Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  james bedford uyandığında sorduğu ilk soru

  1 ziyaretçi

  james bedford uyandığında sorduğu ilk soru Ne90'dan bulabilirsiniz

  Bir Gün Uyanmayı Bekleyen Dondurulmuş İnsanlar - Şimal Parlak - biamag

  Bir Gün Uyanmayı Bekleyen Dondurulmuş İnsanlar - Şimal Parlak - biamag

  Dünyanın dondurulmuş ilk insanı James Bedford, cryo tüpü içindeki bekleyişinin 50. yılını tamamladı. Dondurulan insanları hayata döndürmek henüz mümkün olmamasına rağmen bu özel dondurma işlemi kendi endüstrisini yaratmış durumda.

  Vanilla Sky, Forever Young gibi birçok bilim-kurgu yapımına konu olan insanları dondurarak hayata döndürme fikri aslında gerçek hayatımıza düşündüğümüz kadar uzak değil. Çoğumuza imkânsız gelse de günümüzde bilmedikleri bir geleceğe uyanmayı bekleyen 250’den fazla dondurulmuş insan var.

  1960’larda bir grup bilim insanı, insanları dondurma projesi üzerine deneyler yapmayı hızlandırdılar. Planlarına göre gelecekte gelişen teknoloji ile dondurulan insanların hastalıklarını tedavi etmek ve onları hayata geri döndürebilmek mümkün olacaktı.

  Teknolojik gelişmeler henüz dondurulmuş insanların yaşamasını sağlayacak seviyede değil. Buna rağmen her geçen gün insan dondurma yöntemine talep artıyor. Teknolojik gelişmelerden umutlu 1500’den fazla insan öldükten sonra dondurulmak için sözleşme imzalamış durumda.

  İnsanları dondurarak koruma fikri ilk olarak 12 Ocak 1967’de James Bedford’un düşük sıcaklıklara dayanıklı cryo tüpünde saklanmasıyla pratiğe döküldü. Kaliforniya Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan James Bedford tedavisi mümkün olmayan bir böbrek kanseri türüne yakalandı. Akciğerlerine de metastaz yapan böbrek kanserinin tedavisinin mümkün olmadığını anlayan 73 yaşındaki Bedford dondurulmak için gönüllü oldu.

  Bedford, 12 Ocak 1967’de kanserden vefat ettikten birkaç saat sonra Cryo-biyolog Robert Prehoda, biofizikçi Dante Brunoi ve Kaliforniya Canlı Dondurma Topluluğu Başkanı Robert Nelson’un gözetiminde donduruldu. Birkaç gün sonra Bedford’un bedeni, kuru buz ile paketlenmiş yalıtımlı özel bir kutuya yerleştirildi.

  Daha sonra, Bedford sıvı nitrojenle dolu eksi 196 derecedeki büyük bir konteynıra batırıldı. Birkaç farklı yere taşındıktan sonra Bedford’un bedeni son olarak Arizona’daki “Alcor Life Extension Foundation” adlı kuruma götürüldü ve hala burada muhafaza ediliyor.

  Alcor ve diğer dondurma işlemi yapan kurumlarda benzer teknikler kullanılıyor. Öldükten sonra bu kurumlara getirilen kişilerin kanları damarlarından boşaltılıyor. Daha sonra bu kişilerin vücutlarına antifriz ve organları korucuyu kimyasal bir karışım dolduruluyor. Bu işlemden sonra bedenler -196 derecedeki sıvı nitrojenli tüplere yerleştiriliyor.

  Bedford resmi olarak ölü kabul ediliyor, ancak tıbben tamamen ölü olmadığı biliniyor. Bedford’un organları 50 yıldır cryo tüpünde bozulmadan korunuyor.

  Bazı bilim insanları, Bedford’un dondurulmasından bu yana dondurma yöntemlerinin geliştiğini öne sürüyor. Şimdi ise bir kısmı, dondurulmuş insanların vücutlarını hayata geri döndürmektense bireylerin saklanan anılarını kurtarmak ve onları bir robot sistemine aktarabilmek üzerine çalışıyor. Bazı bilim insanları ise bu insanları hayata geri döndürmenin imkânsız olduğu görüşündeler.

  İngiliz tıp profesörü Barry Fuller, dondurulmuş insanları tekrar canlandırmak hala uzak bir hayal olsa da bu yöntem özellikle organların cryo tüplerde korunmasında ve organ nakillerinde kullanılmasında işe yarayabilir diye belirtiyor.

  Mahkemelik vakalar

  Dondurma konusunda hukuki olarak da bazı sorunlar çıkabiliyor. Özellikle de dondurulacak insanların aile üyeleri arasında anlaşmazlıklara sık rastlanıyor. Anlaşmazlıklar birçok defa mahkemeye taşındı. Örnek vermek gerekirse İngiltere’de 2016'da bir annenin ölen 14 yaşındaki kızını cryo tüpünde saklama isteği çocuğun babasının itirazlarına rağmen hukuki olarak onaylandı.

  Bir diğer örnek ABD’de Colarado’da 2011’da yaşandı. Mary Robbins isimli bir kadının dondurulma isteği çocuklarının itirazlarına rağmen yargıç tarafından kabul edilmesi gösterilebilir.

  Dondurulacak kişinin parasının yakınlarına kalmaması ailedeki itirazların önemli nedenlerinden olabilir. Çünkü dondurulacak kişilerin maddi varlıklarının bir bölümü dondurulma masraflarına harcanıyor, kalan kısmı ise hayata dönecekleri zamanda kullanmaları amacıyla kendi adlarına faiziyle birlikte birikiyor.

  Günümüzde canlıları dondurma işlemi başlı başına bir endüstriye dönüşmüş durumda. İşlemi gerçekleştiren şirketler, bu yöntemin işe yaramayacağını ileri sürenlerin yeterli delillere sahip olmadıklarını savunuyor. Ayrıca şirketler, bireylerin beyinlerindeki bilgi yok olmadan ölü olarak sayılamayacağını ve olası bir bilgi kaybının düşük sıcaklıklarda engellendiğini iddia ediyor.

  Peki, dondurma işleminin maliyeti ne kadar?

  İnsanları dondurma işlemi sadece ABD ve Rusya’da gerçekleştirilmekte.

  Peki, dondurma işleminin maliyeti ne kadar? The Guardian’ın haberine göre ABD'de tüm vücut 200 bin dolara sadece kafa ise 80 bin dolara dondurulabiliyor. Rusya’da ise tüm vücudu saklama fiyatı 36 bin dolar, sadece kafayı dondurmak ise 18 bin dolara mal oluyor. Sadece kafasını donduran kişiler ise ileride vücutları olmasa dahi beyinlerindeki bilgilerin bir robota transfer edilebileceğine inanıyorlar.

  2015’te, Robert McIntyre, ilk defa bir memeli hayvanın beynini dondurduktan sonra tekrar canlandırmayı başardı. Dondurulan tavşan beyni, tekrar canlandığında fonksiyonlarını yerine getirmeye devam etti. Bu yeni gelişme, dondurulan insanların hayata döndürmek için bir umut olarak görülmeye başlandı.

  Şu anki bilgilerimiz dâhilinde, dondurulan insanların canlandırılması fikri birçoğumuz için sadece bilim-kurgu filmlerinde görülebilecek gerçek dışı bir şey olabilir.

  Ancak şu anda yaşadığımız birçok gelişme, geçmiş dönemdeki insanlar için de bu denli gerçek dışı görünüyordu. Belki de bir gün gazete manşetlerinde “Dondurulan ilk insanın uyanışı” haberleri yer alacak. (ŞP/HK)

  Kaynaklar:

  Preserving Bodies in a Deep Freeze: 50 Years Later

  Human bodies frozen in desert facility waiting for science to wake them up

  The cryonics dilemma: will deep-frozen bodies be fit for new life?

  1st Century Medicine’s Aldehyde-Stabilized Cryopreservation

  Yazı kaynağı : bianet.org

  14 Yaşında Kendini Donduran Kız

  14 Yaşında Kendini Donduran Kız

  donduran-14_yasinda-sogukbilim-kriyojeni-kriyojenikİngiltere’de kanserden hayatını kaybeden 14 yaşındaki kız Amerika’da donduruldu. Babasının dondurma işlemini engellemek için açtığı davayı kazanan genç kız, kanser tedavisinin bulunacağı bir dünyada uyanmak istediğini söyledi. Kendini donduran insanlar için ölümden sonra hayat var mı?

  Ölümsüzlük teknolojisi

  İnsan vücudunu ölümden sonra hayata döndürmek için dondurma teknolojisine kriyojeni (soğukbilim) deniyor. Soğukbilim ölümcül hastalığa yakalanan bireylerin ileride tedavisi bulunur umuduyla dondurulması için kullanılıyor. Son olarak İngiltere’de küçük bir kız kendini dondurdu.

  Kendini donduran kızın umudu

  Özel hayatın korunmasına yönelik yasalar gereği basında sadece adının baş harfleriyle JS olarak tanınan kız neden dondurulmak istediğini şöyle anlattı:

  “Neden bu alışılmadık şeyi yapmayı istediğimi soruyorlar. Ben sadece 14 yaşındayım ve ölmek istemiyorum ama öleceğimi biliyorum. Dondurulmanın ise zamanımızdan yüzlerce yıl sonra bile olsa tedavi edilerek uyanmak için bana bir şans vereceğini düşünüyorum. Toprağın altına gömülmek istemiyorum.”

  “Yaşamak ve daha uzun yaşamak istiyorum. Gelecekte yakalandığım kanser hastalığının tedavisini bulacaklarını ve beni uyandıracaklarını düşünüyorum. Bu şansa sahip olmak istiyorum. Vasiyetim bu.”

  İlgili yazı: İnternetinizi uçuracak en iyi 10 modem

  Meselenin yasal ve etik boyutu

  Kendini donduran kızın aile hayatını incelediğimizde hastalığı sebebiyle çok zor durumda kaldığını görüyoruz. Kızın anne-babası boşanmış ve araları bozuk. Annesi kızının son dileğini desteklemiş; ama kızını 2008’den beri yüz yüze görmeyen baba başlangıçta şiddetle karşı çıkmış.

  Kendisi de kanser olan baba davada ilk olarak şunları söylemiş: “Tedavi başarılı olsa ve kızım 200 yıl sonra hayata geri döndürülse bile gelecekte yaşayan bir akrabasını bulamayabilir. Yaşadıklarına dair hiçbir şey hatırlamayabilir ve geleceğin Amerika’sında 14 yaşında yapayalnız kalabilir.”

  İlgili yazı: NASA’dan Işıktan Hızlı Yıldız Gemisi

  Hakimin kararı

  Kimsenin başına gelmesini istemediğimiz bu olay hakkında yargıda bulunmak kolay olmadığı için önce sizlere hakimin aldığı kararı aktaracağım:

  Davanın son zamanlarında fikrini değiştiren babanın kendi kızının kararlarına saygı duyduğunu belirtmesinin ardından devreye giren hakim, anne-babalarda bu tür gelgitler görülmesinin normal olduğunu; çünkü “bugüne dek hiçbir ebeveynin böyle bir durumla karşılaşmadığını” söyledi.

  Bilimsel değil, etik karar

  Davanın hakimi konuyla ilgili açıklamasında, mahkemede bilimsel bir karar vermediğini, sadece kendini donduran insanların ölümden sonraki vesayeti ile ilgili bir karar aldığını belirtti. Sonuç olarak mahkeme sadece kızın ölümünden sonra cenazesiyle kimin ilgileneceğine karar verdi ve babanın kızın kararına saygı duyduğunu belirtmesinin ardından dondurma işlemlerini yürütmek anneye kaldı.

  İlgili yazı: İnternette teknik takip ve gözetimi önleme rehberi

  Reşit kabul edildi

  İngiliz hakim, kendini donduran kız davasında JS’nin kendi kararlarını alabilecek bilişsel yetkinliğe sahip olduğunu söyledi: “Karşımızda durumuyla ilgili görüşlerini sofistike şekilde ifade edebilen zeki ve parlak bir genç insan var.”

  “JS son aylarda interneti kullanarak kriyojeni (soğukbilim) teknolojisini araştırdı: Bu, hastalıktan ölen bir insanı uzak gelecekte tedavisi bulunur umuduyla dondurup zamanı gelince hayata döndürme teknolojisidir. Kriyojeninin bilimsel temelleri spekülasyona dayalı ve tartışmaya açıktır. Etik sonuçları açısından da hararetli tartışmalara neden olmaktadır.”

  “Öte yandan, hücrelerin ve dokuların dondurularak korunması anlamında kriyo-koruma tıpta iyi bilinen bir süreç olup doğurganlık tedavisi için spermle embriyoların dondurulmasında kullanılmaktadır. Soğukbilim bunun en uç uygulanmasıdır.”

  İlgili yazı: AIDS’e Kesin Çare >> Amerikalı doktorlar HIV virüsünü insan DNA’sından sildi

  Sorunlu dondurma

  İngiliz hakim annenin lehine karar vererek kızın ölümden sonra dondurulmasına izin verdi. Ancak, doktorların ölümden sonra yapılan dondurma işleminin hastayı ileride yaşama döndürme olasılığını azaltacağını söylediklerini de kararına ekledi.

  Hakim aynı zamanda davanın İngiltere ve Galler’in yanı sıra tüm dünyada bir ilk olduğuna dikkat çekti: “Bu durum bilimsel gelişmelerin hukukun önüne getirdiği yeni sorunların bir örneğidir. Özellikle de aile hukuku açısından sorun teşkil etmektedir.”

  İlgili yazı: VPN Engelleme Başladı

  Nasıl çalışıyor?

  İnsan dondurmanın zorlukları

  donduran-14_yaşında-soğukbilim-kriyojeni-kriyojenik

  25 Ekimde donduruldu

  Amerika’nın Michigan eyaletindeki Cryonics Institute yetkilileri 14 yaşındaki kızın bedeninin ölümünden 8 gün sonra, 25 Ekim 2016’da dondurulduğunu söylediler: “Hasta bilgisayar kontrolündeki bir soğutma odasında sıvı azotla 24 saat içinde donduruldu. Ardından uzun süreli depolama için özel bir tanka yerleştirildi.”

  Her ne kadar dünyada bu işlemi gerçekleştiren şirketler kendini donduran hastaları vefat etmiş olarak kabul etmeseler de Londra Üniversitesi Akademisi’nden Cerrahi ve Düşük Sıcaklık Tıp Profesörü Barry Fuller aksi yönde görüş bildiriyor:

  İlgili yazı: 4K Televizyon Savaşları Başladı ve 8K yolda

  donduran-14_yaşında-soğukbilim-kriyojeni-kriyojenik

  Gerçek değil, bilimkurgu

  “Elbette ki ilaçların, kimyasal maddelerin, DNA, sperm, kan nakil poşetleri, embriyo ve hatta sebze-meyvenin derin dondurucuda saklanması sağlık sektörü için son derece yararlı bir uygulama. Hassas organik maddelerin bozulmasını önlemenin yanı sıra, bu teknoloji organ nakline izin veriyor ve besinlerin taze kalmasını sağlıyor.”

  “Ancak söz konusu derin dondurma teknolojisi, organ nakli bekleyen insan böbreği gibi büyük ve kompleks dokulara başarıyla uygulanamadı; çünkü insan vücudunu hiç zarar görmeden bir bütün halinde donduracak teknolojiye sahip değiliz.”

  Londra Kraliyet Fakültesi’nden Dr. Channa Jayasena ise insan dondurmayı açıkça bilimkurgu olarak nitelendiriyor: “Soğukbilim hastalar için riskli bir işlem. Toplumda ahlaki sorunlara yol açıyor, çok pahalı bir hizmet ve kanıtlanmış hiçbir yararı yok. İlaç olsaydı asla devletten onay alamazdı.”

  İlgili yazı: Dünya’daki hayatın kökeni Mars mı?

  donduran-14_yaşında-soğukbilim-kriyojeni-kriyojenik

  Derin dondurmanın incelikleri

  Öncelikle vücudu buz banyosuna yatırılan kişinin yüzüne özel bir havalandırma maskesi takılıyor. Bu maske yapay solunum yoluyla dokulara oksijen sağlıyor. Böylece insan beyninin sıcaklık düşene kadar çürümesi önleniyor (beyin hücrelerinin donana kadar hayatta kalması amaçlanıyor).

  Bu aşamada damarlara kanın pıhtılaşmasını önleyen heparin veriliyor ve vücut artık atmayan kalbin yerine çalışan bir kan dolaşımı makinesine bağlanıyor. Böylece oksijenli kanın vücutta dolaşması sağlanıyor ve hücreler donana kadar solunum yapabiliyor.

  İlgili yazı: Ahlaklı Robotlar >> Robotlar Etik Kararlar Alabilir mi?

  Camlaştırma

  Ardından vücudu derin dondurma öncesinde camlaştırma aşamasına geçiliyor. Vücuttaki kanın boşaltılması ve kan damarlarına özel bir antifriz verilmesi bu aşamada gerçekleştiriliyor. Sonunda vücut -200 derecede sıvı azotla (nitrojen) soğutulan bir tanka yerleştiriliyor.

  Buradaki en riskli aşama vücudun derin dondurma tesisine zarar görmeden taşınması. Bunun için de kişiyi öldükten hemen sonra soğutmaya başlamak en ideali. Kendini donduran kişiler soğutma aşamasından sonra özel bir tanka yerleştiriliyor ve bu tankla derin dondurma tesisine taşınıyor.

  İlgili yazı: İnsan Gibi Düşünen Robotlar Ne Zaman?

  İnsan dondurmanın tarihi

  Tarihte kendini donduran ilk insan California Üniversitesi Psikoloji Profesörü Dr. James Bedford’du. Bedford, Arizona merkezli Alcor şirketi tarafından 1967 yılında, 73 yaşında donduruldu. Şirketin 1991’de hayatını kaybeden eski başkan yardımcısı da Alcor tesislerinde donduruldu.

  Bugüne kadar dünya çapında yaklaşık 250 kişi dondurulmuş bulunuyor. Ancak, bunların bir kısmı sadece beyinlerini dondurmuş durumda.

  İlgili yazı: İnternette sansürü delmek için uzaydan internet Outernet geliyor

  donduran-14_yaşında-soğukbilim-kriyojeni-kriyojenik

  Kaç dolar?

  Kendini donduran insanlar kişi başına 28 bin ila 200 bin dolar arasında para ödüyor. Bu parayı ya kendileri ya da sigorta şirketleri ödüyor.

  Ana dondurma masraflarını kişinin hayat sigortası karşılıyor. Ancak, şirketler dondurulacak kişilerin önceden şirkete üye olmasını şart koşabiliyor ve elbette kendi ülkesinden başka bir ülkede dondurulacak kişilerin (örneğin Türkiye’de böyle bir hizmet yok) ek masrafları oluyor.

  Bunun dışında ailelerin bakım masrafları için ayda birkaç yüz ila birkaç bin dolar aidat ödemesi gerekebiliyor.

  İnsan beynini korumak

  Kendini donduran insanların karşılaştığı en büyük zorluk insan beynini korumak. Açıkçası elimizdeki teknoloji insan beyni gibi kompleks bir organın hiç zarar görmeden dondurulmasına izin vermiyor. Bu da kişilerin kalıcı beyin hasarıyla hayata dönmesine yol açabilir.

  İlgili yazı: Sansüre Karşı TOR ve Orbot Rehberi

  Hangi ülkede yasal?

  Fransa’da kişilerin dondurulması yasaklanmış bulunuyor. Ancak kişileri dondurmak üzere başka ülkelere göndermeye izin var. Buna karşın Kanada’nın British Columbia eyaleti kişilerin ülke dışında dondurulmasına kesinlikle izin vermiyor (bu konuda başka bir şirkete para ödemek de yasak).

  Rusya’da ise yasal boşluk var ve insan dondurma teknolojisi ne cenaze hizmetlerinin ne de sağlık sektörünün kontrolü altında. Bu nedenle Rusya’da bir kişinin naaşını hastaneden almak ve dondurmak üzere başka bir ülkeye götürmek daha kolay.

  İlgili yazı: 5 Soruda Paralel Evrenler

  donduran-14_yaşında-soğukbilim-kriyojeni-kriyojenik

  Sonuç olarak

  Kendini donduran insanların bugünkü teknoloji ile hayata dönmesi pek mümkün görünmüyor. Gelecekte ise ne olacağını bilemeyiz.

  İnsan türünün evrim süreciyle ortaya çıktığını, evrimin termodinamik yasalarının bir türevi olduğunu ve canlıların geleceğe yönelik muhtemel seçim sayısını termodinamik olarak maksimuma çıkarmayı hedeflediğini dikkate alırsak insan dondurmaya izin vermek gerektiğini görüyoruz.

  Hatta fizikçiler, güneş sistemi dışından gelen uzaylılarla tek ortak noktamızın bu olabileceğini söylüyor: Evren’e hükmeden termodinamik yasaları gereği, geleceğe yönelik muhtemel seçim sayısını olabildiğince artırmak.

  İlgili yazı: Fizikçiler Karanlık Madde Yalan Dedi

  Son kararınız

  Kendini dondurmak kişiye gelecekte hayata dönmek için bir şans veriyor. Bu yüzden insan dondurmaya yasal olarak izin verebiliriz. Tabii bunun bir alternatifi de 30 yıl içinde gelişecek olan bilgisayar teknolojisinden yararlanarak insan zihnini bilgisayara kopyalamak.

  Peki siz ne düşünüyorsunuz? İnsanları gelecekte hayata dönecek şekilde dondurmak mümkün mü? Mümkünse kanun buna izin vermeli mi? Hemen aşağıda yazın.

  Neden insan dondurmak şimdilik imkansız?

  Yazı kaynağı : khosann.com

  İlk dondurulan insan 50. yılında

  Buz içinde dirilmeyi bekliyorlar

  Tekrar diriltecekler... Aralarında 1 Türk de var!

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap