Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kalp deniz dil kıyıdır denizde ne varsa kıyıya o vurur anlamı

  1 ziyaretçi

  kalp deniz dil kıyıdır denizde ne varsa kıyıya o vurur anlamı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.

  KALP DENİZ DİL KIYIDIR DENİZDE NE VARSA KIYIYA O VURUR

  Hadis külliyatlarının başında yer alan şu çok bilinen hadisi duymuşsunuzdur. Şöyle buyurur allah elçisi; “ameller niyetlere göredir.” Gerçekten kalpten yürekten ne geçerse, niyetin ne ise dışa vuracak olan da bir şekilde o olacaktır. Bizi biz yapan da zaten niyetlerimizin güzelliği ve samimiyetimizdir. Davranışlarımızın Allah katında değer kazanması da zaten buna göre olmaktadır.

  Hz. Mevlana kalbleri denizlere, dilleri de o denizin kıyılarına benzetir ve şöyle der; “kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Gerçekten de, bir insanın içinden geçenleri öğrenmenin en kestirme yolu, onu biraz olsun konuşturmaktır. Denizde ne varsa kıyıya o vuracaktır çünkü. Azbuçuk ne düşündüğünü gayri ihtiyari de olsa söyleyecektir.

  İnsan konuşurken, ağzından çıkan sözleri, önce onun  kalp ve akıl süzgecinden geçer. Konuştuğu şeylerin kalbinden geçenlerden bağımsız olduğu düşünülemez. Bu yüzden insan, kalbinde neyi hissediyorsa, aklından neyi geçiriyorsa, ona göre bir şekilde konuşur.

  Şemsi Tebrizi; “kalbinde iyilik biriktirenlerin yolu daima açıktır” derken kalp denizine çöplük atılmaması gerektiğini ısrarla öğütler bize. Düşünce, fikir, kalp hepsi güzel olunca bu güzellik elbette dilimize de yansıyacaktır. O da bundan olumlu etkilenecektir. İnsanlar da ağzımızdan çıkacak bir çift lafa bakmıyorlar mı? Yunus Emre’nin dediği gibi değil midir söz?

  Söz ola kese savaşı

  Söz ola kestire başı

  Söz ola ağulu aşı

  Yağ ile bal ede bir söz.

  Bu yüzden herkes kalbini temiz tutsun. Zira kalp denizinde ne varsa dil kıyısına da o vuracaktır. İyilikse iyilik, kötülükse kötülük.

  Şemsettin ÖZKAN

  29.10.2022 GÜZELYALI

  KAYNAKALR

  1-kuranmealleri.net

  2-kuranmeali.com

  3-pixabay.com

  Yazı kaynağı : suskunduvar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap