Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelik kan testinde nasıl anlaşılır

  1 ziyaretçi

  hamilelik kan testinde nasıl anlaşılır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Beta HCG hormonu nedir? Beta HCG yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  Beta HCG hormonu nedir? Beta HCG yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  Beta HCG hormonu nedir? Beta HCG yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir?

  Beta HCG hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir hormondur ve tipik olarak kanda saptanır. Beta HCG testi hamileliği teşhis etmek için kullanılan bir kan testidir. Peki, Beta HCG yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? merak edilen tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz...

  Beta HCG hormonu gebeliğin var olup olmadığını belirten hormondur. HCG testi, plasentadaki trofoblastik hücrelerden salgılanmakta olan bir hormon aracılığıyla uygulanmaktadır. Şimdi, Beta HCG yüksekliği ve düşüklüğü ne anlama gelir? Hep birlikte öğrenelim…

  BETA HCG HORMONU NEDİR?

  Beta HCG Hormonu (Human chorionic gonadotropin), kadında gebeliğin var olup olmadığını belirten hormondur. Yapılan kan testinde gebeliğin olup olmadığı beta HCG hormonu vasıtasıyla test edilir. Gebelik tespitinde temel alınan beta HCG hormonun değeri hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml değerleri arasındadır.
  Hamilelik sırasında, gelişen plasentadaki hücreler hCG yapar. Plasenta, yumurtayı dölledikten ve rahim duvarına yapıştıktan sonra yumurtayı besleyen keseciktir. Beta hCG, ilk önce yaklaşık 11 gün sonra kan numunesinde tespit edilebilir. HCG seviyeleri 48 ila 72 saatte iki katına çıkmaya devam eder. Progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesini sağlayan bir hormondur. Progesteron hormonu ise, gebelik boyunca anne adayının düşük yapmasını engelleyen bir hormondur.

  Hamilelik dönemi içerisindeki kişinin son adet tarihi (SAT) göz önünde bulundurularak hesaplanan gebelik haftaları ve bu haftalara göre Bhcg değerleri şöyledir;

  Gebelik Haftası Beta HCG Değerleri

  3. hafta 10 – 50
  4. hafta 5 – 425
  5. hafta 20 – 7300
  6. hafta 1,080 – 56,000
  7. – 12. hafta 7,650 – 290,000
  13. – 16. hafta 13,300 – 250,000
  17. – 24. hafta 4,000 – 165,000
  25. – 40. hafta 3,640 – 117,000

  BETA HCG YÜKSEKLİĞİ NE ANLAMA GELİR?

  Beta HCG seviyeleri her zaman gebelik olduğunda yükselmez. Başka sebeplerle de beta HCG hormonu yükselebilir. Beta HCG hormonunun yükselmesinin diğer sebepleri;

  – Düşük
  – Dış gebelik
  – Gastrik
  – Boş gebelik
  – Çoğul gebelik
  – Bazı pankreas kanseri türleri
  – Bazı mide kanserleri
  – Yumurtalık ve testis kanseri
  – Down sendromu gibi doğumsal anomaliler
  – Molar gebelik
  – Karaciğer tümörü, trofoblastik tümörler, gonadal tümörler

  – Erkeklerde ise testis tümörü olduğu durumlarda beta HCG hormonunda artış görülebilir. Eğer değerler beklenenden çok yüksekse ikiz ya da üçüz gebelik olma ihtimali de bir hayli yüksektir.

  Ayrıca bazı progesteron içeren bitkiler ve yiyecekler de beta HCG değerlerinde yükselmeye sebep olur. Beta HCG hormonunu yükselten yiyecekler; avokado, dereotu, domates, ıspanak, ay çekirdeği, ceviz ve amla yani bektaşi üzümü gibi yiyeceklerdir.

  BETA HCG DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

  Hamilelikte normal şartlarda döllenmeden sonraki 6 günden itibaren kandaki Beta Hcg hormonunun artması gerekir. Bu artış her 2 günde bir daha önceki miktarın iki katına ulaşmalıdır. Böyle istikrarlı bir artış olmadığında, Beta Hcg düşüklüğü tespit edildiğinde gebelik hakkında olumsuz durumlar değerlendirmeye alınır. Normalde gebelikte yükselmesi gereken beta Hcg hormonu düşerse, bu özellikle gebeliğin başlangıcında olursa düşüğe işaret edebilir. Bunun dışında dış gebelik şüphesi yaratabilir. Beta Hcg düşüklüğü tespit edilirse kadında düşük ve dış gebelik riski olduğunu gösterir önemli bir bulguya ulaşılmış olur.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Beta HCG

  Beta HCG

  Genel Tanıtım

  Hamilelik ile çok bağdaştırılmış bir hormon olmasına karşın, bazı hastalıklara bağlı olarak da vücuttaki seviyesi artış gösterebilmektedir. Bu yüzden Beta HCG hormonunda yüksekliğe rastlanılsa bile, gebeliğin varlığı adına başka yollara da başvurulup kesin sonuçlara ulaşmakta fayda vardır.

  Beta HCG Nedir?

  Aslında gebelik testlerinde bakılan hormonun adı HCG’dirn(Human Chorionic Gonadotropin) ama bu hormonun alfa ve beta olmak üzere 2 çeşidi mevcuttur. Hamile olup olunmadığına bakılırken referans alınan hormon beta olduğu için Beta HCG olarak isimlendirilir. Gebe olmayan bir kadında Beta HCG hormonu 0-10 mlU/ml aralığında seyreder ama daha çok 0 ve  0’a yaklaşık değerlerdir.

  Hamileliğin oluşumundaki ilk evrelerde bile kendini belli edecek artışlar gösterdiğinden ötürü, hamileliğin tespiti açısından çok önemli bir parametredir. Kan ve idrar testi aracılığıyla kolay ve hızlı şekilde ölçümlenebilir. 

  Kan testindeki değerin yükselme bilgileri, hamileliğin kaçıncı haftasında olduğuna dair bilgiler sunmaktadır. Ayrıca Beta HCG hormonu, gebelik süresince anne adayının düşük yapmasının önüne geçen progesteron hormonunun üretilmesini de sağlar. Yani Beta HCG’nin görevlerini progesteron hormonunun salgılanmasını desteklemek ve bebeğin rahim içerisinde tutunmasını sağlamak olarak sayabiliriz.

  Beta HCG Testi Nasıl Yapılır?

  Laboratuvar koşullarında basit bir kan testiyle bir tüp kan alınarak gerçekleştirilebilir. Aynı gün sonuçlar alınabilirken bazen yoğunluğuna bağlı olarak ertesi güne sarkabilmektedir. Kan testi öncesinde dikkat edilmesi gereken bir durum mevcut değildir, istenilen saatte, açlık tokluk durumu fark etmeksizin test gerçekleşmektedir. Zamanlama olarak adet döngüsünden birkaç gün sonra yapılması daha verimli olacaktır.  

  Gebelik Haftasına Göre Beta HCG Değerleri

  Normal sağlıklı bir bireyde hamilelik durumu söz konusu değilse, kandaki Beta HCG değeri 0 ila 10 mlU/ml aralığındadır. Bu değerin üzerinde seyreden sonuçlarda ve üreme çağındaki kadınlarda gebelik durumundan şüphelenilir. Hamilelik günlük, haftalık olarak ilerlerken Beta HCG hormonu da hatırı sayılır düzeyde yükseliş gösterir.

  Eğer hamilelik süreci başlamış ve embriyo sağlıklı bir şekilde rahim duvarına tutunabilmişse plasenta sağlıklı bir gelişim gösterir ve düzenli olarak Beta Human Chorionic Gonadotropin üretecektir.

  Gebelik ektopik bir şekilde gerçekleşmişse, yani bebeğin konumu rahimin dışında bir yer ise plasenta sağlıklı bir şekilde gelişim gerçekleştiremediğinden Beta HCG değerleri istenilen ölçüde artış göstermeyecektir.

  6. ve 10. haftada yapılacak ultrason görüntülemesi ve bebeğin kalp atışlarının duyulmasıyla kesin yargıya varılacaktır. Tabii gebelik kesesinin görülmesi de önem arz etmektedir.

  Beta HCG Yüksekliği Nedir?

  Beta HCG düzeyini artıran en yaygın sebep hamileliktir. Ama daha önce de bahsettiğimiz gibi gebelik tespiti için bu test tek başına yeterli gelmemektedir. Daha emin olmak adına 48 ila 72 saat sonrasında test tekrarlanırsa daha güvenilir, kesin sonuçlar elde edilebilir.

  Hamilelik haftası saptanmış bireylerde, karşıladığı haftaya göre belirtilen referans değerlerinin üstünde bir durumla karşılaşılıyorsa bunun hamilelik dışında birkaç sebebi daha mevcut olabilir.

  Belirlenen hamilelik hastasındaki yanlış tespit, düşük, gastrik, boş gebelik, bazı pankreas kanser çeşitleri, bazı mide kanserleri, yumurtalık kanseri, down sendromu, karaciğer  tümörü,   molar gebelik, çoğul gebelik gibi durumlara bağlı olarak değerlerde yükseklik saptanabilir. Eğer değerler normalden katbekat fazla ise ikiz ya da üçüz bebeğe hamile olma ihtimali fazladır.

  Ayrıca avokado, dereotu, domates, ıspanak, ay çekirdeği, ceviz gibi progesteron içeren besinler de Beta HCG değerinin yükselmesine sebebiyet verir.

  Beta HCG Düşüklüğü Nedir?

  Hamilelik durumunun söz konusu olmadığı kişilerde, Beta HCG değerinin 0 veyahut 0’a yakın değerler olması beklenir. Hamilelik durumunda ise 6. günden itibaren bu değerin artması ve 2 günde bir, önceki güne göre katlanarak süregelmesi gerekmektedir. İstikrarlı bir artışa rastlanılmadığı takdirde, gebelik ile ilgili olumsuz durumlar söz konusu olabilir.

  Gebelik durumu bulunan kişilerde görülen düşük Beta HCG değerinin nedenleri arasında; dış gebelik, hamilelik haftasının hesaplanmasındaki sapma durumu, ani düşükler sayılabilir. Bunların tam anlamıyla tespiti için ileri tanı tetkikleri de uygulanabilir.

  Beta HCG Seviyesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Kısırlığın tedavisi adına kullanılan bazı ilaçlar Beta HCG hormonunu içerebilir. Bu yüzden testlerde görülen normalin üzerinde değerler, hamileliğe işaret etmiyor olabilir. Düşükle sonlanan hamilelik süreçlerinde  Beta HCG düzeyi 4 ila 6 hafta aralığında normal seviyelerine ulaşır. Ama ulaşıp ulaşmadığını düzenli aralıklarla kontrol etmekte yarar vardır. 

  Eğer sizin de gebe olduğunuza dair aklınızda soru işaretleri mevcutsa, bir sağlık kuruluşunda kan testi ya da evde idrar testi yapabilirsiniz. Test sonucunuz neticesinde süreciniz şekillenecektir.

  Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri

  Evde yapılan idrar testleri sonucunda çift çizgi gösteriyorsa, bunun anlamı yüksek ihtimalle hamile oluşunuzdur. Ancak bu durum mevcutsa, sağlıklı bir şekilde sürecin devam etmesini sağlamanız amacıyla kan testi yaptırıp, değerlerin düzenli olarak kontrol edilmesi önem arz eder. Çünkü değerler dış gebelik ile ilgili sinyaller barındırır. Ultrasonla görülemeyecek kadar erken dönemlerde, dış gebeliğin tespit edilmesi ancak kan değerlerine bakılarak sağlanabilir. 

  Yumurtlama tarihinden 24 gün sonrasında ya da son adet döneminizin üstünden 38 gün geçtikten sonra, ultrason görüntülemesinde rahimde herhangi bir kese görüntülenmediyse ektopik hamilelik olma ihtimali fazladır.

  Dış gebelikte değerlerin düzenli artmadığı, küçük artışlar görüldüğü ya da küçük düşüşler yaşandığı gözlemlenmektedir. Yani kan testlerinde bu hormonun varlığına rastlanılıyor, ama artış miktarı az seviyede seyrediyorsa durum dış gebelik ile ilişkilendirilir ve süreç yakın takip beraberinde sürdürülür. 

  Dış gebelikte Beta HCG değeri, gebe olmayan birine göre yüksek seyretmesine rağmen hamilelik için istenilen düzeyde olamaz. Bu yüzden sıklıkla kan testi uygulanıp, değerler ivedilikle takip edilir. Çok az HCG artışı mevcutsa, doktorunuz kesin teşhis için ultrason muayenesi ve laparoskopi yapılmasını isteyebilir. 

  Ultrasonda ilk bakılacak şey rahmin detaylı olarak incelenmesidir. Test değerleri hamile olduğunu söylemiş ve rahimde kese meydana gelmemişse, rahme yakın bölgelerde kese olup olmadığı incelenir. Ultrasonla istenilen sonuç elde edilemediği takdirde doktor laparoskopi yöntemiyle sonuç elde etmek isteyebilir. 

  Laparoskopi yöntemi, genel anestezi altındayken, göbek deliğinden karın bölgesine gönderilen görüntüleme aracı vasıtasıyla gebeliğin dış gebelik olup olmadığını, embriyonun nereye tutunduğunu tarar. Bu işlemle birlikte kesin teşhis sağlanır ve çözüm yoluna gidilir.

  Tüp Bebekte Beta HCG Testi

  Tüp bebek tedavisi gören aileler için gelecekleri son aşama, embriyonun rahim içerisine aktarılmasıdır. Bu transferden yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılacaktır. 12 günün öncesinde yapılacak testler size doğru bilgiler vermeyecektir. 

  Test sonucuna göre, Beta HCG değerinde bir artış gözlemlenmesi beklenilir. Çünkü embriyo ana rahmine başarılı bir şekilde tutunmuşsa Beta HCG hormonu salgılanmaya başlar ve 12. günden itibaren etkileri gözlenebilir. 

  Beta HCG Nedir, Ne Değildir?

  Yazı kaynağı : www.acibadem.com.tr

  Gebelik Kan Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

  Hamilelik için kan testi için en uygun zaman nedir?

  Hamilelik tanısının konulması için en belirleyici etkenlerden biri beta HCG hormonundaki değişimdir. Beta HCG yüksekliği hamileliğe işaret eder. Bu hormonun kanda artma oranı kişiden kişiye farklılık gösterir. Hamileliğin son evresine kadar HCG oranı aşama aşama artar. Bazı kadınlarda regl gününe iki gün kala beta HCG değerleri yükselebilir.

  Bu testi aç ya da tok karnına yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Kalitatif kan serumu testi ile kan değerleriniz incelenerek beta HCG yüksekliğinize göre hamilelik teşhisi konulabilir. Döllenme sonrasındaki birkaç günde veya döllenme sonrası ilk yumurtlama evresinde HCG değerleri yüksek çıkmayabilir.

  Hamilelik için yapılan kan testlerini cinsel ilişkiden çok kısa bir süre sonra tercih etmek güvenilir sonuçlar vermez. Bu nedenle regl tarihinin geçmesini beklemenin önemi büyüktür. Bu süreçte beta HCG hormonunun 10 mlu/ml seviyesinin üzerine çıkması hamilelik durumunun netleşmesini sağlar.

  Yazı kaynağı : www.unibaby.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap