Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karabuk. üniversitesi mühendislik fakültesi öğretim üyeleri

  1 ziyaretçi

  karabuk. üniversitesi mühendislik fakültesi öğretim üyeleri Ne90'dan bulabilirsiniz

  Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi

  Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Karabük Üniversitesi'nin 12 mühendislik bölümünü içermektedir. 2005 yılında kurulmuş ve 2007 yılında Karabük Üniversitesi'ne bağlanmıştır. Fakültede ilk açılan bölümler Makine Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği bölümleridir.

  Fakültedeki Bilgisayar Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Makina Mühendisliği bölümlerinde %100 İngilizce eğitim verilmekle beraber yine aynı bölümler için %30 İngilizce eğitim de verilmektedir. Üniversitenin diğer tüm bölümlerinde olduğu gibi Mühendislik Fakültesi dahilindeki tüm bölümlerde zorunlu hazırlık programı uygulanmaktadır.

  Raylı Sistemler Mühendisliği, Türkiye'de ilk defa Karabük Üniversitesi'nde açılmıştır. Bu bölümde Türkçe eğitim verilmektedir.

  Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Makina Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Makina Mühendisliği, ilk olarak 2008-2009 eğitim-öğretim yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Bölümde %30 İngilizce ve %100 İngilizce eğitim verilmekte, birinci ve ikinci öğretimler dâhil olmak üzere, 4 lisans programı sürdürülmektedir. Bölümde çift ana dal programı ve yan dal programı uygulanmaktadır. Başarılı öğrenciler istedikleri takdirde, Endüstri Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarından aldıkları fark derslerden başarılı olmaları durumunda ikinci bir mühendislik alanında lisans diploması veya mühendislik sertifikası alabilmektedirler. Bölüm öğrencileri son iki yarıyılda eğitimlerini enerji alanı veya konstrüksiyon ve imalat alanından birisini tercih ederek ilgi duydukları alanda yeterlilik kazanma fırsatına sahiptirler. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında yüksek lisans ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılında doktora programları Fen Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak eğitimlerine başlamıştır.

  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, üniversite bünyesinde kurulan ilk Mühendislik Fakültesi bölümlerinden biridir. 2007 yılında kurulmuş olup 2008-2009 akademik yılında lisans seviyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bölümde Türkçe ve %100 İngilizce eğitim verilmekte, birinci ve ikinci öğretimler dâhil olmak üzere, 4 lisans programı sürdürülmektedir. Bölüm öğrencileri üretim metalurjisi ve fiziksel metalurji (malzeme) olmak üzere iki ana dal seçebilmektedir.

  Bilgisayar Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Bilgisayar Mühendisliği, üniversite bünyesinde kurulan ilk Mühendislik Fakültesi bölümlerinden biridir. 2007 yılında kurulmuş olup 2008 yılında eğitim-öğretime başlamış, lisans ve yüksek lisansta örgün ve uzaktan eğitim, doktora programlarında ise örgün olarak eğitim vermektedir. Bölümde; Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar Bilimleri ve Bilgisayar Yazılımı olmak üzere üç anabilim dalı bulunmaktadır.

  Biyomedikal Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Biyomedikal Mühendisliği, 2012 yılında açılmış olup 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde öğrenci almayı planlamaktadır.

  Endüstri Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Endüstri Mühendisliği, 2008 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Bölümde eğitim-öğretim faaliyetlerine 2009-2010 sezonunda başlanmıştır. 2010-2011 sezonunda ise bölüme Uzaktan Eğitim öğrencileri alınmaya başlanmıştır. Lisans programında öğretim dili Türkçe olup, süresi ise 1 yıl Hazırlık Sınıfı dahil 5 yıldır. 2012 yılı itibarıyla 2 Profesör, 4 Yardımcı Doçent, 6 Araştırma Görevlisi ve ilgili sektörlerden kısmi zamanlı öğretim elemanları ile öğretim ve araştırma faaliyetlerini yürütmektedir.

  Elektrik Elektronik Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Elektrik Elektronik Mühendisliği, 2009 yılında kurulmuştur. 2010-2011 eğitim öğretim yılında %30 İngilizce ve %100 İngilizce programlarında I. ve II. öğretim olmak üzere lisans eğitimine başlanmıştır. Lisans programları ilk mezunlarını 2014-2015 eğitim öğretim yılı sonunda verecektir. Yüksek lisans ve Doktora programları da 2009 yılında YÖK tarafından kabul görmüş ve Yüksek Lisans programı ilk mezunlarını 2011 yılı sonunda vermiştir.

  Karabük Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerine uluslararası akreditasyon kurumları tarafından (ABET vs.) önerilen doğrultularda lisans ve lisansüstü, eğitim-öğrenim programları sunmaktadır. Her öğrenciye, bölüme kayıt yaptırdığı ilk dönemden itibaren, bir rehber öğretim üyesi tahsis edilir. Öğrenciler birinci yıl (1. ve 2. dönem), matematiksel ve doğal bilimlerden (Fizik, Kimya) gerekli temel bilgileri özümsedikten sonra, ikinci yıllarında (3. ve 4. dönem), temel mühendislik bilimleri dersleri ve laboratuvarlarına kayıt yaptırabilirler. Üçüncü yılda (5. ve 6. dönem), programda gösterilen mühendislik bilimleri ders ve laboratuvarı tamamlandıktan sonra dördüncü yıl (7. ve 8. dönem), ön-ihtisas için gerekli olan derslere ve mühendislik tasarımı projesine kaydolunur.

  Her öğrenci mezuniyet öncesi, bir jüri önünde, hazırladığı mühendislik tasarım dokümanını ve projesini savunur. Savunmada tasarlanan sistem veya alt-sistemin malzemeleri, çevresel ve toplumsal etkileri, insanoğlu ekonomisi ve yararı bakımından irdelenir.

  Öğrenci, bölümün ön gördüğü programın tümünü başarılı olarak tamamladıktan sonra mezuniyete hak kazanır.

  Mekatronik Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mekatronik Mühendisliği, 2011 yılında ilk öğrencilerini almıştır. Üniversite bünyesinde önce Teknoloji Fakültesi'nde açılmış daha sonra Mühendislik Fakültesi'nde de açılmıştır.

  İnşaat Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  2012-2013 yılı itibarı ile öğrenci alımına başlamıştır

  Kimya Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kimya Mühendisliği, 2007 yılında açılmış olup, henüz öğrenci almamıştır.

  Otomotiv Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Otomotiv Mühendisliği, 2009-2010 öğretim yılı itibarıyla açılmış bulunmaktadır. Programı 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim-öğretime başlamış ve 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için ikinci öğretimde de öğrenci alınmıştır. Otomotiv sektörünün teknik eleman ihtiyacı makine, elektrik, elektronik ve endüstri mühendislerinden karşılanmakta, ancak, bu mühendislerin eğitimi ve sektöre uyum sağlamaları zaman almaktadır. Bu nedenle otomotiv endüstrisinde doğrudan otomotiv konusunda uzmanlaşmış mühendislere ihtiyaç doğmuştur. Makine Mühendisliği bölümü çatısı altında yer alan Otomotiv Mühendisliği programında, öğrenciler uygulama ve tasarım ağırlıklı eğitim almaktadırlar. Programın lisans dersleri Makine Mühendisliği temel dersleri ile aynı olup, öğrenciler ek olarak otomotiv dalına yönelik dersler alarak otomotiv alanında yeterlilik kazanmaktadır. Otomotiv mühendisliği programından mezun olan öğrenciler, "Makine (Otomotiv) Mühendisi" unvanı alacaklardır.

  Raylı Sistemler Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Türkiye'nin ilk Raylı Sistemler Mühendisliği bölümünün amacı, ülkemizin raylı sistemler teknolojileri hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip yetişmiş mühendis ihtiyacını karşılamak; matematik, fen ve mühendislik bilgilerini bu alandaki problemlere uygulama becerisi kazandırarak, öğrencileri başarılı bir mühendislik kariyerine hazırlamaktır. Raylı Sistemler Mühendisliği; problemlerini belirleme, formüle etme, modelleme, analiz etme ve çözme becerisi ile gerektiğinde deneysel tasarım yapıp yürütebilme ve sonuçlarını analiz edip yorumlama becerisini kazandırmaktır.

  Çevre Mühendisliği[değiştir | kaynağı değiştir]

  Çevre Mühendisliği, 2011 yılında kurulmuş olup 2011- 2012 eğitim öğretim yılında eğitim hayatına başlamıştır. Aynı zamanda yüksek lisans ve doktora eğitimine de başlanan bölümün temel amacı alanında uzman çevre mühendisleri yetiştirmektir.

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Mühendislik Fakültesi

  Mühendislik Fakültesi

  Karabük’ün Yurt Rehberi
  “Siz de yerinizi alın!”

  Karabük Apart Rehberi

  Yazı kaynağı : karabukogrenci.com

  KARABÜK ÜNİVERSİTESİ - Makine Mühendisliği (106110266) | YÖK Lisans Atlası

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap