Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kışlık barbunya dondurucuya nasıl konur

  1 ziyaretçi

  kışlık barbunya dondurucuya nasıl konur Ne90'dan bulabilirsiniz

  Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

  Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

  Zeytinyağlısından salatasına her hali ile güzel olan barbunyayı, bahar aylarının sonlarında, özellikle de mayıs ayında rahatlıkla temin edip saklayabiliriz. Tabii barbunyanın tadını ve doğallığını kış sofralarımıza taşımak için doğru saklama koşullarını sağlamak çok önemli. 

  Hem kışın sofralarımızdan barbunya yemeklerini eksik etmemek, hem de mutfağımızda kullanırken kolaylık sağlaması için barbunya buzluğa nasıl konulur sorusunun cevabını gelin birlikte inceleyelim.  

  Barbunyayı derin dondurucuda saklamanın iki yöntemi var: Çiğ olarak dondurucuda saklama ve şoklayarak derin dondurucuda saklama.

  Her iki yöntem için de öncelikle en taze barbunyaları seçmelisiniz. Barbunyaların kabuklarını temizledikten sonra bol suda yıkayın. Yıkadığınız barbunyaları süzgece alıp fazla suyunun süzülmesini bekleyin. 

  Çiğ olarak derin dondurucuda saklama yönteminde, ilk olarak suyu süzülen barbunyaları tek kullanımlık porsiyonlara ayırın ve buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerin içindeki havayı bir pipet yardımıyla ya da elinizle bastırarak aldıktan sonra poşetin ağzını sıkıca kapatın ve derin dondurucuya koyun.

  Şoklanan sebzeler hem lezzet hem de renk olarak ilk halini koruyabildiği için, barbunyayı şoklayarak derin dondurucuya koymak da en çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri. Bu işlem için öncelikle barbunyaları haşlamanız gerekiyor. 

  Peki barbunya kaç dakikada haşlanır? Barbunyaları ocaktaki kaynar suyun içine atın ve siyah suyunu atması için 5 dakika kaynar suyun içinde haşlayın. Haşlayıp süzdüğünüz barbunyaları hemen daha önce hazırladığınız buzlu suya koyarak şoklama işlemini tamamlayın.

  Şoklanan barbunyaların hemen fazla suyunu alarak buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık olacak şekilde paylaştırın ve derin dondurucunuza yine havası alınmış bir şekilde koyarak saklayın.

  Derin dondurucudan aldığınız barbunyaları kullanmadan önce buzdolabında bekleterek çözdürmeyi unutmayın. Bir anda çok sıcak bir ortamda çözdürmek bakteri yükünün birden artmasına sebep olacaktır. 

  Sıra geldi lezzetli barbunya yapımının sırlarına :) Barbunya nasıl yapılır sorusunun cevabı da bir başka blog yazımızda.

  Yazı kaynağı : www.rafinera.com

  Buzlukta Barbunya Saklama

  Taze Barbunya Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

  Dondurucu İçin Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Dondurucu İçin Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Yaz mevsimi gelince meyve ve sebze tezgahları şenleniyor. Fasulyesinden yaprak sarmasına, şeftalisinden salçasına kadar yılın en bereketli zamanı tam da şu an! Hadi gelin pazarlardan tazecik meyve ve sebzelerimizi alalım. Konservesinden reçeline kadar yapacağımız kış hazırlıklarının yanında buzluklarımızı da dolduralım. Hazırlamaya başlayacağımız ilk sebzelerden biri de barbunyalar olsun.

  Kışın da tıpkı yaz mevsimindeki tazeliğiyle barbunya tüketmenin yolu aslında çok kolay. Sadece 4 adımda, bozulmadan, lezzetini kaybetmeden barbunya saklamak için kollarımızı sıvayalım hadi. Kış hazırlıkları başlasın!

  Dondurucu için kışlık barbunya nasıl yapılır?

  kislik-barbunya

  Dondurucularımızda uzunca bir süre saklayacağımız barbunyaların hazırlıkları için öncelikle çok taze barbunyalara ihtiyacımız var. Bu barbunyaların içerisinde herhangi bir çürüme ve kararmaya yakın renk değişimleri olmamasına özellikle özen göstermek bir hayli mühim. Barbunyalarınızın içlerini açın ve içinden çıkan taneleri bir kabın içerisinde biriktirin.

  barbunya-nasil-ayiklanir

  Ardından bu taneleri güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra sularının süzdürülmesi için bir kenara alın. Bu sırada bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. Su ısınınca ayıkladığınız barbunyaları içerisine koyun.

  Barbunyalar sıcak suyun içerisinde hafif koyu renkli bir su bırakacaklar. Yaklaşık 8-10 dakika bu suyun içerisinde haşlayın. O sırada bir kabın içerisine bolca buz ve soğuk su koyun. Hafif haşlanan barbunyaları soğuk suyun içerisine atın. 30 saniye kadar beklettikten sonra kevgir yardımıyla süzdürerek bir kaba aktarın.

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Dondurucuda barbunya nasıl saklanır? Kışlık barbunya

  Dondurucuda barbunya nasıl saklanır? Kışlık barbunya

  Yaz mevsiminin sonunda tam olgunlaşan fasulye ve barbunyayı kışın da enfes bir şekilde yemek için dondurucuda saklamak en ideal yöntemlerden biridir. Kışlık hazırlamanın tam zamanı olduğuna göre sizler de dondurucu için barbunyayı hazırlayabilirsiniz. Nasıl mı? Kışlık barbunya hazırlamanın yollarına yazımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

  Barbunya,  fasulyenin bir varyetesidir. Vitamin ve mineral değeri yüksek olan barbunya baklagiller familyasından geliyor. Birçok yemek türüne eşlik eden bu gıda lif bakımından oldukça zengindir. Sağlıklı beslenmek adına ideal bir besin olan barbunya dış görünümü benekli ve kırmızı tonlarda olup daha şişkin bir yapıya sahiptir. En önemli özelliği metabolizmayı aktif olarak düzenli çalışması olan barbunya, B1, B2, B3, B5 ve B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Özellikle kolesterol hastası olanlar için mükemmel bir yiyecek olan bu besin, içerisinde bulunan antioksidanlar serbest radikallere karşı mücadele etmektedir.

  İLİŞKİLİ HABEREn kolay barbunya yemeği nasıl yapılır? Barbunya yemeği yapımı

  Taze olan barbunyaları ayıklayarak bol suyun içerisinde güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra sularının süzdürülmesi için bir kenara alın. Bu sırada bir tencerenin içerisine su koyun ve kaynatın. Su ısınınca ayıkladığınız barbunyaları içerisine koyun.

  10 dakika kadar haşlanan barbunyaları buz ve soğuk su dolu kabın içerisinde 30 saniye kadar bekletin.

  İLİŞKİLİ HABERBarbunyanın faydaları nelerdir? Barbunya hangi hastalıkları önlüyor? Barbunya zararlı mı?

  Ardından kevgir yardımıyla süzdürerek bir kaba aktarın. En son buzdolabı poşetlerine koyarak ağzını güzelce bağlayın.

  Dizdikten sonra buzdolabına koyabilirsiniz. Bu şekilde uzun süre saklayabilirsiniz.

  Afiyet olsun...

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap