Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler

  1 ziyaretçi

  hisse senedi alırken dikkat edilmesi gerekenler Ne90'dan bulabilirsiniz

  HİSSE SENEDİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

  HİSSE SENEDİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

  Hisse senedi satın almaya başlamak için finansal olarak hazır bir pozisyondayken bazı iniş ve çıkışlar yaşayabilirsiniz. Hisse senetleri, finansal piyasalardaki en yüksek getirilerin bir kısmını oluştururken, yıllarca süregelen düşüşlere de maruz kaldılar. Ticaret yapan binlerce hisse senedi arasından seçim yaparken, yapmak isteyeceğiniz son şey, ümit ettiklerinizi size veremeyecek olan bir şirkete yatırım yapmaktır. Gelecekteki karınıza mal olabilecek risklerin farkında olmanın yanı sıra bir bir hisse senedinin değerini ve potansiyelini de dikkatlice öğrenirseniz bilgili ve iyi bir yatırımcı olabilirsiniz.

  BORSA YATIRIMINDA 7 KİLİT NOKTA  


  Yatırım yapmak kolaydır, ancak başarılı bir şekilde yatırım yapmak zordur. İstatistikler, yatırım uzmanı olmayan yatırımcıların çoğunluğunun her yıl para kaybettiğini göstermektedir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir, ancak bunların içinde en önemlileri çok fazla miktarda stok araştırmak için zaman olmaması ve yatırım işlerinde yardımcı olabilecek bir araştırma ekibinin yokluğu olarak sıralanabilir.
  Bu nedenle, az miktarda araştırma yapıldıktan sonra yapılan yatırımlar genellikle zararla sonuçlanır. Bu kötü bir haber. İyi haber ise şu ki; bir hisse senedi satın almanın ideal yolu çok fazla araştırmanın ardından olmasına rağmen, yatırımcılar aşağıdaki önerilere bakarak yapılacak araştırma miktarını azaltabilir.

  HİSSE SENEDİ NEDİR, NASIL İŞLER?

  Jim Cramer, "Gerçek Para" adlı kitabında, yatırımcılara, nasıl para kazandıklarına dair ayrıntılı bir bilgi sahibi olmadıkça, hiçbir hisse senedi satın almamalarını önerir. Ne üretiyorlar? Ne tür bir hizmet sunuyorlar? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorlar? Alanında lider olarak tanınıyorlar mı? Bu soruları hisselerle olan ilk buluşmanızmış gibi düşünün. Kim olduğunu hiçbir şekilde bilmediğiniz, hakkında bir fikrinizin olmadığı birisiyle muhtemelen buluşmazdınız. Hisse senetleri de böyledir; eğer tanımadan yatırım yaparsanız, sonuçları sizin için olumsuz olabilir.

  Hisse senetleri hakkında bilgi bulmak çok kolaydır. Seçtiğiniz arama motorunu kullanarak, şirket web sitesine gidin ve onlar hakkında araştırma yapıp okuyun.

  1.HİSSE SENEDİ FİYATI

  Hisse senedi alırken dikkat edilmesi gereken ilk konulardan birisi her bir hisse için ödenecek olan bedeldir. Bu, yalnızca yatırım gücünüzü değil, satın alabileceğiniz her güvenlik miktarını da belirler. Bir broker aracılığıyla hisse satın alıyorsanız, satın aldığınız her hisse senedi için komisyonda ortalama bir meblağ bekleyebilirsiniz. Bir hisse senedi fiyatının düşebileceğini düşünüyorsanız, brokerinizle bir limit belirleyebilirsiniz.

  2.KAZANÇ

  Bir şirketin gelecekte yüksek kar elde etmesi bekleniyor ve 100 dolarlık bir hisse senedinin şu an alınması daha ucuza geliyor olabilir. Buna karşılık, 2 dolarlık bir hisse senedinin kazancı zorluk yaşayan/çekmesi beklenen bir şirketten geliyorsa çok daha maliyetli olabilir. Bir hisse satın aldığınızda, şirketin kazandığı karı paylaşmayı umut edersiniz. Hissenin performansı bu kazanca bağlıdır ve şirketlerin finansal analistlerin beklediği karları elde edip etmemesi beklenir.

  3.KAR PAYLARI (TEMETTÜ)

  Hisse senedi alırken, şirketlerin yatırımcılara kar payı ödeyip ödemediklerini öğrenin. Bunlar, şirketlerin yeterli miktarda para birikimi olduğunda hissedarlara sundukları/yapma seçeneği olan nakit ödemeleridir. Kar payları, hisse senetleri bir süre için düştüğünde bile gelir sağlayabilir. Şirketlerin kar payı tutarlarını artırma geçmişi olup olmadığına da bu yüzden dikkat edin. Örneğin, bir borsa endeksi olan S&P 500'de temsil edilen 500 şirketin 100'ünden fazlasının kar payı ödemelerini 12 aylık bir sürede artırdıklarına dair bir makale paylaşılmıştı.

  4.RİSKLER

  Çok sayıda hisse satın alıyorsanız, şirketlerin ticaret yaptığı sektörler içinde pazar risklerinin ne olduğunu iyi öğrenin. Örneğin, borsa ilerlerken ve ekonomi büyüdüğünde, tüm hisse senetleri para kazanıyor gibi görünebilir. Ekonomi eski haline döndüğünde ve tüketiciler para harcamaktan vazgeçtiğinde veya bir teknoloji şirketinin ürünü beklentiyi aşmadığında, şirketler gelirlerini kaybetme riski taşıyabilir ve bu da borsa fiyatlarını düşürebilir.  5.TARİH

  Web siteleri aracılığıyla hisse senetlerinin son 1 yıl içindeki en yüksek ve en düşük noktalarını öğrenebilirsiniz. Bu bilgi, hisse senedinin geçtiğimiz 12 ay boyunca işlem yaptığı bir alan hakkında size fikir verebilir. Hisse senedi 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyorsa, yakın bir zamanda çok hızlı bir şekilde artmayacağı öngörülebilir. Hisse senedi şu an düşük noktasına yakın bir yerde işlem yapıyorsa, şirketin fiyatını düşüren bazı problemlerin var olabileceğini varsayabilirsiniz.


  6.FİYAT/KAZANÇ ORANI

  Bir an için borsada olduğunuzu ve yatırımlarınızda size yardımcı olabilecek birisini aradığınızı hayal edin. Bunun için iki kişiyle görüşme yapıyorsunuz. Birinci kişinin insanlara çok para kazandırdığı, uzun bir geçmişi var. Arkadaşlarınız bu kişiden büyük bir geri dönüş aldı ve yatırım paralarınızla ona güvenmemeniz için hiçbir neden bulamıyorsunuz. Size kazandıracağı her 1 lira için size 60 kuruş bırakıp, 40 kuruşu kendisinin tutacağını söylüyor.

  Diğer kişi ise işe yeni başlıyor. Çok az tecrübesi var ve ümit vaat ediyor gibi görünse de başarılı bir geçmiş kaydına sahip değil. Bu adamın avantajı ise sadece daha ucuz olması. Size kazandıracağı her 1 lira için 20 kuruş almak istiyor. Peki ya bu kişi ilki kadar size kazandıramazsa?

  Bu örneği ele alırsak, Fiyat/Kazanç oranını az çok anlayabilirsiniz. Bir şirketin Fiyat/Kazanç oranı 20 ise yatırımcıların her kazanç için her 1 Türk lirası için 20 Türk lirası ödemeye razı olduğu anlamına gelir. Bu size biraz pahalı görünebilir, ancak şirket hızlı büyüyorsa pek de pahalı değil. Fiyat/Kazanç oranı, mevcut piyasa fiyatı ile son dört çeyreğin kümülatif kazançları arasında karşılaştırılarak bulunabilir. Bu sayıyı, araştırdığınıza benzer diğer şirketlerle karşılaştırın. Şirketinizin diğer benzer şirketlerden daha yüksek bir Fiyat/Kazanç oranına sahip olması durumunda, bunun daha iyi bir nedeni olabilir. Daha düşük bir Fiyat/Kazanç oranına sahip bir şirket varsa ancak hızlı büyüyorsa, takip etmeye değer bir yatırım olabilir.

  7.BETA DEĞERİ

  Beta, anlaşılması zor bir şey gibi görünebilir ama hiç de değil. Beta, volatiliteyi veya şirketinizin hisse senedinin son beş yılda ne kadar dengeli davrandığını ölçer. Beta ile, 1'den yüksek olan her şey yüksek beta (yüksek risk anlamına gelir) ve 1'den düşük olan her şey düşük beta (düşük riskli) anlamına gelir. Yani bir hisse senedinin beta değeri 1 ise, endeksin %10 arttığı bir zamanda o hissenin %10 değer kazanması, endeksin %10 düştüğü bir zamanda ise o hissenin %10 düşmesi beklenir. Bir hisse senedinin beta değeri hisse senedinin pazar riskinin bir ölçüsüdür denebilir.

  Yüksek beta değerli hisse senetlerini yakından izlemelisiniz, çünkü size çok para kazandırma potansiyeline sahip olmalarına rağmen, paranızı alma potansiyeline de sahiplerdir. Daha düşük bir beta, bir hisse senedinin diğerleri kadar tepki göstermediği anlamına gelir. Düşük betada paranız çok daha güvenlidir. Kısa sürede çok fazla para kazanamazsınız, ancak her gün takip etmeniz de gerekmez.

  Kapsamlı araştırmaların yerini hiçbir şey tutamaz. Ancak, varlıklarınızı korumanın anahtar yollarından biri, kar paylarından yararlanarak ve kanıtlanmış bir başarı kaydına sahip hisse senetleri bularak uzun vadeli yatırım yapmaktır. Eğer bu iş için ciddi anlamda bir vaktiniz yoksa, riskli ve agresif ticaret stratejilerinden kaçınmalı veya en aza indirmelisiniz.

  Yatırım yapma konusunda çeşitli stratejilere ihtiyacınız varsa "10 Adımda Yatırım Yapma Stratejileri" adlı yazımı da okumanızı öneririm.  Kaynaklar:

  budgeting.thenest.com
  investopedia.com

  Yazı kaynağı : finanswebde.com

  🤔 Borsada Yeniysen Nelere Dikkat Etmelisin?

  🤔 Borsada Yeniysen Nelere Dikkat Etmelisin?

  Merhaba, yatırım dünyasında yenisin galiba? Biliyoruz, yatırım yapmak istiyorsun ancak nereden başlayacağın konusunda kafanda hâlâ bazı soru işaretleri var.

  Bu yazımızda kafandaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

  Öncelikle burada yazdıklarımızın hiçbiri bir yatırım tavsiyesi değildir. Bunu da hatırlatalım.

  İstersen yavaş yavaş başlayalım. 

  Birinci Soru: Nedir Bu Borsa?

  Her şeyden önce borsanın ne olduğunu ve nasıl işlediğini iyice anlamamız gerek. Merak etme, gerçekten çok kolay.

  Borsayı kısaca tanımlayacak olursak, belirli finansal araçların alınıp satılabildiği organize ve dinamik bir piyasa olduğunu söyleyebiliriz.

  Halka arz edilen şirketlerin paylarının bir kısmı, bireysel yatırımcıların da alabilmesi için borsada listelenir. Böylece sen de dilediğin bir miktar ile dünyaca ünlü şirketlerin ortağı olabilirsin. 

  Ağırlıklı olarak borsa denilince aklına hisse senetleri geliyor olabilir ancak bunun dışında endeks ve fonlar gibi farklı yatırım araçlarına da borsada yatırım yapabilirsin.

  Fiyatlar Nasıl Belirleniyor?

  Borsada bir hissenin fiyatı, temel ekonomide olduğu gibi arz-talep dengesi sonucu belirlenir. 

  Örneğin; bir A ürününe yoğun bir talep gelirse, yani almak isteyen kişi sayısı satan kişi sayısından fazla olursa, o ürünün fiyatı artar. Eğer o ürünü satan kişi sayısı, alan kişi sayısından fazla ise o ürünün fiyatı düşer. Hisse senetlerindeki fiyatlar da bu mantıkla değişkenlik gösterir. Yani kısacası fiyatı, piyasa (arz-talep dengesi) belirler.

  Nereden Başlamam Gerek?

  Yazımızın devamında sana yatırım yolculuğunun ilk adımlarını nasıl atabileceğin konusunda yardımcı olmaya çalışacağız. 👇🏼

  Bu noktada finansal bilgi birikimini artırman, finansal piyasalara dair daha iyi çıkarımlar yapmanı ve araştırmalarından daha verimli sonuçlar alabilmeni sağlayabilir. Borsada yatırım yaparken türlü stratejiler uygulayabilir ve analizler kullanabilirsin. 

  Yapacağın stratejilerde de kendine en uygun olanı, bütçeni ve hedeflerini belirledikten sonra oluşturabilirsin.

  Bu yüzden öncelikle hedefi belirlemek gerekir. 

  Finansal Okuryazarlık ve Bilgi Birikimi

  Yatırım yapmadan önce belirli bir seviyede finansal okuryazarlığının olması, yani borsa hakkında belirli seviyede bilgi sahibi olman oldukça önemli.

  Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu bir dönemde yaşarken en çok dikkat etmen gereken şey ise bilgi kirliliği olmalı. Bu kadar fazla bilginin bulunduğu internet âleminde, doğru bilgiye güvenilir kaynaklardan ulaşmaya özen göstermelisin.

  Bir de finansal okuryazarlık demiştik. Peki, nedir bu kavram? Hemen kısaca açıklayalım. 

  Finansal okuryazarlık, kişinin ekonomik ve finansal göstergeleri doğru yorumlayarak kendi stratejilerini belirleyebilmesidir. Bireysel finans yönetiminde en önemli noktalardan biri finansal okuryazarlık seviyesidir.

  Finans ve ekonomi alanlarındaki terimlerin anlamlarını öğrenmek ve ne işe yaradıklarını anlamak ise yapılacak ilk hamledir. Böylece okuduğun veya dinlediğin haberlerde neler anlatılmak istendiğini rahatlıkla anlayabilirsin.

  Dilersen sonrasında Midas’ın Kulakları’nı ve Midas Podcast’i takip ederek finansal okuryazarlık seviyeni yükseltebilir ve finans gündemini rahatlıkla takip edebilirsin.

  Risk Yönetimi

  Öncelikle risk yönetimi en çok önem verdiğimiz konulardan bir diğeri olacak. Çünkü burada belirleyeceğin başlıklar; yatırım yaparken ayıracağın bütçeyi, hisse alım miktarlarını, satacağın seviyeleri belirmekte oldukça önemli.

  Borsaya henüz yeni başlayan bir kişi, ödül/risk oranını kendisi için uygun bir seviyede belirlemelidir. Ödül risk oranı, hisseyi aldıktan sonra satacağın kâr seviyesi ile zararı durduracağın seviyenin belirlenmesiyle hesaplanır. 

  Hemen bir örnek verelim:

  Eğer kısa vadede al-sat yaparak kâr etmeyi hedefliyorsan, burada da yine alım/satım noktalarını önceden belirlemen senin için faydalı olabilir. 

  100 dolar karşılığında XXX hissesi aldığını düşünelim. Riskini belirlerken ben bu hisse 120 dolar olunca satacağım ancak 90 dolara düşerse de satacağım dersen %10 kayıp ihtimaline karşın %20 kâr hedeflediğini anlayabiliriz. 

  Peki dikkat etmen gerekenler neler? 

  Psikolojini de Hazırlamayı Unutmamalısın

  Bilgi birikimini artırmak ve risk yönetimi yapmak, seni belirli bir seviyeye ulaştıracak fakat borsa yatırımında psikolojinin önemini de unutmamak gerekir.

  Sağlam bir psikoloji ile hareket etmek sana daima kazanç getirecektir. Yaşanan dalgalanmalar karşısında sakin kalmak, panik ile hareket etmemek daha faydalı olabilir.

  Fiyat hareketlerini iyi analiz etmeli, haberleri takip ederken sakince yorumlamalısın. Fırsat kaçırma korkusundan veya belirlediğin çıkış pozisyonu dışında bir seviyedeyken, rasyonel düşünememek zarar ettirebilir.

  Kısacası; sakinliğini koruman, iyi yorumlayarak rasyonel kararlar vermen oldukça önemli. Acele ve hırs, çoğu zaman kazançtan çok zarar getirebilir. 

  Sepet Sepet Yumurta, Sepet Yapmayı Unutma

  Muhakkak pek çok yerde yatırım yaparken “sepet oluşturun” dendiğini duymuşsundur. Gel yakından bakalım neymiş bu sepet?

  Şimdi en basit ve genel anlatımıyla başlayalım. Elinde bir sepet var ve içinde 10 tane yumurtan var. Eğer sepet elinden kayarsa muhtemelen tüm yumurtalar kırılacak ve geriye boş bir sepet kalacak. Ancak sen elindeki yumurtaları 2 farklı sepete bölüştürürsen bir tanesi düşse bile diğer yumurtaların sağlam kalacaktır.

  İşin özüne gelirsek, tüm birikimini ve portföyünü bir hisse senedine yatırmaktansa farklı sektörlerden, farklı şirketler ve fonlara dağıtarak riskini azaltma ihtimalin bulunabilir. Bir sepet (sektör diye düşünelim) düşse bile diğer sepetteki yatırımların etkilenmeyebilir. 

  Stratejin Ne Olacak?

  Borsada strateji oluşturmak ve bu bağlamda işlem yapmak kritik bir öneme sahiptir.

  Kendi psikolojine ve bütçene en uygun stratejiyi oluşturabilecek tek kişi yine sensin. Strateji oluştururken borsada neden yatırım yapmak istediğini, hedefinin ne olduğunu belirlemelisin. 

  Strateji oluştururken mantıklı hedefler belirlemelisin. Ortalama yıllık getiri hedefinin ne olacağını, kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi yatırımlar yapacağını belirledikten sonra, artık alım-satım yapmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksın.

  Her Şey Tamam, Peki Nasıl Yatırım Yapacağım?

  Borsalara alım-satım emirlerini verebilmek için bir aracı kurumu kullanman gerekiyor. Yani, bireysel olarak borsaya emir vermen mümkün değil.

  Amerikan Borsalarına özgürce yatırım yapabilmek için Google Play veya App Store’dan Midas’ı indirip, üye olarak hemen yatırım yapmaya başlayabilirsin.

  SPK onaylı bir aracı kurum olan Midas ile NYSE ve NASDAQ’ta listelenen yaklaşık 10 bin hisseye yalnızca 1,5 dolar işlem ücreti ile yatırım yapabilirsin.

  Finansal özgürlüğüne attığın ilk adım için seni şimdiden tebrik ediyoruz. Borsadaki yatırım serüveninde başarılar!

  Bu sayfada yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

  Detaylı bilgi için:Midas Sorumluluk Beyanı

  Yazı kaynağı : www.getmidas.com

  Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

  Borsada Hisse Senedi Seçimi Nasıl Yapılır?

  Finans uzmanları, borsada yatırım yapmaya yeni başlayan yatırımcıların bir ya da birkaç çeşit hisse senedi ile yatırım yapmaya başlamasını tavsiye etmiyor.

  Şayet ilk kez yatırım yapmaya başladıysanız, birden fazla şirketin hisse senetlerini almak düşük maliyetli bir yatırım fonuna yatırım yapmaktan daha fazla masraf doğurabilir. Borsada hisse senedi alımının inceliklerini merak ediyorsanız, yazımızdan yararlanarak nasıl seçim yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

  Bir hisse senedi alımı yaparken, hisse senedini satın aldığınız şirketin hissenin oranı ölçüsünde bir nevi ortağı olduğunuzu da göz önünde bulundurun. Piyasadaki kısa vadeli dalgalanmaların dışında yatırımın değeri, şirketin işinin olması gerektiği şekilde ve fonksiyonel olarak işlemesiyle ölçülür.

  Avantalı faiz oranları için HangiKredi'den destek alın!

  Bilinirliği Olan Ve Tanıdık Şirketlerin Hisse Senedini Alın

  İsmen tanıdığınız ve aşina olduğunuz bir şirketin ya da daha yakından tanıdığınız bir sektörde faaliyet gösteren bir şirketin hisse senetlerini tercih etmenizde fayda var.

  Sıkça seçilen markaların neden seçildiği ile ilgili bir fikrimiz zaten var. Bu şirketler kendilerini kanıtlamış durumdadır. Ancak yine de şirketin hisse senedine yatırım yaparken dünyadaki ve ülkenizdeki gelişmeleri göz önünde bulundurarak, sektör bazlı düşünmek gerekir. Buna ek olarak hisse senedi yatırımı yaparken şirketlerin mali tablolarına ve gelir gider dengelerine de dikkat etmeniz önemlidir. Ayrıca çok kazanan ancak şüpheli görünen yeni bir şirketin gelirini nasıl elde ettiğini bilmeden hisse senetlerine rağbet göstermemelisiniz. 

  Yatırım dünyasında sıkça duyulan terimlerden halka arz işlemi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Bilgi Merkezi içeriğimize göz atabilirsiniz. 

  Hisse Senedinin Fiyatı ve Değeri ile İlgili Gelişmeleri Takip Edin

  Borsada tecrübeli yatırımcılar hisse senedi alımı yapmak için çoğu zaman değeri düşük hisse senetleri araştırırlar. Bu durumda yatırımcı, şirketin kazandığı her birim miktardaki para için daha az ücret ödüyor. Hisse senetlerinin kârlılığı fiyatın kazanca oranı (P/E) ile ölçülür.

  Bu oran eğer 15’in altında ise hisse senedinin oldukça düşük maliyetli ve yatırım yapmak için mantıklı olduğu sonucuna varılıyor. Eğer bu oran 20’nin üzerinde ise hisse senedinin yatırım yapmak için oldukça pahalı olduğunu söylemekte yarar var ancak bu elbette tek değişken değil. 

  Güncel fiyatlarla altın hesaplama işlemi yapmak için altın sayfamızı ziyaret edin!

  Hızla büyümesi öngörülen bir şirketin hisse senetleri, piyasada uzun zamandır var olan bir şirketin hisse senetlerine kıyasla daha pahalı olacaktır. Şirketin P/E oranı, aynı sektördeki diğer şirketlerle karşılaştırılabilir. Bu kıyaslama ile, ilgili şirketlerin aynı sektörde olduğu diğer şirketlerden farkı daha net anlaşılır.

  Hisse senetlerinin fiyatlarının ucuz olması, bir şirketin yavaş büyüyor ya da küçülüyor olması sebepli olabilir. Bunun zıttı olarak bir şirketin hisse fiyatları o şirketin büyüme potansiyeli kaynaklı olarak oldukça pahalı olabilir. Kârlı bir yatırım yapmak için, şirketin gelecek ile ilgili beklentilerini de göz önünde bulundurun.

  Riski en düşük yatırım aracının ne olduğunu öğrenmek ve değerlendirme yapmak için yazımızı okuyabilir, kararınızı verebilirsiniz. 

  Finansal Tablo Değerlendirmesi Yapın

  Yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketin finansal durumunu titizlikle incelemeniz gerekir. Halka açık bütün şirketler, bilançolarını 3 aylık ve yıllık dönemler şeklinde yayınlarlar. Şirketin web sitesindeki yatırımcı ilişkileri başlığını da muhakkak okuyun. Yalnızca en yakın dönemde yayımlanmış raporlara göz atmakla kalmayın. Bu bilançoların yanı sıra, ilgili şirketin uzun vadedeki kârlılığı ve finansal istikrarı da oldukça önemli.

  Buna ek olarak kısa vadede anında kazanç elde edemeyebilirsiniz. Uzun vadede ise şirket dünyadaki ve ülkedeki gelişmelere paralel olarak da daha yüksek oranlarda kâr etmeye başlayınca hisse senetleri de değer kazanma trendinde olacaktır. Aynı zamanda şirket gelirini yükseltirken giderini de kontrol altında tutabiliyorsa, o şirketin karı yukarı ivmeli olur.

  Güncel mevduat faiz oranları HangiKredi’de! Hemen mevduat sayfamızı ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz.

  Şirketin kârı kadar borç tutarlarını da bilmeniz önemlidir.  Bir şirketin borç miktarını, firmanın bilançosunu okuyarak anlayabilirsiniz. Borç miktarı yüksek olan bir şirketin  hisse senedi değeri de daha dalgalı olacaktır çünkü şirket parası yatırım ve büyümeden ziyade faiz ve borç ödemelerine harcanacaktır. Hisse senedini almayı düşündüğünüz şirketin yüklü borç alıp almadığını aynı sektördeki diğer şirketlerin bilançolarına bakarak da anlayabilirsiniz.

  Yatırım fonu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz. 

  Hisse Senedi Alırken Yapmamanız Gerekenler 

  Hisse Senedi Alırken Yapmanız Gerekenler 

  Yazı kaynağı : www.hangikredi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap