeker mi? Doğum ve askerlik için prim borçlanması nasıl olacak? Bakan Bilgin canlı yayında açıkladı

  Emeklilik için gereken prim gün sayısı eksik olan kişiler ise bu günleri doldurmak için harekete geçti. EYT'de borçlanma hakkına sahip olacak vatandaşlar şu şekilde olacak;

   BAKAN BİLGİN AÇIKLADI

  Canlı yayında değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, şunları söyledi; 

  Borçlanma konusunda bir yanlış var. 8 Eylül 1998'in önüne çıkacak konular bellidir. Doğum ve askerlik durumları için prim borçlanması yapılabilir. Eksik prim borçlanması yok. Ama eksik prim günüm var bunların dışında. Eksik prim günü borçlanması yok.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap