Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  iphone ev size kritik uyarılar göndermek istiyor kapatma

  1 ziyaretçi

  iphone ev size kritik uyarılar göndermek istiyor kapatma Ne90'dan bulabilirsiniz

  İPhone Bildirim Ekranı Donma!

  Türkiye'de iPhone kullanıcılarının ekranına düşen 'Evde kal' bildirimi ortalığı karıştırdı - Son Dakika

  Türkiye'de iPhone kullanıcılarının ekranına düşen 'Evde kal' bildirimi ortalığı karıştırdı - Son Dakika

  iPhone Hayati Uyarı Bildirimi Nedir?

  iPhone Hayati Uyarı Bildirimi Nedir?

  Bizi ya da çevremizdekileri ilgilendiren acil bir durum yaşandığında mümkün olan en kısa sürede haberdar olmak istiyoruz. Bu sayede yaşanan durumlara karşı önlemimizi alabiliyor ve hazırlık yapabiliyoruz. Böyle bir acil durum bildirimini yapmak için kullanılacak en etkili araç cep telefonları ve akıllı saatler oluyor. Artık geleneksel ya da yeni medya üzerinden bilgilendirme yapmak eskisi kadar etkili sonuç vermiyor. Günümüzde herkesin günün her saatinde hareket halinde olma ihtimali yüksek olduğu için medya kanallarından istenen sonucun alınması pek mümkün görünmüyor. Ancak hepimiz akıllı telefonlara ve akıllı saatlere sahip olarak yaşıyoruz. Ayrıca onları gittiğimiz her yere götürüyor ve bir an olsun ayrılmıyoruz. Bu nedenle bu tarz bildirimler için en etkili yöntemlerin başında buraya gönderilecek bildirimler bulunuyor. Her ne kadar hayatımızı güvence altına almak ve kendimizi korumak için bunu istesek de, bu tarz bir acil durumun iletilmesi hepimizin üzerinde tedirginlik yaratıyor. Tüm İphone kullanıcıları belli dönemlerde telefonlarına yüksek sesli bildirim tonuyla gelen, “Hayati Uyarı Bildirimi” başlığındaki mesajla tedirgin anlar yaşayabiliyor. Bu durumu sosyal medya hesaplarında paylaşan kullanıcıların büyük çoğunluğu yaşadığı korku dolu anları dile getirirken bir kısmının ise bu bildirimlerden haberi olmuyor.

  Aslında bu bildirim, gönderildiği anda gündeme oturuyor olsa da 2021 yılından itibaren hayatımızda bulunuyor. Covid-19 pandemisinin devam ettiği günlerde ilk “Evde Kal Türkiye” mesajıyla tanışmamız sağlanıyor. O dönemde test amacıyla arka arkaya üç kez gönderilen bu mesaj, birçok kişinin korku dolu anlar yaşamasına neden oluyor ve o dönemde gündemde oldukça fazla yer işgal ediyordu. Kimse tarafından bilinmeyen ve öncesinde operatörlere de bilgi verilmeyen bu bildirim nedeniyle birçok şikayet de yaşanıyor. Bildirimden haberi olmayan Vodafone Türkiye, kullanıcılarından gelen şikayetler üzerine sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayımlıyor ve konunun teknik ekipleri tarafından araştırıldığı bildiriliyor.

  Bu hayati uyarı bildirimi ile ilgili Apple tarafından resmi bir açıklama gelmese de, daha sonraları acil durumlarda, hükümet ve kamu güvenliği ile ilgili konularda uyarılar alabileceklerine dair kullanıcılarını bilgilendirme yolunu seçiyor.

  Hayati Uyarı Bildirimi Nedir?

  Şu anda sadece iPhone ve Apple Watch cihazlarda bulunan hayati uyarı bildirimi özelliği, yaşanan acil durumlarda kullanıcıların uyarılması için toplu bir mesaj gönderme imkanı sağlıyor. Bu mesajlar, ülkede yaşanan bir gelişme sonrası hükümetler ya da hükümete bağlı AFAD gibi kurumlar tarafından yayınlanabiliyor, halkın güvenliğini ya da yaşamını tehdit eden yangın, sel, deprem, aşırı yağış gibi doğal afet durumları hakkında uyarılarda bulunulabiliyor.

  Hayati Uyarı Bildirimi Nasıl Açılıp Kapatılır?

  Hayati uyarı bildirimi, önem derecesi yüksek bir bildirim özelliği olduğu için iPhone ve Apple Watch cihazlarında varsayılan olarak açık bir şekilde bulunuyor. Bu bildirim sadece cihazınızın ana ekranına mesaj olarak düşmüyor. Aynı zamanda yüksek bir siren sesi de buna eşlik ediyor.

  Bazı kullanıcılar bu tarz bildirimlerden rahatsız olduğu için kapatmayı tercih edebiliyor. Bunu yapabilmek için öncelikle cihazınızın “Ayarlar” uygulamasını açıyorsunuz. Burada “Bildirimler” sekmesini bulup dokunuyorsunuz. Açılan seçenekler sayfasında en alta doğru ekranınızı kaydırmanız gerekiyor. Uygulama listesinin en sonuna geldiğinizde ayrı olarak “Hayati Uyarı Bildirimi” seçeneğini görüyorsunuz. Sağ tarafında bulunan yeşil düğmeye bir kez dokunduğunuzda ya da sola doğru kaydırdığınızda pasif hale geliyor. Böylece artık tekrar bu bildirimlerin gelmesini engellemiş oluyorsunuz. Tekrar bildirimleri almak istediğiniz zaman, aynı adımları uygulamanız yeterli oluyor. Bu kez pasif olan düğmeye dokunduğunuzda aktif hale geliyor.

  Yukarıda iPhone Hayati Uyarı Bildirimi nedir anlatmaya çalıştık.

  Siz de en iyi iPhone telefonları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : blog.teknosa.com

  iOS 12'deki tüm bildirimlerde yapılan değişiklikler

  Bildirimlerin genel olarak çalışma biçiminde hiçbir değişiklik yapılmadı, ancak bu özelliklerin çoğu bildirimleri silmek, bildirimleri ayarlamak ve bildirimleri özelleştirmek için kolaylaştırır.

  Gruplandırılmış Bildirimler

  iPhone ve iPad sahipleri yıllarca gruplandırılmış bildirimler istediler ve Apple iOS 12'de yayınladı.

  Aynı uygulamanın birden fazla uyarısı iPhone'un kilit ekranında gruplandı ve karmaşayı azalttı. Belirli bir uygulamadan gelen bildirimleri bir gruba tıklayarak genişletebilir ve listedeki tüm bildirimleri görebilirsiniz.


  Tüm bu bildirimleri aynı anda temizlemek için bir bildirim grubunun yanındaki "X" simgesine dokunabilir veya aynı işlemi sola doğru hızlıca kaydırabilirsiniz.

  Ayarlar uygulamasında, gruplandırılmış bildirimlerin davranışını değiştirebilirsiniz. Ayarlar> Bildirimler'e gidin ve "Bildirim Gruplaması" nı görmek için herhangi bir uygulamaya dokunun. Mesajlar gibi belirli bir uygulama için gelen tüm bildirimleri görmek istiyorsanız Otomatik, Uygulamaya Göre veya Kapalı'yı seçmek için dokunun.

  Uygulamaya göre otomatik sıralama çoğunlukla yapılır. Bu ayar Etkin ise, Mail uygulamasında iki farklı kişiyle e-posta konuları veya mesajlardaki birden çok ileti dizisi kullanma gibi iki bildirim grubu alabilirsiniz. Ya da farklı gelen mesaj konuşmaları.

  Uygulama, bir uygulamadaki tüm bildirimlerin otomatik mod kullanılmadan bir toplu işte olmasını sağlar.

  Anında Arama

  Anında Arama, kilitli bildirimleri doğrudan kilit ekranında yönetmenizi sağlayan bir özelliktir. Bu, bu uygulama için bildirimleri tamamen devre dışı bırakmanıza veya bildirimleri doğrudan Bildirim Merkezi'ne göndermenize olanak tanır.

  Kilit ekranında veya bildirim merkezinde bulunan bildirimler için, hızlıca kaydırdığınızda, Yönet, Göster ve Tümünü Sil öğelerini içeren ayarları görüntülemek için bir bildirimin üzerine hızlıca kaydırın ,


  Anında Oy seçeneklerini görüntülemek için Bu listeden Yönet'i seçin. Sessiz Dağıtım olarak ayarlanmış bildirimler, bildirim merkezinde görünür. Ancak, bunları kilit ekranında görmezsiniz, hiçbir afiş görüntülenmez ve hiçbir rozet görüntülenmez.

  Bunu geri almak için sessiz uygulamadan bir bildirime tekrar dokunun, aynı talimatları izleyin ve Beliren Gönder'i seçin. Bildirim ayarları, aynı zamanda Hızlı Arama açılır penceresinden de erişilebilen Ayarlar uygulamasında da değiştirilebilir. Adından da anlaşılacağı gibi devre dışı bırakmak, bu uygulama için bildirimleri tamamen devre dışı bırakır.


  Ayrıca, 3D'ye dokunarak veya bir bildirime uzun basarak ve üç elips seçerek Anında Ayarlama ayarlarınıza erişebilirsiniz. Hızlı Arama'yı kullanma hakkında daha fazla bilgi için ayrıntılı talimatlarımıza bakın.
  [19659646] Not: iOS 12'de Apple, size çok sayıda uyarı almanız ve onlarla etkileşimde bulunmamanız durumunda belirli bir uygulamadan bildirim almaya devam etmek isteyip istemediğinizi soran bildirimler gönderir. Bu durumda, söz konusu bildirim, söz konusu uygulama için Hızlı Arama ayarlarına erişebilmeniz için bir Yönetme bölümü içerir.

  Kritik Uyarılar

  Önemli uyarılar, önemli özellikli bildirimler göndermek için gizlilik ayarlarınızı dikkate almayan iOS 12'de yeni bir tür giriş bildirimidir.


  Bu uyarılar tıbbi ve sağlık bilgileri, ev güvenliği ve kamu güvenliği için sınırlıdır ve kullanılabilir. Örneğin, bir diyabetik, kan şekeri düşük olduğunda bir glikoz monitörü için kritik alarmlar oluşturabilir, böylece Rahatsız Etmeyin açık olsa bile bildirim iletilir.


  Kritik uyarılar baypas rahatsız etmeyin ve zil sesini çalmayın ve her zaman sesli. Rahatsız edici oldukları söylenir ve bu nedenle bu tür anlık uyarılar gerektiren uygulamalarla ciddi şekilde sınırlandırılır.


  Önemli bildirimlere uygun uygulamalara sahip geliştiriciler, Apple onayını gerektiren bir izin almalıdır. Kullanıcılar önemli bildirimleri diğer uygulama tabanlı bildirimlerden ayrı olarak devre dışı bırakabilir.

  Ekran Zaman Bildirimi Sayısı

  Apple'ın iOS cihazlarınızın izleme özelliklerini izlemenizi sağlayan yeni özelliği Screen Time, uygulamaların size gönderdiği tüm bildirimleri takip ediyor. hangi uygulamaların en yüksek olduğunu biliyorsunuz.

  Belirli bir uygulama için bildirimleri açık tutmak isteyip istemediğinize veya kesintileri önlemek için bir uygulamayı kapatmak istediğinize karar vermek için bu bilgileri kullanın.


  Ekran saatinin bu bölümüne Ayarlar uygulamasına gidip, Ekran Saati'ni seçip Tüm Cihazlar'ı seçerek ve sonra da aşağıya inerek alabilirsiniz. Bildirimlerinizi son 24 saat veya son 7 gün içinde görebilirsiniz.

  Ekran süresini kullanma hakkında daha fazla bilgi için ekran zamanımıza ve Uygulama Limitleri ve Kapalı kalma Süresi İpuçlarımıza bakın.

  Daha Kötü Bildirimler

  iOS 12'de, uygulama geliştiricileri kullanıcı girdisini kabul eden bildirimler oluşturabilir. Böylece, bildirimlerle yeni yollarla etkileşime girebilir ve iPhone'unuzu açmanıza gerek kalmadan kilit ekranında daha fazla şey yapabilirsiniz.

  Örneğin, bir arkadaş tarafından yayınlanan Instagram üzerinde bir bildirim gönderirseniz, fotoğrafı görüntüleyebilir ve ardından bildirimden Benzer bir öğe ekleyebilirsiniz.

  iOS 12'deki bildirimlerde yapılan değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Gelecekte umduğunuz diğer bildirim özellikleri var mı? Yorumlarda bize bildirin.

  Yazı kaynağı : hitechglitz.com

  Apple iPhone'lar İçin iOS 16 Güncellemesini Tanıttı: İşte Getirdiği Yenilikler

  Apple iPhone'lar İçin iOS 16 Güncellemesini Tanıttı: İşte Getirdiği Yenilikler

  ABD'li teknoloji devi Apple, her yaz düzenlediği WWDC etkinliğini bu yılda düzenledi. iPhone kullanıcıları için kapsamlı bir güncelleme olarak gelen iOS 16 işletim sistemi, kısa süre önce düzenlenen etkinlikte lanse edildi. Peki iPhone'lara hangi özellikler geldi?

  WWDC 2022 etkinliğinde Apple, vaat edildiği gibi iOS 16 güncellemesini duyurdu. Söz konusu güncelleme, daha önceki haberlerde de belirttiğimiz gibi kilit ekranında önemli bir değişikliği beraberinde getiriyor.

  IOS 16 ÖZELLİKLERİ VE ALACAK IPHONE'LAR

  Öncelikle iPhone'lar için iOS 16 güncellemesinin, sonbaharda beta testlerinden geçip daha sonra kullanıcılara sunulacağını belirtmekte fayda var. Yeniliklerden bahsedecek olursak Apple, yeni güncellemesiyle kilit ekranında pek çok özelleştirmeye yer verdi.

  iOS 16 ile iPhone kullanıcıları, kilit ekranlarında kullanılan yazı tipleri dahil, renközelleştirme ve daha birçok ayarı yapabilecek. Güncellemenin ana odağından kilit ekranında, widget'lar ekleyip, ekran boyunca kaydırarak aralarda geçiş yapabilmek mümkün olacak. Ayrıca Apple tarafından sunulan duvar kağıtları ve animasyonları da kilit ekranına uyarlayabileceksiniz.

  Tabii kilit ekranındaki özelleştirmeler dışında, bildirimlerin görüntülemesi de değişiyor. Bu bağlamda gelen bildirimler, artık iOS 16 ile ekran boyunca karşınıza çıkmayacak. Bunun yerine aşağıdaki ekran resminden de görüldüğü üzere ekranın alt kısmında yuvarlak biçimde gösterilecek. Ayrıca Uber yolculuğu ve spor etkinliği için de bildirimleri tek kutucukta gösteren ''Canlı Etkinlikler'' özelliği bulunuyor.

  MESAJLARDA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

  Apple'ın yeni güncellemesiyle yapılan değişikliklerden biri de mesajlar tarafında. iOS 16 ile artık gönderilen mesajlardaki yazım hatalarını düzenleyip, göndermek istemediğiniz mesajları geri almak mümkün olacak. Ayrıca bir mesaja baktığınızda, onu daha sonradan okunmadı olarak da işaretleyebileceksiniz. 

  VİDEOLAR İÇİN CANLI METİN ÖZELLİĞİ

  Pek çok yeniliği barındıran iOS16, Canlı Metin özelliğini artık videolarda da destekleyecek. Ek olarak fotoğraf veya videolarda Canlı Metin için daha fazla seçeneğiniz olacak. Diğer yandan Cüzdan uygulaması, yalnızca gerekli bilgileri sağlayarak kayıtlı kimlikleri güvenli bir şekilde paylaşmanın yolunu sunan güvenlik özellikleriyle güncellendi.

  ICLOUD FOTOĞRAF KİTAPLIĞI EKLENDİ

  Yukarıdaki özelliklere ek olarak iOS 16, belirli fotoğrafların aile ve arkadaşlarınızın hesapları arasında paylaşılmasını kolaylaştıran iCloud fotoğraf kitaplıkları özelliğini de getiriyor.  Fotoğraflar, paylaşım önerileri içerecek ve tüm kullanıcılar için resim düzenlemeleri ve anahtar kelimeler senkronize edilecek.

  Öte yandan insanları kötü niyetli durumlarda korumayı amaçlayan Güvenlik Kontrolü adlı yeni bir özellik  daha sunuldu. Apple'ın güvenlik konusunda gösterdiği hassaslık hep biliniyor. Öyle ki yeni güncellemede de bu noktada iyileştirme yapılmış. Firma, daha önce başkasıyla paylaştığınız konum gibi belirli bilgilere erişimi kolayca iptal etmenize olanak tanıyor.

  Bir diğer değişiklik ise SharePlay için. Apple, SharePlay'de TV programlarını uzaktan izlemek, müzik dinlemek ve  Fintess+ı arkadaşlarınızla kullanmak için SharePlay'e önemli bir destek ekledi. Ayrıca SharePlay'ın yakında Mesajlar'a geleceği de duyuruldu.

  Ayrıca, yeni nesil CarPlay araç içi işlevleri daha da genişletildi. CarPlay, eksiksiz ve birleşik bir deneyim için içeriği araçtaki birden fazla ekrana gönderebilecek.

  Kullanıcıların CarPlay aracılığıyla doğrudan radyoyu kontrol etmelerine ve araç içi ortamı ayarlamalarına olanak tanıyacak. Aynı zamanda, widget'lar için destek eklenecek ve kullanıcılar hava durumu uygulamasının ve müzik uygulamasının hızlı bilgilerini doğrudan üzerinde görüntüleyebilecekler.

  IOS 16 ALACAK MODELLER

  Apple'ın dev güncellemesi iOS 16, büyük olasılıkla iPhone 14 serisiyle piyasaya çıkacak. Güncelleme ayrıca, iPhone 14 serisine özel her zaman açık ekran özelliğini de beraberinde getirecek. Bu, Android cihazlarda bulunan bir özellik ve kilit ekranının açmadan çeşitli işlemleri yapmanıza olanak tanıyacaktır. Peki iOS 16 güncellemesini alacak modeller hangileri? İşte resmi liste...

  iOS 16 beta 1, bugün geliştiriciler için yayınlanacak. Halka açık beta sürüm ise önümüzdeki ay piyasaya çıkacak. Ancak resmi sürüm, iPhone 14 ile beraber sonbaharda yayınlanacak.

  Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap