Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  hırsızlık kaybolma gibi durumlarda polise ulaşmak için ararız

  1 ziyaretçi

  hırsızlık kaybolma gibi durumlarda polise ulaşmak için ararız Ne90'dan bulabilirsiniz

  Acil Durum ve Önemli Telefon Numaraları Listesi

  Acil Durum ve Önemli Telefon Numaraları Listesi

  Çocuklar, yaşlılar ve erişkinler için acil durumlarda hatırlanması kolay sayılardan oluşturulan acil durum numaraları, olaylara hızlı müdahale imkanı sunduğundan, pek çok insanın hayatta kalmasına, yaşanması muhtemel birçok maddi ve manevi kaybın önüne geçilmesine hizmet ediyor.

  Ancak bilgi, şikayet ve destek benzeri farklı ihtiyaçlarımız söz konusu olduğunda, aranan çözümün hangi kurumu ne derecede ilgilendirdiği konusunda zaman zaman tereddüt yaşıyoruz.

  İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen, çeşitli kurumlara ait acil yardım telefonlarının tek numara altında toplanmasına yönelik çalışma, bu karışıklığa son vermeyi amaçlasa da hem kurumların iş yükünü azaltmak hem de cevap ararken zaman kaybetmemek adına aradığımız çözümü nerede bulacağımızı bilmemiz oldukça önemli.

  Bu sebeple, işinizi bir parça kolaylaştırmak için herkesin telefonunda olması gereken veya kolay ulaşabileceği bir köşede bulundurmak isteyeceği acil çağrı numaralarının ve diğer önemli telefon numaralarının kapsamlı bir listesini hazırladık.

  Öncelikli Olarak Bilinmesi Gereken Acil Durum Numaraları

  112 Acil Çağrı Merkezi: Ambulans, polis, jandarma, itfaiye, orman yangını ihbarı benzeri pek çok acil durum birimine sadece 112’yi tuşlayarak, tek hat üzerinden ulaşabilirsiniz.

  110 İtfaiye: Yangın ve itfai olaylarla ilgili acil yardım ihtiyacı duyduğunuzda arayabilirsiniz.

  155 Polis İmdat: İlgili hattı arayarak; mağduriyetinizi, şikayetlerinizi, bir suç işleneceğine dair duyduğunuz şüpheyi iletebilir, trafik kazalarını ve trafik kural ihlali ihbarlarınızı bildirebilirsiniz.

  156 Jandarma İmdat: Bir suç işleneceğine dair şüphelerinizi, mağduriyetinizi, işlenen bir suçla ilgili tanık olduğunuz detayları iletebilir, can güvenliğinizi tehdit eden durumlara dair şikayet ve endişelerinizi bildirerek yardım talep edebilirsiniz. Cep telefonundan veya sabit telefondan ‘’156"yı tuşladığınızda, bulunduğunuz ilin Jandarma birimine ulaşırsınız. Başka bir ilin Jandarma birimine ulaşmak içinse 156 00 00 numarasının başına 0(ulaşmak istediğiniz jandarma biriminin bağlı olduğu ilin telefon kodu) eklenmeli.

  Diğer Acil Durum Numaraları…

  114 Ulusal Zehir Danışma Merkezi
  122 Afet ve Acil Durum (AFAD) Çağrı Merkezi
  140 Terör İhbar Hattı
  158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı
  168 Kızılay Bağış ve Danışma Hattı 
  177 Orman Yangını İhbar
  182 Merkezi Hekim Randevu Sistemi
  183 Sosyal Destek Hattı-Kadın ve Sosyal Hizmetler
  187 Doğal Gaz Kaçak
  188 Ambulans ve Cenaze Hattı

  Arıza Bildirim Numaraları

  101 Arıza Takip Hattı
  102 Arıza İhbar Hattı
  121 Telefon Arıza Telefonu
  121 Ankesör Arıza Telefonu
  121 Teleks Arıza Telefonu
  121 Data Arıza Telefonu
  125 Radyo-Tv Arıza Telefonu
  126 Kablo Tv Arıza Telefon
  185 İSKİ (Su kesintisi sorgulama, arıza ve şikayet iletme vs.)
  186 Elektrik Arıza Telefonu
  187 Doğalgaz Arıza Telefonu

  İhbar ve Şikayet Numaraları

  150 BİMER
  153 Zabıta Çağrı Merkezi Telefonu
  157 İnsan Ticareti Mağdurları Acil Yardım ve İhbar Hattı
  178 Alo RTÜK Telefonu
  184 Sigara İhbar Hattı
  189 Maliye İhbar Telefonu
  181 Çevre ve Şehircilik Hattı (Alo Gürültü Şikayet Telefonu)

  Bilgi, Danışma ve Destek Numaraları

  119 Posta Kodu Danışma
  171 Sigara Bırakma Danışma Hattı
  174 Gıda Hattı
  175 Tüketici Danışma Hattı
  182 Ruhsal Bunalım Danışma Hattı
  184 Sağlık Danışma Hattı
  191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı

  Yazı kaynağı : www.securitasalarm.com.tr

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Acil Durumlar konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Acil Durumlar konu anlatımı

  Acil durumlarda yapmamız gereken bazı durumlar söz konusudur. Öncelikle sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız. Aynı zamanda mutlaka yardım almalıyız. Yardım alırken ise bilmemiz gereken bazı telefon numaraları bulunur. Bu numaraları başımızdan geçen kazaya göre kullanmalı ve onları aramalıyız.

   Acil Durumlar

   Mahallemizde, sokağımızda, evimizin ya da okulumuzda iken başınızdan farklı olaylar ve kazalar geçebilir. Peki, bunlar ne olabilir?

   - Yangın

   - Su baskını

   - Yüksek yerlerde mahsur kalmak

   - Doğalgaz sızıntısı

   Böyle durumlarda öncelikle yapmamız gereken anne ve babamızı aramaktır. O yüzden mutlaka anne ve babamızın telefon numaralarını iyi bilmemiz gerekiyor. Eğer evimizde bizden büyük ağabeyimiz ya da ablamız var ise, aynı şekilde onların da telefon numaralarını bilmeliyiz.

   Ailemizi aramak ile beraber ayrıca acil durumlarda aranması gereken bazı telefon numaraları bulunur. Aynı şekilde bu telefon numaralarını da aklımıza yazmalı ve bir daha unutmamalıyız. Şimdi acil durumlarda hangi numaraları aramamız gerekiyor bunlara tek tek bakalım.

   İtfaiye (110): Yangın ve su baskını gibi sorunlar ile karşı karşıya kaldığımız zaman, 110 numaralı telefonu aramalıyız.

   Ambulans (112): Yaşanabilecek kazalar, yaralanmalar, boğulma, kalp krizi ya da yanma gibi olaylarda mutlaka 112 numaralı telefonu aramalıyız. Nerede olursak olalım hızlı şekilde ambulans gelerek sağlık ekibi müdahale eder.

   Polis (155): İnsanlara zarar verme (Öldürme, yaralama, kaçırma ya da malına zarar verme) ve hırsızlık gibi durumlar ile karşı karşıya kaldığımızda, mutlaka 155 numaralı telefonu aramalıyız. Böylece polis gelir ve olaya müdahale eder.

   Jandarma (156): Eğer şehir yerine Kırsal kesimde yaşıyor isek o zaman polis değil jandarmayı aramalıyız.

   AFAD (122): Hayatımızda meydana gelebilecek bazı doğal felaketlere karşı aramamız gereken numara 122’dir. Bunlar içerisinde deprem, çığ, tsunami, heyelan, sel baskını ya da fırtına gibi felaketlerde mutlaka 122 numaralı telefonu aramamız gerekmektedir. Ayrıca böyle durumlarda çok sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız. Özellikle deprem ülkemizde en tehlikeli doğal afetler arasında yer alır. O yüzden deprem hakkında öncesinde, sırasında ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri daha detaylı öğrenmeliyiz.

   Sosyal destek hattı (183): Evde yaşanan şiddet (kadın ve çocuğa yapılan şiddet) söz konusu olduğu zaman mutlaka 183 numaralı telefonu aramalıyız. Aynı zamanda cami avlusu gibi yerlerde bebek bulunduğu zaman da yine sosyal destek hattı aranmalıdır. Böylece Sosyal Hizmetler Kurumu’ndan gelecek kişiler bizlere bu konuda yardımcı olur.

   Acil Durumlarda Telefonları Ararken Yapmamız Gerekenler

   Acil durumlar söz konusu olduğu zaman yukarıda verdiğimiz telefon numaralarını mutlaka aramalıyız. Ancak bunları gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

   - Öncelikle sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıyız.

   - Mutlaka yaşadığımız acil duruma bağlı olarak doğru telefon numarasını aramalıyız.

   - Adımızı ve olayın olduğu yerin açık adresini, net ve doğru şekilde söylememiz gerekir.

   - Acil durum hattından bize sorulan sorulara sakin şekilde ve doğru cevaplar vermeliyiz.

   Bunlara dikkat ederek yaşadığımız acil durum karşısında kötü olaylardan kurtulabiliriz.

   Not: Acil durum hatlarını kesinlikle gereksiz yere meşgul etmemeliyiz. Unutmayalım ki başka yerlerde birçok insanın acil yardıma ihtiyacı olabilir. İlgili kişilerin ilgili yere kısa sürede ulaşabilmesi için acil durum hatlarını boş yere aramamamız gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Acil durumlarda aramamız gereken telefon numaraları nelerdir?

  Acil durumlarda aramamız gereken telefon numaraları nelerdir?

  Kaza ve yaralanma gibi acil durumlarda kimlerden yardım istersiniz?

  O gün Ali okula gelememiş ve öğretmenini bilgilendirmişti. Öğretmen sınıfa girdi ve öğrencilere seslendi. Arkadaşınız Ali’nin yokluğunu fark etmiş olmalısınız. Peki, ailece yaşadıkları tehlikeden haberiniz var mı?

  Alilerin yaşadıkları tehlikeden hiçbirimizin haberi yoktu. “Ne olmuş?” diye merakla sorduk. Öğretmenimiz şunları anlattı: “Dün gece, komşularının evinde yangın çıkmış. Yangın, Alilerin evine de sıçramış. Hemen itfaiyeye haber vermişler. Ne yazık ki itfaiye gelene kadar yangın hızla büyümüş. Evlerinin bir bölümü ve eşyaları yanmış.”

  Öğretmenimiz açıklamalarını şöyle sürdürdü: “İtfaiye neden gecikmiş biliyor musunuz? Gereksiz ihbarlarda bulunanlar yüzünden. İtfaiye ve diğer acil durum çalışanları, gereksiz ihbarlar nedeniyle zaman kaybediyorlar. Gerçekten ihtiyacı olanlara bazen zamanında yetişemiyorlar. Gereksiz ihbarları yapanlar, acil durum yaşayanların yardım almasını geciktiriyor, hatta engelliyorlar.”

  Çevrenizdeki yetişkinlerin söndürebilecekleri alevler için itfaiye çağırırsanız, gereksiz ihbarda bulunmuş olursunuz. Unutmayın ki gereksiz ihbarda bulunmak hem sorumsuzluktur hem de suçtur.

  Öğretmenimiz bizlere şunları da söyledi: “Sadece itfaiyenin numarasını değil, tüm acil telefon numaralarını gerekli olmadıkça aramamalısınız. Acil durumlarda öncelikle çevrenizdeki yetişkinlerden yardım istemelisiniz.”

  Bazı acil durumlarda okuldaysak öğretmenlerimizden veya okul yöneticilerinden yardım isteriz. Evdeysek aile büyüklerimizden yardım alırız. Aile büyüklerimiz evde yoksa komşularımıza haber verebiliriz. Bazı durumlarda ise yardım istemek için aile büyüklerimizi telefonla ararız.

  Aile büyüklerinizin, yakın çevrenizdeki kişilerin telefon numaralarını bilmiyorsanız öğreniniz.

  Güvenlik önlemlerini almamıza rağmen bazen can güvenliğimizi tehlikeye sokan durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlarda uzman kişi ve kurumlardan yardım almamız gerekir.

  Acil durum, yaralanma, düşme, bayılma, doğal afetler, kaza gibi ani gelişen ve acil müdahale gerektiren durumlardır. Acil durumda bulunduğunuz yere göre jandarma veya polisten yardım istemelisiniz. Bu kurumlara ait acil telefon numaralarından sadece birini aramalısınız.

  Yardıma ihtiyacımız olduğunda büyüklerimize haber vermeliyiz. Evdeysek anne ve babamızdan, okuldaysak öğretmenlerimizden yardım istemeliyiz. Acil durumlarda ailemize ve yakın çevremize ulaşabilmek için telefon numaralarını bilmeliyiz. Acil durumlarla karşılaştığımızda aşağıdaki acil durum numaralarını aramalıyız. Acil durum numaralarını gereksiz yere aramamalıyız. Bu numaraları meşgul ederek bir başkasının yardım almasını engellemiş oluruz.

  Aile büyüklerimizin, çevremizdeki yetişkinlerin yardım edemeyecekleri acil durumlar da vardır. Bu durumlarda itfaiyeden, sağlık ekiplerinden, polisten, jandarmadan yardım isteriz.

  Güvenlik önlemlerini almamıza rağmen bazen can güvenliğimizi tehlikeye sokan durumlarla karşılaşabiliriz. Bu durumlarda uzman kişi ve kurumlardan yardım almamız gerekir.

  AFAD kuruluşu sel, deprem gibi doğal afetlerde acil yardımda bulunur. AFAD’dan yardım istemek için 122’yi ararız. AFAD, afetlerle ilgili çalışan, bilgilendirme yapan, önlemler alan bir kurumdur. AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) Afetler nedeniyle yardıma ihtiyaç duyduğumuzda aramamız gereken AFAD acil telefon numarası 1-2-2’dir. AFAD kuruluşu, doğal afetlerden korunmak için gerekli olan önlemleri alır. Doğal afet sırasında acil yardımda bulunur. AFAD’dan yardım istemek için telefondan 122’yi aramalıyız.

  ALO 183 Sosyal Destek Hattı. Aile, Kadın, Çocuk, Yaşlı ve Engelli Sosyal Destek Hattını ihtiyaç duyduğumuzda ararız. Kadınlara, çocuklara, engellilere ve yaşlılara kötü davranılması kabul edilemez davranışlardır. Bu tür davranışlar gördüğümüzde de arayabileceğimiz bir acil telefon numarası vardır. Alo 1-8-3 Sosyal Destek Hattı da gerektiğinde telefonla arayarak yardım isteyebileceğimiz kurumlardır. Can ve mal güvenliğimiz için bu kurumlara ait acil telefon numaralarını bilmemiz gerekir. Aile, kadın, çocuk, engelli ve sosyal hizmet danışma hattı 183’tür. Bu hat; kadın, çocuk, engelli ve yaşlılara ihtiyaç duydukları konularda yardım eder. Aile, kadın, çocuk, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gazilere yönelik sosyal destek hattının acil telefon numarası 1-8-3’tür.

  Herhangi bir yangın durumunda, itfaiyeyi aramamız gerekir. Yangın durumunda itfaiye 110’u ararız. Yangına müdahale etmekle görevli kurum itfaiyedir. Telefon numarası 110’dur. Yangın anında bu numarayı arayarak itfaiyenin yangına müdahale etmesini sağlamalıyız. Yangın çıktığında itfaiyeyi çağırırız. İtfaiyenin numarası 1-1-0’dır. İtfaiyeler, yangın dışında deprem, sel gibi olaylarda arama kurtarma çalışmaları da yapar. İtfaiyenin genel olarak amacı, hayat kurtarmaktır. Orman yangınlarında ise 1-7-7 numaralı telefonu aramalıyız. Yangının yerini bildirmeliyiz.

  Ağır hastalara veya yaralılara ilk yardımı uygulamak ve onları hastaneye ulaştırmak için ambulans gereklidir. Bir arkadaşımız koşarken düştü. Başını duvara çarptı. Hemen telefonla ambulans çağırırız. Ambulans çağırmak için kullanacağımız numarayı bilmeliyiz. Acil hastalık, yaralanmalar ve trafik kazalarında ambulans çağırmak için telefondan 112’yi aramalıyız. Ambulanstaki sağlık görevlileri hastayı yerinde tedavi ederler, gerekirse hastanın hastaneye ulaştırılmasını sağlarlar.

  Hırsızlık ve kaybolma gibi durumlarda polis 155’i ararız. Acil durumda arayabileceğimiz polis ve jandarmanın telefon numaralarını da bilmeliyiz. Can ve mal güvenliğimiz tehlikede olduğu zamanlarda polise haber vermek için 155’i ararız. Trafik kazası, hırsızlık, kavga gibi durumlarda yardım istemek için polisi çağırırız.

  Polisin görev almadığı köy, kasaba gibi yerlerdeki trafik kazası, hırsızlık, kavga vb. olaylarda jandarma aranır. Jandarma, il ve ilçe belediye sınırları dışında kalan yerlerde güvenliğin sağlanmasından sorumludur. Gerektiğinde yardım almak için telefondan 156’yı arayarak jandarmaya haber vermeliyiz. 1-5-6 ise jandarmanın telefon numarasıdır.

  Acil durumlarda bu numaralara ulaşabilmek çok önemlidir. Bu nedenle bu numaralar, gereksiz yere aranıp meşgul edilmemelidir. Gerekli durumlarda ailemize ulaşabilmek için onların telefon numaralarını öğrenmeliyiz. Böylece ihtiyaç duyduğumuzda kısa sürede ailemize ulaşabiliriz.

  Acil telefon numaralarını ezbere bilmemiz gerekir. Ancak bu numaraları aramak için durumumuzun acil olup olmadığından emin olmalıyız. Acil durumlarda yardım alacağımız telefon numaralarını gereksiz yere aramamalıyız. Asılsız ihbarlarda bulunarak bu numaraları meşgul etmemeliyiz. Acil olmayan durumlar için arayıp bu numaraları meşgul etmemeliyiz. Gereksiz ihbarlarda ekiplerin, gerçekten ihtiyacı olanlara ulaşmalarını engelleyeceğimizi unutmamalıyız. Acil durumlarda yardım isteyebileceğimiz bu numaraları gereksiz yere aramamalıyız. Çünkü bu numaraların meşgul edilmesi, gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılmasını geciktirebilir. Bu yüzden can ve mal kaybı yaşanabilir.

  Aşağıdaki soruları yanıtlayınız.
  1. AFAD’a ait acil telefon numarası hangisidir?
  2. Ambulans çağırmak için hangi acil telefon numarasını aramalıyız?
  3. Sosyal destek hattına ait acil telefon numarası hangisidir?
  4. Güvenlikle ilgili acil durumlarda arayabileceğimiz telefon numaraları hangileridir?

  Aşağıdaki cümlelerde boş bırakılan yerlere uygun ifadeleri yazınız.
  112 – jandarma – öğretmenimize – 110’u – 122’yi – gereksiz yere – numaralarını
  Acil telefon numaralarını …………………………… aramamalıyız.
  Köylerde polisin görevini …………………………… yapar.
  Okulda arkadaşımız yaralanırsa …………………………… haber veririz.
  Trafik kazalarında …………………………… acil durum telefonunu ararız.
  Deprem, sel gibi doğal afetlerde …………………………… ararız.
  Yangın durumunda …………………………… ararız.
  Acil durum …………………………… ezberlemeliyiz.

  Acil durum numaralarını gereksiz yere meşgul etmenin sonuçları neler olabilir?

  Yazı kaynağı : onlineilkokul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap