Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  grup içerisinde grup üyelerinin her birinin üzerine düşen görev

  1 ziyaretçi

  grup içerisinde grup üyelerinin her birinin üzerine düşen görev Ne90'dan bulabilirsiniz

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir, arkadaşlarınızla tartışınız

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Rollerimiz, Sorumluluklarımız Ve Haklarımız konu anlatımı

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Rollerimiz, Sorumluluklarımız Ve Haklarımız konu anlatımı

  Toplumdaki rolümüzü, sorumluluklarımız ve haklarımızı iyi bilmeliyiz. Böylece toplum içerisinde nasıl davranmamız gerektiğini iyi biliriz. Aynı zamanda kendimizi savunabiliriz ve sorunsuz bir şekilde hayatımızı sürdürebiliriz. Şimdi sorumluluk ve haklar ile beraber rollerin ne olduğuna bakalım ve bunları inceleyelim.

   Rollerimiz, Sorumluluklarımız ve Haklarımız

   Sırası ile rollerimiz ve sorumluluklarımızın yanı sıra haklarımızın ne olduğunu öğrenelim. Ayrıca bunların tanımlarını yapalım ve daha iyi anlamaya çalışalım.

   Rol

   Bir grup etkinliği içerisinde bireylerin üstlenmiş olduğu görevlere rol denir. Diğer bir ifade ile üyesi olduğumuz grup içerisinde olan görevlerimiz şeklinde söylenebilir. Bu doğrultuda farklı grup ve kurumlar üzerinde insanların rolleri değişebilir. Burada önemli olan rollerimizi doğru ve eksiksiz şekilde yerine getirmemizdir.

   - Anne, baba ve abla ile ağabey gibi ifadeler aile içerisindeki rolleri anlatır.

   - Futbol içerisinde forvet ya da kaleci olmak bir takım içerisindeki rolleri gösterir.

   - Aynı zamanda okul müdürü olmak, öğretmenlik ya da sınıf başkanı gibi durumlar da birer roldür.

   Not: Birden fazla grup içerisinde yer alabiliriz ve bu da bizim rollerimize artırır. Mesela ailemizde abi ya da abla olabiliriz. Futbol takımının kaptanı olabiliriz ve sınıf başkanı olabiliriz. Bunların hepsini bir arada yaparsak rollerimiz birden fazla olur.

   Sorumluluk

   Herhangi bir gruba üye olan kişilerin rolleri üzerinden gerekliliklerini yerine getirmesine sorumluluk denir. Hepimizin evimizde, ailemizde, okulumuzda ve sınıfımızda bazı sorumluluklarımız bulunur.

   Örnek: Eğer okula zamanında gidiyorsak, derslerimizi zamanında yapıyorsak ve derslere zamanında giriyorsak, o vakit sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz anlamına gelir.

   Not: Mutlaka bir grup içerisinde olan sorumluluğumuzu iyi bilmeli ve bunları yerine getirmeliyiz.

   Rolleri ve sorumlulukları yerine getirmenin önemi: Yaşantımız içindeki rollerimizi ve sorumluluklarımızı yerine getirmenin önemi çok büyüktür. Özellikle bunun bize birçok farklı yararı bulunmaktadır.

   - Güven duygumuz artar.

   - Toplumsal açıdan refah düzeyi artış gösterir.

   - Karşılıklı olarak insan ilişkileri daha da güçlü hale gelir.

   - Sorumluluk duygumuz artar.

   - Kişiliğimiz olumlu yönde gelişmeye devam eder.

   - Birlik içerisinde uyumlu şekilde yaşarız.

   Nerede olursa olsun rollerimiz ve sorumluluklarımızı her zaman yerine getirmemiz çok önemlidir. Eğer bu olmazsa grup içerisinde ya da toplum içerisindeki düzen bozulur. Örneğin aile içerisinde anne ve babanın en önemli görevlerinden biri ailenin geçimini sağlamaktır. Eğer anne ve baba bu sorumluluk ve rolleri üstlenmez ise, o zaman ailenin düzeni bozulur.

   Hak

   Bir gruba dahil olmuş bireylerin neleri yapabileceğini gösteren unsura hak denir. Katılmış olduğumuz her grup içerisinde belli haklarımız bulunmaktadır. Bu haklarımızı iyi bilmeliyiz. Böylece grup içerisinde neler yapabileceğimizi ya da neler yapamayacağımızı öğrenebiliriz.

   Örnek: Öğretim görmek bizim en büyük haklarımızdan biridir. Aynı zamanda okulumuzdaki araç gereçleri kullanmak haklarımız arasında yer alır. Diğer yandan toplum içerisinde çevremizi temiz tutma hakkına da sahibiz.

   Not: Haklarımızı her daim korumalı ve haklarımıza mutlaka sahip çıkmalıyız. Eğer haklarımıza saygı duymayan insanlar olur ise, o zaman onları kibar bir dille uyarmamız gerekir.

   Ayrıca başkalarının haklarına da her zaman saygılı olmalıyız. Başka insanların haklarına saygı göstermek ve insanların da bizim haklarımıza saygı göstermesi toplum kuralları arasında yer alır. O yüzden haklarımız, sorumluluklarımız ve rollerimizi iyi bilerek buna göre toplum içinde yaşamımızı sürdürmeliyiz.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  7. Sınıf Türkçe Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız. konusunu kısaca ve uzun ele alacağız.

  Cevap:

  Bir Grup çalışmasında grup üyelerinin üzerine düşen görevleri yapmadığı zaman grubun üstüne düşen işi tam anlamıyla yapamayacağı ve sürekli olarak sorunlar çıkarak grubun başarısız olabileceğini ifade etmemiz doğru olacaktır.

  Bir grup içerisinde yer alan kişilerin bir kişinin bile başarısızlığı grubun tamamına yansı tadından dolayı grup içerisinde verilen görevleri herkesin Adaletli bir şekilde eksiksiz bir şekilde yapması onları başarıya götüreceğin den dolayı grup içerisinde gene bir kişinin görevini yapmaması sonucunda Grup başarısızlığa itilecektir.

  Cevap:

  Bir Grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığı zaman Grup içerisindeki var olan çatışmalar sorunlar ve tartışmalar meydana gelecektir.

  Çünkü Grup bir bütün olarak farklı kişilerden meydana gelse de grubun başarısı için bütün üyelerin görevlerini en iyi şekilde yaparak grubun başarısını sağlaması gerekmektedir.

  Ancak grup içerisinde bir üyenin bile verilen işi doğru düzgün yapmaması veya bitirmemesi grubun yapmış olduğu çalışmaya zarar vereceğinden dolayı bütün grubun başarısız olmasına neden olacaktır.

  Sonuç olarak günlük hayatımızda veya okulda grup olarak çalıştığımız arkadaşlarımızla beraber üstümüze düşen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yaparak kendimizi kanıtlamamız ve Grubumuzun başarısını daim ettirmemiz bizlere büyük katkılar sağlayacaktır.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  Bir iş grup ya da kurumda bir kimse ya da bir şeyin üstüne düşen göreve .............. de

  Bir iş grup ya da kurumda bir kimse ya da bir şeyin üstüne düşen göreve............denir.

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız. ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

  Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız. 

  5. Bir grup çalışmasında grup üyeleri üzerine düşen görevleri yapmadığında ne gibi problemler ortaya çıkabilir? Arkadaşlarınızla tartışınız.

  Cevap: Çalışma verimli olmaz. Olumlu sonuçlanmaz. Grup üyeleri arasında kavga ve huzursuzluk baş gösterebilir.

  ***7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları Sayfa 12 hakkında söylemek istediklerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilir, emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : turkceodevim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap