Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hamilelikte ilişki sonrası kanama

  1 ziyaretçi

  hamilelikte ilişki sonrası kanama Ne90'dan bulabilirsiniz

  Gebelikte vajinal kanamalar normal mi?

  Gebelikte vajinal kanamalar normal mi?

  Kadınlar için en önemli ve en özel zamanlardan biri olan gebelik dönemi, anne adayları için oldukça hassas bir dönemdir. Gebeliğin normal akışı içerisinde anne adaylarını tedirgin edebilecek bazı durumlar yaşanabilir. Bunlardan birisi de kanamadır. Çok ciddi sebepler ile olabileceği gibi fizyolojik sürecin bir parçası da olabilir.

  Gebeliğin öğrenilmesi ile beraber anne-baba adaylarını kaplayan heyecan ve endişe ile, araştırma ve gebenin kendini dinleme süreci başlar. Yaşanacak en ufak bir aksilik bile ailede tedirginlik yaratır. Kanama anksiyete düzeyini artıran en önemli nedenlerdendir.

  Gebeliğin başlangıcında genellikle lekelenme şeklinde olabilen , bazen adet kadar yoğun da gelebilen, bebeğin yerleşme kanaması dediğimiz ‘implantasyon kanaması’ görülebilir. Gebelik haftası biraz daha ilerledikçe düşük ile ilgili kanamalar olabilir. Özellikle rahimde kasılma da eşlik ediyorsa düşük yapıyor olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

  Cinsel ilişki sonrası kanama hamilelik sırasında kanamanın en yaygın nedenlerinden biridir. Tamamen zararsızdır ve artan kan akımı rahim ağzının yumuşamasından kaynaklanır. Bu kanama şekli ciddi olmasa da doktora danışılması ve kontrol edilmesi gereken bir durumdur.

  Rahim içinde ya da dışında bulunabilen iyi huylu kitleler olan miyomlar da kanamaya neden olabilirler. Hamileleğin ilk 3 ayında genellikle miyomlarda büyüme görülebilir. Miyomlar, hafiften şiddetliye kadar değişebilen derecelerde kanamalar yapabildiği ve bazen düşüklere bile neden olabildiği için gebelik öncesi çıkarılması önerilir. Ancak, birçok kadında herhangi bir soruna neden olmadan doğumda gerçekleşebilir. Miyom ile beraber seyreden gebelik var ise mutlaka yakın doktor takibinde olmak gerekir.

  Atılma kanaması denilen ya da üzerine adet görme diye de bilinen kanama, hamileliğin yaklaşık 4, 8 ve 12. haftalarında ortaya çıkar. Bu kanamaya genellikle sırt ağrısı, kramplar, pelviste ağır bir his eşlik eder. Gebe kadınlar bu kanamayı regl dönemleri geldiğinde yaşar. Ancak, hamilelik sırasında hormonlar, regl döneminin gerçekleşmesini engeller. Bazen hormon seviyeleri henüz döneminizi durduracak kadar yüksek değilse, sonuç kanamaya neden olur. Yaklaşık üç ay kadar sürebilir, bu tarihten sonra plasenta yumurtalıklardan hormon üretimini üstlenmeye başlar ve bu kanamalar da kesilir.

  Yumurta, rahmin dışında bir yerde implante olursa ektopik gebelik oluşur. Bu durumda karnınızın bir tarafında şiddetli ağrıyla karşılaşabilirsiniz. Bu acil bir durumdur. Ektopik gebelik fallop tüpünü yırtarak iç kanamaya, tüpte hasara neden olabilir. Yine aynı şekilde anne adayında vajinal kanama da görülebilir.

  Dış gebelik geçirme açısından hiçbir risk faktörünüz bulunmasa bile gebeliğinizin en erken döneminden itibaren kontrole gitmelisiniz.

  Bazen plasenta doğru yerde büyümez, bu da ağrısız vajinal kanamaya neden olabilir. Bu plasenta previa olarak adlandırılır. Plasenta previa, hamileliğinizin bir noktasında kanama ile sonuçlanacaktır (genellikle 20 haftadan sonra). Bu durumun ciddiyet dereceleri farklıdır, ancak hepsinin doğru bir teşhis için tekrar ultrasonları gerekir. Bebek ve anne hayatını tehlikeye sokabilecek kanamalar olabileceği için sezaryen ile doğum yapmak gerekebilir.

  Hamileliğin daha sonraki kanamasının bir başka nedeni, plasentanın uterus duvarından kısmen veya tamamen ayrıldığı plasental abruption olmasıdır. Bu durum, 200 hamilelikte yaklaşık 1'de görülür. Semptomlar genelleştirilmiş şiddetli ağrı ve ağır kanamayı içerir. Kan, gergin, sıkı, dokunma zorluğu ve çok acı verici olan rahim içinde görünebilir veya gizlenebilir. Sigara içiyorsanız veya yüksek tansiyon, böbrek problemleri veya preeklampsi varsa, daha fazla risk altındasınız demektir. Durum hastaneye acil giriş gerektirir ve kanamanın şiddetine bağlı olarak, yatak istirahati, indüksiyon veya sezaryen gerektirebilir.
  Hamilelik süresince meydana gelen az veya çok herhangi bir kanama durumunda, hemen doktora başvurulması gerekir. Gebelik esnasında oluşan kanamaların hiçbirisi normal kabul edilmez.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Kanama

  Gebelikte Cinsel İlişki Sırasında Kanama

  Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama normal mi?

  Gebeliği bir hastalık olarak görmüyoruz. Bu nedenle düşük riskli gebeler, çalışma hayatı, egzersiz, seyahat ve cinsel aktivite gibi faaliyetlerden uzak kalmak zorunda değildir. Ancak gebelikte sıklıkla görülen cinsel ilişki sonrası kanamalar, pek çok gebe için büyük stres yaratmaktadır.

  20. gebelik haftasından sonra gerçekleşen az ya da çok hiçbir kanama normal değildir ve hekim kontrolü gerektirir. Ancak gebelikte cinsel ilişkiden sonra kan gelmesi durumunda
  panik olmaya gerek yoktur.

  Gebelikte cinsel ilişki sırasında kanamaların büyük bir kısmı basit nedenlerden kaynaklanır. Cinsel ilişkiden hekiminiz tekrar izin verene kadar uzak kalmak çoğu durumda yeterlidir. Gebelikte ilişki sonrası kanama çok sık görülen bir durumdur.

  Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanama neden olur?

  Gebelikte rahim ağzının aşırı hassas olması en sık cinsel ilişki sonrası kanama sebebidir. Rahim ağzının gebelikte hassas olmasının sebepleri;

  Gebelikte olan ilişki sonrası kanama düşük anlamına mı gelir?

  Gebelikte cinsellik riskli olmayan gebelerde düşük ya da erken doğum riskini artırmaz. Düşüklerin büyük bir kısmı bebeğin sağlıklı olmamasından kaynaklanır. Ayrıca bebek amnion sıvısı içinde dışarıdan gelen darbelere karşı korunaklı durumdadır.

  Normalde rahim ağzı kapalıdır ve bebek rahim ağzına uzak yerleşimlidir. Bu nedenle cinsel ilişkiden zarar görmez. Ancak rahim ağzında açılma ya da geçmişte gebelik kaybı gibi riskler olan hastalarda cinsel ilişkiden kaçınılması önerilebilir.

  Gebelikte cinsel ilişki sırasında nelere dikkat edilmeli?

  Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman yasak?

  Gebelikte cinsel ilişki sonrası kanamaya eşlik eden hangi belirtiler acilen muayene olmayı gerektirir?

  Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar?

  Hamilelikte riskli bir durum olmadığı sürece gebeliğin son dönemine kadar cinsel ilişkiye girilebilir.

  İlişkiye girmek doğumu tetikler mi?

  Gebelikte cinsel ilişki doğumu ya da erken doğumu tetiklemez.

  Hamilelikte cinsel pozisyonlar nelerdir?

  Genellikle kaşık pozisyonu ya da kadının üstte olduğu pozisyon, hem karına basınç uygulanmadığı hem de rahim ağzına basınç uygulanmadığı için rahat pozisyonlardır.

  Hamilelikte cinsel istek!

  Bazı hamilelerde hormonlara bağlı olarak cinsel istek artışı görülebilir. Bazılarında ise duygusal dalgalanmalar nedeniyle cinsel istek azalabilir. Hamilelik sırasındaki bu hisleri eşlerle açıkça konuşabilmek önemlidir.

  Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır?

  Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı konusunda bir kısıtlama bulunmaz.

  Gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı mı?

  Hamilelikte riskli bir durum bulunmadığı sürece cinsel ilişki sakıncalı değildir. Yalnızca ilk haftalarda rahim ağzı daha hassas olduğu için gerçekleşen lekelenme ve kanamalar, çiftleri endişeye sevkedebilir.

  Hamilelikte ilişkiden sonra ağrı normal mi?

  Hamilelikte orgazma bağlı kısa süreli kramplar normaldir. Ancak ilişki sonrası düzelmeyen ağrı varsa doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

  Hamilelikte orgazm sakıncalı mıdır?

  Hamilelikte orgazm sakıncalı değildir. Ayrıca ilişki sırasında salgılanan endorfin hormonu mutluluğu, oksitosin hormonu ağrıların azalmasını, prolaktin hormonu ise daha rahat uyumayı sağlar.

  Gebelikte orgazmdan sonra kanama?

  Gebelikte orgazmdan sonra olan hafif kanamaların çoğu tehlikeli değidir. Ancak yine de doktorunuza haber vermeniz uygun olur.

  Gebelikte ilişki sonrası kanama ne kadar sürer?

  Genellikle basit kanamalar kısa sürer, birkaç saat içinde hafifler ve kahverengiye dönerek kaybolur.

  Hamilelikte ilişki sonrası akıntı normal midir?

  Herhangi bir enfeksiyon ihtimaline karşı doktorunuza bilgi vermeniz uygun olur.

  Hamilelikte ilişki sonrası kahverengi leke normal midir?

  Hamilelikte ilişki sonrası olan kanamaların büyük bir kısmı kahverengi leke şeklindedir. Çoğunlukla rahim ağzının hassas olmasından kaynaklanır. Yine de bu gibi durumlarda doktorunuza haber vermeniz uygun olur.

  Hamilelikte ilişkiye ne zaman girilir?

  Düşük riskli gebelerde hamileliğin her döneminde cinsel ilişki serbesttir.

  Hamilelikte ilişki sonrası su gelmesi durumunda ne yapmalı?

  Hamilelikte ilişki sonrası su geldiyse, paniğe kapılmadan doktorunuza haber vermeli ve onun önerilerine göre hastaneye yatmalısınız. Genellikle su gelince hemen doğum gerçekleşmediği için sakin bir şekilde hastaneye ulaşmak mümkündür. Eğer 37. haftadan önce sular geldiyse, bebek için bazı ek önlemler alınması gerekebilir.

  Hamilelikte ilişki sonrası yanma normal midir?

  Enfeksiyon açısından değerlendirme yapmak uygun olur. Bazen kuruluğa bağlı tahrişe ya da kondom alerjisine bağlı olabilir.

  Yazı kaynağı : www.burcukaramursel.com

  Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama neden olur?

  Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama neden olur?

  Hamilelik döneminde ilişkiden sonra vajinal akıntı veya kanama gibi bazı yeni yan etkiler yaşayabilirsiniz.

  Ama endişelenmenize gerek yoktur. İlk trimesterde akıntı veya hafif kanama oldukça yaygındır. Aslında, Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları Koleji, kadınların yaklaşık yüzde 15 ila 25’inin hamileliğin ilk 12 haftasında kanama yaşayacağını söylüyor. (Kaynak)

  Bunu akılda tutarak, aşağıda hamilelikte ilişki sonrası kanamanın tipik nedenlerini öğrenebilirsiniz:

  İmplantasyon kanaması

  Rahim zarına döllenmiş yumurta implant olduktan sonra hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanama yaşayabilirsiniz. Bu kanama genellikle hafiftir ve 2 ila 7 gün sürebilir. Hamile olmasanız bile, ilişkiden sonra kanama yaşamanız alışılmadık bir durum değildir. Ayrıca, implantasyon kanaması yaşıyorsanız, gördüğünüz kanların bir kısmı meni ve diğer mukusla karışmış olabilir.

  Servikal değişiklikler

  Vücudunuz hamilelik sırasında önemli değişikliklere uğrar, özellikle rahim ağzınız en çok değişen alanlardan biridir. Cinsel ilişkiden sonra ağrısız, kısa ömürlü, pembemsi, kahverengi veya açık kırmızı kan benzeri akıntı, özellikle ilk birkaç ayda rahim ağzınızdaki değişikliklere verilen normal bir tepkidir.

  Hamilelik sırasında rahim ağzınız daha hassas hale geldiğinden, derin penetrasyon veya fizik muayene sırasında rahim ağzının zedelenmesi durumunda az miktarda kanama meydana gelebilir.

  Vajinal raserasyonlar

  NYC Health and Hospitals‘da bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Kecia Gaither, aşırı sert cinsel ilişki veya oyuncak kullanımıyla vajinal yırtıklar veya kesikler yaşayabileceğinizi söylüyor . Bu, vajinanın ince epitelinin yırtılması ve vajinal kanamaya neden olması ile sonuçlanabilir.

  Servikal ektropiyon

  Yukarıda sözünü ettiğimiz Dr. Gaither, hamilelikte rahim ağzının daha hassas hale gelebileceğini ve cinsel ilişki sırasında veya ilişkiden sonra kolayca kanama yaşayabileceğinizi söylüyor. Servikal ektropiyon ayrıca hamileliğinizin sonlarına doğru kanamanın en yaygın nedenidir.

  Enfeksiyon

  Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Dr. Tamika Cross, travma veya enfeksiyonun cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabileceğini söylüyor. Bir enfeksiyonunuz varsa, suçlu serviksin iltihabı olan servisit olabilir. Servisit semptomları şunları içerir:

  Kaşıntı

  Kanlı vajinal akıntı

  Vajinal akıntı

  Cinsel ilişkide ağrı

  Erken doğum belirtisi

  Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra kanamanın cinsel aktivitenizle hiçbir ilgisi olmayabilir ve bu doğumun erken bir işareti olabilir. Dr. Tamika Cross, hamileliğin sonuna geldiğinizde kanlı bir mukus akıntısı çıkabileceğini söylüyor. Bu, mukus tıkacınızın gevşemesi veya yerinden çıkmasının bir sonucu olarak meydana gelir.

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap