Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  her gün 8 bardak çay içen pelin bir haftada kaç bardak çay içer

  1 ziyaretçi

  her gün 8 bardak çay içen pelin bir haftada kaç bardak çay içer Ne90'dan bulabilirsiniz

  Fazlası Zarar Veriyor! Günde Kaç Bardak Çay İçilmeli?

  Fazlası Zarar Veriyor! Günde Kaç Bardak Çay İçilmeli?

  Hipertansiyonu önlemede yardımcı

  Siyah çay düzenli ve uygun miktarda tüketildiği takdirde oldukça sağlıklı ve faydalı bir içecektir. Antioksidan özelliklerinin yanı sıra çay, düzenli tüketimi ile kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde, kan basıncı ve hipertansiyonun önlenmesinde faydalıdır.

  5-6 bardaktan fazlasına dikkat

  Çay tüketmenin insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine her yıl çok sayıda araştırma yapılıyor. Araştırmalar, düzenli çay tüketiminin kalp krizinden kansere birçok hastalığın önlenmesi veya etkilerinin azaltılmasında faydalı olduğunu gösterse de de günde 5-6 çay bardağının üzerinde tüketilmesinin olumsuz yan etkileri olabilir. Tanen açısından oldukça zengin bir içecek olan çayın etken maddelerinin, yiyeceklerin içerisindeki demire bağlanabilir. Bu durum, yiyeceklerden aldığımız demirin emilmesini önleyebilir ve demir eksikliğine sebep olabilir.

  Aşırı tüketim anksiyete ve uyku sorunlarına yol açabilir

  Çay yüzde 2-4 arasında değişen oranlarda kafein içeriyor. Çaydaki kafein, reflü gibi rahatsızlığı olan kişilerin mide asitlerinin artmasına sebep olacağından böyle durumlarda tüketilmemesi önerilir. Aşırı çay tüketiminin anksiyete, stres ve gerginliğin artmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda kafeinsiz bitki çaylarına yönelmek gerekir. Çaydaki kafein melatonin üretimini azaltarak uyku sorunlarına da yol açabilir.

  Çay demlemenin püf noktaları

  Halk arasında kullanılan tabirle çayı (haşlamadan) demlemeye dikkat etmek ve acılaştırmamak lazım. Demleme sırasında suyun kaynama noktasına erişmeden çaya eklenmesi ve hatta mümkünse demliğe önce suyun, ardından çayın konulması önerilir. Çay yaprakları toz haline gelmemiş olmalı, varsa toz haline gelmiş kısım ayrılmalı. Toz haline gelen yapraklar yanarak çayı hem acılaştıracak hem de bulanıklaştıracaktır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Çayın faydaları nelerdir? Günde kaç bardak çay tüketilmeli?

  Çayın faydaları nelerdir? Günde kaç bardak çay tüketilmeli?

  Günümüzde en çok içilen içeceklerin başında gelen çayın faydalarını duyanlar hayrete düşüyor. Özellikle kahvaltılarda ve akşam yemeklerinden sonra tercih edilen çay hem zinde tutuyor hem de metabolizmayı hızlandırıyor. Sakinleştirici özelliğiyle strese iyi geliyor. Gün içinde içilen çay oranına dikkat edilmelidir. Günde 3 veya 4 bardak üzerinde içilen çay kabızlığa sebep olabiliyor. Peki çayın faydaları nelerdir?

  ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

  Ülkemizde Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere çayın tüketimi oldukça fazladır. Sabah, öğle ve akşam gün aşırı tüketilen çayın faydaları ise merak ediliyor. Haberimizin devamında çayın faydalarını maddeler halinde sıraladık.

  Çayın içerisinde A, D ve B12 vitaminler yer alıyor

  Çay vitamin ve mineraller açısından zengindir. Çayın içerisinde bulunan A,D ve B12 vitaminler zinde tutar. Yeni hücrelerin sentezlenmesini sağlar ve metabolizmanın hızlanmasında etkilidir.

  Kalp dostudur

  Çay kalp dostudur. Damarları temizleyerek ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığına önemli katkılar sağlıyor.

  Kansere karşı koruyucu özelliği vardır

  Kanser oluşumunda, değiştirilemeyen genetik faktörlerin yanı sıra, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite, alkol ve tütün kullanımı gibi değiştirilebilir faktörler de çok önemli rol oynuyor. Çay içmenin kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

  Diyabet riskini en aza indirir

  Çay diyabet riskini en aza indirir. Daha aktif olmak, glikoz seviyelerinin ve diğer risk faktörlerinin kontrol edilmesine yardımcı olabiliyor. Çayın fazlası ise diyabette tam tersi etki yaratabiliyor.

  Ağız sağlığına iyi gelir

  Diş aşınmaları günümüzde en sık karşılaşılan problemlerden biri haline gelmiştir. Çay ağız sağlığına iyi gelir.

  Sağlıklı kemiklerin oluşumuna destek sağlar

  Yaş ilerledikçe, kemik erimesi ve kemik yoğunluğunun azalması ciddi bir sağlık problemi olarak ortaya çıkar. Çay sağlıklı kemiklerin oluşumunu destekler.

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Çay antioksidan açısından zengin bir içecektir. Bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan çayın içinde bulunur. Vücut sürekli olarak serbest radikallerin erozyonuna uğrayan dokuları yenileyebilmek için antioksidanlara ihtiyaç duyar.

  Stresi önler

  Çay içenler, içmeyenlere göre daha az kan pıhtılaşmasına bağlı gelişen kalp krizi geçirme riski taşıyor. Çay kafein içeriğiyle stresi en aza indirir. Bu da aminoasidin sindirildikten 30-40 dakika sonra rahatlama hissi uyandırdığı gözlemlenmiştir.

  Düzenli sindirim sistemini sağlar

  Çay içmek düzenli sindirim sistemini sağlayarak, metabolizmayı hızlandırır. Sağlıklı bir yaşam için düzenli bir sindirim sistemi gerekir. Çok net kanıtlar olmasa da düzenli egzersiz, bazı özel karın egzersizleri ve sadece yürümek bile bağırsaklarda hareketlere katkı ve kan akışında fazlalaşma sağlayabilir.

  Enerji verir

  Vücut sağlığı bakımından oldukça faydalı olan çay enerji vererek dinç tutar.

  Hazımsızlığa iyi gelir

  Mide problemlerine karşı en etkili yöntemlerden biri de çay içmektir. Çay mideye iyi gelerek hazımsızlığı önler.

  Ruh sağlığını destekler

  Çay içmek ruh sağlığına iyi geliyor. Gün içince bireyin ruhsal sorun yaşaması bedeninin de yorgun kalmasına sebep olur. Bu da yaşam kalitesini düşürür. Uzmanlar çayın mutluluk ve uyku hormonlarını eşit olarak dağıttığını söylüyor.

  Astıma iyi gelir

  Astım, solunum güçlüğüne neden olan bir solunum sistemi hastalığıdır. Çay astıma iyi gelerek, sağlık açısından yararları oldukça fazladır.

  Şişmiş ve enfeksiyon gözleri rahatlatır

  Gün içinde yorgun düşen gözler morarır ve halsizlik baş gösterir. Gözlerde yaşanan kaşınma, şişme, enfeksiyon gibi durumlarda en çok uygulanan yöntemlerden biri de çay veya çeşitli bitkiler ile pansuman yapmaktır

  GÜNDE KAÇ BARDAK ÇAY İÇİLMELİDİR?

  Çay günün herhangi bir saatinde içilebilecek, tatmin edici bir içecektir. Çay Türklerin özellikle sabah kahvaltılarında vazgeçilmezdir. Çay içerken aşırıya kaçılmaması gerekiyor. Günde 3 veya 4 bardak idealdir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap