Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gökce zengezur türk cumhuriyeti

  1 ziyaretçi

  gökce zengezur türk cumhuriyeti Ne90'dan bulabilirsiniz

  Göyce Zengezur Türk Cumhuriyeti

  Göyce Zengezur Türk Cumhuriyeti

  Zengezur Cumhuriyeti veya resmî adıyla Göyce Zengezur Türk Cumhuriyeti (Azerice: Göyçə Zəngəzur Türk Respublikası), toprakları Güney Kafkasya'da bulunan bir ülke. Batıda Nahçıvan Özerk Bölgesi ve Türkiye, doğuda Azerbaycan, kuzeyde Gürcistan, güneyde İran, kuzeybatıda ise Ermenistan ile komşudur. Henüz kurulduğuna dair resmî bir açıklama olmamıştır. Türkiye tarafından tanındığı iddia edilmektedir fakat Türkiye bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştır. Göyce Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin Ankara'da temsilciliği bulunmaktadır.[2][3][4][5][6]

  Ankara’daki temsilciliğinin açılışına giden Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başşehri Ankara’da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz.” açıklamasını yaptı.[6]

  Ülkenin Türkiye'yle sınırı yaklaşık 15 Kilometre, Gürcistan ile 42 kilometre civarındadır.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  göyçe zengezur türk cumhuriyeti

  Zengezur koridoru projesiyle ilgili bilinenler neler?

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede (haritası)? Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti ne zaman kuruldu, Cumhurbaşkanı kim?

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede (haritası)? Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti ne zaman kuruldu, Cumhurbaşkanı kim?

  Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan ederek, Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı. Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu.

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti nerede?

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin sınırları Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru ilerlemektedir.

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı kim?

  Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov'dur.

  Rizvan Talibov kimdir?

  Rıza Vasıf oğlu Talibov, Azerbaycanlı bilim insanı ve devlet görevlisi. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet göç servisi vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Başkanı, üçüncü derece devlet göç servisi Danışmanı, Siyaset Bilimi alanında doktora. Batum Devlet Üniversitesi'nden fahri doktor. Siyasi ve sosyolojik Bilimler üzerine çalışmaların yazarı, Bakü Devlet Üniversitesinde "Uluslararası İlişkiler ve ekonomi" bölümünde Doçent. "Uluslararası İlişkiler sisteminde Asya ülkeleri" ders kitabının yazarlarından biridir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  Yeni bir Türk Devleti kuruldu. İlk tanıyan Türkiye oldu

  Ermenistan ve Nahçıvan arasındaki bölgeyi kapsayarak Azerbaycan'ın iç bölgelerine doğru sınırı ilerleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti geçtiğimiz günlerde bağımsızlığını ilan etti.

  Bağımsızlığın ilanının ardından Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Türk devletlerinde kendilerini tanıtmak adına çalışma başlattı.

  Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti'ni tanıyan ilk ülke Türkiye oldu. İki ülke arasında ileriki süreçte ticari ve siyasi anlaşmaların yapılması bekleniyor. Ülke, Türkiye'nin Türk dünyası ile buluşmasında güvenli liman olacak.

  ANKARA BEŞTEPE’DE TEMSİLCİLİK AÇILDI

  Türk dünyasını yeniden buluşturmayı hedefleyen Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti, Türkiye'deki çalışmaları kapsamında ilk temsilciliğini Ankara Beştepe'de açtı. Temsilciliğin açılışını ülkenin Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan yaptı. Talibov ve Arslan açılış nedeniyle bir takım değerlendirmelerde de bulundu.

  ''MİLLETİM ADINA GURUR DUYUYORUM''

  Açılış kapsamında ilk olarak söz alan Batı Azerbaycan Göyçe-Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rizvan Talibov, "Göyçe Zengezur Türk Cumhuriyeti'nin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başşehri Ankara'da ilk temsilciliğini açıyor olmasının devletim ve milletim adına mutluluğunu yaşıyorum. Biz bir millet iki devletiz" dedi.

  "40 YILDAN BU YANA HAZIRLIK YAPIYORUZ"

  Törende konuşan Göyçe- Zengezur Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mehmet Ali Arslan ise, "40 yıllık bir hazırlık. Yine 44 günlük bir savaştan sonra, tabii mücadele ruhunu içinde barındıran dostlarımızla, mücadele ruhunu içinde barındıran kahraman askerlerimizle, Osmanlı topraklarında 1918 yılından beri günümüze kadar 100 yıl boyunca esir kalmış toprağı ve bağrımıza bir hançer gibi saplanmış olan o hançeri işte bugün burada tarihin karanlık sayfasına bir daha geri dönmemek üzere çıkarmış bulunmaktayız" ifadelerini kullandı.

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap