Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  isteğe bağlı sigorta geriye dönük prim ödeme

  1 ziyaretçi

  isteğe bağlı sigorta geriye dönük prim ödeme Ne90'dan bulabilirsiniz

  SGK geriye dönük prim ödeme var mı?

  SGK geriye dönük prim ödeme var mı?

  SGK geriye dönük prim ödeme, Emeklilikte Yaşa Takılanlar da dahil olmak üzere pek çok vatandaşın gündeminde yer alıyor. Peki, SGK geriye dönük prim ödeme var mı? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

  SGK GERİYE DÖNÜK PRİM ÖDEME VAR MI?

  Prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş sınırı şartını sağlayarak emeklilik hakkını elde eden sigortalı çalışanlar, prim günlerinde yaşanan eksikliği çözümleyebiliyor. Prim günlerinde eksiklik olan sigortalılar, eksik prim günlerini geriye dönük borçlanma ile tamamlayarak emekli olabilirler.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Sosyal Güvenlik Kurumu

  Kimler isteğe bağlı sigortaya başvurabilir?

  Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerdeki Türk vatandaşlarından;

  Kanunun yürürlük tarihinden önce mülga kanunlara göre isteğe bağlı sigortaya devam edenler, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın Kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirilecektir.

  Nereye ve nasıl başvurulur?

  İsteğe bağlı sigortanın başlangıcı ne zamandır?

  İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın Kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlar.

  İsteğe bağlı sigortalılar ne kadar prim öder?

  İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas günlük kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında kalmak şartıyla, sigortalı tarafından beyan edilen günlük kazanç tutarına göre belirlenmektedir.

  İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32'sidir. Bunun % 20'si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12'si genel sağlık sigortası primidir. Buna göre 2022 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık prim tutarı 1.601,28 TL’dir.

  Ait olduğu ayın primini en geç 12 ay içinde ödemeyen sigortalının o aya ait prim borcunu ödeme imkânı ortadan kalkmakta ve prim borcu ödenmeyen ilgili ay için sigortalılara hizmet verilememektedir.

  İsteğe bağlı sigorta nasıl sona erer?

  İsteğe bağlı sigortalılık;

  itibaren sona erer.

  İsteğe bağlılık süresinin değerlendirilmesi

  01/10/2008 tarihinden itibaren ilk defa isteğe bağlı sigortalı olanlar ile 506, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara tabi isteğe bağlı sigorta primi ödeyen sigortalıların 01/10/2008 tarihinden sonra isteğe bağlı sigorta primi ödenmiş süreleri 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalılık süresi olarak kabul edilecektir.

  Ekim 2008 Öncesi İlk Defa İsteğe Bağlı Sigortalı Olanlar

  Kanunun yürürlük tarihinden önce (1/10/2008) mülga kanunlara göre isteğe bağlı sigortaya devam edenler, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın Kanun kapsamında isteğe bağlı sigortalılıkları devam ettirilecektir.

  Yazı kaynağı : www.sgk.gov.tr

  Geçmişe dönük toplu prim ödenebilir mi?

  Geçmişe dönük toplu prim ödenebilir mi?

  Soru: 1959 doğumlu annemin SSK giriş tarihi 1 Mart 1974 olup sadece 25 gün prim ödemesi gözüküyor. İki çocuk sahibi. Çocuklar 1979 ve 1984 doğumlu. Emekli olması için geçmişe dönük prim ödenmesi mümkün müdür? Ya da hangi şekilde emekli olabilir? l Serdar PEKCAN

  Cevap: Sosyal güvenlik sistemimizde geçmişe yönelik boş günlere toplu prim ödeyerek emekli olma usulü yok. Maalesef anneniz geçmişe yönelik toplu prim ödeyerek emekli olamaz. Ancak doğumları sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan ve doğum sonrasında iki yıllık sürelerde prim ödemesi olmadığından, iki doğumunu borçlanarak toplam 1440 gün kazanabilir.

  Doğum borçlanmasından sonra sigortalı çalışarak 2135 gün daha prim ödeyerek primini 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir. Anneniz doğumlarını borçlandıktan sonra sigortalı bir işte çalışarak 905 gün prim ödeyip kalan 1230 gün (41 ay) prim eksiğini isteğe bağlı olarak ödeyebilir.

  5100 GÜN PRİMLE TAZMİNAT ALARAK AYRILABİLİR MİYİM?

  Soru: İlk sigorta başlangıç tarihim 2006 olup toplamda 5100 gün prim ödemem var. Çalıştığım işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma hakkım var mı? l Ahmet UMAK

  Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyorlar. 5100 günle maalesef işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılamazsınız. Çünkü emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. İşinizden kıdem tazminatı alarak ayrılmak için 1900 gün daha prim ödemeniz lazım.

  BAĞKUR’DAN SSK’YA GEÇMEMİN YARARI OLUR MU?

  Soru: 25 Aralık 1978 doğumluyum. İlk Bağkur başlangıç tarihim 7 Ocak 1997 olup hiç aksatmadan askerliğimde dahi ara vermeden bugüne kadar Bağkur primimi yatırdım. Halen de yatırmaya devam ediyorum. Ne zaman emekli olurum? Bağkur’dan sigortaya geçmemin emeklilik tarihimin öne gelmesine veya emekli maaşımın artmasına faydası olur mu? l Ahmet BÜYÜKTARAKÇI

  Cevap: Bağkur’da emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. 7 Ocak 2022’ye kadar ara vermeden prim ödeyerek priminizi 9000 güne tamamlamanız şartıyla 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Sigortalı bir işte çalışarak Bağkur’dan sonra SSK’ya 1260 gün (3.5 yıl) prim ödemeniz halinde SSK’da da 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi SSK’da da Bağkur’da da 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmaktasınız. Emekli aylığını yükseltmek için SSK’ya geçmenize gerek yok. Çünkü emekli aylığını çalışma hayatı boyunca üstünden prim hesaplanan kazanç tutarı ile prim gün sayısı birlikte belirliyor.

  Bağkur’lular üstünden prim hesaplanan kazanç tutarını kendileri belirliyor. Bundan sonraki prim ödemenizle emekli aylığınızı yükseltmek için prim hesabına esas kazancın üst sınırından (bugün için 26.831.40 lira) veya üst sınıra yakın bir kazanç tutarı üzerinden örneğin 15 bin, 20 bin lira üstünden uzun süre prim ödemeniz gerekir. Tabii ki bu da her ay yüksek tutarda prim ödeyeceğiniz anlamına geliyor.

  EKİM 2021’DE EMEKLİ OLMANIZ MÜMKÜN

  Soru: 1 Şubat 1965 doğumluyum. 1 Mayıs 1998‘de tarım Bağkur’lu oldum. Bugüne kadar 8355 gün prim ödemem oldu. 1985 ve 1987 arasında 18 ay askerlik yaptım. Ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim? l Ramazan TEKTEN

  Cevap: Askerlik sürenizin tamamını borçlanmanız halinde emekli olmak için 25 tam yıl (9000 gün) prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Yaş sorununuz olmadığından, borçlanmadan sonra 105 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz (ara vermeden prim öderseniz 19 Ekim 2021’de).

  Yazı kaynağı : www.posta.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap