Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kendi aralarında bileşik oluşturmayan elementler

  1 ziyaretçi

  kendi aralarında bileşik oluşturmayan elementler Ne90'dan bulabilirsiniz

  Ametal

  Ametal, metal özelliği göstermeyen elementlerdir. Isıyı ve elektrik akımını iletmek gibi metallere özgü özellikleri göstermezler. Ayrıca kendi aralarındaki ortak özellikleri yok denecek kadar azdır.[1] Genellikle karbon, azot, fosfor, oksijen, kükürt, selenyum, flor, klor, brom, iyot ve soy gaz elementlerine ametal denir.[2]

  Oda sıcaklığında katı, sıvı ve gaz halde bulunan ametaller vardır. Örneğin Oksijen, Azot, Hidrojen, Klor gibi elementler saf halde iken oda sıcaklığında gaz halinde bulunur. Brom sıvı bir ametaldir. Karbon, Fosfor, Kükürt, İyot ise oda sıcaklığında katı halde bulunur. Ametallere şekil verilemez. Çünkü katı olanlar kırılgandır, dövülerek işlenemezler. Mattırlar, ışığı yansıtmazlar. Grafit ve Fulleren hariç elektriği ve ısıyı iletmezler. Erime, kaynama noktaları düşüktür. Kendi aralarında kovalent bileşikleri, metallerle de iyonik bileşikleri oluştururlar. Genellikle moleküler halde bulunurlar. Oksijenli bileşiklerinin sulu çözeltileri asit karakterlidir. Son enerji düzeyinde 5,6 ve 7 elektron bulunur.

  Metaller çözeltilerde katyonları (pozitif yüklü iyonları) oluştururken, ametaller anyon (negatif yüklü iyonları) oluşturma eğilimindedir. Metallerin aksine iyi iletken değillerdir ve elektronegatiflikleri çok yüksektir. Metaller ve ametaller arasında özellikler gösteren bazı yarı iletken elementler, "metaloidler" olarak da adlandırılır. Halojenler ve soygazlar da ametal doğadadır.

  Hidrojen metal ya da ametal olarak kabul edilmez. Diğer ametaller grubunda incelenir.

  Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]


  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  metaller neden kendi aralarında bileşik yapmazlar?

  metaller neden kendi aralarında bileşik yapmazlar?

  Şöyle ki Metaller bileşik yapar, ama İyonik bileşik yapar.

  hiç yapmaz demek burada yanlış olur.

  Metal - Ametal => İyonik bağlı bileşik yapar

  Metal - Metal çiftleri neden bileşik yapmaz sorusu akıllara gelebilir. Onunda cevabı basit: alaşım yaptıkları için bileşik yapma gereği duymazlar. Ametaller negatif yüklüdür, metaller pozitif yüklüdür. böylece birbiri arasında bir çekim kuvveti oluşturabilirsin, fakat iki pozitif yük birbirini iteceği için bağ oluşturamaz.

  Yazı kaynağı : evrimagaci.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap