Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanmak

  1 ziyaretçi

  hamile olduğunu bilmeden ilaç kullanmak Ne90'dan bulabilirsiniz

  Gebe Olduğunu Bilmeden İlaç Kullanımı

  Gebe Olduğunu Bilmeden İlaç Kullanımı

  Genellikle ilaçların hamilelik üzerindeki etkisi gebeliğe zarar verme riski nedeniyle araştırılamamaktadır. Hamileliğin ilk aylarında ilaç kullanmak büyük bir ihtimalle bebeğe zarar vermeyecektir.

  Fakat bu riskin hiç olmaması  ise garanti edilemeyecektir. İlacın etkilerinin doğuma kadar anlaşılması zordur ve etkisi yıllar sonrada ortaya çıkabilir.

  Gebe kalındığı dönemde kullanılan ilaçlarla ilgili tartışmalarda mutlaka doktora danışmalısınız. Bazı anne adaylarının hiç doktora danışmadan karar alıp gebeliği sonlandırmaya kadar gittikleri maalesef hala devam ediyor.

  Kullanılan ilaçlar, kişinin genetik yapısına göre farklı etkiler gösterebilir, yani ilacı kullanan herkeste yan
  etkisi farklı olabilir.

  Hamile bayanın farklı bir hastalığı olup olmadığı ve kullanmakta olduğu diğer ilaçlarda yan etki riskini etkiler. Başka hastalığı olan hamile bayanlar (kalp, böbrek, karaciğer hastalığı gibi) ilaç kullandıklarında bu ilacın vücutlarında kalma süresi daha uzun olacağı için yan etki riski de yükselecektir.

  Gebelik Döneminde İlaç Kullanımı 

  Gebelik döneminde en sık kullanılan ilaçlar bulantı gidericiler, anti-asitler (mide asidini düşüren ilaçlar), antihistaminikler (allerji belirtilerine karşı kullanılan ilaçlar), analjezikler (ağrı kesici ilaçlar), antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar ve uyku ilaçları gibi ilaçlardır.

  Gebelik döneminde kullanılan ilaçların %100’e yakını plasentadan bebeğe geçmesine rağmen, ilaçların çok az bir kısmının bebekte istenmeyen durumların oluşmasına neden olduğu belirtilmiştir.

  gebelik-doneminde-ilac-kullanimi

  Gebelikte Kesinlikle Kullanılmaması Gereken ilaçlar

  CT (Bilgisayarlı tomografi) çekilmesi  ve  radyasyondan uzak durulmalı.

  Organların oluşumu gebeliğin ilk üç ayında tamamlanır. Daha sonraki dönemler ise  “büyüme ve gelişme” dönemidir ve ilaç kullanımı için biraz daha riski az olan bir dönemi kapsar.

  Bu nedenle çok mecbur kalmadığınız sürece gebeliğin ilk üç ayı içerisinde ilaç kullanımından kaçınmak gerekir.

  Gebelikte Kullanılabilen İlaçlar

  Dilerseniz “Gebelikte Hangi İlaçları Kullanmak Gerekir?” Konulu videomuzu izleyebilirsiniz;

  “Hamilelikte İlaç Kullanımına Dikkat!” Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

  Hamilelikte İlaç Kullanımına Dikkat! : https://www.bebek.com/hamilelikte-ilac-kullanimina-dikkat/

  Yazı kaynağı : www.bebek.com

  Gebe olduğunuzu bilmeden ilaç aldınız ve korkuyorsunuz

  Gebe olduğunuzu bilmeden ilaç aldınız ve korkuyorsunuz

  Gebe kaldığını fark etmeden içilen ilaçların gebeliğe etkilere ya hep ya hiç şeklindedir. İlaçlar zarar vermişse gebelik sonlanır. Zarar vermemişse hamilelik sürer.

  İlaç bebeğe zarar verdi mi?

  30 yaşında, 2 haftalık hamileyim. Yumurtalarda iltihap tanısıyla hamile olduğumu bilmeden ilk hafta antibiyotik kullandım. İlaç D kategorisindeymiş. İlacın bebeğe bir zararı olmuş mudur? Acaba kürtaj olmam gerekir mi?

  CEVAP

  Sevgili okurum, geçmiş olsun. İlaçların gebelikte fetüs üzerine etkileri 5 ayrı kategoride incelenir (A, B, C, D, X). D kategorisindeki ilaçların anne karnındaki bebeğe zararları kanıtlanmıştır. Bu kategorideki ilaçlar, ilacın kullanılmaması durumunda anne adayı ve fetus daha büyük risklerle karşılaşılacaksa, yarar-zarar oranı dikkate alınarak, yaratabileceği olası riskler anne adayına detaylarıyla anlatılarak kullanılmalıdır.

  Bunun yanı sıra son adet tarihini takiben ilk 30 gün içerisinde kullanılan ilaçların gebeliğe etkileri ya hep ya hiç şeklindedir. Bu dönemde kullanılan ilaçlar gebeliğe zarar vermişse gebelik sonlanır. Eğer zarar vermemişse gebelik sorunsuz şekilde devam eder. Genetik hastalıkları doktoru ve jinekoloğunuz ile ilaç alım tarihlerini ve gebelik haftasını tekrar hesaplayarak durumu değerlendirmenizi öneririm.

  Siğiller tehlikeli mi?

  Genital bölgemdeki sivilceye benzeyen şeyleri göstermek için doktora gittim. Doktor, siğil olduğunu söyledi. 25 yaşındayım ve çok korkuyorum. Ne yapmalıyım?

  CEVAP

  Sevgili okurum, genital bölgede siğiller HPV isimli virüsten dolayı oluşurlar. HPV virüsleri genel olarak ikiye ayrılırlar. Kadınlarda siğil oluşturan bu tipler kansere yol açmazlar. Oluşan bu siğiller zamanla sayıca ve hacimce artarak rahatsızlık yaratırlar. Bu siğillerin bir an önce tedavi edilmeleri gerekir. Genital siğillerin tedavi şekli yerine, sayısına ve boyutuna göre değişkenlik gösterir. Bu siğillere cerrahi olarak çıkarma, yakma ve dondurma tedavileri uygulanabilir.

  Adetimi nasıl geciktiririm?

  Benim yakında düğünüm var. Danışmak istediğim konu şu: Adetimi geciktirmek istiyorum. Bana tavsiye edebileceğiniz bir ilaç ya da yöntem var mı? Varsa adet dönemini ne kadar ileri atabiliriz, adet döneminden kaç gün önce kullanmak gerekiyor?

  CEVAP

  Sevgili okurum, bu ilaçlar rastgele kullanılabilecek ilaçlar değillerdir. Adet düzenini sağlamak ya da ertelemek amaçlı kullanılacak bu ilaçların içerisinde hormonlar bulunmaktadır. Bu tarz ilaçların zorunlu haller olmadıkça kullanılması önerilmez. Bu nedenle doktorunuzun tavsiyesi olmadan kulaktan dolma bilgiler ile kesinlikle içmeyin.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa

  HAMİLE (GEBE) OLDUĞUNU BİLMEDEN İLAÇ KULLANMAK

  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelikte İlaç Kullanımı

  Gebelik boyunca gerekli durumlarda ilaç kullanımı mümkündür. Ancak temel prensip, gerekli olduğu bilinen folik asit, kalsiyum ve demir gibi desteklerin dışında mümkün olduğunca ek ilaç kullanılmamasıdır. Çünkü kullanılan ilaçların bazı durumlarda yeni gelişmekte olan bebeğin organ taslakları üzerinde olumsuz etkileri olabilmektedir.
  Doğumsal sakatlıkların yaklaşık olarak %2-4’ünün gebelikte kullanılan ilaçlara veya toksik maddelere maddelere bağlı olduğu düşünülmektedir. İlaç alındıktan sonra annenin kanına karışan ilaç etken maddesi,plasenta adı verilen ve bebeği beslemekle görevli organ aracılığıyla bebeğe geçebilmektedir. İlaçların bebek üzerindeki zararlı etkileri alınan ilaç tipi, dozu ve bebeğin gelişimsel dönemi ile ilgilidir.

  İlaç gebeliğin çok erken bir döneminde alınmışsa yani embriyo oluştuktan sonraki 15-18 gün içinde alındıysa”hep ya da hiç”kuralı geçerlidir. Yani aslında bu dönem kabaca adet gecikmesi olmadan önceki dönemi. diğer bir deyişle bu dönemde alınan maddenin eğer embriyoya zararlı bir etkisi olursa embriyo ölür ve gebelik sona erer. Bu dönemde etkilenmeye bağlı olarak sakatlık oluşma ihtimali olmaz.

  Bebeğin ilaçlar ve toksik maddeler açısından en hassas olduğu dönem gebelik oluştuktan sonraki 17-90 gün arasıdır. Bu dönem kabaca adet gecikmesinden sonra başlar ve 12. haftaya kadar devam eder. Bu dönem bebeğin organ taslaklarının oluştuğu dönemdir. Gelişmekte olan organlar üzerine toksik etki yapabilen ilaçlar, bu dönemde kullanılırsa doğumsal sakatlıklara neden olabilirler.
  11-12. haftadan sonra yani organ taslakları oluştuktan sonra kullanılan ilaçlar ayrıca önemli bir sakatlığa sebep olmasalar bile eğer zararlı iseler organların fonksiyonlarını bozarak bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilirler.

  İlaçların gebelik üzerine olan zararlı etkilerini saptamak için hayvanlarda ve insanlarda deneysel çalışmalar yapılır. Bu çalışmalara dayanarak, gebeliğe etkileri açısından ilaçlar beş gruba ayrılmıştır.
  A grubu ilaçlar:insanlarda herhangi bir risk olmadığı saptanmış ilaçlardır.
  B grubu ilaçlar:hayvan deneylerinde risk görülmemiştir, ancak insanlarda çalışma yapılmamış ilaçlar veya hayvan çalışmalarında risk saptanmış ancak insanlarda herhangi bir risk izlenmemiş ilaçlardır.
  C grubu ilaçlar:ilaçla ilgili olarak hayvan ve insan çalışması yapılmamış veya hayvanlarda risk saptanmış ancak insan çalışması yapılmamış ilaçlardır.
  D grubu ilaçlar:insan çalışmalarında riskli olduğu gösterilmiş, çok özel durumlar dışında gebelikte kullanılamayacak ilaçlardır.
  X grubu ilaçlar:Gebelikte kesinlikle kullanılamayacak ilaçlar bu gruba girer.Gebelik boyunca eğer hekim tarafından herhangi bir nedenle bir ilaç kullanılması gerekiyorsa en fazla C kategorisine kadar olan ilaçlar tercih edilir.

  Gebelikte en sık ilaç kullanımı gerektiren hastalıklar şunlardır.
  Solunum sistemi hastalıkları
  Sindirim sistemi hastalıkları
  İdrar yolları iltihaplanmaları
  Vajinal akıntıları
  Diabet (şeker Hastalığı)
  Tansiyon Yükselmeleri

  Gebe kadının ilaç kullanımı konusunda dikkat etmesi gereken en önemli konu reçetesiz eş,dost, komşu ve akraba tavsiyesi ile ilaç kullanmamasıdır.
  Gebelikte kullanılan ilaçların yan etkileri sadece gözle görülür anormallikler olarak tanımlanmıştır. Oysa ilaç ve diğer zararlı etkenlerin doğum sonrasında da insanı yaşamı boyunca organik, fonksiyonel ve ruhsal olarak etkileyebileceği de akıldan çıkmamalıdır.

  Herhangi bir nedenle ilaç kullanması gereken gebelerin mutlaka öncesinde kendilerini takip eden hekime danışmaları gerekmektedir.
  Diğer önemli bir konu da sadece gebelerin değil,herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan ve gebelik isteyen kadınların da adetlerinin ikinci yarısında gebe kalabileceklerini düşünerek bebeğe zarar verebilecek ilaçlardan kaçınmalarıdır.

  Yazı kaynağı : www.zeynepahmad.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap