Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hayır dile komşuna hayır gelir başına atasözünün anlamı

  1 ziyaretçi

  hayır dile komşuna hayır gelir başına atasözünün anlamı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

  Son dönemlerde en çok ilgi çeken ve internetten araştırılan atasözlerinden biri olarak hayır dile komşuna hayır gele başına örneği öne çıkıyor.

   Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına Atasözünün Anlamı (TDK) Nedir?

   Eğer başkaları için iyilik ve güzellik dilersen, aynı şekilde o insanlarda sana iyi güzel dileklerini sunar. Sonuçta temel kural iyilik ve kötülüğün karşılıklı olmasıdır. O yüzden hayır dile komşuna hayır gelir başına atasözü bu konuda en iyi uyum sağlayan örneklerden biridir.

   Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına Atasözünün Cümle İçinde Kullanımı

   Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözünün cümle içerisinde farklı yerlerde kullanabilirsiniz. Tabii tek başına da değerlendirilebilecek ve amacına en uygun şekilde uyum sağlayacak atasözleri arasında yer alır.

   ‘’Çevrendeki insanlarla aranı iyi tutmalısın; ne demişler hayır dile komşuna hayır gele başına.’’

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına

  Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözünün konusu genel olarak başkaları için iyi dilekler dilemenin önemini anlatmaktadır.

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gele Başına Atasözünün Anlamı Ne Demek?

  Atasözlerinin kullanım alanları oldukça geniştir. Yıllar önce atalarımız tarafından söylenen ve yüzyıllar sonrasında dahi doğru şekilde kullanılan bu atasözleri konuşmaları destekleyici rol üstlenir. Hayır dile komşuna hayır gele başına atasözü ise herkes tarafından çok sık kullanılabilir. Aynı zamanda hayır dile komşuna hayır gele başına atasözü insanların çevrelerindeki insanlar için iyi dileklerde bulunmasının öneminden bahsediyor. İyi dileklerin kişiye dönüşü de olumlu oluyor.

  Kısaca Atasözü Açıklaması

  Hayır dile komşuna hayır gelsin başına atasözünde önemli bir mesaj verilmektedir. İnsanların çevrelerine karşı iyi dileklerde bulunmaları sonucu kendilerinin de olumlu ve iyi dilekler ile karşılamaları muhtemeldir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gelir Başına Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gelir Başına Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Hayır Dile Komşuna Hayır Gelir Başına Atasözünün Anlamı Nedir? Kısaca Açıklaması Ve Örnek Cümle…

  Atasözleri, hayatımızda çok önemli bir yere sahiptir. Buna göre de doğru bir anlamla doğru bir şekilde kullanılan atasözleri çok önemli öğütler verir. Günlük hayatımızda en çok kullandığımız atasözleri arasında ise, “hayır dile komşun, hayır gelir başına” atasözü de yer alır.

   Hayır Dile Komşuna Hayır Gelir Başına Atasözünün Anlamı Nedir?  

   Atasözleri, bize büyüklerimizden miras kalmış çok önemli öğütler ve bilgiler içerir. Nesilden nesle aktarılan atasözlerinin anlamlarına dikkat ederek hayatımıza yön verebiliriz. Hayır dile komşuna hayır gelir başına atasözünün anlamı genellikle başkaları için iyi dilekler dilemenin önemini anlatır. 

   Hayır Dile Komşuna Hayır Gelir Başına Atasözünün Kısaca Açıklaması ve Örnek Cümle

   “Hayır dile komşuna hayır gelir başına” atasözü günlük hayatta en sık kullanılan atasözleri arasında yer alır. Bu atasözü, insanların çevrelerindeki insanlar için iyi dileklerde bulunmasının önemini ve geri dönüşünü anlatır. Bu atasözüne göre ise, iyi dileklerin kişiye dönüşü de olumlu olur. Hayır dile komşuna hayır gelsin başına atasözünde aslında çok önemli bir mesaj veriliyor.

   İnsanların çevrelerine karşı iyi dileklerde bulunmasının sonucunda kendilerinin de olumlu ve iyi dilekler ile karşılayanlarını ifade eder. Karşısındaki kişilere karşı iyi dileklerde bulunan kişiler de iyi olaylarla karşılaşır. Kişinin niyeti ne ise kendisine de aynı dönüşü olur. Örneğin; Arkadaşın sınavda senden daha fazla puan alır diye korkma, hayır dile komşuna hayır gelsin başına.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap