Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ezel dizisinde dayı karakterinin düşmanı olarak kenan birkan rolünde yer alan ünlü oyuncu kimdir

  1 ziyaretçi

  ezel dizisinde dayı karakterinin düşmanı olarak kenan birkan rolünde yer alan ünlü oyuncu kimdir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ezel karakterleri listesi

  Ezel adlı Türk aksiyon ve drama televizyon dizisinde yer alan tüm hayalî karakterler.

  Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ömer Uçar/Ezel Bayraktar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Kenan İmirzalıoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir.(1-71)

  Ömer Uçar (İsmail Filiz); en yakın arkadaşları Ali ve Cengiz'le beraber oto tamircide çırak olarak çalışan sakin, efendi ve ailesine bağlı bir adamdır. Eyşan'ı gördüğü gibi aşık olur. Ancak en yakınları tarafından ihanete uğrar ve takip eden olaylar sonucunda estetik ameliyatla yüzünü değiştirip Ezel adıyla intikam peşine düşer.

  Ezel Bayraktar: yaşadıklarının ardından hala uğradığı ihanetin nedenlerini merak eden hayatının kalanını bu ihanete dahil olan herkesten intikam almaya adamış, kendini geliştirmiş bir adam. Ömer kimliğinin üzerine Ramiz Karaeski'nin yardımıyla hem bilgi, hem yeni bir dünya görüşü, hem de para ekledi. Zekasıyla ön plana çıkar, güçlü bir adamdır.

  Belirsiz ve metafizik bir sonla, Ezel ve Eyşan, Eyşan'ın gözleri kapalı ve ölü görünmekteyken trende seyahat eder. Ezel daha sonra Ramiz'in kendisine, yeni bir hayata hazır olmadığı sürece "asla takmaması" (yani içindekini içmemesi) talimatıyla verdiği yüzüğünden bir miktar sıvı içer. Ezel'in de gözleri kapanır ve Eyşan'a kendisiyle birlikte olacağını Bahar'ın da onları beklediğini söyler. Kamera, trendeki diğer yolculara, Ramiz, Bahar ve Ezel'in küçük kardeşi Mert'in de aralarında bulunduğu Ömer ve Eyşan'ın hayatını kaybeden sevgili arkadaşları ve ailesini gösterir.

  Eyşan Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Cansu Dere tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

  Eyşan güzel, çekici bir kadındır. Erkekleri paralarını almak için yönlendirmeyi kariyer edinen yetenekli bir dolandırıcıdır. Cazibeli, baştan çıkarıcı ve bir o kadar da acımasızdır. Küçük kardeşi Bahar'ı herşeyden ve herkesten çok sever. Babası Serdar, Eyşan'a adeta aşıktır, karısından ve öbür kızından kat kat daha fazla sever.

  Annesi öldükten sonra babası, Eyşan ve Bahar'ı yanına alıp Denizli'yi terk ederler. Babası, Eyşan'a dolandırıcılık yaptırarak yıllarca geçimlerini sağlar, bir gün Eyşan artık bu durumdan bıkar ve Bahar'ı babasıyla bırakıp İstanbul'a teyzesinin yanına kaçar. İstanbul'da teyzesiyle yaşarken bir gün manavda Ömer'le tanışır ve aşık olur. Beraber çok güzel fakat pek uzun sürmeyen bir ilişki yaşarlar ta ki Ömer askere gidene kadar. Eyşan'ın hayatı tamamen değişmek üzeredir. Babası, Bahar'la beraber Eyşan'ı bulur ve yanına gelirler.

  Serdar'ın aklında bir kumarhane soygunu vardır, bunu gerçekleştirmek için Bahar'ın hastalığını kullanarak Eyşan'ın aklına girer. Eyşan'da Ömer'in arkadaşlarını ayartarak onları Ömer'e ihanet etmeye ikna eder ve Ömer döndüğünde soygunu gerçekleştirip suçu onun üzerine atarlar. Eyşan, soygunun gerçekleştiği gece Ömer'i oyalamak için onunla geceyi geçirir ve o gün hamile kalır. Ömer tutuklanıp mahkemeye çıkarılır ve Eyşan yalancı şahitlikle Ömer'in müebbet hapis cezası yemesini sağlar. Ömer artık hapistedir, Eyşan ise onun çocuğuna hamiledir. Tek başına büyütmemek için Cengiz'le beraber olur ve evlenir, çocuğunda onun olduğunu söyler. Beraber Kıbrıs'ta bir otel yaptırırlar ve zengin fakat geçimsiz bir şekilde beraber yaşarlar.

  Final bölümünde Cengiz tarafından bıçaklandıktan sonra Ezel tarafından hastaneden çıkarılarak bir trende ölmüştür.

  Cengiz Atay[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Yiğit Özşener tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

  Cengiz Atay (Yiğit Özşener); çıkarcı, güç için her şeyi yapabilecek karakterde bir adam. Ağzı iyi laf yapar, konuşarak her durumdan kurtulabileceğine inanır. "Hadi Be" repliği ile bilinir. Dizi boyunca kendi çıkarlarını hep ön planda tutmuştur. Eyşan'a aşıktır, onun her dediğini yapmış ve onu hiç aldatmamıştır. Bir şeyi kazanmak için yola çıktıysa kazanabilmek için her şeyi yapar. Final bölümünde Ezel ve Ali tarafından uçurumdan tam düşecekken tutulmuş, sonrasında bırakılmış ve düşerek ölmüştür.

  Ali Kırgız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Barış Falay tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

  Bilinen lakabıyla Kerpeten Ali mahallenin bıçkın delikanlısıdır, fakir bir hayatı vardır. Oto tamir dükkanında Ömer'le beraber çalışmaktadır. Cengiz onu Ömer'e ihanete ikna etmek için onun yüzünden hapiste olan babasını kullanmıştır. Ali ihanet etmiş ancak büyük bir vicdan azabı çekmektedir. Daha sonra kendisini affettirir. Azad ile evlenir ve Tevfik adında çocukları olur.

  Azad Karaeski/Kırgız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Burçin Terzioğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (20-71)

  Dayının yaşayan tek çocuğu. Sert karakterli, özgür ruhlu ve dişli bir kadın. Hayatı boyunca kaçmış, aile şefkatinden bihaber büyümüştür. Diziye Dayı'nın hayatını yazan bir yazar olarak girer, esas kimliği sonradan ortaya çıkar. Ali ile evlenirler ve Tevfik adında çocukları olur.

  Ramiz Karaeski[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Tuncel Kurtiz ve gençliği Ufuk Bayraktar tarafından canlandırılmış karakterdir.(3-61)

  Bilinen adıyla Ramiz Dayı, 1971 yılında İstanbul’a gelmiş ve şehri fethetmeye ant içmiş bileği kuvvetli bir adam. Dizide zekası, hayat tecrübesi, raconu ön planda tutuşu ile öne çıkar. Ömer'i hapishanede koruması altına almış ve eğitmiştir. Mert, dürüst bir kişiliği vardır ve entelektüel bir adamdır. Hayattaki en büyük düşmanı aynı zamanda eski dostu olan Kenan Birkan'dır. Kenan ile aralarına bir aşk girmiş, birbirlerine karşı yaptıkları hatalar aralarındaki düşmanlığı körüklemiştir. Ezeli düşman olmalarına karşın aynı zamanda birbirlerini halen sevip saymaktadırlar. Çatışma sırasında kızı Azad'ı kurtarırken aldığı kurşun yaralarından dolayı ölmüştür.

  Selma Hünel[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Nurhan Özenen (14-61) ve gençliği Zeynep Köse tarafından canlandırılmış karakterdir.(34-61)

  Dayı'nın ve Kenan'ın âşık olduğu assolist. İkili arasındaki hikâyenin arkadaşlıktan düşmanlığa dönüşmesindeki belki de tek etkendir. Temmuz tarafından öldürülmüştür.

  Kenan Birkan/Uğurlu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Haluk Bilginer ve gençliği Cahit Gök tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-68)

  Dayı’nın eski dostu ve en büyük düşmanı. Zeki, güçlü ve saygın bir iş adamıdır, ancak arka planda yeraltı dünyasında acımasız ve iş bitirici bir yanı vardır. Acımasızlığı, âşık olduğu kadının Ramiz'i tercih etmesi ve Ramiz'le aralarında geçenler sonucunda giderek artmış, onu canavarlaştırmıştır. Ramiz'le Ezeli düşman olmalarına karşın aynı zamanda birbirlerini halen sevip saymaktadırlar. Ezel tarafından ''Mükemmel Bir Cinayet'' planı dahilinde intihar süsü verilir ve Ali tarafından öldürülür.

  Tevfik Zaim[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Sarp Akkaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-65)

  Yolu Ramiz Dayı'yla hapishanede kesişen başka bir karakterdir. Öz kardeşini töre yüzünden öldürmek zorunda kalmıştır. Ramiz Dayı'ya can borcu vardır ama köstebek olarak yanına gönderildiği Kerpeten Ali'ye de sempati duymaktadır ve sonradan Ali'nin adamı olmuş ve Şebnem ile evlenmiştir. Temmuz'un yetimhaneden sahiplendiği ve kendisi gibi yetiştirdiği üvey oğlu Ocak tarafından öldürülmüştür.

  Şebnem Sertuna/Zaim[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Bade İşçil tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

  Ezel'in çocuksu, kolay kanan ama sadık asistanı. Güzelliği ile Tefo'yu etkilemiş dizinin ilerleyen kısımlarında aşkına karşılık vermiştir. Kamil öldükten sonra Ezel'e ihanet eder. Sonradan kendini affettirir ve Tevfik ile evlenir.

  Bahar Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Sedef Avcı tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-32)

  Eyşan'ın kardeşi olan Bahar dizinin başından itibaren hastadır, tedavi edilmezse ölüm riski vardır. Bahar'ı tartışmasız herkes sevmekte ve üzerine titremektedir. Güzel, saf, naif, neşeli ve pozitif bir insandır. Temmuz tarafından öldürülmüştür.

  Serdar Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Salih Kalyon tarafından canlandırılmış karakterdir.(1-49)

  Ya da bilinen adıyla Yakışıklı Serdar, dizideki olayların başlamasına sebep olan soygunun arkasındaki isimdir. Eyşan ve Bahar'ın babası, büyük bir dolandırıcı ve sahtekardır. Eyşan tarafından öldürülmüştür.

  Bade Uysal[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Berrak Tüzünataç tarafından canlandırılmış karakterdir.(46-71)

  Ezel'in sırdaşı ve Eyşan'dan sonra âşık olduğu kadın.

  Temmuz Kocaoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Rıza Kocaoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir.(21-67)

  Kenan Birkan’ın tetikçisi. Psikopat bir katil, her durumda serinkanlı. Ali tarafından öldürülmüştür.

  Sekiz/Ramiz Karaeski[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ tarafından canlandırılmış karakterdir.(34-37)

  Ramiz'in torunu ve adaşı. Küçük yaşta Kenan tarafından kaçırılmış ve Ramiz'e karşı doldurulmuştur. Katil olarak yetiştirilmiş Sekiz son anlarında gerçekleri fark etmiş ancak görevine ihanet edememiştir. Hastanede Ezel tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

  Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ramiz Karaeski

  Ramiz Karaeski

  Ramiz Karaeski ya da Ramiz Dayı, bir Türk dizisi olan Ezel adlı dizide kurgusal bir karakter. Tuncel Kurtiz tarafından yetişkin hâli, gençliği ise Ufuk Bayraktar tarafından canlandırıldı. Ramiz Dayı ilk defa 12 Ekim 2009'da yayımlanan Aşk Ölümden Güçlüdür bölümünde göründü ve 61. bölümde diziden ayrıldı.

  Ramiz Karaeski[1] 1971 yılında İstanbul’a gelmiş, şehre sahip olmaya kararlı, bileği kuvvetli bir adamdı. Baskın özellikleri arasında mertlik, dürüstlük ve zekası bulunur. İlk sezonda Ömer'e akıl hocalığı ön plandayken ikinci sezonda ağırlıklı olarak Ramiz'in geçmişi işlendi ve günümüzde en büyük düşmanı olan Kenan Birkan'la hesaplaşması anlatıldı. Ramiz karakteri, 61. bölümde Ezel ile birlikte kızı Azad'ı kurtarırken aldığı kurşun yaralarından dolayı ölerek diziye veda etti.

  İstanbul'a gelişi ve Kenan Birkan ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ramiz Karaeski[2], İstanbul'un sahibi olma gayesiyle Gaziantep'ten çıktı ve 1971 yılında trenle İstanbul'a vardı. Daha ilk günden, istasyonda başı dertte olan Kenan Birkan'a yardımcı oldu. Kenan zengin bir ailenin çocuğuydu ama ailesinden uzaklaşmak istiyordu. Ramiz ise İstanbul'u fethetmek istiyordu. İlk karşılaşmalarından sonra Kenan, Ramiz'i takip etmeye başladı.[3]

  Ramiz, İstanbul'un hakimi olan büyük kabadayılarının yanında işi öğrendi ve öğrendiklerini onlara karşı kullandı. Sırasıyla önce Jilet Ahmet'in mekanını aldı, sonra Hayratlı'nın (Sait Duman'ın) sağ kolu oldu ancak çok geçmeden Hayratlı ondan rahatsız olmaya başladı. Gaziantep'ten gelen kanlılarına Ramiz'in yerini söyledi, çatışmadan sağ çıkan Ramiz oldu, böylece bir soğuk savaş başladı. Ardından Ramiz, Kenan ve Selma'nın yardımıyla Kara Celal'i ortadan kaldırdı ve Hayratlı'nın mekanında olay çıkardı. Aynı dönemde Kenan'ın ailesi onu geri kazanmaya çalışıyordu. Ramiz'in denklemden çıkması durumunda Kenan'ın geri döneceğine inanan kardeşi Hayratlı'yla birlik oldu; gelişen olaylar sonucunda Kenan Hayratlı'yı öldürdü. Ramiz, Kenan'ı şehir dışında saklamaya başladı.

  Kenan'ın saklanmak zorunda olduğu dönemde ilk görüşünden beri hoşlandığı Selma'yla daha çok vakit geçirdi ve yakınlaşmaya başladı. Kenan'a ihanet eder gibi hissettiği için gazinoyu ona bırakarak silah işine yöneldi. Hem Ramiz'in hem de Kenan'ın Selma'ya karşı olan hisleri aralarının açılmasında en büyük etken oldu. Ramiz bir süre her ikisinden de uzakta kaldı, ailesiyle kendi hayatını yaşadı ancak Selma'ya olan aşkını unutamadı.

  Ramiz kendi ailesi ile yaşarken Selma da Kenan ile yaşamaya başladı ve evlilik hazırlıklarına başladılar. Ramiz bu evlilik kararının arka planında yaşananları Selma'yı zorlayarak öğrendi. Kenan, Selma'ya tecavüz ederek evliliğe zorlamıştı. Bu nedenle düğünü bastı ve çıkan çatışmada yaralandı. Çatışmadan önce yakaladığı Kenan'ın kardeşiyle Selma'yı takas etmek istedi. Kenan Selma'yı seçince Ramiz, Kenan'ın kardeşi Selim'i öldürdü, aynı anda Selma Kenan'ı yaralayarak Ramiz'e kaçtı.

  Kenan bunun karşılığı olarak yıllar içerisinde Ramiz'in tüm mal varlığını aldı, çocuklarını öldürdü ve onu hapse attırdı. Ramiz ise yıllarca Kenan'ın bir çocuğunu olduğunu ondan sakladı. Kenan ile Ramiz ezeli düşman olmalarına karşın son ana kadar birbirlerini sevip saymaya da devam ettiler. Ramiz, Kenan'ın karşısına yıllar sonra tekrar daha güçlü çıkmak için Ömer'i yani Ezel'i hazırladı.

  Ömer Uçar / Ezel Bayraktar ile ilişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ramiz Dayı hapishane yıllarında dışarı çıktığında Kenan ile mücadelesinde kendisine yardımcı olacak birini aradı. Bu amaçla seçtiği kişileri eğitmeye başladı ancak Ömer'le tanışana kadar başarılı olamadı. Ömer içindeki intikam arzusuyla Ramiz Dayı için doğru adamdı.[5]

  Ömer'i hapishanede koruması altına aldı ve eğitti ardından çıkan bir isyanı kullanarak hapisten kaçmasını sağladı. Ömer'in kimliğini Ezel Bayraktar olarak değiştirdi ve intikamını almasında yol gösterdi. Ezel de Kenan Birkan'la mücadelesi sırasında Ramiz'in umduğu gibi yanından ayrılmadı.

  Öne çıkan özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ramiz Karaeski[6] 1971 yılında İstanbul’a gelmiş yürekli bir adamdı. Dizide zekası, hayat tecrübesi ve raconu ön planda tutuşu ile öne çıkar. Baskın özellikleri arasında mert ve dürüst kişiliği; diğer kabadayılarda sık rastlanmayan entelektüelliği bulunur. İstanbul'a geldiğinde her şeyi bileğinin gücüyle halletmeye çalışan Ramiz, Kenan'la ayrı kaldığı dönemde bilginin de gerekli olduğunu anlamış ve kendini geliştirmeye bu sırada başlamıştır. Hayattaki en değerli varlığı, Kenan'ın katliamından sağ kalan tek çocuğu, kızı Azad'dır.

  Dizinin ilk sezonundan itibaren ön planda olan bir karakterdi. Ömer'in dönüşümünde ilk fitili ateşleyen arkadaşlarının ve aşık olduğu kadının ona ihanetiyken intikamını alabilmesi için ona gerekli altyapıyı sağlayan kişi Ramiz Karaeski oldu. Diziye girdiğinde yaşı itibarıyla 2000'lerdeki entelektüel kişiliği ile tanındı ve akıl hocalığı ön plandaydı. İkinci sezonda ise ağırlıklı olarak Ramiz'in geçmişi işlendi ve günümüzde en büyük düşmanı olan Kenan Birkan'la hesaplaşması anlatıldı.

  Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ezel'den de "Ben erken gidersem sen gerekeni yaparsın" diye söz alan Ramiz, dizinin 61. bölümünde Cengiz Atay'ın yaptığı plan üzere kızı Azad kaçırıldı. Bunun üzerine son defa Kenan Birkan ile hesaplaşmaya karar verdi. Bu hesaplaşmada oğlu gibi gördüğü Ezel Bayraktar ile Kenan'ın adamlarıyla girdiği silahlı çatışmadan sağ kurtulmayı başarmasına rağmen herhangi bir koruma giymediği için hayatını kaybetti. Kızı Azad ise sağ kurtulurken, oğlu gibi gördüğü Ezel ile son defa İstanbul'u izleyerek diziye veda etmiş oldu.[7][8] Dizinin 68. bölümünde ise Ezel, kusursuz bir plan ile Kenan'ı öldürüp Ramiz ile Kenan'ı tekrar kavuşturdu.

  Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Ezel Dizisi Konusu ve Oyuncuları

  Ezel Dizisi Konusu ve Oyuncuları

  Şöyle arkamıza yaslanıp, Türk dizi tarihinin en iyi işlerini sayacak olsak, herhalde Ezel’in adını anmadan geçmeyiz. Gerek senaryosuyla, gerek yarattığı karakterlerle gerekse vecizeleri ile bir diziden fazlası olmayı başarmış bir yapımdır. İlk olarak 2009 yılında ekranlara gelen ve o gün bugündür de popülaritesinden zerre kaybetmeyen bu diziyi, dilerseniz hep birlikte inceleyelim.

  İşte konusu ve oyuncuları ile Ezel dizisi:

  Ezel’in Konusu

  Ezel’in KonusuÖmer iyi çocuktu. Ama fena bir kusuru vardı. İnsanlara fazla güveniyordu. Sırf seviyor diye, onları tanıdığını sanıyordu. Eğer geriye dönüp söyleyebilsem, söylerdim: Ömer derdim, “Her ihanet sevgiyle başlar!”

  İşte, hikâye de esasen Ömer’in uğradığı ihanetle başladı. Askerden yeni gelen Ömer, büyük aşkı Eyşan ile evlilik hayalleri kuruyordur. Onun bu süre zarfındaki en büyük destekçileri ise kan kardeşi Cengiz ve mahallenin bıçkın delikanlısı Kerpeten Ali’dir. Tabii Ömer nereden bilebilirdi, kader birliği yaptığı insanların, onun canını okuyacağını! En mutlu gecesinde, Eyşan’a evlilik teklif edeceği o özel günde, polis tarafından yaka paça alıkonulan Ömer, artık sonun başlangıcındaydı. En yakını bildiği Eyşan, Cengiz ve Ali’nin oyununa gelmiş,  uzaktan yakından alakası olmayan kumarhane soygunu ve cinayet onun üzerine yıkılmıştı. Ömer artık yaşarken mezara girmiş bir adamdı. Merak ettiği ise tek bir şey vardı: “Niye!”

  Ezelin Konusuİşte, tam bu süre zarfı içerisinde, hapishanede ölümü beklediği zamanlarda bir el uzanmıştı ona. Bilge mi bilge, kudretli mi kudretli… Artık Ömer için bambaşka bir adam olma, intikam ateşiyle yanıp kavrulmanın tam vaktiydi. Ramiz Karaeski onu düştüğü delikten çıkarmaya kararlıydı çünkü. Yıllar geçti, Dayı ona birçok kitap verdi, oyun oynamasını öğretti, hayata farklı bir bakış açısından yaklaşmayı öğütledi. Ömer geliştikçe gelişti, içindeki intikam ateşi kavruldukça kavruldu. Günün birinde ise hapishaneye düzenlenen şafak operasyonu, onun acılarından bambaşka birinin doğacağının habercisiydi.

  Ömer, ona kafayı takan Dursun Gardiyan tarafından ölmekten beter edilmiş, yüzü paramparça hale getirilmişti. Ancak Ramiz Karaeski onun elinden tutmuştu bir kere, bırakmaya da hiç niyeti yoktu. Dayı Ömer’i aldı, “Ben sen iyi ederim yeğen” dedi. Ona bambaşka bir yüz, bambaşka bir kimlik verdi. Artık Ömer, değişmişti. O masumane bakan gözleri dışında her şeyi değişmişti. Daha da önemlisi, artık özgürdü ve intikamı için istediği planı rahatlıkla yapabilirdi.

  Acele etmedi. 2005’te hapishaneden dışarı çıktığından itibaren ilmik ilmik kurdu planını. Büyüdü, zenginleşti, kendini geliştirmeye devam etti. Bu arada çok da iyi bir kumarbaz oldu. Ve takvimler 2009’u gösterdiğinde hazırdı. Artık intikamı için, ona ihanet edenlerin karşısına çıkabilirdi. Ancak olaylar hiç de sandığı kadar kolay gelişmeyecekti. Evet, o artık acımasız ve her şeyi ince ince hesaplıyordu. Ama içinin bir kısmı hala vicdanlı Ömer’i taşıyordu. Uzun bir yol olacaktı. Ama kararlıydı, ona bu kötülüğü edenlerden intikamını alacaktı.

  Bu süre zarfı içerisinde birçok yeni bilgiye vakıf oldu. En başta olayların arkasındaki Yakışıklı Serdar’ı tanıdı. İntikamına onu da dâhil etti. Bahar’ı tanıdı; bu tertemiz kadını olayların dışında tutmak için çabaladı. En önemlisi, kendi intikamından daha büyük oyunlar döndüğü anladı. Ona yeni hayatını veren Ramiz Karaeski’nin can düşmanı Kenan Birkan’ın karşısına dikildi. Artık işler rayından çıkmıştı bir kere. Zeki olduğu kadar da acımasız olması gerekiyordu. Öyle de oldu.

  Kendi intikamı için çıktığı macera, her bir bölümde bambaşka bir maceranın içine attı izleyenlerini. Ancak genel hatlarıyla baktığımızda, ilk sezonda kendi adaletini sağlamak için çırpınan ve eski dostlarıyla hesabını kapattıktan sonra, ikinci sezonda Dayı’nın intikamı için attı kendisini ortaya. İkinci sezonda düşman daha büyüktü. Kenan Birkan gibi acımasız, gaddar ve eli kanlı bir adamdı. Ancak her şeyi hesaba katan zekası, Ramiz Karaeski’nin karşısındaki tir titreten gücü birleştiğinde, onların önünde durmak da epey zor olacaktı.

  Ezel Dizisi Oyuncuları ve Karakterleri

  Ezel Dizisi Oyuncuları ve Karakterleriİki sezon boyunca ekrana gelen, sırtını dayadığı intikam hikâyesinden kendi felsefesini yaratmayı başarmış harikulade bir dizi olarak hatırlanmaktadır. Özellikle boşluğa mahal vermeyen senaryosu ile takdir toplayan dizinin, en büyük artılarından biri de, yaratılan karakterler. Derinliği olan, geçmişi gözle görünür bir şekilde gün yüzünde duran bu efsanevi karakterleri gelin hep birlikte hatırlayalım.

  Ezel Bayraktar (Kenan İmirzalıoğlu)

  Ezel Bayraktar (Kenan İmirzalıoğlu)Bu hikâye, Ömer’i geride bırakanın hikâyesidir. Çünkü Ezel, Ömer gibi saf, kolay kandırılabilir biri değildir. Aksine, her şeyi ince ince kuran, zeki, güçlü ve en önemlisi yıkılması zor bir adamdır.

  Ömer’in estetik ameliyat sonucu dönüşmesiyle tanıdığımız bu adam, Ramiz Dayı’nın en has öğrencisi olarak arz-ı endam etmektedir. Hayattaki tek gailesi, Ömer’e kötülük yapan herkesten tek tek intikam almaktır. Tabii bu süre zarfı içerisinde yola beraber çıktığı Dayı’sını da asla yalnız bırakmamaya yeminlidir. Onun silahı beynidir ve karakteri özel yapan yegâne husus da budur.

  Ezel Bayraktar (Kenan İmirzalıoğlu)İlk sezon boyunca Ali, Cengiz ve Eyşan ile yarım kalan hesabı kapatmak için çabalayan, ikinci sezon itibariyle Dayı’nın ebedi dostu, düşmanı Kenan Birkan’ın karşısına dikilir. Ancak tüm bölümler boyunca değişmeyen tek bir husus vardır: O da kıvrak zekâsıyla düşmanlarını alt etmesi.

  Kenan İmirzalıoğlu’nun adeta karakterle bütünleşen performansıyla karşımıza gelen, şimdilerde intikam kelimesiyle eşanlamlı olarak anılmaktadır. Baş koyduğu yoldan asla vazgeçmeyen, kararlı, zengin ve sırf intikamı için bambaşka bir kişi olmayı kafaya koymuş ve bunu da harikulade başarmış Ezel’e selam olsun.

  Ramiz Karaeski (Tuncel Kurtiz-Ufuk Bayraktar)

  Ramiz Karaeski (Tuncel Kurtiz-Ufuk Bayraktar)Kabadayılık şerefli bir meslek, onurlu bir vazifedir. Biz büyüklerimizden böyle gördük. Daha bu unvana layık değiliz. Siz bana kardeş, kısaca Dayı deyin.

  Ramiz Karaeski ya da bilinen adıyla anmak gerekirse Dayı… 1971 yılında İstanbul’a ilk ayak bastığında ant içmişti: “Bu şehrin en yüksek noktasına çıkacağım” diye. Keza dediğini de yaptı. Bunun için savaştı, gaddar oldu. Yola beraber çıktığı Kenan’ı, bir çırpıda sildi. Çünkü o âşık olmuştu bir kere. Güzeller güzeli assolist Selma Hünel kör etmişti gözlerini. Tabii, Dayı aşkını yaşarken raconundan da ödün vermedi. Söylenmesi gereken sözü söyledi, vurdu, kurdu, namını git gide tüm şehr-i İstanbul’a yaydı. Ancak onun en büyük savaşı, canım dediği Kenan ile olacak ve tüm hayatına yayılacaktı.

  Ramiz Karaeski (Tuncel Kurtiz-Ufuk Bayraktar)Gelgelelim ki Ramiz Karaeski’nin önemine. Ömer’i hapishanede düştüğü yerden kaldıran, onun içini intikam ateşiyle dolduran Dayı, esasen dizinin de en önemli yapı taşı olarak belirmektedir. Keza Tuncel Kurtiz’in eşsiz sesiyle bütünleşen Dayı, okuduğu şiirler, sarf ettiği vurucu cümleler ve en önemlisi olayları a’dan z’ye tartan zekasıyla, televizyon ekranlarından gördüğümüz en spesifik karakterlerden de biri.

  Kabadayı dendiğinde ilk akla gelenlerden olan Ramiz Karaeski, öyle efsaneleşmiş bir figürdü ki, diziye vedasının ardından gıyabında cenaze namazları bile kılınmıştır. Çünkü Dayı, mertliği hayat gailesi haline getirmiş, dürüst ve bir o kadar entelektüel bir Kabadayı’dır. Onu muadillerinden ayıran yegane husus da budur.

  Tuncel Kurtiz gibi Türk Sineması’nın büyük bir efsanesi tarafından canlandırılan Ramiz Karaeski’nin çok sevilmesi, ikinci sezonda onun hikâyesine eğilmeyi bir zorunluluk haline getirdi. Bu nedenle geçmiş yıllara flashback yapan dizi, genç dayı olarak Ufuk Bayraktar’ı devreye soktu ve bu retro hikayesiyle de fazlasıyla ilgi odağı olmayı başardı. Genç ya da yaşlı fark etmez. Ramiz Karaeski, onurlu duruşun resmidir, bilgece sözlerin odak noktasıdır. Haksızlığa boyun eğmeyen, gözü kara ve en önemlisi babacan bir kabadayıdır o. Onu unutulmazlar arasına yerleştiren ve Türk dizi tarihinin en sevilesi karakterlerinden biri yapan da budur.

  Kerpeten Ali (Barış Falay)

  Kerpeten Ali (Barış Falay)Gerçek adı Ali Kırgız olsa dahi, sürekli “şık şık” şıklattığı kerpeteninden ötürü, Kerpeten lakabını alan Ali, şüphesiz ki Ezel’in en akılda kalıcı karakterlerinden biri. O, her ne kadar Ömer’e ihanet eden ekibin içinde yer alsa da, gerek tavrı gerekse samimiyetiyle herkesin gönlünü geri kazanmayı başarmış sempatik bir bıçkın delikanlıdır.

  Fakir bir hayattan gelen, bu nedenle de her daim zengin olabilmenin, güçlü durabilmenin hayalini kuran Ali için, Ömer’e ihanet etmek kaçınılmaz bir süreç halini alır. Ama o, diğerlerinden farklıdır. En başta vicdan sahibi bir adamdır. Çok sevdiği Ömer’i hapse göndermek, onun için çok zor olacaktır. Keza, kendi vicdan muhakemesi de onun en büyük cezası olur. Bir bakıma Dostoyevski’nin Suç ve Ceza kitabını kendi içinde yaşar Ali.

  Kerpeten Ali (Barış Falay)Kerpeten Ali, soygundan eline geçen parayı har vurup harman savurunca, eski dost Cengiz’den iş istemeye gider. Kumarhanelerin güvenlik müdürü olarak görev yapmaya başlayan Ali için dönüm noktası ise, Ezel’in gelişi ve bu vesileyle Ramiz Karaeski’yi tanıması olur. Özellikle Dayı’dan ayar üstüne ayar yiyen Kerpeten Ali, Ezel’in intikam planı içerisinde oradan oraya savrulur.

  Ancak Ezel’in Ömer olduğunu öğrenmesiyle birlikte bambaşka bir görüntüye bürünen Ali, vicdan azabını biraz olsun dindirebilmek için kahramanımızın peşinde ayrılmaz. Onun en yakın arkadaşı olur; bu sefer ihanet etmemeye söz vermiştir. Bu vesileyle, Ramiz Karaeski’nin de yakınlarından olan Kerpeten Ali, Dayı’nın kızı Azad ile evlenecek ve iyiden iyiye aydınlık tarafta boy göstermeye başlayacaktır.

  Ele avuca sığmaz fevri ismi olan Kerpeten Ali, yaptığı onca kötülüğe rağmen sempatik kişiliğiyle birçoklarının sevgilisi olmayı başarmıştır. Dizinin de en çok sevilen karakterlerinden olan Ali, Barış Falay’ın harikulade performansıyla unutulmaz arasına adını yazdırmıştır.

  Cengiz Atay (Yiğit Özşener)

  Cengiz Atay (Yiğit Özşener)Ben herkesi yenerim bu oyunda. Neden söyleyeyim mi? Çünkü umurumda değil. Bana Ömer’i hatırlatıyorsun, umurumda değil. Bana âşık olduğum kadından bahsediyorsun, umurumda değil. Beni çözdüğünü sanıyorsun, umurumda değil. Ben Ali değilim, ben Ezel değilim, ben Ömer değilim…

  Kötü kelimesinin vücut bulmuş hali, kurnazlığın somut resmidir o. Evet, Cengiz Atay’dan bahsediyoruz. Kendisinin de söylediği gibi, kimseye benzemeyen, güç için her şeyi yapabilecek, herkesi arkada bırakabilecek biri o. Çünkü hiçbir şey umurunda değildir onun!

  Cengiz Atay (Yiğit Özşener)Eyşan’a olan aşkından ötürü, Ömer’i, kan kardeşini hapishaneye gönderen Cengiz, esasen dizinin de en belirgin kötüsü olarak öne çıkmaktadır. Yer yer çocuksu kişiliğine tanıklık etsek dahi, hiç beklenmedik anda içinden çıkan canavarla kan donduran Cengiz, her daim çıkarının peşinden giden bir adamdır. Hem ilk sezonda hem de ikinci sezonda çizgisini bozmayan ve arkadaşlarının hep kuyusunu kazmakla meşgul olan Cengiz Atay, özellikle iyi laf yapan ağzı ile nam salmıştır.

  Türk dizi tarihinin en sevilen kötülerinden olarak anabileceğimiz Cengiz, hiç şüphe yok ki karaktere hayat veren Yiğit Özşener sayesinde fenomenler arasına adını yazdırmıştır. Nitekim Yiğit Özşener’in Cengiz’i adeta yaşarak oynayan haleti ruhiyesi, tüm bu kötülüklerin ortasında dahi Cengiz’e sempati beslememize olanak sağlayan yegâne husus olarak öne çıkmaktadır.

  Eyşan Tezcan (Cansu Dere)

  Eyşan Tezcan (Cansu Dere)Dizinin esas kadını olan Eyşan; korkulası, sinsi ama bir o kadar da cazibesi yüksek bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Ömer’i hapishaneye gönderen ve türlü yalanlarla onu o deliğe hapseden Eyşan, her daim gücün yanında durmayı seçen ama bir türlü de aşkından vazgeçemeyen bir kadındır. Evet, o Ömer’i asıl öldüren kişidir ama Ömer ile birlikte o da ölmüştür; aşka, insanlığa olan inancını kaybetmiştir. Bu da Eyşan’ı git gide daha kötü biri haline getirir. Ta ki Ezel ortaya çıkana kadar!

  Eyşan Tezcan (Cansu Dere)Ezel, intikam planı dâhilinde Eyşan’ı kendisine âşık eder ve onun bu sefer Cengiz’e ihanet etmesini sağlar. Ama bu sefer paramparça olacak olan Eyşan’dır. Tam da bu süre zarfında kardeşi Bahar’ın öldürülmesi, Eyşan’ı uçurumun eşiğine getiren hadise olur. Artık gerçek kimliği açıklama vaktidir!

  İkinci sezonda Eyşan’a kavuşup kavuşamayacağı sorunsalı ile akıl bulandıran dizi, “Ne seninle ne sensiz” mottosuyla gücüne güç katmayı da başarmaktadır. İki sezon boyunca Eyşan’a karşı güdülen kin ise, dizinin vurucu final sahnesiyle birlikte yerini hüzne bırakır. Çünkü ne yaşanırsa yaşansın Eyşan, Ezel’in sevdiğidir ve izleyiciye de onu tüm sinsiliğine rağmen kabul etmek düşer. Cansu Dere’nin hayat verdiği Eyşan böylelikle, dizi tarihimizin en ikonik kadın karakterlerinden biri olarak da hafızalara kazınmıştır.

  Kenan Birkan (Haluk Bilginer-Cahit Gök)

  Kenan Birkan (Haluk Bilginer-Cahit Gök)Diziye ikinci sezonda dâhil olan ve stil sahibi bir kötü olarak arz-ı endam eden Kenan Birkan, Dayı’nın hayattaki en büyük düşmanı olarak izleyicisini selamlamaktadır.

  Esasen Dayı ile Kenan’ın hikâyesi eskilere dayanmaktadır. Dayı’nın henüz İstanbul’a adım attığı ilk gün tanışan bu ikili, beraber bu koca şehrin en tepesine çıkmış ve birbirine çok şey öğretmiştir. Ne var ki ikisinin de aynı kadına âşık olmaları, esasen sonun başlangıcı olmuştur. Hele hele Selma’nın Ramiz’i tercih etmesi, Kenan’ı bir canavara dönüştürmüş ve Dayı’ya karşı intikam yemini gütmesine neden olmuştur. Artık bu ikili arasındaki amansız savaş başlamıştı!

  Kenan Birkan (Haluk Bilginer-Cahit Gök)Haluk Bilginer’in nevi şahsına münhasır oyunculuğu ile hayat verdiği Kenan Birkan, güçlü ve itibar sahibi bir iş adamı olarak karşımıza çıkmıştır. Ancak işin özünde o, tüm yer altı dünyasını idare eden deyim yerindeyse bir Sith Lordu’dur. Adam öldürmekten, öldürtmekten imtina etmeyen ve Dayı’ya karşı kazanacağı zafer için gün sayan bir kötü adamdı o.

  Özellikle ikinci sezonun en önemli karakteri olan Kenan Birkan, Cahit Gök’ün hayat verdiği gençlik yıllarıyla da nasıl canavarlaştığını izleyenlerine anbean hissettirmiştir. Sevdiği kadın elinden alınan, öz abisi gözünün önünde öldürülen Kenan’ın acımasızlığı, Dayı’nın gaddarlığı neticesinde doğmuştur. Zekası ve her yere temas edebilen gücüyle, tüm kötülerin üstünde seyreden görüntüsüyle Kenan Birkan, şüphesiz ki en kusursuz yazılmış karakterlerinden biri olarak hatırlanmaktadır.

  Sekiz (Kıvanç Tatlıtuğ)

  Sekiz (Kıvanç Tatlıtuğ)Kıvanç Tatlıtuğ’un yalnızca dört bölüm hayat verdiği Sekiz, gerek hikâyeye katkısı gerekse özgün tavırlarıyla dizinin unutulmazları arasındaki yerini almıştır.

  Kenan Birkan tarafından beyni yıkanan ve dedesi Ramiz Karaeski’yi öldürmek üzere yetiştirilen Sekiz, esasen tam bir ölüm makinesidir. Haydarpaşa’da göründüğü ilk andan ölümüne dek dizinin temposuna pozitif katkı sağlayan karakter, ayakları yere sağlam basan tavrı ile de kendine özel bir yer edinmeyi başarmıştır. Özellikle o ana dek oynadığı en sert karaktere hayat veren Kıvanç Tatlıtuğ’un takdir toplayan performansı, Sekiz’in karizmasına da karizma katmıştır.

  Sekiz (Kıvanç Tatlıtuğ)Gerçekleri eninde sonunda fark eden ancak görev aşkıyla yanıp tutuşan Sekiz, gözyaşları ile veda ederken arkasından da birçok kişiyi de hüzünlendirmiştir. Konuk oyuncu olarak katıldığı dizinin, efsaneleri arasına yazdırmayı başaran karakter, kendisine biçilen sınırlı sürede ortaya koyduğu maksimum performansla takdir toplamayı başarmıştır.

  Tevfik Zaim (Sarp Akkaya)

  Tevfik Zaim (Sarp Akkaya)Dizi ilk başladığında oldukça küçük bir rolü olan ama adeta halkın içinden duruşuyla adeta gözbebeği haline gelen Tevfik, ya da bilinen lakabıyla anmak gerekirse Tefo, diziyi izlenebilir kılan yegane unsurlardan biri olarak belirmektedir.

  Töre kisvesi altında, öz kardeşini öldürmek zorunda kalan Tefo’nun yolu, hapishanede Ramiz Dayı ile kesişir. Dışarı çıktığında ise Kerpeten Ali’nin yanına köstebek olarak gönderilen bu yiğit Anadolu erkeği, ne var ki Kerpeten Abi’sini çok sever. Nitekim Tefo, kimin yanında duracağını en çok şaşıran karakterlerdendir.

  Tevfik Zaim (Sarp Akkaya)Ne var ki ikinci sezon ile birlikte herkesin aynı safta yer alması, en çok Tefo’nun işe yaramıştır. Nitekim o, Ali Abi’sini asla terk etmek istemeyeceği gibi can borcu olduğu Dayı’dan da kopamamaktadır.

  Sarp Akkaya’nın naif bir şekilde hayat verdiği Tefo, eli silahlı bir tetikçi olsa dahi, izleyen herkesin kalbine dokunmayı başarmış başarılı bir karakter olarak anımsanmaktadır.

  Temmuz (Rıza Kocaoğlu)

  Temmuz (Rıza Kocaoğlu)Psikopat katil tanımlamasını sonuna kadar hak eden, serinkanlı ama bir o kadar da işinin ehli bir profesyonel olan Temmuz, dizinin en iyi yazılmış karakterlerinin başında yer alıyor.

  Kendine has giyinişi ile karşımıza çıkan Temmuz, Dayı’nın can düşmanı Kenan Birkan’ın tetikçisi olarak arz-ı endam etmektedir. Ancak onu özel yapan husus, hiç kuşkusuz ki Rıza Kocaoğlu’nun eşine az rastlanacak türden ortaya koyduğu metot oyunculuğudur. Nitekim dizide eline en fazla kan bulaşmış kişi olmasına rağmen Temmuz, göründüğü her bir sekansta izleyicisini heyecanlandırabilmeyi başarmış ve adrenalin seviyesini iki katına çıkarmıştır.

  En zor durumda bile karizmasından ödün vermeyen, sakinliğini asla terk etmeyen Temmuz, bir yan karakter olarak dahil olduğu ve en fazla hafızalarda yer eden isimlerinden olarak da hatırlanmaktadır.

  Özellikle Kerpeten Ali ile girdiği mücadele ile karakterini iyiden iyiye olgunlaştıran Rıza Kocaoğlu için, kendi filmografisinin en özel işlerinden birinin de Ezel olduğu aşikar. Nitekim onun burada ortaya koyduğu parmak ısırtan performans, daha sonra oyuncuya birçok yeni kapı açmış ve onu aranan bir başrol seviyesine çıkarmıştır.

  Bahar Tezcan (Sedef Avcı)

  Bahar Tezcan (Sedef Avcı)Seriyi özel yapan hususlardan biri de, siyah ile beyazın iç içe geçmesidir. Evet, Ömer büyük bir haksızlığa uğramıştır.

  Dizideki her bir karakter için sorabileceğimiz iyi mi yoksa kötü mü kavramını, yalnızca tek bir karakter için sormak mümkün değil. Bahar, gerek duruşuyla gerekse iyilik için kalbiyle bu kirlenmiş dünyanın en saf figürü olarak ön plana çıkmaktadır.

  Bahar Tezcan (Sedef Avcı)Eyşan’ın kardeşi olan ve güzelliği ile büyüleme potansiyelini bünyesinde barındıran Bahar, çevresinde yaşananlardan bihabercesine masum kalmayı yeğleyen, kirlenmeyi reddeden bir karakterdir. İntikamın ağlarını ördüğü bu dünyada, herkesin üzerine titrediği ve başına bir şey gelmemesi için çabaladığı Bahar, ne var ki Temmuz’un kurşunları neticesinde hayata veda etmiştir.

  Onun ölümü, dengeleri alt-üst etmiş ve neredeyse tüm karakterlerin Kenan Birkan’a karşı kin ve nefretle hareket etmesine neden olmuştur. Akıllarda ise, her koşulda gülmeye çalışan, çevresine neşe dağıtan Bahar’ın pozitif tavırları kalmıştır.

  Serdar Tezcan (Salih Kalyon)

  Serdar Tezcan (Salih Kalyon)Mükemmel bir soygunun arkasında, her daim bireyleri teşvik eden, kötülüğe ikna eden kurnaz bir beyin vardır. İşte, bizim hikâyemizin cin fikirli kişisi de Eyşan ve Bahar’ın babası Yakışıklı Serdar!

  Ömer’in hayatını çalan, onu hapishanede ölüme terk eden, her ne kadar Ali, Cengiz ve Eyşan üçlüsü gibi dursa da, esasen onları bu plana ikna eden asıl Serdar’dır. O, öyle büyük bir dolandırıcıdır ki, küçücük kızları ile şehir şehir dolaşan ve masum insanların parasını cebe indiren bir sahtekârdır. Artık yaşı ilerlemeye başladığı anda ise, asıl vurgunu yapması gerekmektedir. Kurban ise Ömer’dir!

  Kötü adam görüntüsünden asla kurtulamayan ancak Salih Kalyon’un enfes oyunculuğu ile sempati kazanmaya çalışan Serdar, çıkarları peşinde koşan ve yalnızca paranın gücüyle ayakta kalmaya çalışan bir karakter olarak, dizinin unutulmazları arasına adını yazdırmıştır.

  Azad Karaeski (Burçin Terzioğlu)

  Azad Karaeski (Burçin Terzioğlu)Ramiz Karaeski ile Selma Hünel’in büyük aşklarının meyvesi; Dayı’nın hayatta kalan son çocuğu. İlk sezonun ortalarında diziye dahil olan Azad, babası gibi sert, dediğim dedik ama bir o kadar da özgür ruhlu bir karakter olarak karşımıza çıkmaktadır.

  Özellikle Kenan Birkan’ın peşinde olmasından mütevelli, hayatı hep kaçmakla, oradan oraya savrulmakla geçen Azad, beklediği şefkati ne babasından ne de annesinden görmüştür. Onun aradığı sakin limanı, dizinin en bıçkını Kerpeten Ali’nin kollarında bulmuştur. Ali ile iyi bir ikili görüntüsü çizen Azad, babasına karşı koyabilen ender insanlardan biri olarak da hafızlarda yer etmiştir.

  Diziye ilk olarak, Ramiz Karaeski efsanesini romanlaştıran yazar Hande olarak dâhil olan ancak gerçek kimliği ilerleyen bölümlerde ortaya çıkan Azad, esasen hikayenin de önemli yapı taşlarından biri olmayı başarmıştır. Özellikle Dayı’nın gözbebeği olarak öne çıkan Azad, bir yandan da Ali ile olan ilişkisinden dolayı devamlı olarak tehlikenin içinde yer almıştır. Burçin Terzioğlu’nun tüm güzelliği ile hayat verdiği karakter, dişli bir kadın nasıl olmalıdır sorusuna da tek başına cevap vererek, özel bir noktada konumlanmaktadır.

  Selma Hünel (Nurhan Özenen-Zeynep Köse)

  Selma Hünel (Nurhan Özenen-Zeynep Köse)Karakter olarak çok fazla ön planda yer almasa dahi, hikâyenin gidişatını birebir etkileyen en önemli değişkenlerden biri de şüphesiz ki Selma Hünel’dir. Dayı ve Kenan’ın biricik aşkı olarak beliren ve dinleyeni sakinleştiren sesiyle büyüleyen Assolist Selma, gerek gençliğinde gerekse olgunluk döneminde herkesin üzerine titrediği bir isim olarak yer almıştır.

  İlk olarak Ezel’e verdiği beyefendilik dersleri ile ortaya çıkan Selma Hünel, sonralarında ise Dayı’nın unutulmaz aşkı olarak boy göstermiştir. Onun hikayede gücünü iyiden iyiye hissettirdiği dönem ise, Kenan ve Ramiz’in ilk tanıştıkları 1970’li yıllarda gerçekleşmiştir. Keza ikilinin arkadaşlığını, büyük bir savaşa dönüştüren kişi de bizzat Selma Hünel’dir.

  Özellikle “Bir ihtimal daha var, o da ölmek mi dersin” şarkısı ile kulaklarımızın pasını silen ve unutulmazlar arasına adını yazdıran Selma Hünel, dizi de en çok bahsedilen karakterlerden biri olarak da öne çıkmaktadır. Nurhan Özenen ve Zeynep Köse’nin farklı yaşlarını canlandırdıkları karakter, Ramiz Dayı’nın ölümsüz aşkı olarak da hatırlanmaktadır.

  Şebnem Sertuna (Bade İşçil)

  Şebnem Sertuna (Bade İşçil)İlk olarak Ezel’in asistanı olarak karşımıza çıkan Şebnem, güzelliği ile izleyenleri büyüleyen bir kadın. Ne var ki onun hayata karşı takındığı masumane ve saf tavır, onun en büyük handikabı olarak da belirmektedir.

  Kandırılması kolay olan ancak Ezel’e beslediği sadakat duygusuyla da ondan kopamayan Şebnem, özellikle ikince sezonda sıklıkla taraf değiştirmiştir. Buna rağmen gerek Tefo’ya beslediği aşkla gerekse Ezel’in onun hayatındaki önemiyle, bir şekilde doğru tarafı bulmayı başaran bu güzel kadın, birçok kez de hikâyenin akışını değiştirmiştir.

  Özellikle Ezel’in aslında Ömer olduğunu Kenan Birkan’a söyleyen kişi olarak da hatırlanan Şebnem, buna rağmen sevimli duruşu sayesinde her daim antipatiden uzak olmuştur. Bade İşçil’in çocuksu oyunculuğu ile hafızlarımızda yer eden Şebnem, Ezel’in en sevilesi karakterlerinden biri olarak da anımsanmaktadır.

  Kamil Çalıca (Güray Kip)

  Kamil Çalıca (Güray Kip)Dizinin ilk sezonunda yer alan Kamil, kendine güvenen tavrı ile dizinin önemli yapı taşlarından biri olarak hatırlanmaktadır.

  Emekli bir komiser olan ve silahlı güç olarak karşımıza çıkan Kamil, yaşının getirdiği olgunlukla sakin ama bir o kadar işinin ehli bir adamdır. Nitekim ilk sezon boyunca hiç beklenmeyen anlarda izleyicinin karşısında beliren Kamil, adeta karanlık tarafı da gün yüzüne çıkarmaktadır. Sevdikleri için gözünü kırpmadan canını veren Kamil, şüphesiz sadakati ile hafızlarda yer etmiştir.

  Güray Kip’in ayakları yere sağlam basan tavrı ile boy gösteren Kamil, intikam hikayesini neticelendiren, yeri oldukça özel olan bir değişendir. Nitekim onun ölümünün ardından ekipte güç kaybı yaşanmaktadır.

  Yusuf Eğir (Taner Turan)

  Yusuf Eğir (Taner Turan)Kenan Birkan’ın has adamı; acımasız, gaddar ve dediğim dedik. Yusuf Eğir, eli silah tutmayan aksine başkasının eline silah veren, emekli bir polis. Siniriyle ön plana çıkan ve fevri davranışlarıyla kaybetmeye hep mahkûm olan bir kötü o esasen.

  Gençlik yıllarında Ramiz Dayı’yı sandalyeye bağlayıp, ona psikolojik işkenceler yapan ve böylelikle dayının düşman radarına giren Yusuf Eğir, aradan geçen yıllarda Kenan Birkan ile çalışmaya başlamıştır. İstanbul’u idare etmeye de fazlasıyla hevesli olan bu sert adam, ne var ki Dayı’nın duvarına toslayacaktır. Özellikle Ramiz Dayı’nın tekerlikli sandalyeden kalkıp, “Fırtınada ağaçlar nasıl çatırdar bilir misin kardeş” sorusundaki duruşuyla hafızlarımıza kazınan Yusuf Eğir, dizide yer aldığı kısa sürede unutulmaz arasına adını yazdırmayı bilmiştir.

  Ömer Uçar (İsmail Filiz)

  Ömer Uçar (İsmail Filiz)Bu hikâye, esasen Ömer’in intikam hikâyesidir. Herkese, her koşulda güvenen; tüm dünyayı kendisi gibi tertemiz sanan Ömer’in hikâyesi… Hayata karşı masumane bir bakış açısı geliştiren, kötülüğü yalnızca filmlerde ortaya çıkan bir kavram olarak düşünen Ömer’in hikâyesi… Ne var ki günün birinde, hem de en mutlu olduğu zaman diliminde, dost bildikleri tarafından ihanete uğramak Ömer’in öbürkü dünyaya aldığı biletin de habercisiydi.

  Ömer, küçük dünyasında ailesi ve sevdikleri ile yaşayan, kendince hayaller kuran saf bir gençtir. Onun üzerine atılan soygun suçuyla birlikte hapishaneye düşmesi, Dayı’yla tanışmasına vesile olacak ve onun günden güne başka bir adama evirilmesine neden olacaktır. O temiz günler geride kalmış ve Ömer içinde harladığı intikam ateşi sayesinde hayata tutunmaktadır. O, hapishaneye düzenlenen şafak operasyonuna kadar Ömer olarak kalmış, ondan sonra ise yeni yüzüyle birlikte Ezel’e dönüşmüştür. Evet, belki Ezel’in için Ömer’di ama dışı, onun bambaşka bir adama dönüşmesini kolaylaştırmıştı. Ömer ise o temiz günlerin saf bir hatırası olarak herkesin hayatındaki yerini sağlamlaştırmıştı.

  Eğer ki bugün Ezel’den bir efsane diye bahsedebiliyorsak, Ömer’in duygu yüklü bakışlarının bundaki payı oldukça fazladır. Nitekim karakteri bize en başta sevdiren ve onun tarafında yer almamızı sağlayan yegane husus İsmail Filiz’in sade oyunculuğudur.

  Hala tekrarlarını izlediğimiz, Türk televizyon tarihinin en iyilerinden olan bu seri hakkında sizin düşünceleriniz neler?

  Yazı kaynağı : paratic.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap