Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hirsizlik kaybolma gibi durumlarda polise ulasmak icin aranir

  1 ziyaretçi

  hirsizlik kaybolma gibi durumlarda polise ulasmak icin aranir Ne90'dan bulabilirsiniz

  Acil Durum ve Önemli Telefon Numaraları Listesi

  Acil Durum ve Önemli Telefon Numaraları Listesi

  Çocuklar, yaşlılar ve erişkinler için acil durumlarda hatırlanması kolay sayılardan oluşturulan acil durum numaraları, olaylara hızlı müdahale imkanı sunduğundan, pek çok insanın hayatta kalmasına, yaşanması muhtemel birçok maddi ve manevi kaybın önüne geçilmesine hizmet ediyor.

  Ancak bilgi, şikayet ve destek benzeri farklı ihtiyaçlarımız söz konusu olduğunda, aranan çözümün hangi kurumu ne derecede ilgilendirdiği konusunda zaman zaman tereddüt yaşıyoruz.

  İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen, çeşitli kurumlara ait acil yardım telefonlarının tek numara altında toplanmasına yönelik çalışma, bu karışıklığa son vermeyi amaçlasa da hem kurumların iş yükünü azaltmak hem de cevap ararken zaman kaybetmemek adına aradığımız çözümü nerede bulacağımızı bilmemiz oldukça önemli.

  Bu sebeple, işinizi bir parça kolaylaştırmak için herkesin telefonunda olması gereken veya kolay ulaşabileceği bir köşede bulundurmak isteyeceği acil çağrı numaralarının ve diğer önemli telefon numaralarının kapsamlı bir listesini hazırladık.

  Öncelikli Olarak Bilinmesi Gereken Acil Durum Numaraları

  112 Acil Çağrı Merkezi: Ambulans, polis, jandarma, itfaiye, orman yangını ihbarı benzeri pek çok acil durum birimine sadece 112’yi tuşlayarak, tek hat üzerinden ulaşabilirsiniz.

  110 İtfaiye: Yangın ve itfai olaylarla ilgili acil yardım ihtiyacı duyduğunuzda arayabilirsiniz.

  155 Polis İmdat: İlgili hattı arayarak; mağduriyetinizi, şikayetlerinizi, bir suç işleneceğine dair duyduğunuz şüpheyi iletebilir, trafik kazalarını ve trafik kural ihlali ihbarlarınızı bildirebilirsiniz.

  156 Jandarma İmdat: Bir suç işleneceğine dair şüphelerinizi, mağduriyetinizi, işlenen bir suçla ilgili tanık olduğunuz detayları iletebilir, can güvenliğinizi tehdit eden durumlara dair şikayet ve endişelerinizi bildirerek yardım talep edebilirsiniz. Cep telefonundan veya sabit telefondan ‘’156"yı tuşladığınızda, bulunduğunuz ilin Jandarma birimine ulaşırsınız. Başka bir ilin Jandarma birimine ulaşmak içinse 156 00 00 numarasının başına 0(ulaşmak istediğiniz jandarma biriminin bağlı olduğu ilin telefon kodu) eklenmeli.

  Diğer Acil Durum Numaraları…

  114 Ulusal Zehir Danışma Merkezi
  122 Afet ve Acil Durum (AFAD) Çağrı Merkezi
  140 Terör İhbar Hattı
  158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı
  168 Kızılay Bağış ve Danışma Hattı 
  177 Orman Yangını İhbar
  182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi
  183 Sosyal Destek Hattı-Kadın ve Sosyal Hizmetler
  187 Doğal Gaz Kaçak
  188 Ambulans ve Cenaze Hattı

  Arıza Bildirim Numaraları

  101 Arıza Takip Hattı
  102 Arıza İhbar Hattı
  121 Telefon Arıza Telefonu
  121 Ankesör Arıza Telefonu
  121 Teleks Arıza Telefonu
  121 Data Arıza Telefonu
  125 Radyo-Tv Arıza Telefonu
  126 Kablo Tv Arıza Telefon
  185 İSKİ (Su kesintisi sorgulama, arıza ve şikayet iletme vs.)
  186 Elektrik Arıza Telefonu
  187 Doğalgaz Arıza Telefonu

  İhbar ve Şikayet Numaraları

  150 BİMER
  153 Zabıta Çağrı Merkezi Telefonu
  157 İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım ve İhbar Hattı
  178 Alo RTÜK Telefonu
  184 Sigara İhbar Hattı
  189 Maliye İhbar Telefonu
  181 Çevre ve Şehircilik Hattı (Alo Gürültü Şikayet Telefonu)

  Bilgi, Danışma ve Destek Numaraları

  119 Posta Kodu Danışma
  171 Sigara Bırakma Danışma Hattı
  174 Gıda Hattı
  175 Tüketici Danışma Hattı
  182 Ruhsal Bunalım Danışma Hattı
  184 Sağlık Danışma Hattı
  191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı

  Yazı kaynağı : www.securitasalarm.com.tr

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Acil Durumlar konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Acil Durumlar konu anlatımı

  Acil durumlarda yapmamız gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikle sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız. Aynı zamanda mutlaka yardım almalıyız. Yardım alırken ise bilmemiz gereken bazı telefon numaraları bulunur. Bu numaraları başımızdan geçen kazaya göre kullanmalı ve onları aramalıyız.

   Acil Durumlar

   Mahallemizde, sokağımızda, evimizin ya da okulumuzda iken başınızdan farklı olaylar ve kazalar geçebilir. Peki, bunlar ne olabilir?

   - Yangın

   - Su baskını

   - Yüksek yerlerde mahsur kalmak

   - Doğalgaz sızıntısı

   Böyle durumlarda öncelikle yapmamız gereken anne ve babamızı aramaktır. O yüzden mutlaka anne ve babamızın telefon numaralarını iyi bilmemiz gerekiyor. Eğer evimizde bizden büyük ağabeyimiz ya da ablamız var ise, aynı şekilde onların da telefon numaralarını bilmeliyiz.

   Ailemizi aramak ile beraber ayrıca acil durumlarda aranması gereken bazı telefon numaraları bulunur. Aynı şekilde bu telefon numaralarını da aklımıza yazmalı ve bir daha unutmamalıyız. Şimdi acil durumlarda hangi numaraları aramamız gerekiyor bunlara tek tek bakalım.

   İtfaiye (110): Yangın ve su baskını gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldığımız zaman, 110 numaralı telefonu aramalıyız.

   Ambulans (112): Yaşanabilecek kazalar, yaralanmalar, boğulma, kalp krizi ya da yanma gibi olaylarda mutlaka 112 numaralı telefonu aramalıyız. Nerede olursak olalım hızlı şekilde ambulans gelerek sağlık ekibi müdahale eder.

   Polis (155): İnsanlara zarar verme (Öldürme, yaralama, kaçırma ya da malına zarar verme) ve hırsızlık gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığımızda, mutlaka 155 numaralı telefonu aramalıyız. Böylece polis gelir ve olaya müdahale eder.

   Jandarma (156): Eğer şehir yerine Kırsal kesimde yaşıyor isek o zaman polis değil jandarmayı aramalıyız.

   AFAD (122): Hayatımızda meydana gelebilecek bazı doğal felaketlere karşı aramamız gereken numara 122’dir. Bunlar içerisinde deprem, çığ, tsunami, heyelan, sel baskını ya da fırtına gibi felaketlerde mutlaka 122 numaralı telefonu aramamız gerekmektedir. Ayrıca böyle durumlarda çok sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız. Özellikle deprem ülkemizde en tehlikeli doğal afetler arasında yer alır. O yüzden deprem hakkında öncesinde, sırasında ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri daha detaylı öğrenmeliyiz.

   Sosyal destek hattı (183): Evde yaşanan şiddet (kadın ve çocuğa yapılan şiddet) söz konusu olduğu zaman mutlaka 183 numaralı telefonu aramalıyız. Aynı zamanda cami avlusu gibi yerlerde bebek bulunduğu zaman da yine sosyal destek hattı aranmalıdır. Böylece Sosyal Hizmetler Kurumu’ndan gelecek kişiler bizlere bu konuda yardımcı olur.

   Acil Durumlarda Telefonları Ararken Yapmamız Gerekenler

   Acil durumlar söz konusu olduğu zaman yukarıda verdiğimiz telefon numaralarını mutlaka aramalıyız. Ancak bunları gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

   - Öncelikle sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız.

   - Mutlaka yaşadığımız acil duruma bağlı olarak doğru telefon numarasını aramalıyız.

   - Adımızı ve olayın olduğu yerin açık adresini, net ve doğru şekilde söylememiz gerekir.

   - Acil durum hattından bize sorulan sorulara sakin şekilde ve doğru cevaplar vermeliyiz.

   Bunlara dikkat ederek yaşadığımız acil durum karşısında kötü olaylardan kurtulabiliriz.

   Not: Acil durum hatlarını kesinlikle gereksiz yere meşgul etmemeliyiz. Unutmayalım ki başka yerlerde birçok insanın acil yardıma ihtiyacı olabilir. İlgili kişilerin ilgili yere kısa sürede ulaşabilmesi için acil durum hatlarını boş yere aramamamız gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  1. S�n�f - Acil Durumlarda Hangi Telefon Numaralar�n� Aramal�y�z? - Hayat Bilgisi - Testi | Morpa Kamp�s

  Bilişim Suçları Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

  Bilişim Suçları Nereye Nasıl Şikayet Edilir?

  Bilişim suçları nereye nasıl şikayet edilir? Bu soruların cevabı internette sürekli aranmaktadır. Bilişim suçlarının nereye ve nasıl şikayet edileceği sorusuna cevap vermeden önce bilişim suçlarının neler olduğunun doğru tespit edilmesi önemlidir. Bilişim suçları Türk Ceza Kanunu’nun 243 ila 245. maddelerinde “Bilişim Alanında İşlenen Suçlar” başlığı altında düzenlenmiştir. Ancak bu suç türleri arasına girmese de niteliği itibari ile internet veya bilişim sistemleri üzerinden işlenebilen suçlar bilişim suçu olarak nitelendirilmektedir. Siber suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini ya da buna bağlı verileri ve kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardır. Siber suçu diğer suçlardan ayıran özelliği bir bilişim sistemi olmadan işlenememesidir. Bu suç türü bilgisayar ve internete özgü suçlar olarak da adlandırılabilir.

  5237 sayılı TCK’nin 16. Bölümü (TCK 243-246) “Bilişim Alanında Suçlar” başlığını taşımaktadır. Bu kısımdaki suçlar;

  bilisim suclari nereye nasil sikayet edilir

  Bunun yanında TCK’de düzenlenen bir çok suç tipi bilişim sistemleri aracılığı ile işlenebilir. Bu durumda verilen ceza arttırılır. Bu suç tiplerine örnek verecek olursak;

  Siber suçlar şikayet et ile başlar. Sonrasında savcılık soruşturma başlatır. Devamında savcılık takipsizlik kararı verebilir ve dosyayı kapatabilir. İkinci ihtimalde iddianame düzenler ve kovuşturma aşamasına geçilir. Bilişim suçları nereye nasıl şikayet edilir? sorusunu cevaplamadan önce bilişim suçlarında en fazla yaşanan örnekleri saymakta fayda vardır.

  Bilişim Suçlarına Örnekler

  Bilişim Suçları Nereye Nasıl Şikayet Edilir? sorusuna cevap vermeden önce bilişim suçlarına örnekler vermek daha doğru olacaktır. Türk Ceza Kanununda düzenlenen bilişim suçları;

  Kişisel bilgilerinizin çalınması, siber tacize, şantaja ya da herhangi bir bilişim suçu nedeniyle mağdur olduğunuzu düşünüyorsanız, suç duyurusu ya da şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığı’na veya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta, bilişim suçları nereye nasıl şikayet edilir sorusunun cevabını bilmektir. Bu nedenle şikayet dilekçesini detaylı olarak hazırlamaktır.

  Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir?

  Bilişim suçlarının tamamı şikayete bağlı değildir. Bazı suçlar şikayete bağlı olmaksızın ihbar üzerine savcılık tarafından kendiliğinden soruşturulur. Soruşturma ve kovuşturması şikayete bağlı suçlar Türk Ceza Kanunu’nda ilgili suçun düzenlendiği maddede belirtilir. Bu bağlamda söz konusu suç için şikayet öngörülmüş ise suçun şikayet süresi geçmeden derhal şikayet edilmesi gerekmektedir. Ancak suç türü için şikayet öngörülmemiş ise yine şikayet formatında bir dilekçeyle Cumhuriyet Başsavcılığına veya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ihbarda bulunulabilir, suç duyurusu yapılabilir veya bu ihbar sözlü şekilde yapılabilir.

  Bilişim suçları hazırlanacak bir siber suçlar şikayet dilekçesi ile bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına veya bulunduğunuz yerdeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine yapılabilir. Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı suçun işlendiği yerdeki Cumhuriyet Başsavcılığıdır. Ancak bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçenizi ibraz etmeniz üzerine dilekçeniz yetkili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecektir. Süreci hızlandırmak adına bu husus bir üst yazı ile belirtilmelidir.

  Bilişim Suçları İçin Nereye Başvurulur?

  Siber suçlar şikayet mail üzerinden yapılamaz. Cimer üzerinden başvuru yapılabilir. Bu durumda Cimer başvurunuz savcılığa yönlendirilecektir. Cimer sadece idari başvuru olarak değerlendirip konuyla ilgili birime yönlendirecektir.

  Bilişim suçları için;

  Bilişim Suçları Nasıl Şikayet Edilir?

  Bilişim suçlarının şikayeti; suç duyurusu veya şikayet dilekçesi ile yapılır. Şikayet hakkı süresi içinde kullanılmalıdır. Şikayet süresi suç fiilinin ve failinin öğrenildiği tarihten itibaren başlar ve 6 aydır. Şikayet süresinin başlaması için hem suç fiilinin hem de suç failinin öğrenilmesi gerekmektedir. Ancak şikayetçi bunlardan birini bildiği takdirde de şikayette bulunabilir. Bilişim suçları nereye nasıl şikayet edilir? Siber suçlar şikayet dilekçesi ile başvurulur. Siber suçlar şikayet dilekçesi detaylı olarak hazırlanmalıdır. Çünkü savcılık bu dilekçe ile araştırmaya başlayacaktır. Bu nedenle bilişim avukatı ile çalışmanız önerilir.

  Bilişim suçunun şikayetinin yapıldığı şikayet dilekçesinde dikkat edilmesi gereken hususlar ile bilişim suçları nasıl şikayet edilir sorusunun cevabı şunlardır:

  Bilişim hukuku günümüzde yeni ve gelişmekte olan bir alandır. Bilişim suçları da bu alanın bir alt kategorisidir. Bilişim suçlarına ilişkin olarak yapacağınız şikayetler için veya hakkınızda yapılan şikayetlere karşı bilişim hukukunda avukatlar ile çalışmanızın sürecin yararınıza sonuçlandırılmasını sağlayacaktır. Bilişim suçları nereye nasıl şikayet edilir konusunda sorun yaşamamak için bir avukat ile çalışmanız menfaatinize olacaktır.

  Siber Suçlar Şikayet Süreci Nasıl İlerler?

  Siber suçlar  şikayetinizi emniyet veya savcılığa yapabilirsiniz. Sonrasında savcılık adli süreci başlatır. Soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı dosya kapsamında delilleri toplar. Delilleri emniyet aracılığıyla toplar. Siber suçlar yapısı gereği soruşturması zor suç tiplerindedir. Zira delillerin toplanması veya bulunması oldukça zordur. Örnek olarak internet üzerinden hakaret suçuna maruz kaldığınızda ekran görüntüsü ve videosu almanız önemlidir. Zira sonrasında kişi bu paylaşımı kaldırabilir ve delil kaybolabilir. Bu nedenle hızlı olunmalıdır.

  İkinci bir husus ise bilgisayar, telefon veya diğer dijital materyallerin incelenmesidir. Siber suçlar genel olarak bu aletler ile işlenmektedir. Bu nedenle incelenmesi hayati öneme sahiptir. Soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısı, Sulh Ceza Hakiminden izin alarak şüphelinin telefon ve bilgisayar incelemesini yaptırabilir. Bunun için izin şarttır.

  Son olarak siber suçlar ile karşı karşıya kaldığınızda e-noter aracılığıyla internet ortamında bulunan veriyi noter onaylı hale getirebilirsiniz.

  Bilişim Suçlarında Savcılık Neler Yapar?

  Bu işlemler hariç savcılık maddi gerçekliğe ulaşmak için farklı delillere başvurabilir.

  Yazı kaynağı : kadimhukuk.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap