Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  istanbul üniversitesi açıköğretim psikoloji bölümü

  1 ziyaretçi

  istanbul üniversitesi açıköğretim psikoloji bölümü Ne90'dan bulabilirsiniz

  istanbul üniversitesi açıköğretim psikoloji bölümü

  İstanbul Üniversitesi'nde "sessiz" açılış: Açıköğretimde psikoloji bölümü kuruldu | Gazete Rüzgârlı

  İstanbul Üniversitesi'nde

  İstanbul Üniversitesi, önceden herhangi bir duyuru yapmaksızın, Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’ne lisans düzeyinde psikoloji programını ekledi. Öğrencisinden, profesyoneline pek çok kişi karara sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Uygulamanın bölümle bağdaşmadığını söyleyenler, Üniversiteye ve YÖK’e geri adım atılması çağrısında bulundu.

  Koronavirüs nedeniyle 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle tamamlanmasıyla birlikte YÖK, üniversitelerde uzaktan eğitim ve açıköğretim programları için teşvikler sunmaya başlamıştı. Uzaktan eğitim programlarının ağırlığının artırılması kararı verilmesinin ve Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Ankara Üniversitesinde Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin (AUZEF) kurulmasının ardından, bir adım da İstanbul Üniversitesi’nden geldi.

  Üniversiteye bağlı Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nin dersleri arasına, lisans düzeyinde açıköğretim psikoloji programı kondu. Programın açılışı hakkında Üniversite’den veya AUZEF’ten herhangi bir bilgilendirme yapılmazken; öğrenciler, akademisyenler ve psikologlar alınan karar Twitter’da “psikolojiacıkögretimolamaz”, “alantalanınadurde”, “açıktanpsikoloğaHAYIR” etiketleriyle tepki gösterdi.

  Türk Psikologlar Derneği’nden tepki

  Twitter üzerinden yazılı açıklama yayınlayan Türk Psikologlar Derneği (TPD), açıköğretimde psikoloji lisans programının mümkün ve kabul edilebilir olmadığını ifade ederek, konu ile ilgili İstanbul Üniversitesi ve YÖK ile görüşüleceğini duyurdu. Psikoloji eğitiminin ancak gözlem, gözetim ve deney süreçlerinin uygulanabilmesiyle olanaklı olduğunun altını çizen TPD, yüksek lisans düzeyindeki psikoloji programları için de düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

  Yazı kaynağı : www.gazeteruzgarli.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap