Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karbonat mideye zarar verir mi

  1 ziyaretçi

  karbonat mideye zarar verir mi Ne90'dan bulabilirsiniz

  Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat tüketmenin yararları!

  Karbonatın faydaları nelerdir? Karbonat tüketmenin yararları!

  Doğal sodyum karbonat cevheri antik çağlardan beri kullanılır. Örneğin karbont Mısırlılar tarafından sabun yapımında kullanılmıştır. 1860'lı yıllar itibarıyla yemeklerde de kullanılmaya başlanan karbonatın 1930'lu yıllarda tıbbi bir ajan olduğu ispatlanmıştır.

  Son olarak düşük maliyetli karbonatı besin olarak tüketebileceğiniz gibi el, yüz, vücut temizliği; yüzey ve çamaşır, bulaşık temizliği gibi pek çok amaçla tüketebilirsiniz. Peki karbonatın faydaları nelerdir?

  Karbonatın Faydaları

  Karbonatin Potansiyel Yan Etkileri

  Cilt ve vücut için genelde karbonat tüketimi son derece güvenlidir ve herhangi bir toksik etkisine rastlanmamıştır. Ancak karbonatın besin olarak tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Çok fazla karbonat tüketimi vücudun asit-baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir.

  Sodyum açısından zengin olan karbonatın yüksek dozlarda tüketimi kan basıncını artıracağından şişkinliğe neden olabilir. Yüksek kan basıncı aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

  Yüksek miktarda karbonat tüketimi potasyum eksikliğine sebep olabilir.

  Ödem, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya yüksek tansiyon problemleriniz varsa karbonatı besin olarak tüketmekten kaçınmalısıınız. Ayrıca doktor tavsiyesi olmadan hamile ve emziren kadınların da karbonat tüketmemesi önerilir.

  6 yaşın altındaki çocukların karbonat tüketmesi önerilmez.

  Kullandığınız reçeteli ilaçlarla etkileşim oluşturabileceğinden doktorunuza danışmadan kullanmayın.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Karbonatın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Karbonat Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  Karbonatın Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Karbonat Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

  Karbonat aslında kimyasal bir madde sayılmaktadır. Asit ve bazların bir tür bileşimi ile oluşan tuzdur. Görüntü olarak da tuza benzeyen karbonatın tadı yok denilebilir. Bilinmeyen pek çok faydası bulunur ve aslında her evde bulunması gereken ekonomik ve çok amaçlı bir malzemedir. Cilt için pek çok farklı faydası olan karbonatın son günlerde su ile karıştırılarak içilmesi sonucunda vücuda sağladığı faydalar da merak edilen bir konu olmuştur. Bu mucizevi beyaz tozu kullanarak siz de birçok alanda faydasını görebilirsiniz. Az miktarda ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi noktasına da dikkat etmeniz önerilmektedir.. İşte karbonat ile ilgili ayrıntılar.

  KARBONATIN FAYDALARI NELERDİR?

  Karbonatın mideye faydaları belki de en çok bilinen özelliklerinden biridir. Mide asit düzeyini dengeleyici bir özelliği olan karbonat, mide yanması, ülser gibi mide problemlerine karşı oldukça etkili bir malzemedir. Yarım çay kaşığı karbonatı 1 bardak suda iyice karıştırdıktan sonra bu suyu içebilirsiniz. Midenizde sağladığı rahatlamayı kısa sürede göreceksiniz.

  Karbonatın en sık kullanım şekli suyla karıştırılarak kullanma yöntemidir. Karbonatı su ile karıştırarak cildinize bir pamuk yardımı ile uygulayabilirsiniz. Karbonatlı su, sinek ve böcek ısırması sonucunda kızaran ve kaşınan bölgelerde çok etkilidir. Kaşıntı ve acınızı kısa sürede dindirir. Ciltteki toksinleri nötrleyici bir özelliği vardır. Cildin bozulan pH dengesi için de karbonatlı su kullanabilirsiniz. Pul pul dökülen ve hassasiyet gösteren bölgeleri karbonatlı su ile yıkayabilirsiniz.

  Diş beyazlatma amaçlı sıklıkla kullanılan karbonatın ağız sağlığını destekleyici bir etkisi bulunmaktadır. Bir çileği ezerek karbonat ile karıştırarak dişlerinize sürebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra ağzınızı bol su ile yıkayın ve dişlerinizi fırçalayın. Haftada 1 kez bu yöntemi kullanarak diş tonunuzun beyazlamasını sağlayabilirsiniz.

  Karbonatın doğal bir asit giderici özelliği vardır ve buna bağlı olarak pH dengeleyici bir etkisi de bulunmaktadır. Bu etkisinden faydalanmak için karbonatlı suyu sadece cilde uygulayarak değil içerek de faydalanmanız mümkündür. Günde 1 kez içeceğiniz karbonatlı su ile vücudunuzdaki pH değerini dengeleyebilirsiniz. Karbonatın vücuttaki iltihaplanmaları engelleyici bir özelliği de vardır.

  Kimyasal maddeler içeren ve vücudun pH dengesini bozan sabunlar yerine karbonat kullanılabilir. Karbonatı vücut temizliğinde kullanabileceğiniz gibi yıkandığınız suya katarak da kullanabilirsiniz. El ve ayaklarınızda aşırı terleme sorununuz varsa bu yöntemi kullanmanız özellikle tavsiye edilir. Karbonat ile temizlediğiniz el ve ayaklarınızdaki aşırı terleme sorunları azalacaktır.

  Kilo vermek isteyenler 'karbonatlı zayıflatır mı' sorusunu merak etmekte ve sıklıkla sormaktadır. Karbonatlı suyun vücuttaki asidin atılmasını sağlayıcı etkisiyle zayıflamaya katkısı olabilmektedir. Çünkü gün içerisinde tükettiğiniz şeker ve karbonhidratlı yiyeceklerden dolayı vücudunuzda asit birikimi oluşur. Karbonatlı suyun kilo verme sürecinde bu asidi giderici özelliğinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca zayıflamaya yardımcı olarak karbonatın metabolizma hızlandırıcı bir etkisi de bulunmaktadır.

  KARBONATIN ZARARLARI NELERDİR?

  Karbonat evinizde, cildinizde ve temizlik amaçlı kullandığınız alanlarda güvenle kullanabileceğiniz bir üründür. Karbonat kullanımı sonucunda herhangi bir toksik etkisi yoktur.

  Ancak gıda olarak tüketilecekse 'fazla karbonatın zararları' söz konusu olabilir. Sodyum açısından zengin olan karbonatın aşırı tüketilmesi vücuttaki potasyum seviyesini etkileyebilir ve potasyum eksikliğine yol açabilir.

  Vücudunuzda ödem problemi varsa kullanımı tavsiye edilmemektedir.

  Aynı şekilde yine miktara dikkat etmeden aşırı karbonat tüketildiğinde vücudunuzdaki asit baz dengesinin bozulması gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Bu durum da mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi etkilere sebep olabilmektedir.

  Her besinde olduğu gibi karbonat içinde kullanım miktarı önemli bir etkendir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Karbonatlı Su İçmek Nelere İyi Gelir? Karbonatlı Su Kilo Verdirir Mi?

  Karbonatlı Su İçmek Nelere İyi Gelir? Karbonatlı Su Kilo Verdirir Mi?

  Karbonatlı Su İçmek Nelere İyi Gelir? Karbonatlı Su Kilo Verdirir Mi?

  İçeriğinde sodyum ve karbon bulunan karbonat, genellikle su ile birlikte içilmektedir. Aynı zamanda gargara da yapılabilen karbonat, diş eti kanamalarını durdurur ve ağız içi yaralarının çok daha kısa sürede geçmesini sağlar. Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak üzere birçok mide hastalığına da iyi gelir.

  Karbonatlı Su İçmek Nelere İyi Gelir?

   1- Gaz giderir:

   Çok fazla baharatlı, acı ve ekşi gıdalar tüketmek, midenin işlevlerini tam olarak yerine getirememesine neden olur. Bu da midedeki asit seviyesinin yükselmesine yol açar. Bunun sonucunda kişide gaz ile birlikte boğazda yanma şikayeti görülür. Bunun nedeni ise midedeki gazın yemek borusuna doğru yükselmesidir.

   Özellikle akşam yemeklerinden sonra yarım bardak karbonatlı su içmek, midenin rahatlamasını sağlar. Karbonatın içindeki mineraller midedeki asit seviyesini dengeler ve gaz oluşumunu önler.

   Not: Yemeklerden hemen sonra değil, en erken 1 saat sonra karbonatlı su içilmesi tavsiye edilir.

   2- Hazımsızlığa iyi gelir:

   Sık sık hazımsızlık şikayeti çeken kişilerin de düzenli aralıklarla karbonatlı su içmesi öneriliyor. Özellikle kafein ve asit içerikli içeceklerin zararlarını minimuma indiren karbonat, besinlerin çok daha hızlı bir şekilde sindirilmesini sağlar. Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

   3- Mide yanmalarını geçirir:

   Çok hızlı yemek ya da lokmaları tam çiğnemeden yutmak sık gözlemlenen yanlış beslenme alışkanlıkları arasında yer alıyor. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerin sindirim sistemleri daha yavaş çalıştığı için çiğnenmeden yutulan besinler hem hazımsızlığa hem de mide yanmasına neden olur. Maden suyu gibi karbonatlı su da tamamen organik bir içecektir ve mide şikayetlerinin dakikalar içerisinde geçmesini sağlar.

   Tıpkı maden suyunda olduğu gibi karbonatlı suyun da bir anda ve büyük yudumlarla içilmemesine dikkat edilmelidir. Küçük yudumlarla, yavaş yavaş içilen karbonat, mide yanması ve ekşimesi şikayetlerinin geçmesinde etkilidir.

   4- Ağız içi yaralarına iyi gelir:

   Vitamin eksikliği, dişleri düzenli olarak fırçalamamak ve gribal enfeksiyon gibi birçok farklı neden ağız içi yaralarının çıkmasına neden olabilir. Bununla birlikte asitli ve aşırı sıcak içeceklerin çok fazla tüketilmesi de damakların zarar görmesine yol açar. Bunun önüne geçmek ve ağız yaralarını doğal yollardan geçirmek isteyenler günde 2 ya da 3 defa karbonatlı su ile gargara yapabilir.

   Karbonatın içerisindeki tuz, yaraların hızlı ve doğal bir şekilde geçmesinde etkili olur. Aynı zamanda damakları besleyerek yeni yaraların oluşmasını da önler.

   5- Doğal bir ağrı kesicidir:

   Yapılan son araştırmalarda karbonatlı suyun doğal bir ağrı kesici olduğu ortaya çıktı. Özellikle romatizmaya bağlı olarak ortaya çıkan eklem ağrılarına karbonatlı su, kas ağrılarının da

   Karbonatlı Su Kilo Verdirir mi?

   Yarım litrelik alkali su 2 çay kaşığı kadar karbonat eklemek, 1 ay gibi kısa bir sürede 4- 5 kilo verilmesine yardımcı oluyor. Karbonatlı alkali suların en önemli faydalarından biri kaslara zarar vermeden sadece yağları eritmesidir.

   Tercihe bağlı olarak alkali su ve karbonat karışımına limon da eklenebilir. Limon içerisindeki asit ve mineraller, yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasında etkili olmaktadır. Karbonatlı alkali su, kahvaltıdan ve akşam yemeklerinden sonra günde 2 kere içilebilir.

   Not: Beslenme uzmanlarına ve doktorlara göre hiçbir besin tek başına kilo verdirmez. Sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler beslenme ve uyku düzenine dikkat etmeli, akşam yemeğinden sonra ağır şeyler tüketmekten kaçınmalıdır. Karbonatlı su içenler haftada en az 2 ya da 3 gün spor ve egzersiz yaparak, ideal kilosuna çok daha kısa sürede ulaşabilir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap