Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hangi canlılar karada yaşayan canlılardır

  1 ziyaretçi

  hangi canlılar karada yaşayan canlılardır Ne90'dan bulabilirsiniz

  Karasal hayvanlar

  Suda Yaşayan Hayvanlar Hangileridir? İsimleri Ve Özellikleri

  Suda Yaşayan Hayvanlar Hangileridir? İsimleri Ve Özellikleri

  Su canlıları birbirleriyle rekabet halinde yaşamaktadır. Bu nedenle güçlü olan canlılar daha güçsüz olan canlılardan beslenerek yaşamlarını devam ettirirler. Nesillerinin tehlikeye girmemesi açısından bazı dönemlerde su canlılarını avlamak yasaklanır.

  Suda Yaşayan Hayvanlar Hangileridir?

  Tatlı ve tuzlu sularda yaşayan pek çok balık türü bulunur. Bunun aynında yengeç, yılan, denizanası ve ahtapot da suda sıkça görülen hayvanlar arasındadır. Karides, kaplumbağa, kurbağa, kaz, ördek gibi hayvanlarda suda yaşayarak hayatlarını devam ettirirler. Vahşi ortamlarda timsahlar, kutuplara doğru ilerledikçe penguenler de suda yaşayan hayvanlar listesine alınır.

  Karabatak, pelikan, akrep ve algler de sularda yaşar. Ancak her canlının yaşaması için gereken ortam farklı olduğu için bir kısmı tatlı sularda, bir kısmı bataklıklarda, kalan kısmıysa deniz ve akarsularda yaşamlarını sürdürür. Doğal alanları farklı derinliklerde veya yüzeyde olabileceği gibi su hayvanlarının bazıları karada da yaşamlarını sürdürebilir.

  Suda Yaşayan Hayvanların İsimleri ve Özellikleri Nelerdir?

  Su dünyasında sahip olunan özellikler karadakinden farklıdır. Özellikle balıklar çeşitli kamuflaj yetenekleri sayesinde bulundukları ortamın rengini alabilirler. Fiddler de bu balıklar gibi renk değiştirerek su altında kendilerini korurlar. Su böcekleriyse avlanma ihtimallerinin düşük olduğu küçük deliklere saklanarak daha büyük hayvanlara yem olmaktan kaçarlar.

  Canlıların sahip oldukları farklı özellikler bulunur. Örneğin Kardinal balığı yavrularını ağzında taşıyabilir, Katydidler diğer su canlılarına benzer bir görünüm elde edebilirler. Yengeçler daha parlak veya soluk bir görünüm kazanarak kendilerini avlamak isteyen canlılardan kaçabilirler.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Hem karada hem de suda yaşayan hayvanlar hangileridir ? - SendeSor

  Hem Karada Hem de Suda Yaşayan Canlılarının Azalması Kaygı Verici

  Hem Karada Hem de Suda Yaşayan Canlılarının Azalması Kaygı Verici

  Bilimadamları kurbağa gibi hem karada hem de suda yaşayan canlılarının sayısında ciddi bir azalma görüldüğünü açıkladı. Araştırmalara göre, bu kategorideki 165 cins hayvanın nesli şimdiden tükendi. Bunu önlemek için yapılan çalışmalara ise son yıllarda hız verildi. Bu canlıların soyunun tükenmesi insanlığın geleceğini de olumsuz etkiliyor.

  Kurbağa gibi hem karada hem suda yaşayan canlılar için, hava kirliliği, iklimlerdeki değişiklikler ve yaşam alanlarının daralması büyük sorun. Dünya çapında 6 bin cinsi bulunan bu canlıların, üçte birinden fazlası çevre sorunları ve bir tür ölümcül küf mantarı nedeniyle yok oluyor. Madagaskar’da başlatılan yeni bir program, nesli tükenen bu hayvanların kurtarılması için atılan önemli bir adım.

  Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı'dan Robin Moore, "Bu canlıların neslinin çok hızlı şekilde yok olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle onları yakalayıp koruma altına alıyoruz. Bu şekilde biraz zaman kazanmayı umuyoruz,” diyor.

  Amerika’da ise Virginia eyaleti yetkilisi John Kleopfer, Mattaponi Doğal Hayatı Koruma Parkı’nda kurbağa türlerinin nüfusunu takip etmekle görevli. Yeni bir program sayesinde bu canlılar gözlem altında tutulabiliyor. Kleopfer’a göre tehlike 1970’lerde fark edilse de, toplu ölümlerin bir tür küf mantarından kaynaklandığı ancak 1990’ların ortasında anlaşılabildi.

  Kleopher, bu canlıların ekosistemdeki yeri ve öneminin ise insanlar tarafından anlaşılamadığını söylüyor: “Böcekleri yiyorlar ve diğer bazı hayvanlara yem oluyorlar. Toprağın hava almasında da etkileri büyük. Bu olay, doğa içindeki karşılıklı etkileşimdir.”

  Çoğunlukla toprak altında yaşayan bu canlıların hayatlarını devam ettirmek için derin olmayan suluk yerlere ihtiyaçları var. Ancak Biolog Evan Grant bu konuda endişeli: “Gelecek yıllarda daha sık ve etkili kuraklıklar bekliyoruz. Yani bu canlıların yaşamları daha büyük risk altına girebilir.”

  Ne yazık ki, dünyanın geri kalanında bu kurbağalar için yaşam alanı her geçen gün azalıyor. Bu nedenle Madagaskar’daki gibi doğal yaşamı koruma programlarının artması, ekolojik denge ve doğa için büyük önem taşıyor.


  Yazı kaynağı : www.voaturkce.com

  Hangi hayvanın hem suda hem de karada yaşayan cinsleri vardır

  Hem karada hem suda yaşayan hayvanlar nelerdir?

  Hem karada hem suda yaşayan hayvanlar nelerdir?

  Hem karada hem suda yaşayan hayvanlar nelerdir? Örnek verebilir misiniz?

  Yazı kaynağı : sorhadi.net

  En �lgin� Hayvanlar

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap