Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kamu toplu is sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü 7. madde

  1 ziyaretçi

  kamu toplu is sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü 7. madde Ne90'dan bulabilirsiniz

  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı | Kamu Çerçeve Protokolüne İlişkin Duyuru

  T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı | Kamu Çerçeve Protokolüne İlişkin Duyuru

  Çalışma hayatını düzenleyici, işçi - işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve önleyici tedbirler almak, ilgili mevzuatın uygulanmasını izlemek Bakanlığımızın asli görevleri arasındadır. 

  Bu doğrultuda, Bakanlığımızca, 2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolünün uygulanmasına ilişkin 07.01.2022 tarihli genel yazı ilgili kamu kurumlarına gönderilmiştir.

  Buna göre;

  Kamu kesiminde uygulanmak üzere 6356 sayılı Kanunun Ek 2’nci maddesi uyarınca yürürlüğü 2021-2022 dönemi olan kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri için bağlayıcı nitelikteki 2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü 11.08.2021 tarihinde imzalanmıştır.

  Kanunun Ek 2’nci maddesi kapsamındaki kamu kurum ve kuruluşları (üniversiteler dâhil) Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne uymakla yükümlüdür.

  Bu bağlamda, 11.08.2021 tarihinden önce imzalanmış olan ve yürürlük süresi çerçeve protokolü dönemine rastlayan toplu iş sözleşmelerinin 2021 yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne uyum sağlamasını teminen tarafların ek protokol ile değişiklik yaparak uygulanmakta olan toplu iş sözleşmelerini Çerçeve Anlaşma Protokolü hükümlerine uyumlu hale getirmeleri gerekmektedir.

  Kapsamdaki kamu idaresi yetkililerince çalışanların mağduriyet yaşamamasını teminen gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

  Yazı kaynağı : www.csgb.gov.tr

  2021 YILI KAMU TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİ ÇERÇEVE ANLAŞMA PROTOKOLÜNDE ANLAŞMA SAĞLANDI | Tes-is.org.tr

  Kamudaki işçilerin taban ücreti 4 bin 100 liraya yükseltildi. Ücretlere 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapıldı.

  Aşağıda yer alan ve anlaşma sağlanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ilgili iş yerlerimize uygulanacak olup iş yerlerimize özgü konular müzakere edildikten sonra toplu iş sözleşmelerimiz bağıtlanacaktır..


  Yazı kaynağı : www.tes-is.org.tr

  Türk Harb-İş Sendikası

  Türk Harb-İş Sendikası

  Hükümet ile Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları arasında 31 Mayıs 2021 tarihinde başlayan müzakereler sonucunda, yaklaşık 700 bin kamu işçisinin ücret artışını belirleyecek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanarak, 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü imzalandı.

  Çerçeve Protokolü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY, Hak-İş Genel Başkan Vekili Osman YILDIZ ile Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu üyesi sendikaların Genel Başkanları ile TÜHİS Genel Sekreteri Adnan ÇİÇEK ve uzmanların katılımıyla 11 Ağustos 2021 tarihinde Türk-İş’te gerçekleştirilen törenle imza altına alındı.

  2021-2022 yıllarını kapsayacak kamu işçisi toplu iş sözleşmesi çerçeve anlaşma protokolüne göre;

  En düşük Kamu İşçisi ücreti brüt 4.100 TL’ye yükseltildi.

  Daha sonra ücretlere;

  Birinci yıl birinci 6 ay ücret zammı: % 12

  Birinci yıl ikinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı

  İkinci yıl birinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı

  İkinci yıl ikinci 6 ay ücret zammı: % 5 + Enflasyon Farkı ödenmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

  Toplu iş sözleşmelerinde yer alan maktu ödemelerin (ücrete bağlı olmayan ödemeler; doğum yardımı, ölüm yardımı, evlenme yardımı, sosyal yardım, yemek yardımı, giyim yardımı, yol yardımı, prim, tazminat ve ek ödeme gibi ödemeler) toplu iş sözleşmelerinin ücret zamları oranında ve ücretin zamlandığı tarih itibarıyla artırılarak ödeneceği hüküm altına alındı.

  Ayrıca, Kamu Toplu İş Sözleşmelerine ilk defa hizmet zammı uygulaması getirilerek işçinin her tam hizmet yılı için brüt 7 TL Hizmet zammı verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

  Sendikamızın TÜHİS ile yürütmekte olduğu toplu iş sözleşmesi görüşmeleri halen devam etmekte olup, gelişmeler hakkında üyelerimiz bilgilendirilecektir.

       Türk Harb-İş Sendikası

  Genel Merkez Yönetim Kurulu

  2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü için tıklayınız.

  2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü

  Yazı kaynağı : harb-is.org.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap