Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hasbinallah ve nimel vekil ve nimel mevla ve nimen nasir

  1 ziyaretçi

  hasbinallah ve nimel vekil ve nimel mevla ve nimen nasir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Pin page

  Hasbunallah duasını yüz defa okumakla ilgili hadis var mı?

  Hasbunallah duasını yüz defa okumakla ilgili hadis var mı?

  Değerli kardeşimiz,

  Kaynaklarda, sorudaki şekliyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

  Konuyla ilgili bir ayet meali şöyledir:

  Buhârî’nin Abdullah İbni Abbas radıyallahu anhümâ’dan naklettiği bir rivayette Abdullah şöyle demiştir:

  Ateşe atıldığı zaman İbrahim aleyhisselam’ın son sözü:

  “Allah bana yeter, o ne güzel vekildir.” demek olmuştur. [Buhârî, Tefsîrû sûre (3), 13]

  Büyük sahabi Abdullah İbni Abbas’ın bu beyanlarından, tevekkülün en kısa ve kesin ifadesi olan “hasbünallahu ve ni’mel vekîl” sözünü Hz. İbrahim ve Hz. Peygamber (asm)’in en kritik anlarda söylemiş olduklarını öğrenmekteyiz.

  Hadiste söz konusu olan olayların ilki Hz. İbrahim’in, Nemrut tarafından mancınıkla ateşe atılmasıdır. İkincisi de İslâm tarihinde “Bedr-i suğra” (Küçük Bedir Savaşı) diye bilinen hadisedir. Her iki olaya da Kur’an-ı Kerim’de işaret buyurulmaktadır.

  İbrahim aleyhisselâm’ın ateşe atılma olayı Kur’an-ı Kerîm’de tafsilatlı bir şekilde anlatılmaktadır. (Enbiyâ, 21/51-70)

  Ta baştan beri Allah’a tam bir güven içinde bulunan Hz. İbrahim en son anda, ateşe fırlatılırken de aynı itminan ve güven ile “Allah bana yeter, ne güzel vekildir O!” teslimiyeti içinde sadece Allah’tan yardım beklediğini dile getiriyordu. Sonuç ise, gerçek tevekkülün akıllara hayret veren mutlu sonu idi: Kızgın ateşin serinlik veren bir ortama dönüşmesi. Çünkü Allah her şeye kadirdir. Mesele Ona güvenmektedir.

  Ebu Hüreyre (r.a.) den rivayetine göre, o şöyle dedi: Rasûlullah (asm) “Büyük bir işe, musibete uğradığınızda  'Hasbunallah ve ni'mel-vekîl.' deyiniz” buyurdular.

  Bu şekliyle bu hadis, garip bir hadistir. (bk. İbn Kesir, Al-i İmran 173. ayetin tefsiri)

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl ...

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Hasbunallahu Ve Nimel Vekil Nimel Mevla Ve Ni'men Nasir Hat Tablosu

  Okunuşu: Hasbunallahu ve ni’me’l-wekîl ni’mel mewla ve ni’men nâsîr.


  Anlamı: Allah bize yeter, o ne güzel vekildir. O ne güzel Mevla o ne güzel yardımcıdır. 


  Yazı türü: Sülüs 


  Hat: Ali Hüsrevoğlu


  Hasbunallahu Ve Nimel Vekil Nimel Mevla Ve Ni'men Nasir çerçeveli baskı hat tablosunu yurt dışına ve Türkiye'nin 81 iline, 3 iş günü içerisinde, online kredi kartı, kapıda kredi kartı ve nakit ödeme seçenekleri ile teslim ediyoruz. Bununla birlikte orijinal hat yazısı, çerçeveli baskı hat yazıları, çerçevesiz kanvas baskı hat yazılarılazer kesim hat yazıları, indirimli hat yazılarıve aynı zamanda çerçeve - ayna isteklerinize uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile cevap veriyoruz. Diğer ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak, hat sanatı (yazısı) tablo modelleri ve hat sanatı (yazısı) tablo fiyatlarına göz atmak için ana sayfamızı ziyaret edin: Aşiyan Sanat

  Yazı kaynağı : www.asiyansanat.com

  Hasbünallahü Ve Nimel Vekil Ne Demek? Fazileti Ve Türkçe Anlamı

  Hasbünallahü Ve Nimel Vekil Ne Demek? Fazileti Ve Türkçe Anlamı

  Kuran’da birçok dua geçmektedir. Bu dualardan bazıları peygamberlerin yapmış oldukları dualardır bazıları da Allah’ın nasıl dua edileceğini belirttiği dualardır. Kuran’da geçen dualardan biri de Hasbünallahü ve nimel vekil duasıdır.

   Hasbünallahü ve Nimel Vekil Ne Demek?

   Hasbünallahü ve nimel vekil duası; Allah bize yeter, O ne güzel vekildir demektir. Bu hem bir dua hem de bir zikirdir. İnsanların yaptıkları her işte, başlarına gelen her türlü sıkıntıda, başlanacak her bir işte Allah’ı vekil kılmak bu dua ile mümkündür. Allah’ın vekilliği ile işler yoluna girer ve kolaylaşır. Sıkıntılar Allah’ın vekilliği ile geçecektir. Her insan her gün bu zikri yapmalıdır.

   Hasbünallahü ve Nimel Vekil Fazileti ve Türkçe Anlamı

   Hasbünallahü ve nimel vekil Türkçe anlamı: Allah bize yeter, O ne güzel vekildir.

   Hasbünallahü ve nimel vekil faziletleri ise saymak ile bitemeyecek kadar çoktur. Gün içerisinde en az 100 defa okunması kişinin sıkıntılarından bir an önce kurtulmasına ve dualarının kabul olunmasına vesile olur. Kişinin içinden çıkamadığı, kendisini çaresiz hissettikleri bir durum içerisinde olduklarında kişi Allah’ı bu dua ile vekil kılarak sıkıntısını Allah’a havale etmelidir. Hazreti Muhammed (s.a.v.)’in bir hadisi rivayet edildiğine göre; sizlerden herhangi biri düşmanla karşılaşma, bela, dert, sıkıntı, sorun, keder, elem gibi karşılaştığı büyük bir olayda Hasbünallahü ve nimel vekil duasını okuyun. Allah içine düşmş olduğunuz bu durumdan sizi uzaklaştıracaktır demiştir. Bunun yanında Hazreti Muhammed (s.a.v.) 99 defa Hasbünallahü ve nimel vekil duasını edip yüzüncü seferde ise sonuna Nimel Mevla ve nimen nasıyr şeklinde ilave yapınız buyurmuştur. Hasbünallahü ve nimel vekil sözünü Nemrut tarafından ateşe atılan İbrahim (a.s.) söylemişti ve ateş kendisini Allah’ın izni ile yakmamıştı. Bir kişi zalimlerin zulmünden, tüm şerlerden korktuğu vakit Hasbünallahü ve nimel vekil deyip Allah’a sığındığında Allah o kimseyi korur.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap