Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  gecelerimiz çok karardı ve çok kararan gecelerin sabahları pek yakın olur

  1 ziyaretçi

  gecelerimiz çok karardı ve çok kararan gecelerin sabahları pek yakın olur Ne90'dan bulabilirsiniz

  "Kararan gecelerin sabahı erken olur." ifadesini izah eder misiniz, bu ifade Üstad Bediüzzaman'a mı aittir?

  Değerli Kardeşimiz;

  Bu ifade, kâinatta geçerli olan bir kanunun seslendirilmesidir. Halk arasında zamanla sosyal hayata tatbik edilmiştir. Yani bir fizik kanunu, sosyal hayata yansıtılmıştır.

  Gece karanlık demektir. Ama karanlığın en zifiri olduğu zaman dilimi, güneş doğmadan önceki zaman dilimidir. Bu tespitten yola çıkılarak; karanlığın şiddetlenmesi güneşin habercisidir, denilmiştir. İşte bu fizik kanunu sosyal hayata tatbik edilince, "manevi karanlığın şiddetlenmesi, manevi güneşin doğumunu haber verir" sonucuna ulaşılmış. Külliyatta Ali Ulvi Kurucu ve Cevdet Sezer tarafından dillendirilen bu ifade iki yerde geçiyor; zamanla halk arasında bir darbı mesel olmuştur.

  (1) bk. Hutbe-i Şamiye.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla Risale Editörü

  Yazı kaynağı : sorularlarisale.com

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2023 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Gecelerimiz çok karardı ve çok kararan gecelerin sabahları pek yakın olur

  Gecelerimiz çok karardı ve çok kararan gecelerin sabahları pek yakın olur

  Bismillahirrahmanirrahim

  Bediüzzaman

  Bergson Ahlâkla Dinin İki Kaynağı adlı son kitaplarından birisinde, bilhassa ahlâkın, bir insan cemiyetinde alçalmış vak'a derekesinden ulvî mefkûre seviyesine, ancak dindar ve temiz şahsiyetler sayesinde yükselebileceğini kaydeder.

  Bu görüş, insanlık ve Müslümanlık tarihinde sayısız örneklerle her zaman tahakkuk eylemiştir. Zaten psikoloji ilmine dayanan terbiye san'atı, an'anevî yollarında bu umdeye tutunduğu ve yeni bir istikamet verilecek nesilleri bu kabil örnek insanları taklide sevk ettiği nispette, bizden evvelki devirlerde, bizden çok mes'ut insanlar yetiştirmiştir.

  Bediüzzaman, hangi cemiyette ve hangi devirde yaşarsa yaşasın, işte bu işaret ettiğimiz örnek insan vasıflarını muhafaza eden temiz ve müstesna şahsiyetlerden birisidir. Türk milletini mahvetmek için casus ellerle perde arkasında yetiştirilmiş ve Türk milletini yalanla, dolanla her saniye aldatmayı kendine bir geçinme san'atı edinmiş bir sürü vatan haini ve millet düşmanı mahlûklar, bu temiz şahsiyetin yıllardan beri hayatını cendereye sokmuştur. Sorarız. (Fakat kime soracağız? Bu sorgudan da ne umacağız?) Bütün tarihimizde, her fırsatta, en korkunç ve amansız düşmanlığını ispat eden Fener Patrikleri muhteşem saraylarında saltanat sürerken, bu aziz toprağın asırlardan beri tapusunu, en az bin senelik bir mülkiyet hakkıyla etinde ve kalbinde taşıyan Bediüzzaman, bu fesat ocağının bir kapıcısı kadar da mı yaşamak hakkından mahrum kalsın?

  Hangimiz, yaprakları arasında fikrî ve ruhî seyahatlere kalktığımız kitaplarımızın, ansızın mukaddes bilinen meskenimize tecavüz edilerek, odamızda baskına uğrayarak ellerimizden kapılıp gasp edilmesine tahammül edebiliriz? Böyle bir hareket, güya taklit edilen çağdaş medenî cemiyetlerden en geri kalan İspanya'da da vuku bulamaz; hele vukuundan sonra, nâmütenahi, asla tekerrür edemez.

  Biz, Bediüzzaman'ın ilim, ahlâk, fazilet ve edep sıfatlarıyla bezenen temiz ve yüksek şahsiyetine gösterilen ve hele son günlerde bütün bütün şiddetlenen kötü muamelelerden ve bu muameleleri ona reva görenlerden nefret ediyoruz. Ahlâksızlık çirkefinin bir tufan halinde her istikamete taşıp uzanarak her fazileti boğmaya koyulduğu Türklerin bu kadar karanlık günlerinde onun feyzini bir sır gibi kalpten kalbe mukavemeti imkânsız bir hamle halinde intikal eder görmekle tesellî buluyoruz. Gecelerimiz çok karardı ve çok kararan gecelerin sabahları pek yakın olur.

  إِنَّ اللهَ مَعَ الصَّابرِینَ1

  Cevdet Sezer

  Dipnot-1: "Muhakkak ki Allah, sabredenlerle beraberdir." Bakara Sûresi, 2:153.

  Tarihçe-i Hayat

  Yazı kaynağı : www.risalehaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap