Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  geceleri sürücüler yolu daha iyi görebilmek için kullanılır

  1 ziyaretçi

  geceleri sürücüler yolu daha iyi görebilmek için kullanılır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Geceleri iyi görebiliyor musunuz?

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler

  Gece araç kullanmak bazı durumlarda çok riskli hale gelebiliyor. Ancak çoğu sürücü uzun yola çıkacaksa, gece seyahat etmeyi daha mantıklı buluyor. Bunun en önemli nedeni tabii ki trafiğe takılmamak. Trafiğe takılmadan yolculuk yapmak, çok cazip gelebilir. Ancak özellikle İstanbul’da gece yola çıksanız bile hafta sonu trafiğe takılmanız olası bir durumdur. Bunun yanı sıra gece araç kullanırken karşılaşabileceğiniz birçok problem daha var. Bu yazımızda gece araç kullanırken karşılaşılan problemler nedir ? Nasıl önlem alırız ? sorularına cevap verdik.

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler : yorgun sürücü

  1- Yorgunluk

  Havanın kararmasıyla birlikte vücudumuz normal olarak dinlenme moduna geçer. Ayrıca doğduğumuzdan beri geceleri uyuduğumuz için saat ilerledikçe, istemeden de olsa bedenimiz uyku için hazırlanır. Bir de bunun üzerine yoğun bir iş günü geçirmişseniz, gece araç kullanmak sizin için çok tehlikeli bir hal alabilir. Böyle bir durumda kalmamak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler : sisli yol

  2- Görüş Zorluğu

  Gece araç kullanırken karşılaşılan problemlerden bir diğeri görüş zorluğudur. Kötü görüş, sürücülerin gece araç kullanmasını zorlaştıran en önemli etkenlerdendir. Tüm yolların geceleri iyi aydınlatılmadığını hesaba katarsak, ışıksız yollarda yolculuk sizin için eziyet haline gelebilir. Bunun dışında sisli bir havada yola çıkacaksanız farlarınızın iyi aydınlatması size avantaj sağlayacaktır. Yola çıkmadan farlarınızı, aynalarınızı ve ön camınızı temizleyebilirsiniz.

  Görüşünüzü engelleyecek diğer bir husus da, karşıdan gelen araçların uzun farlarını kullanmasıdır. Özellikle ışıksız yollarda sürücüler yolu daha iyi görebilmek için uzun farlarını kullanırlar. Normalde karşı şeritten bir araç geliyorsa, uzun farlar yerine kısa farları kullanmak gerekir. Ancak bazı sürücüler bunu unutur ya da önemsemez. Böyle bir durumda farlara doğrudan bakmaktan kaçınmalısınız. Selektör yaparak da, karşı sürücüyü uzun farlarını kapatması için uyarabilirsiniz. Eğer hala uzun farlarını kapatmıyorsa, karşıdaki aracın farlarına değil sadece yola odaklanın.

  kontrol yapan trafik polisi

  3- Yüksek Hız

  Yolların boş olması ister istemez hızlanmanıza yol açacaktır. Çok yüksek hızlarda seyahat ederken karşınıza bir hayvan ya da orada olmaması gereken bir cisim çıkması halinde kaza yapabilirsiniz. Bunun nedeni daha düşük görüş ve reaksiyon sürenizin uzun olmasıdır. Sabah olsa fark edebileceğiniz bir şeyi, gece araç kullanırken fark edemeyebilirsiniz. Hız sınırlarını aşmamaya gayret gösterin.

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler : virajlı yol

  4- Yolun Tipi

  Daha önce araba kullandıysanız, yolun kalitesine göre sürüşünüzün kolaylaşacağı ya da zorlaşacağını bilirsiniz. Örneğin çok virajlı bir yolda seyahat etmek otobanda seyahat etmeye göre çok zordur. Yola çıkmadan güzergahınızı iyice belirleyerek, çok virajlı ve tehlikeli yollardan kaçınabilirsiniz. Bununla birlikte yolculuk edeceğiniz mevsim de, yolculuğunuzu etkiler. Bir kış gecesi araç kullanmak, sizin için iyi olmayabilir. Kışın yollar kaygan olduğu için manevra ve fren yaparken zorlanabilirsiniz. Bunun için önlemlerinizi almanız sizin için iyi olur.

  Bunun dışında tek yön gidiş tek yön geliş olan yolları kullanmaktan kaçınmaya çalışın. Böyle yollarda ani trafik sıkışıklıkları oluşabilir. Ayrıca karşıdan gelen araçların farları, görüş zorluluğuna neden olabilir.

  Gece Araç Kullanırken Karşılaşılan Problemler : araç arızaları

  5- Araç Arızaları

  Aracınızın bakımlarını düzenli yaptırmanız, sadece gece araç kullanırken değil her zaman dikkat etmeniz gereken bir konudur. Yola çıkmadan önce aracınızın yağını, suyunu ve diğer eksiklerini kendiniz kontrol edebilirsiniz. Ya da aracınızı ufak bir kontrolden geçirir, işinizi sağlama almış olursunuz. Çünkü gece herhangi bir aksaklık çıkarsa, aracın tamiri için birini bulmak çok zordur.

  Toparlamak gerekirse gece araç sürmenin hem faydası hem de zararları bulunmaktadır. Sürücüler karşılaşabilecek problemler için önlemler alarak gece araç kullanmayı kolaylaştırabilir. Yanlış zamanda, yanlış hava şartlarında ve yanlış araçla yola çıkmak geri dönüşü olmayan hatalara yol açabilir. Ancak tüm araç bakımlarınızı yaptıktan sonra, uykusuz ve yorgun değilken, güzergâhı belirleyerek bir plan yaparsanız trafiğe takılmadan araç kullanabilirsiniz.

  Arabam Kaç Para?

  Trink Sat!

  İkinci El Otomobil İlanları

  Yazı kaynağı : www.arabam.com

  Sürücüler geceleri araç kullanırken yolu görebilmek için .............. kullanırlar.... Idea question from @Hasoo6842

  Ve aniden daha iyi görmeye başlarsınız – gece vakti ve az ışıkta bile

  Ve aniden daha iyi görmeye başlarsınız – gece vakti ve az ışıkta bile

  Genelde sadece gündüz vakti ve yüksek kontrastta sahip olunan görme gücünü ölçen standart testlerin aksine, ZEISS i.Profilerplus kullanılan bir analiz aynı zamanda ışık, kontrast, yansıma ve renklerdeki değişimleri de ölçüme dahil eder. Bu sayede bir insanın farklı ışık koşullarındaki ve kontrastlardaki görme keskinliğini belirlemek mümkün olur. Sonuçlar bir parmak izi kadar ayrıntılıdır, ama sisteme genel bir şekilde bakıldığında tüm hususlar açıkça görülmektedir: ZEISS i.Profiler®plus, kızılötesi ışık aracılığıyla wavefront teknolojisini kullanarak retina üzerinde, hastanın gözlerinin optik özelliklerini analiz eden bir ışık noktası oluşturur. Bu ışık her insanda farklı sapmalar yaşamaktadır ve gözün net bir görüntüsünü ve özelliklerini ortaya çıkarmak için bu sapmalar kullanılır. Böylece tipik görme kusurları (örn. miyop ve hipermetrop), herhangi bir yüksek ölçüde aberasyon yani görme kalitenizi gece ve alacakaranlıkta önemli ölçüde etkileyen kusurlarla birlikte doğru bir şekilde tanımlanır. Bu görme sorunlarının bir çoğu geleneksel ölçüm işlemleri kullanılarak tespit edilemez. Bunlardan biri küresel sapmalardır: Işık ışınları gözlük camının kenarında, ortasına göre daha güçlü bir şekilde kırılırlar, bu da kontrastın azalmasına sebep olur. Bir diğer yüksek dereceli sapma da, ışık ışınlarının bir ışık kuyruğuna benzeyen bir şekil oluşturacak şekilde kırıldıkları asimetri bozukluğudur. Eğer bu durum tedavi edilmezse, her iki sorun da az ışıkta ve gece vakti kötü görmeye neden olabilir.

  Kısaca, klasik subjektif ve objektif gözlük muayenesini ZEISS i.Profilerplus ile bir araya getiren bir test, görmeyle ilgili tüm hususları inceler. Dahası, türünün ilk örnekleri olan sistemler gözün sadece birkaç bölümünü analiz edebiliyorken, ZEISS i.Profiler®plus sadece 60 saniye içinde tek göz üzerinde 1.500'den fazla referans noktası ölçebilir.

  Optometrist Jainta düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: “Gece görüşünün nasıl iyileştirilebileceğini anlamak için ölçüm verilerini kullanabiliriz. Örneğin, gündüz vakti yapılan bir testte eksi 1,5 diyoptri bozukluğu olduğu görülen gözlüklü ve miyop bir kişinin, gece vakti gözbebekleri büyükken çevresini daha net ve yüksek bir kontrastla görebilmesi için aslında eksi 2,0 diyoptriye ihtiyacı olduğunu tespit edebiliriz.”

  Bu durum ortaya, özellikle gece görüşünü iyileştirebilecek çok fazla bilgi içeren bir tür optik göz haritası çıkarmaktadır. Giderilmeyen görme sorunları, özellikle görüşün kısıtlı olduğu durumlarda, bir dezavantajdır. Ayrıca, daha önceden tespit edilmemiş görme sorunları tespit edilir ve bir gözlükle giderilirse, düşük seviyeli gece körlüğü olan veya gece vakti kötü gören kişiler daha iyi bir görüşe sahip olabilirler.

  Yazı kaynağı : www.zeiss.com.tr

  Araçların Işıklandırılması-Uzağı gösteren ışıklar,yakını gösteren ışıklar,reflektör,arızalı araçlar,çekilen arac,hoparlör,demiryolu geçidi,hemzemin geçit,kontrolsüz demir yolu,araçları boyutları,yükseklikleri , yükleme kuralları,yeni ümit sürücü kursu,ehliyet,sürücü belgesi,devlet demiryolları

  Araçların Işıklandırılması-Uzağı gösteren ışıklar,yakını gösteren ışıklar,reflektör,arızalı araçlar,çekilen arac,hoparlör,demiryolu geçidi,hemzemin geçit,kontrolsüz demir yolu,araçları boyutları,yükseklikleri , yükleme kuralları,yeni ümit sürücü kursu,ehliyet,sürücü belgesi,devlet demiryolları

  Araçlar geceleri veya sis, kar şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde ışıklarını yakmak zorundadır.


   Trafik Kuralları
  Uzağı Gösteren Işıklar:


  1- Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken,
  2- Yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken,
  3- Benzeri yer ve hallerde,
  Sürücüler, geceleri, yakın ilerisi görülmeyen kavşak,dönemeç ve tepe üstlerine yaklaşırken, yakın ve uzağı gösteren ışıkları ardı ardına ve sıra ile yakarak gelişlerini haber vermek zorundadır.
  Yakını Gösteren Işıklar:


  1- Karşılaşmalarda,
  2- Aydınlatmanın yeterli olduğu yerlerde,
  3- Öndeki aracı takip ederken,
  4- Gece bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar,
  5- Gündüz görüşü azaltan sisli,yağışlı ve benzeri havalarda kullanılır.
  Kuyruk ışıklarının uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte kullanılması zorunludur.

  Ticari araç sürücülerinin alması gereken src belgesi ve src belgesi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  Kısa farlar 25 m., uzun farlar 100 m. aydınlatacak şekilde ayarlı olacaktır.
  Işıkların Kullanılmasında Yasaklar
  1- Sis ışıklarının; sisli,karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında ve diğer farlarla birlikte yakılması,
  2- Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kullanılması,
  3- Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,
  4- Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması,
  5- Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı nitelikte ışık takılması ve kullanılması
  6- Sadece park lambaları veya sis ışıkları ile seyredilmesi,
  Yasaktır.
  Reflektör:

  Araçların arkasında en az 20 cm büyüklüğünde, römork veya yarı römorklarda bir kenarı 15 cm eşkenar üçgen şeklinde ve içi dolu olacaktır

  ARIZALI ARAÇLAR

  İşaretlenmesi
  Bozulan araçların durumuna göre:

  Reflektör kaç metre uzağa konulur?
  1- Araçların park ışıkları yakılmadığı, yakılamadığı ve yakılması halinde bile, diğer araç sürücüleri tarafından 150 m. mesafeden açıkça görülmediği takdirde, bozulan aracın ön ve arkasına uygun yerlere, diğer araç sürücülerinin 150 m. mesafeden açıkça görebilecekleri şekilde birer kırmızı reflektör veya kırmızı ışıklı cihaz konulması,
  2- Dönemeç veya tepe üstü gibi yerlerde, kırmızı renkteki yansıtıcının veya kırmızı ışıklı cihazın, araçtan en az 30 m. uzaklığa, diğer araç sürücülerinin en az 150 m. mesafeden görebilecekleri yer ve şekilde yerleştirilmesi,
  3- Otobüs, kamyon ve çekicilerin arızalanması halinde, normal hava şartlarında en az 150 m. den net olarak görülebilecek şekilde 150 x 25 cm. ebadında engel işaretinin konulması mecburidir.
  Bozulan araç tehlikeli madde taşıyor ise, her durumda kırmızı ışıklı cihaz kullanılacak ve devamlı şekilde başında beklemek suretiyle gözetim altında tutulacaktır.
  Gerekli tedbirler alınıncaya kadar araçta acil uyarı (dörtlü ikaz) lambaları varsa bunlar yakılır.

  Çekilen Aracın:
  1- Ağırlığı, çeken aracın taşıması sınırından fazla ağır olmayacaktır.
  2- Sürücünün yönetiminde olacaktır.
  3- Işık donanımı bozuk ise, arkasına gündüz 20 x 20 cm. ebadında kırmızı bez, gece kırmızı ışık veya reflektör konur.

  Çeken ve Çekilen Araçlarla İlgili Şartlar:
  1- Her iki araç boş olacak, yolcu taşınmayacak,
  2- İki aracın bağlantısı çelik çubuk, çelik halat veya zincirlerle yapılacak,
  3- İki araç arasındaki mesafe 5 m. yi geçmeyecek. Bu açıklık 2,5 m. yi geçtiği takdirde, bağlantının orta kısmına gündüz kırmızı yansıtıcı veya bez, gece kırmızı ışık veya yansıtıcı konacaktır.
  4- Çekilen aracın freni bozuk ise, çeken araç ile arasındaki açıklık 1 m. den fazla olmayacak, bağlantı, iki aracın birbirlerine yaklaşmalarını önleyecek şekilde (çeki demiri) yapılmış olacak.
  5- Çeken araç, freni bozuk aracı çekerken 15 km/s. hızdan, diğer hallerde 20 km/s. hızdan fazla hızla sürülmeyecektir.
  6- Kendi kendine hareket gücü olmayan römork ve benzeri arızalı araçlar ile başka bir araçla çekilemeyecek durumda olan arızalı araçlar, yanlız kurtarıcı araçlarla çekilecektir.

  TEDBİRSİZ VE SAYGISIZ ARAÇ SÜRME
  Araç sürücülerinin:
  1- Su, çamur ve benzerlerini sıçratarak, atarak, dökerek,
  2- Korkutarak veya şaşırtarak,
  3- Sigara külü izmaritlerini veya başka şeyleri yola atıp dökerek,
  4- Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yaya ve taşıt trafiğinin seyir emniyetini ihlal ederek veya tehlikeye düşürerek,
  5- Seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanması,
  Tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunarak araç sürmeleri yasaktır.
  Taşıtlara monte edilecek özel setlerle cep veya araç telefonları ele alınmadan kullanım imkanı sağlandığında, sürücü zorunlu hallerde telefon görüşmesi yapabilecektir.

  SES, MÜZİK, GÖRÜNTÜ VE HABERLEŞME CİHAZLARI
  Uyarı İşareti Olarak Kullanılan Ses Cihazlarının:
  1- Yakın ilerisi görülmeyen kavşak, dönemeç ve tepe üstü gibi yerlere yaklaşırken gelişini haber verme, yol trafik durumunun gereğine göre, karayolunu kullananları uyarma ve geçme halleri dışında kullanılması,
  2- Kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde gereksiz veya gereğinden fazla uzun ve ayarsız olarak seslendirilmesi,
  3- Geçiş üstünlüğüne sahip araçlarda bulundurulması gerekenlerin diğer araçlara takılarak kullanılması, yasaktır
  Görüntü cihazlarının, kamu hizmeti yolcu taşımacılığı yapan yapan araçlara takılması ve kullanılması yasaktır.

  Pikap, Teyp ve Benzeri Cihazlar:
  1- Dolmuş otomobilleriyle kamu hizmeti taşıması yapan minibüslerde bulunmayacaktır.
  2- Otobüslerde, sürücünün kullanamayacağı bir uzaklıkta bulunabilecektir.

  Hoparlörler:
  1- Trafik tescil kuruluşlarından izin alındıktan sonra takılabilecektir.

  OKUL TAŞITLARI
  1- Okul taşıtı sürücüleri öğrenci indirme- bindirme yaptıkları sırada aracın arkasındaki “DUR” işaretinin ışığını yakmak; diğer araç sürücülerinin de bu ışık yandığı sürece durması,
  2- Okul taşıtlarında araç içi düzenini sağlama, araç iniş ve binişlerde öğrencilere öğrencilere yardımcı olmak üzere rehber öğretmen veya kişi bulundurulması, zorunludur.
  Okul taşıtlarında öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olacaktır.

  YAYA, OKUL, DEMİRYOLU GEÇİTLERİNDEN GEÇME

  Yaya ve Okul Geçitlerine yaklaşan sürücüler:
  1- Hızlarını azaltmaları,
  2- Geçitten geçen yaya veya geçmek üzere bulunan yayalara ilk geçiş hakkını vermeleri,
  3- Varsa okul geçit görevlisinin işaretine uymaları, zorunludur.

  Demiryolu Geçitlerinde Sürücülerin:
  1- Geçidin durumuna uygun hızla geçmeleri,
  2- Işıklı veya sesli talimatın vereceği “DUR” işaretine uymaları,
  3- Taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan bariyer varken geçide girmemeleri

  Sürücülerin Kontrolsüz Demiryolu geçitlerinde:
  1- Geçmeden önce geçide makul bir mesafede durmaları,
  2- Herhangi bir demiryolu aracının yaklaşmadığından emin olduktan sonra geçmeleri, mecburidir.

  ARAÇLARIN BOYUTLARI, AĞIRLIKLARI
  Araçların Yüklü ve Yüksüz Boyutları:
  Azami genişlik………………………………………………………………………….2,55 m.
  Azami Yükseklik……………………………………………………………………….4,00 m.
  Azami Uzunluk
  -İki dingilli araçlarda……………………………………………………………….12,00 m.
  -İki dingilli otobüs ve troleybüslerde…………………………………………12,00 m.
  -Üç veya daha çok dingilli araçlarda………………………………………..12,00 m.
  -Üç dingilli tek katlı otobüslerde………………………………………………12,60 m.
  -Üç dingilli tek ve çift katlı otobüslerde…………………………………….15,00 m.
  -Yarı römorklu araçlarda………………………………………………………….16,00 m.
  -Masraflı (körüklü) otobüslerde………………………………………………..18,00 m.
  -Bir römorklu katarlarda………………………………………………………….18,75 m.
  -İki römorklu katarlarda……………………………………………………………22.00 m.
  Araçların Azami Ağırlıkları:
  Dingil ağırlıkları
  -Tahriksiz tek dingilde……………………………………………………………….10 ton
  -Tahrikli tek dingilde………………………………………………………………….11,5 ton
  İki dingilli aks gruplarında
  -Motorlu Araçlarda
  -Dingiller arası mesafe 1 m. den az ise………………………………………11,5 ton
  -Dingiller arası mesafe 1 m. ile 1,3 m. arası ise………………………….16 ton
  -Dingiller arası mesafe 1,3 m. ile 1,8 m. arası ise……………………….18 ton
  -Römork ve Yarı Römorklarda
  -Dingiller arası mesafe 1 m. den az ise………………………………………11 ton
  -Dingiller arası mesafe 1 m. ile 1,3 m. arası ise………………………….16 ton
  -Dingiller arası mesafe 1,3 m. ile 1,8 m. arası ise……………………….18 ton
  -Dingiller arası mesafe 1,8 m. den büyük ise……………………………….18 ton
  Üç dingili aks guruplarında
  -Dingiller arası mesafe 1,3 m. den az ise……………………………………21 ton
  -Dingiller arası mesafe 1,3 m. ile 1,4 m. arası ise……………………….24 ton
  Toplam ağırlıklar
  -İki dingilli motorlu araçlarda………………………………………………………18 ton
  -Üç dingilli motorlu araçlarda……………………………………………………..25 ton
  -Üç dingilli yarı römorklu araçlarla mafsallı otobüslerde……..,,,,,……28 ton
  -Dört dingilli motorlu araçlarda…………………………………………………..32 ton
  -Dört dingilli römorklu ve yarı römorklu araçlarda………………………..36 ton
  -Dört dingilli römorklu araçlarda yarı römork dingil grubu
  ağırlığı 20 ton olan araçlarda………………………………………………………38 ton
  -Beş veya daha çok dingilli yarı römorklu veya
  römorklu katarlarda……………………………………………………………………40 ton
  -Konteyner taşıyan yarı römorklu araçlarda…………………………………44 ton

  YÜKLEME KURALLARI
  Araçlara, taşıma sınırı üstünde yolcu va yük alınması, taşıma sınırı aşılsın veya aşınmasın, dingil ağırlıklarını aşacak şekilde yük yüklenmesi yasaktır.
  Ağırlık ve boyutları bakımından özelliği olan özel yüklerin karayolu ile taşınması için Karayolları Genel Müdürlüğü’nden özel izin almak zorunludur.
  Araçların ağırlık kontrolleri Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapılır.
  Radyoaktif maddelerin yüklenmesi, boşaltılması ve taşınabilmesi için Atom Enerjisi Komisyonu’ndan izin alınması zorunludur.

  Yükleme Sırasında Dikkat Edilecek Hususlar:
  1- Yükün, karayoluna değecek, düşecek, dökülecek, saçılacak, sızacak, akacak, kayacak, gürültü çıkaracak şekilde yüklenmesi,
  2- Dengeyi bozacak, yolda bir şeye takılacak ve sivri çıkıntılar oluşturacak şekilde yüklenmesi,
  3- Görüşe engel olacak, aracın sürme güvenliğini bozacak ve tescil plakalarını, ayırım işaretlerini, fren ve dönüş ışıklarıyla yansıtıcıları örtecek şekilde yüklenmesi,
  4- Aracın boyunu önden 1 m.den, arkadan 2 metreden fazla aşacak şekilde yüklenmesi,
  5- Kasanın sağ ve sol yanlarından taşacak şekilde yüklenmesi,
  6- Çamurluk, basamak, kasa kenarı, sürücü mahallinin veya araç üstü, bagaj merdiveni gibi dış kısımlarda ve yük üzerinde yolcu taşınması, yasaktır.

  Yük Taşınmak için Yapılmış Araçlarda, Gerekli Hallerde:
  1- Uygun oturma yerlerinin yapılmış, kasa kenarlarının kapalı ve üzerinin örtülü olması şartıyla, taşıma sınırının her tonu için 2 yolcu taşınabilir.
  2- Kısa mesafelerde işçi taşınmasında kullanılacaklar için, kasa kapaklarının kapalı ve karoser zeminden itibaren en az 120 cm. yüksekliğinde elle tutulacak sağlam bir korkuluğun bulunması şartı ile taşıma sınırının her tonu için ayakta 2 yolcu (işçi) taşınabilir.
  3- Tarım ürünlerinin toplanması, yüklenmesi veya boşaltılması amacıyla lastik tekerlekli traktörlerin römork veya yarı römorklarında oturmaları şartıyla, taşıma sınırının her tonu için en çok 3 kişi taşınabilir.
  4- Yükle yolcu bir arada taşınırken yükler sağlam olarak yerleştirilmiş ve bağlanmış olmalı, kasanın yan ve arka kapakları kapalı olmalı, yolcular kasa içinde ayrı bir yere oturtulmalıdır.

  TEHLİKELİ MADDELERİN TAŞINMASI

  Fiziksel ve kimyasal yapı ve nitelikleri bakımından patlayıcı, parlayıcı, yanıcı, yakıcı, kendi kendine tutuşucu veya kolayca ateş alıcı, zehirli veya radyoaktif maddeler ile bunların benzerleri Tehlikeli Madde sayılır.
  1- Tehlikeli maddelerin yüklenmesi ve boşaltılması sırasında bulundukları yere 30 metre mesafe içinde, sigara ve benzerleri içilmeyecek, kibrit, çakmak, aydınlatma cihazı ve benzerleri gibi alev ve kıvılcım çıkaran şeyler kullanılmayacak.
  2- Tehlikeli madde taşıyan araçların içine 6 voltu geçmeyen pilli fener dışındaki aydınlatma cihazları ile girilmeyecektir.
  3- Bu araçlarda en az iki adet 6 kg. kapasiteli yangın söndürme cihazı bulundurulacaktır.
  4- Araca başka yük alınmayacak, mal sahibi veya hizmetliden başka yolcu bindirilmeyecektir.
  5- Park etme ve duraklama halinde araç, bir görevlinin gözetimi altında olacaktır.
  6- Bu araçları sürenler, yerleşim yerleri dışındaki kara yolunda, diğer araçları en az 50 m. mesafeden takip edeceklerdir.
  7- Duraklama hallerinde diğer araçlarla aralarında 20 m. mesafe bulunduracaklardır.

  Yazı kaynağı : www.yeniumitehliyet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap