Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  günümüzde en yaygın kullanılan teleskop çeşidi

  1 ziyaretçi

  günümüzde en yaygın kullanılan teleskop çeşidi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Teleskop çeşitleri ve isimleri nelerdir? Teleskop çeşitleri hakkında bilgiler

  Teleskop çeşitleri ve isimleri nelerdir? Teleskop çeşitleri hakkında bilgiler

  Tüm teleskoplar aynı amaç ile tasarlanmıştır. Amaçları ise inceleyebilmek için tüm ışığı toplamaktır. Genellikle teleskoplar en çok kozmosu gözlemlemek amacı ile kullanmaktayız. Fakat özelliklerine göre farklı çeşitlerine de ayrılmaktadır.

   Teleskop Çeşitleri ve İsimleri Nelerdir?

   Teleskoplar uzayda bulunan gezegenleri, ayı ve Güneş gibi gök cisimlerini incelemek ve gözlemlemek için kullanılan bir alettir. Fakat teleskoplar özellikleri ve amaçlarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Her çeşit teleskobun birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Optik teleskoplar, kızılötesi teleskoplar, radyo teleskoplar, aynalı ve mercekli teleskoplar gibi pek çok çeşide ayrılmaktadır.

   Kızılötesi Teleskoplar

   Kızılötesi ışık kullanarak gök cisimlerini tespit etmek için kullanılan teleskoplardır. Gök cisimleri bir miktar elektromanyetik yaymaktadır. Dünya'nın atmosferik gazları tarafından kızılötesi tayfın büyük bir kısmı soğurulur. Böylece teleskoplar da uzaya yerleştirilir.

   Radyo Teleskoplar

   Uzak yıldızların ve galaksilerin doğal bir şekilde oluşan emisyonlarından kaynaklanan radyo sinyallerinin alınıp güçlendirilmesi ile çalışmaktadır. Radyo teleskopların iki farklı bileşeni bulunmaktadır. Bunlardan biri radyo antenidir. Diğeri ise radyometredir. Bu iki bileşen bir mm ile on metre arasında değişen dalga boylarına sahip olan radyo sinyallerini yansıtmaktadır. Bunları yönlendirip güçlendirerek optik dalga boyundaki anlaşılan bilgiye dönüştürmektedir.

   Optik Teleskoplar

   Optik teleskoplar çok fazla miktardaki ışığı elektromanyetik tayfın görünür kısmından kırmaktadır. Böylece ışığı kırarak yansıtır ve göz merceği sayesinde gözlemlenebilecek şekilde odak noktasında toplamaktadır. Bu teleskoplar dünya üzerinde yer almaktadır. Ayrıca görünür olan ışığı gözlemlemektedir.

   Aynalı Teleskop

   Optik teleskop türlerindendir. Çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Işık teleskop gövdesi içinde yansıtarak görüntüyü bombeli aynaya verir. Aynalı teleskoplar bu şekilde kullanılmaktadır.

   Mercekli Teleskop

   Mercekli teleskop dünyada ilk icat edilen teleskoplardan birisidir. Günümüzde hala sıklıkla kullanılmaktadır. Bir adet dışbükey objektif merceği ve bir adet içbükey göz merceği sayesinde görüntü oluşmaktadır. Fakat son yıllarda mercekli teleskopların kullanımı azalmaya başlamıştır. Bunun en büyük sebebi lens sarkması, kromatik sapma ve küresel sapma gibi teknik sorunlardır.

   Katadiyoptrik Teleskop

   Katadiyoptrik teleskoplar optik teleskopların en gelişmiş bir türüdür. Ayrıca görüntüyü oluştururken ayna ve mercek ile beraber doğruluğu sağlamak amacıyla bazı düzelticiler de kullanılmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Teleskop Çeşitleri Nelerdir? Kısaca Teleskopların Çalışma Prensipleri

  Teleskop Çeşitleri

  Teleskop Çeşitleri

  Teleskop Çeşitleri; Gerçek şu ki, çıplak gözle bile bakmanın büyüleyici olduğu gökyüzüne teleskopla bakmak, gezegenleri ve Ay’ı binlerce kez yakından görmek, başka galaksileri ziyaret etmek olağanüstü bir şey. Tüm teleskoplar aynı amaçla tasarlanmıştır: inceleyebilmemiz için ışığı toplayıp büyütmek. Pratikte, teleskopları en çok kozmosu gözlemlemekte kullanıyoruz. İlk çalışan teleskobun -ki mercekli bir teleskoptu- keşfi 1608’de Hans Lippershey’e atfediliyor. Yazımızın sonunda Teleskop hakkında daha fazla bilgiler yer almaktadır.

  Teleskop Çeşitleri

  Yüksek Enerjili Parçacık Teleskopları

  Radyo ve optik teleskopların kısıtlamaları, bilim insanlarını uzak galaksilerin doğal sinyallerini yakalama ve deşifre etme konusunda yeni ve heyecan verici yönlere götürüyor. Bunların en çarpıcılarından biri de X ışını teleskopları. Bunların uzayda olmaları şart çünkü Dünya‘nın üst atmosferi, teleskopların gözlemleyeceği gamma ışınlarını, X ışınlarını ve morötesi ışığı engelliyor.

  Kızılötesi Teleskoplar

  Kızılötesi teleskoplar, gök cisimlerini tespit etmek için kızılötesi ışık kullanan teleskoplardır. Mutlak sıfırın üzerinde bir sıcaklığa sahip tüm gök cisimleri, bir miktar elektromanyetik radyasyon yayar. Kızılötesi tayfın büyük kısmı Dünya’nın atmosferik gazları tarafından soğurulduğundan, bu tür teleskoplar da uzaya yerleştiriliyor.

  Radyo Teleskoplar

  Radyo teleskoplar uzak yıldızların, galaksilerin ve kuasarların doğal olarak meydana gelen emisyonlarından kaynaklanan radyo sinyallerini alıp güçlendirerek çalışıyor. Radyo teleskobun başlıca iki bileşeni var: büyük bir radyo anteni ve hassas bir radyometre. Bu ikisi genellikle bir mm ile on metre arasında değişen dalga boyuna sahip radyo sinyalleri yansıtıyor, yönlendiriyor ve güçlendiriyor; böylece optik dalga boyunda anlaşılabilen bilgiye dönüştürüyor. Radyo dalgaları, çok az atmosferik bozulma ile Dünya’dan gözlemlenebilir.

  Optik Teleskoplar

  Standart optik teleskop, elektromanyetik tayfın görünür kısmından çok miktarda ışığı kırarak veya yansıtarak, göz merceği sayesinde gözlemlenebilen bir odak noktasına toplar. İlke itibarıyla teleskobun büyük objektif merceği veya birincil aynası, yöneltildiği nesneden büyük miktarda ışık toplayarak bunu küçük bir göz merceğine odaklar. Bu teleskoplar Dünya’da bulunur ve görünür ışığı gözlemleyebilir. Ne var ki atmosfer zayıf sinyallerin bozulmasına yol açabilir.

  En yaygın optik teleskop türlerinden biri olan aynalı teleskopta, düz bir bombeli ayna, ışığı teleskop gövdesi içinde yansıtarak görüntü üretir. Aynalı teleskop 17. yüzyılda, sıralar çok ciddi kromatik sapmadan (renklerin hepsinin aynı noktada odaklanmaması hatası) yakınan mercekli teleskoba alternatif olarak üretildi.

  İcat edilen ilk teleskop mercekli bir teleskoptu. Bir dışbükey objektif merceği ve bir de içbükey göz merceği sayesinde görüntü oluşturan mercekli teleskoplar günümüzde hala kullanılıyor, ancak lens sarkması, kromatik sapma ve küresel sapma gibi çok sayıda teknik sorunu olduğu için son yıllarda eskisi kadar tercih edilmiyor.

  Optik teleskopların en gelişmiş ve en stabil türü, görüntüyü oluştururken bir dizi ayna ve merceğin yanı sıra doğruluğu sağlamak için birtakım düzelticiler de kullanan katadiyoptrik teleskoplar. İlk katadiyoptrik teleskop Bernhard Schmidt tarafından yapıldı. Schmidt; patentli Schmidt teleskobunu kullanarak küresel sapma, koma ve astigmatizm gibi optik kusurları gideren bir optisyendi.

  Teleskoplar, nesneleri gözlemlemek için kabaca bir araya getirilmiş bir dışbükey objektif mercekten ve bir içbükey göz merceğinden oluşan basit bir düzenekten yola çıktı; uzaktaki uzay cisimlerinden yayılan elektromanyetik radyasyonu toplayan ve gözlemleyen, insanoğlunun en büyük icatlarından birine dönüştü.

  Günümüzde neredeyse elektromanyetik tayfın her dalga boyunu (görünür ışık saçmayanlar dahil) gözlemleyen, kaydedebilen ve gösterebilen teleskoplar var. Bu teleskoplar etrafımızdaki dünyayı ve uzayın derinliklerini daha iyi kavramımızı sağlıyor.

  Teleskoplar

  Teleskobun Tarihçesi

  Optik Teleskop

  Radyo Teleskoplar

  Yüksek Enerjili Parçacık Teleskopları

  Kaynak: How It Works

  Yazı kaynağı : www.bilimseldunya.com

  Teleskop

  Teleskop

  Teleskop, uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı, bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klâsik mânâda optik teleskoplarla ya da çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.

  Teleskop yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansıtıcı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırıcı teleskop adı verilir.[1]

  Teknik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Teleskobun gücü, topladığı ışık miktarıyla orantılıdır. Teleskobun objektif çapı büyüdükçe ışık toplama kabiliyeti artar. Mesela, 50 mm çaplı bir teleskop 5 mm çaplı gözbebeğine oranla (50/5)² veya 100 kat daha çok ışık toplar. Teleskoplarda yansıma kayıpları olabileceği için bu miktar yüzde on kadar azalır. Astronomlar parlaklık farklarını logaritmik artan değerler şeklinde tarif etmişlerdir. Parlaklıktaki 100 kat fark, teleskop skalasında 5 değeriyle görülür. Karanlık gecede insan gözü ışık şiddeti 5 değerli yıldızı görebilir. Kaliforniya'daki Palomar Dağı'nda bulunan Hale Teleskobu'nun objektif çapı 5,1 metredir. Bu teleskop göze nazaran bir milyon kat ışık toplar.[kaynak belirtilmeli]

  Teleskopta teşekkül eden görüntünün netliği atmosferin menfî yönde etkisine bağlı olarak değişir. Teleskoptaki kararlılık iki yay saniyesi için geçerlidir. Atmosfer şartları, bazen bu açıyı 0,25 yay saniyeye kadar düşürür. Bu durumda inceleme yapılan yıldız değil de yakınındaki yıldıza ait görüntüler kaydedilebilir.

  Teleskopta görülebilecek bir cisim, aşağıdaki formülle ifade edilir:

  λ, radyasyonun dalga boyu ve a teleskop objektif açıklığıdır.

  Teleskopun görevleri: radyasyon toplama, çözümleme ve büyültmedir. En önemli görevi ise radyasyon toplamadır. Teleskopta apertür adı verilen mercek ya da objektif aynasının ışık toplama yüzeyi arttıkça ışık toplama gücü de artar.[1]

  Gök cismini inceleyen teleskobun Dünya dönüşünü takip edecek yukarı aşağı ve yana hareket etmesi için takip düzenleri vardır. Hareketlerin çok hassas olması gerekir. Atmosfer etkilerinin de hesaba katılarak teleskop konumuna hareket verilir. Teleskop hareketleri modern teleskoplarda elektronik devreler ve bilgisayar yardımıyla yürütülür.

  Yapısına göre optik teleskop çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Büyük teleskoplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dünyadaki en büyük yansıtıcı teleskop, Hawai'deki W. M. Keck Rasathanesi'nde bulunan Manua Kea teleskobudur. Burada çapları 10 m olan, her biri 36 adet altıgen şeklinde bilgisayar kontrollü aynaya sahip ve büyük bir yansıtıcı yüzey oluşturmak amacıyla birlikte çalışan iki tane teleskop vardır. Dünya'daki en büyük kırıcı teleskop ise Wisconsin'deki Yerkes Rasathanesi'nde bulunan yalnızca 1 m'lik bir çapa sahip Williams Bay'dir. Dünya'mızda insanlar tarafından en çok bilinen teleskop ise Hubble Uzay Teleskobu'dur[1]

  Radyo teleskopları[değiştir | kaynağı değiştir]

  Radyo teleskopları, yapı itibarıyla optik teleskoplara benzer. Uzaydan gelen elektromanyetik yayınları alabilmek için 100 metre çapında antenler kullanılır. Anten, ışığın ayna vasıtasıyla odaklanması biçiminde elektromanyetik yayını, odakları ve çok hassas radyo alıcılarında yükseltilerek incelenmesine imkân tanır.

  Uzay teleskopları[değiştir | kaynağı değiştir]

  1983 sonlarında uzay bilim insanları, uzun mesafeleri daha hassas görebilmek gayesiyle çok maksatlı uzay teleskobunu Dünya etrafındaki yörüngesine oturttular. Uzay teleskopu, ışığı toparlayan 2,4 metre boyunda Cassegrain reflektörü yardımıyla ultraviole astronomisinde çığır açmıştır. Bu proje, NASA ile ESA'nın ortak yapımıdır.[kaynak belirtilmeli]

  Uzay teleskobunun faaliyete geçmesiyle:

  Uzay teleskobu dört ana sistemden meydana gelir:

  Uzay mekiği aracılığıyla yörüngeye yerleştirilen uzay teleskobunun çalışma süresi 15 senedir.[kaynak belirtilmeli] Her 2½ senede bir astronomlar tarafından ara bakımlarının yapılması gerekmektedir. Büyük onarımlar için uzay mekiği aracılığıyla Dünya'ya geri getirmek de mümkündür.

  Uzay teleskobunun cihazlar bölümü ilmî araştırmaların yapılmasına yarayan beş cins cihazdan meydana gelmiştir:[kaynak belirtilmeli]

  Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap