Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

  1 ziyaretçi

  ikinci el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler Ne90'dan bulabilirsiniz

  İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  Elektronik cihazları eskiden olduğu gibi sadece işimizi kolaylaştırmak için ya da lüks bir araç olarak kullanmıyoruz. Özellikle Covid-19 döneminde evde daha çok vakit geçirdiğimiz için iş görüşmelerini, sosyal ilişkileri hatta alışverişi bile elektronik cihazlar üzerinden yapıyoruz. Bunların en aktif kullanılanı devamlı elimizde tuttuğumuz cep telefonlarıdır. Sokakta ya da evde cep telefonu daima yakınımızda duran ve her türlü iletişimimizi sağlayan vazgeçilmez parçalarımız haline geldiler. Ancak dolar kurunun hızlı artışıyla beraber istediğimiz özelliklere sahip bir cep telefonu satın almak oldukça zorlaştı. Bu nedenle özellikle son dönemde ikinci el cep telefonu pazarına olan ilgi gittikçe arttı. Bu nedenle ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizi bilgilendireceğiz.

  Hem gelişmiş özellikleri olan hem de uygun fiyata sahip ikinci el bir telefona sahip olmak için dikkat etmeniz gereken bazı faktörler var. En ufak bir dikkatsizlik bile bütçenize büyük zararlar verebilir. Yapmanız gereken ilk şey almak istediğiniz ikinci el telefonun sistemde kayıtlı olup olmadığını kontrol etmektir.

  Sistemde kayıtlı olmayan ya da satın aldığınız kişiden başkasına ait görünen telefonlar başınıza büyük işler açabilir. Bunun için telefonu satın aldığınız yerin güvenli olması oldukça önemlidir. Son dönemde fiziksel mağazalardan çok internet sitelerinden ikinci el telefon almak daha güvenlidir. İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler cihazın satın alındığı yerin güvenli olması ve hasar kontrolüdür.

  İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler: Güvenilir Kanalları Tercih Etmek

  İkinci el telefon almak konusundaki en büyük endişe karşı tarafa ne kadar güvenilebileceği konusudur. İçiniz rahat bir şekilde ikinci el telefon almak için bildiğiniz ya da daha önce yapılmış bir alışveriş konusundaki yorumları okuyabileceğiniz kanalları tercih etmelisiniz. Eskiden yüz yüze yapılan alışveriş ne kadar güvenli gelse de artık teknoloji çağındayız ve dijital ortamda daha kapsamlı bir güvence alabiliyoruz. Bu nedenle uzmanlar tarafından ikinci el telefon alırken fiziksel mağazalardan çok internet sitelerini kullanmanız öneriliyor.

  Site üzerinden cihazın tüm özelliklerini görebilir ve diğer alışverişler sonrası yapılmış yorumları okuyup emin olabilirsiniz. Aynı zamanda güvenli internet siteleri ikinci el telefon aldığınızda cihazı size uzmanlar tarafından fiziksel olarak sıfırlanmış şekilde gönderiyorlar. Cihazla ilgili bir problem çıktığında da kiminle muhatap olmanız gerektiğini biliyor ve sizi her durumda destekleyecek bir garantöre sahip oluyorsunuz.

  Fiyata Dikkat Edin

  İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda en önemli unsur cihazın fiyatıdır. İkinci el cep telefonunu satın almadan önce kapsamlı bir şekilde araştırma yapmalısınız. Bu en kolay yapabileceğiniz yer ise güvenilir internet siteleridir. Buradan cihazın özelliklerini, hasar geçmişini rahatlıkla görebilir ve diğerleriyle karşılaştırabilirsiniz. Piyasa değerinin çok altında kalan cihazlardan uzak durmalısınız.

  İmkanınız varsa satıcıyla iletişime geçerek fiyatın neden bu kadar az olduğunu sorabilir ve öğrenebilirsiniz. Bazı durumlarda faturası olmayan ikinci el cep telefonları daha ucuz olabiliyor. Ancak bunlara itibar etmemelisiniz çünkü fatura daha sonra çıkabilecek problemler için sağlam bir güvence sunar. Piyasa değerinin çok üstünde olan hatta sıfırıyla aynı fiyatta olan cihazlardan da uzak durmalısınız. Bütçenize daha uygun olduğu için ikinci el telefon alırken daha büyük bir kayba uğramayın.

  İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler: IMEI Kaydını Sistemden Kontrol Etmek

  IMEI kaydına bakmak ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda size en büyük güvenceyi verecek olandır. E-devletten kolayca yapacağınız IMEI kaydı kontrolü telefonun yasal yollarla ülkeyi girip girmediğini anlamanıza yardımcı olur.

  Aldığınız ikinci el telefonun kaydının sistemde bulunmaması cihazın kaçak olarak ülkeye getirildiğini gösterir. Ayrıca cep telefonunun sistemde geçici bir kaydı varsa karşı taraftan cihazın belgelerini isteyin. Eğer size bunları veremiyorsa muhtemelen yine illegal bir durum söz konusudur. Bu ikinci el cep telefonunu sadece 6 ay kullanabilirsiniz, cihaz daha sonra otomatik olarak kapanır. IMEI kaydı sistem üzerinde başka bir cihaza ait olarak görünüyorsa telefonun çalıntı olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle arada güvenli bir aracının olduğu bir alışveriş yapmak fazlasıyla önemlidir.

  Dokunmatiği Test Edin

  Cep telefonlarının tuşlarının gittikçe azalması hatta tamamen kullanım dışı kalması sebebiyle ekranın dokunmatik sistemi daha da önem kazandı. Bu nedenle 2. el telefon elinize geçtiği ilk anda ekranı ve dokunmatiği test etmelisiniz. İkinci el telefonlar güvenli internet sitelerinden fiziksel olarak sıfırlanmış bir şekilde gelir ama cihazı diğer kanallardan edindiyseniz ekran üzerinde çatlak olup olmadığına bakın. Ufak bir çatlak daha sonra büyük bir kırığa dönüşüp size büyük masraflar çıkarabilir.

  Bütçenize daha uygun diye aldığınız ikinci el telefon için tamiratıyla birlikte sıfırıyla aynı parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ekran kontrolünü yaptıktan sonra tuş kilidini açarak dokunmatik sistemin algı hızını da test etmelisiniz. Bunun için ekrandaki sekmelere dokunmanız ve menüler arasında ekranı kaydırarak geçiş yapmanız yeterlidir. İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda ekran kontrolü size cihazın tamirat ve hasar geçmişiyle ilgili de önemli bilgiler verir. Easycep' ten edineceğiniz ikinci el telefonlar; yeni gibi olup bütün işlemleri tamamlanarak sizlere sıfır ürüne yakın bir nitelikte sunulur.

  İkinci El Telefon Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler: Aksesuarların Tam Olmasına Dikkat Etmek

  İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda önemli unsurlardan biri de aksesuarlarının tam olmasıdır. Güvenli internet sitelerinden ikinci el telefon aldığınızda cihaz size uzmanlar tarafından fiziksel olarak sıfırlanmış bir şekilde gelir. Aynı zamanda aksesuarlarıyla birlikte kutulanmış bir şekilde size ulaşır. Ancak başka kanallardan ikinci el telefon alışverişi yaptıysanız size gelen kulaklık ve şarj cihazının orijinal olduğundan emin olun.

  Özellikle orijinal olmayan şarj cihazları bataryanın ömrünü azaltır ve daha sonra bataryayı değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu da fiyatı bütçenize uygun diye aldığınız ikinci el telefonun size parça değişimi yüzünden daha pahalıya mâl olmasına sebep olur. Aynı zamanda kulaklığın sıfır olması da oldukça önemlidir. Gelen kulaklığın kullanılmamış olmasına dikkat edin. Bu konuda yapacağınız en ufak bir ihmal sağlığınızın bozulmasına neden olabilir.

  Kamera ve Mikrofon Kontrolü Yapın

  Alacağımız cep telefonu modelini bile çoğu zaman görüntü kalitesine göre belirlediğimiz günümüzde kamera kontrolü oldukça önem taşır. Bunu yapabilmek için ikinci el telefon size ulaştığı an fiziksel yapısına baktıktan sonra kamera işlevini deneyin. Önce kamerayı açıp birkaç fotoğraf ve video çekin, daha sonra bunlara bakarak görüntü kalitesini ve lensleri test edin. Fotoğrafı yakınlaştırıp uzaklaştırarak ekranda ölü piksel veya sensörde bir sorun olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Portre ya da flaşlı modda fotoğraflar çekmeyi deneyerek cihazın kamera kalitesi konusunda daha kapsamlı bir fikre sahip olabilirsiniz.

  Telefonla gerekli iletişimi kurabilmek için mikrofonun kalitesi de oldukça önem taşır. Bunu kontrol etmek için de ikinci el cep telefonu size ulaşır ulaşmaz hattınızı takıp yakınlarınızı arayabilirsiniz. Aynı zamanda ses kaydı yapıp daha sonra dinleyerek de bu testi yapabilirsiniz. Bu şekilde sesiniz karşı tarafa net bir şekilde ulaşıyor mu ya da seste herhangi bir bozulma oluyor mu sorularına cevap bulmuş olursunuz. Bu denemelerle telefonların en sık kullanılan kamera ve mikrofon işlevlerinin sağlam olduğundan emin olarak cihazı uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  Bir önceki yazımıza https://easycep.com/blog/telefonunuz-icin-kirilmaz-cam-kullaniminin-onemi-36 linkinden ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : easycep.com

  İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler

  İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler

  Günümüzde sıfır telefonların fiyatları artmaya devam ettikçe ikinci el telefonlara talep daha da artıyor. Peki ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler neler? Sizler için bir araya getirdik.

  Son yıllarda hem artan döviz kurları hem de artan vergi oranlarıyla beraber ülkemizde sıfır akıllı telefon fiyatları ciddi bir yükseliş trendine girdi. Artık 10.000 TL, pek çok markanın en iyi telefonlarını almak için yeterli bir meblağ değil. İşte bu yüzden ikinci el telefona rağbet her geçen gün artmaya devam ediyor.

  Durum böyleyken biz de ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik.

  İkinci el telefon alırken dikkat etmeniz gerekenler

  İkinci el telefon alırken telefonun hem güvenli olup olmadığı, çalıntı olup olmadığı hem de arızasız bir şekilde size hizmet edecek şekilde olması gerekiyor. Ayrıca kozmetik olarak da ikinci el telefon alırken dikkat etmeniz gereken pek çok detay var.

  Peki kullanılmış bir telefonu alırken nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Sizler için videoda sıraladık. İyi seyirler…

  İkinci el telefon alırken çalıntı kontrolü

  IMEI’sini e-devlet’te sorgulayın. Burası şikayet durumuna göre ve çalınan telefonun bulunmasına göre doldurulduğu için, bir telefon çalıntı olsa da, buraya henüz yansımamış olabilir.

  Telefonun faturasının olması önemli. Telefonun faturası varsa, faturadaki IMEI numarası ile, telefondaki IMEI numarasını muhakkak karşılaştırın. Fark olmamalı. Eğer fark varsa, faturadaki telefon ile elinizdeki telefon aynı değildir.

  Eğer telefon faturasız ve yurt dışı kayıtlı olarak size satılıyorsa, muhakkak SIM kartınızı takıp, telefonla WiFi kapalıyken telefonla görüşün.

  Fiziksel kontroller

  Darbe almış ve çizikleri olan bir telefon almamayı tercih edin.

  Telefonun ekranı ve kasa birleşim yerlerine iyice bakın. Ekranı değişmiş ve içi açılmış bir telefonun kasasıyla ekranı birleşimi arasında izler ve açıklıklar olabilir. Ayrıca telefonun kasasında alyan ve vidalar varsa da onlara da bakın. İçi açılmış bir telefonun vidalardan durumu belli olacaktır.

  SIM Kartı takıp, telefonla konuşmak hem telefonun kayıtlı ve çalışır olduğunu bizlere gösterir, hem de telefonun mikrofon ve ahizesinin sağlam olduğunu.

  Ekranda ölü piksel kontrolü yapabilirsiniz. Ekran test uygulamalarıyla beraber kenarlarından ışık sızmaları ve ölü piksel olup olmadığını kontrol edin.

  Ön arka kamera çalışıyor mu, muhakkak kontrol edin.

  Telefonun hoparlörünü de bir müzik açıp dinlemek önemli. Hoparlör çalışıyor olsa bile, cızırtı varsa tercih etmeyin. Çünkü cızırdayan hoparlör fazla düşme ve sıvı temas şüphesini artırır.

  Eğer telefonda fiziksel bir buton ve parmak izi okuyucu varsa, bunları da muhakkak deneyin.

  Servis dışında anakart başta olmak üzere parçaları değişen telefonları tercih etmeyin. Sorunların tekrarlama olasılığı daha yüksek olacaktır.

  Testler

  En önemli test pil testi. Özellikle iPhone alacaksanız kesinlikle ayarlardan pil sağlığını kontrol edip, pil testi yapın.
  Android tarafında da çeşitli pil test uygulamaları var. Biz incelemelerimizde GeekBench 4 pil testini yapıyoruz. Bunun kısa süreli testini yapabilirsiniz. Ayrıca yüzde 10 düşüş süresinden de pilin durumu ile ilgili tahminlerde bulunabilirsiniz.

  Telefonda bir terslik olup olmadığını anlamak için, AnTuTu gibi genel testlerden birini de yapmakta fayda var.

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  2. El cep telefonu alırken nelere dikkat etmemiz gerek ?

  Yazı kaynağı : www.donanimhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap