Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  insanın diger canlılarla ortak özellikleri nelerdir

  1 ziyaretçi

  insanın diger canlılarla ortak özellikleri nelerdir Ne90'dan bulabilirsiniz

  7 maddede canlıların ortak özellikleri: İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir?

  7 maddede canlıların ortak özellikleri: İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir?

  Hücresel yapı, tüm canlıların yapısal ve işlevsel olarak en küçük birim olan hücre ya da hücrelerden meydana gelir. Hücreler, yaşamın temel birimini oluşturur aynı zamanda canlılık faaliyetlerini ortaya koyan en küçük temel fonksiyonel yapı birimi olarak nitelendirilir. Hücresel yapı canlılığın temel taşını oluşturan ilk kuraldır. Böylelikle hücresel yapı nedir sorusunun yanıtını verdik. Şimdi insanın diğer canlılarla ortak özellikleri nedir, tek hücreli canlıların ortak özellikleri nedir? Gibi soruların yanıtlarını ele alacağız. İşte detaylar…

  CANLILARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

  Canlıların canlı sınıfında yer alması için bazı ortak özelliklerden söz etmek mümkündür. Yaşamı devam ettirebilmek için bu ortak özellikler son derece önemlidir. Beslenme, kendini koruma ve üreme gibi bazı süreçler doğal yaşamın bir parçasıdır. Bu ortak özellikler gözle görülen veya görülmeyen yapılar adına benzer özellikleri teşkil eder. Hayatta kalma mücadelesi yönünde tüm faaliyetler biyolojik açıdan kanıtlanmış farklı canlıların ortak özellikleridir.

  CANLILARIN 7 ORTAK ÖZELLİĞİ

  Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar doğrultusunda canlı olarak sınıflandırılması adına canlıların aşağıdaki 7 özelliğin tümüne sahip olması gerekir. Bu özellikler aynı zamanda insanların canlılarla paylaştığı ortak özellikleridir.

  Tüm bu 7 etmene ek olarak homeostazi (iç denge), organizasyon, boşaltım, bulunduğu yere uyum gösterme gibi özellikler de insanın diğer canlılarla ortak özellikleri arasında yer almaktadır. İnsanlar sosyal açıdan hayvanlardan ayrılırken biyolojik açıdan değerlendirildiğinde bu tip benzerlikler söz konusudur. Bu özellikler insan özellikleri olmakla birlikte diğer tüm canlılarla paylaştığı ortak noktadır.

  TEK HÜCRELİ CANLILARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

  Canlılar tek hücreli ve çok hücreli canlılar olarak 2 grupta incelenir. Bununla birlikte bitkiler ve hayvanlar gibi gelişmiş canlıların tümü çok hücreli canlılar olarak karşımıza çıkar. Yeryüzünde ortalama 34 milyar önce oluşan canlı biçimleri tek hücreli canlılardır. Tek hücreli canlıların çoğunluğu gözle görülmeyecek küçüklükte yani mikroskobik canlılardır. Tek hücresel canlılara örnek olarak; mavi yeşil algler, aktinomisetler, bakteriler, mikroplazma gruplarının dahil olduğu mikroorganizmaları örnek olarak verebiliriz. Tek hücreli canlıların ortak özelliklerini ele alacak olursak konu ile ilgi detayları şöyle sıralayabiliriz;

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir, insanı insan yapan nitelikler nelerdir açıklayınız

  İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri nelerdir, insanı insan yapan nitelikler nelerdir açıklayınız

  Ödev cevabı kısaca,
  Beslenmek, solunum yapmaktadır, hareket etmektedir, enerji sarf etmektedir, proteinlerden faydalanmaktadır, barınmaya ihtiyaç duyma, sindirim ve uyarılara karşı tepki göstermek, üreme, çevresel uyarılara tepki.

  İnsanlar diğer canlılardan birçok vasıf bakımından üstün ve daha mükemmel özelliklere sahiptir. Bunun yanında insan canlı olması itibari ile diğer canlı varlıklara da benzemektedir. Bu özelliklerin çoğunluğu biyolojiktir. Çünkü insan sosyal bakımdan hayvanlardan ayrılır.

  İnsan, canlılar arasında en gelişmiş varlıktır. Düşünme, beceri, özel hayat ve sosyal hayat bakımından diğer canlılara göre daha olgun bir hayatı olan ve teknik beceri kabiliyetine de sahip olan insanın diğer canlılarla yine de ortak özellikleri bulunmaktadır. Çünkü canlıların canlı diye isimlendirilebilmesi için ortak özellikler göstermeleri gerekir.

  İnsanın diğer canlılarla ortak özellikleri şu şekildedir:

  İnsanı insan yapan nitelikler

  İnsan, canlılar arasında en gelişmiş varlıktır. Kendi hayatına devam edebilme açısından en donanımlı ve teknik beceriye sahip olarak insan beslenme, barınma ve korunma gibi temel ihtiyaçları, solunum, enerji sarf etme, hareket etme gibi diğer canlılarla ortak özellikleri bulunan bir canlı olarak hayatına devam eder.

  İnsanı insan yağan nitelikler, konuşması, düşünmesi şeklindedir. Düşünerek hareket eder ve konuşarak iletişim kurar. Böylece diğer canlılardan ayrılarak temel ve kendine özgü nitelikler kazanır. İnsanı insan yapan nitelikler, insana, hayvana ve çevreye değer vermesi yönüyle de manevi hislerle dolu olması ve medeniyet kurarak hayatını şekillendirmesidir. Şehirleşme kültürünün bu şekilde ortaya çıkmasıyla insan medeni hayatına devam etmektedir.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap