Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  karbonhidrat değeri yüksek besinler

  1 ziyaretçi

  karbonhidrat değeri yüksek besinler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

  Diyet listelerinin yasaklı besinleri arasında yer alan karbonhidratlar, insan vücudu için gereklidir. Karbonhidratlar kilo almaya neden olduğu için, genellikle tüketiminden uzak durulur. Fakat bazı karbonhidratlar, organların işlevini yerine getirebilmesi için alınmalıdır. Vücut yeterli miktarda karbonhidrat almadığında, aşırı halsizlik ortaya çıkar. Peki, karbonhidrat içeren besinler nelerdir? Karbonhidrat tüketirken nelere dikkat edilmelidir? Günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı nedir? Merak ettiğiniz soruları yazımızda derledik. 

  Besinlerde bulunan 3 ana karbonhidrat türü vardır:

  Karbonhidrat Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Zengin Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? (Porsiyon başına 12 g ve daha fazla karbonhidrat içerir)


  Düşük Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? (Porsiyon başına 10 g ve daha az karbonhidrat içerir)

  Karbonhidrat İçeren Besinler

  Kek, kurabiye, pasta, tatlılar, atıştırmalıklar, meyve suları, gazlı içecekler, meyveli içecekler, spor içecekleri ve enerji içecekleri de karbonhidrat içerir. Besin etiketlerinde ise şekerin birçok farklı ismi vardır. Bunlar; sofra şekeri, esmer şeker, pekmez, bal, pancar şekeri, şeker kamışı, pudra şekeri, ham şeker, hidrolize nişasta, invert şeker, akçaağaç şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, agave nektarı, şeker kamışı şurubu, glukoz, fruktoz, laktoz, dekstroz, maltoz vb. Bir besinin 100 gramında 15 gramdan fazla şeker varsa yüksek şekerli, 5 g ve daha az ise düşük şekerlidir. 

  Günlük Alınması Gereken Karbonhidrat Miktarı Nedir?

  Yetişkin kalorilerinin günlük %45 ila 65’i, 2000 kalorilik bir diyet takibi yapan için günlük 225 ila 325 g arası karbonhidrat alımı gerekmektedir. Günde en az 130 g karbonhidrat alınması öneriliyor. Hamile kadınlar için günde 175 gr ve emzirenler için de 210 g olması tavsiye ediliyor. Lif alımının da kadınlarda günlük 25 g, erkeklerde 38 g olması önerilmektedir. 


  Karbonhidrat Eksikliğinde Ne Olur?


  Şunlara da göz atın;

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Nelerdir?

  En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Yiyecekler, Meyveler, Sebzeler Ve Gıdalar

  En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Yiyecekler, Meyveler, Sebzeler Ve Gıdalar

  En çok karbonhidrat içeren besinler kilo aldıran besinler ile eşdeğerdedir. Karbonhidrat, vücuda enerji veren hücreleri beslemektedir. Bu sebeple fazla karbonhidrat fazla kiloya sebep olmaktadır.

  En Çok Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

  Kilo aldıran besinler arasında yer alan karbonhidrat içeren besinler yeteri kadar alındığında vücuda enerji vermektedir. Ancak besinleri dengeli kullanılmadığı durumlarda fazla karbonhidratlı beslenme sistemine geçildiğinde kilo aldırmakta ve bu kiloların büyük bir kısmı yakılmayarak yani enerjiye dönüşmemekte ve aşırı kilo olarak yerleşmektedir. 

  En Çok Karbonhidrat İçeren Yiyecekler

  En çok karbonhidrat içeren besinlere örnek verilecek olursa; Ekmek, Makarna, Mısır gevreği, hurma, muz, Baklagiller sınıfına giren Yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye, bakla gibi sebze ve baklagillerde fazla miktarda yer almaktadır.

  En Çok Karbonhidrat İçeren Meyveler

  En çok karbonhidrat içeren meyveler arasında kayısı, muz, hurma, elma, incir, ananas, portakal, yaş üzüm, çilek, karpuz, kuru üzüm yer almaktadır. Diyet programlarında uzman diyetisyen ve doktorlar diyet dönemine giren kişilere belirli miktarlarda vermektedir. Bu bağlamda karbonhidrat içeren yiyeceklerde aşırıya kaçılmaması çok uygun olacaktır.

  En çok Karbonhidrat İçeren Sebzeler ve Gıdalar

  Nişasta içeren besinler aynı zamanda karbonhidrat içeren yiyecekler arasında yer almaktadır.

  Özellikle Patates karbonhidratlı sebzeler arasında baş sıraya yerleşmektedir. Patates yüksek karbonhidrat içermesi sebebiyle genellikle suda haşlanarak yenmesi, yağda kızartarak yenmemesi önerilmektedir. Çünkü yüksek ısıdaki ay çiçek yağı karbonhidratı değerini yükselterek olduğundan fazla kilo alımına sebep olmaktadır. Karbonhidrat 3 besinde yüksek değerdedir. Bunlar başta şeker olmak üzere, nişasta ve liflerin içerisinde bulunmaktadır.

  Şeker, insan sağlığı için çok kullanılması durumunda zararlı besin maddeleri arasında yer almaktadır. Özellikle hamurlu şekerli tatlılar ele alındığında hem karbonhidrat hem şekerde bulunan glikoz birleşmesiyle kilo fazlalığı kaçınılmaz olacaktır.

  Vücudun yeter miktarda şekere, karbonhidrata, proteine, yağlar ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Bu besin maddelerden birisi eksik olması durumunda vücut otomatik olarak savunma kalkanlarını kullanarak ihtiyacı olan besini diğer besin değerlerinden almaya başlar. Fakat bu durum bağışıklık sisteminde senkron bozukluğuna sebebiyet vermektedir. Dikkat edilmesi gereken düzenli beslenme ve vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı alımının sağlanması olmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi ve günlük hareket egzersizi yapıldığında bağışıklık sistemi güçlenecektir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Hangileridir?

  Kanda dolaşan glikozun çoğu, yediğiniz karbonhidratlardan (şekerler) gelir. Şeker hastalığında, vücudunuz kanda glikoz şeklinde dolaşan enerjiyi yetersiz kullanır ve bu da kan şekeri seviyelerinizin (kan şekeri seviyeleri) normal değerlerin üzerine çıkmasına neden olabilir.

   Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir?

   Karbonhidratlar vücut için ana enerji kaynağı ve beyin için tek yakıttır. Bunun yerine, kan şekerini kontrol etmek için alınan miktarı yakından takip etmeli ve en az üç öğüne dağıtmalıdır. Karbonhidratlar, yiyeceklerde bulunan tüm şekerleri oluşturur. Bunlar şeker, nişasta ve diyet lifi içerir.

   Şeker, gıdalarda doğal olarak bulunabilir veya aşağıdakilere eklenebilir:

  Karbonhidratlar ister doğal kaynaklı ister eklenmiş olsun, vücut hücrelerine enerji sağlamak için glikoza dönüşürler. Dolayısıyla hepsinin kan şekeri üzerinde etkisi vardır.

    Karbonhidrat İçeren Yiyecekler Hangileridir?

   Karbonhidratlar iki ana kategoriye ayrılabilir. İlki; basit karbonhidratlar. En yaygın olanları glukoz (dekstroz), fruktoz, laktoz ve sükrozdur. Vücut tarafından hızla emilirler. Bunlar; meyveler ve suları

   süt ve yoğurt, tatlı yiyeceklerde (hamur işleri, çikolata, reçeller ve şuruplar) bulunur. Rafine şeker de (beyaz şeker (sükroz), bal, pekmez, akçaağaç şurubu vb.) bunlardandır.

   İkincisi ise karmaşık karbonhidratlar: Bu karbonhidratlar, nişasta adı verilen uzun bir zincirde bir araya getirilmiş birkaç birim glikozdan oluşur. Vücut tarafından daha yavaş emilirler ve yiyeceklerin tadı tatlı hale getirmezler. Genellikle nişastalı yiyecekler olarak adlandırılan nişasta içeren yiyeceklerde bulunurlar.

  Diyet lifi de kompleks karbonhidratların bir parçasıdır, öte yandan diğer tüm karbonhidratların aksine, vücut tarafından ne sindirilir ne de emilir çünkü kan şekeri seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

   Karbonhidrat Nasıl Tüketilmeli?

   Karbonhidratların kan şekeri düzeyine doğrudan etkisi vardır, bu nedenle tüketilen miktarı kontrol etmek ve tüketimini gün içinde en az 3 öğün üzerinde iyi dağıtmak önemlidir. Besin değeri iyi olan (vitamin, mineral ve lif açısından zengin) gıdalardan karbonhidratları tercih etmelisiniz. 

   İyi besin değerine sahip karbonhidrat bakımından zengin besinler başlıca şunlardır:

  Bu kategorilerden çeşitli yiyecekler bu nedenle menünüzde düzenli olarak görünmelidir.

   Rafine şekerler, diğer karbonhidratları, proteinleri ve yağları içeren dengeli bir öğünün parçası olarak ara sıra ve ölçülü olarak tüketilebilir.

   Bir öğünün parçası olarak alındığında şekerin kan şekeri üzerindeki etkisi daha az olacaktır.

   Tip 2 diyabet hastası veya her öğünde önceden belirlenmiş miktarda karbonhidrat içeren bir diyet planı olan kişiler için, rafine şekerler tüketildiğinde, genellikle yutulan diğer karbonhidratlı yiyeceklerin yerine geçmelidir. Toplam karbonhidrat miktarı günden güne yaklaşık aynı kalmalıdır.

   Karbonhidrat Hesaplaması Nasıl Olur?

   İki seviyede karbonhidrat sayımı vardır. Diyabetik kişinin tedavi türüne, motivasyon düzeyine ve yöntemi anlama ve uygulama kolaylığına bağlı olarak basitleştirilmiş veya gelişmiş karbonhidrat hesaplama yöntemi kullanılacaktır.

   Basitleştirilmiş yöntem karbonhidratlar hesaplama günün her yemekten ve aperatif için karbonhidrat önceden belirlenmiş bir miktarını gösteren bir beslenme planı ile çalışır. Diyet planınız, bireysel ihtiyaçlarınıza göre bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı tarafından geliştirilecektir.

   Karbonhidrat alımı, anti-diyabetik ilaçlar veya insülin dozları gibi günden güne aynı kalır. Bu nedenle, tüketilen karbonhidrat miktarını, diyet planınızda belirtilene karşılık gelecek şekilde hesaplamanız gerekecektir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap