Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  kimyasal madde yanıklarında yapılacak ilk yardım uygulaması aşağıdakilerden hangisidir

  1 ziyaretçi

  kimyasal madde yanıklarında yapılacak ilk yardım uygulaması aşağıdakilerden hangisidir Ne90'dan bulabilirsiniz

  İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinasyon Birimi

  Yanıklarda İlk Yardım | SARIZEYBEK İlk Yardım Eğitimi

  Yanıklarda İlk Yardım insanlara günlük hayat içerisinde karşılaşabilecekleri tehlikeli durumlardan birisi olan yanıklara nasıl müdahale edilmesi gerektiğinin öğretildiği İlk Yardım Eğitimi alt başlığıdır.

  Yanıklar insanlarda ciddi travmalara ve büyük problemlere yol açabilir. Yanık oluşan bölgeye yapılabilecek yanlış müdahaleler sonucunda bu problemler büyüyerek yanıkla birlikte farklı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

  Yanıklarda İlkyardım prosedürüne hakim olan ve Temel İlk Yardım Eğitimi almış kişiler tarafından yanığa uygulanacak doğru müdahaleler sayesinde problemin ilerlememesi sağlanırken iyileşme süreci de hızlandırılır.

  Halk arasında doğru olduğu sanılan ve ilk akla gelen;

  gibi yöntemler anlık olarak acıyı dindirse dahi yanık bölgesinde kötüleşmeye sebep olarak iyileşme sürecine olumsuz yansımaktadır.

  SARIZEYBEK İlk Yardım Eğitimi Merkezi olarak uzman İlk Yardım Eğitmenlerimiz yardımıyla Temel İlk Yardım Eğitimi içerisinde Yanıklarda İlk Yardım prosedürlerini hakkında da detaylı bilgileri kursiyerlerimize aktarıyoruz.

  Yanık Nedenleri

  Yanık fiziksel veya kimyasal etkilere maruz kalan insanların derisinde görülen doku yaralanmalarıdır.

  İnsanlarda Yanık Oluşma Nedenleri arasında;

  gösterilebilir.

  Yanıklarda İlk Yardım uygulamaları sayesinde tüm bu nedenlerle oluşan yanıklara en doğru şekilde müdahale edilerek insan sağlığının korunması amaçlanmaktadır.

  İnsanlarda görülen yanıkların ciddiyetini belirleyen faktörler arasında;

  bulunmaktadır.

  Yanık Dereceleri

  Yanık insanların ateş, kızgın cisim, radyasyon gibi farklı fiziksel ve yakıcı kimyasal etkenlere maruz kalması nedeniyle oluşan doku hasarlarıdır.

  İnsanlarda görülen yüzeysel ve nispeten küçük yanıklar evde yapılabilen uygulamalar ile tedavi edilip günlük hayata kalınan yerden devam edilebilir. Lakin oluşan yanık derine inip geniş bir alana yayıldıysa ilk müdahale yapılıp acil olarak sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

  Yanıkta İlkyardım bilgisine sahip bireyler çevrelerinde oluşan yanık vakalarına bilinçli ve doğru müdahalede bulunarak iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlarken, kişinin yaşadığı problemin ilerlememesine yardımcı olmaktadır.

  Yanık kişilerde güneş, ısı, elektrik veya kimyasal etkenlere zarar verecek derecede maruz kalma sonucu oluşan doku yaralanmalarıdır. Yanık Derecesi ise uzmanlar tarafından yanığın ciddiyetinin belirlenmesidir.

  1. Derece Yanık

  2. Derece Yanık

  3. Derece Yanık

  4. Derece Yanık

  Yanıklarda İlk Yardım Nasıl Yapılır

  Yanıklarda İlk Yardım prosedürü İlk Yardım Eğitimi Merkezlerinde uzman İlk Yardım Eğitmenleri tarafından kursiyerlere teorik ve uygulamalı olarak öğretilmektedir.

  Standart bir yanık vakasında prosedüre uygun olacak şekilde yapılması gereken İlkyardım müdahaleleri şu şekilde sıralanabilir;

  İnsanlarda yanığın oluşma nedenleri Yanıklarda İlkyardım müdahale prosedürüne farklılıklar getirmektedir. Yukarıda belirttiğimiz uygulama süreci ortalama bir yanık vakasında yapılması gereken temel durumlar olarak adlandırılabilir. Yazımızın devamında yanıkların oluşma nedenlerine bağlı olarak yapılması gereken müdahaleleri bulabilirsiniz.

  Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım

  İnsanlarda görülen yanık olayları kimyasal etkilere bağlı olarak oluşabilmektedir. Kimyasal nedenlere bağlı olarak gerçekleşen yanık vakalarına Kimyasal Yanıklarda İlkyardım prosedürüne uygun şekilde müdahale edilmelidir.

  Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım süreci şu şekilde ilerlemektedir;

  Isı Yanıklarında İlk Yardım

  Kişilerde görülen bazı yanık vakaları ısıya bağlı olarak oluşabilmektedir. Isı nedeniyle oluşan yanık vakalarında Isı Yanıklarında İlkyardım prosedürüne uygun şekilde müdahale edilerek hastanın iyileşme süreci hızlandırılabilir.

  Isı Nedeniyle Oluşan Yanıklarda İlk Yardım süreci şu şekilde ilerlemektedir;

  Eğer yaralanan kişide yanık bölgesi çok geniş ve sağlık kuruluşu uzaksa dikkatlice şimdi belirteceğimiz işlem yapılarak tıbbi yardım gelene kadar hasta sağlıklı tutulmaya çalışılır.

  Bahsettiğimiz durumda eğer hastanın bilinci açıksa ve kusma yoksa sıvı kaybını telafi etmek için 1 lt. su+ 1 çay kaşığı karbonat + 1 çay kaşığı tuz olarak hazırlanan sıvı hastaya içirilir. (Maden suyu içirilerek de hastanın sıvı kaybı giderilebilir)

  Elektrik Yanıklarında İlk Yardım

  Kişilerde yaşanan yanık olayları elektrik kaynaklı olabilmektedir. Elektrik nedeniyle gerçekleşen yanık vakalarına Elektrik Yanıklarında İlkyardım prosedürüne uygun şekilde müdahale edilmelidir.

  Elektrik Yanıklarında İlk Yardım süreci şu şekilde ilerlemektedir;

  Sıcak Çarpmasında İlk Yardım

  Kişilerde görülen bazı fenalaşmalar sıcak çarpması nedeniyle olmaktadır. Sıcak Çarpması nedeniyle oluşan vakalarında Sıcak Çarpmasında İlkyardım prosedürüne uygun şekilde müdahale edilerek hastanın yaşadığı problem iyileştirilir.

  Sıcak Çarpmasında İlk Yardım süreci şu şekilde ilerlemektedir;

  Yanığa İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır?

  Yanıklarda İlkyardım Eğitimi içerisindeki konulardan birisi Yanığa İlk Müdahalenin nasıl yapılacağıdır. İlk Yardım Eğitmenleri yanık vakalarında en doğru ilk müdahalenin yanığın görüldüğü vücut bölgesinin ağrı geçene kadar musluk suyu altında tutulmasıdır.

  Yanık oluşan bölge ortalama 10 ila 15 dakika su altına tutularak yıkanıp soğutulması sağlanır. Bu uygulama sayesinde yanan bölgede oluşan ağrı ve sızı dindirilirken yanığın daha derinlere inmesi engellenir.

  Yanık olan alanda su dolu kabarcıkların oluştuğu durumlarda bu kabarcıklar asla patlatılmamalıdır. Oluşan bu kabarcıklar derinin problemsiz şekilde iyileşmesi için önem arz etmektedir.

  Yazı kaynağı : www.ilkyardimegitimiizmir.com

  Yanıkta ilk yardım nasıl uygulanmalıdır?

  Yanıkta ilk yardım nasıl uygulanmalıdır?

  Yanıkta ilk yardım nasıl uygulanmalıdır?

  Çaydanlıktaki kaynar suyun dökülmesinden güneş yanıklarına; yangında alevlere maruz kalmaktan kimyasal maddelerin yol açtığı yanıklara kadar çok geniş bir çerçevede yanıklar etrafımızı hiç istemememize ve çok korkmamıza rağmen kuşatabiliyor. Günümüzde acil servislere başvuru nedenlerinde yanık önemli bir yer kaplıyor. Hal böyle iken yanık vakalarında ilk müdahalenin doğru uygulanması hayati bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Peki yanığa ilk müdahale nasıl yapılmalıdır? Yanıkta ilk yardım nasıl uygulanmalıdır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

  Her insanın yaşamında karşılaşabileceği tehlikeli bir durum olan yanık vücutta büyük ve ciddi travmalara yol açabilir. Yanık durumunda yapılan yanlış uygulamalar ise yanığın yanı sıra başka sağlık problemlerine neden olabileceği gibi mevcut tabloyu daha da ağırlaştırarak zararı artırabilmektedir.

   Yanan bölgeye buz uygulamak, diş macunu veya yoğurt sürmek yanıklarda acıyı dindirmek amacı ile ilk akla gelen yöntemler olsa da bu yöntemler uzmanlara göre bu uygulamalar yanlış olup yanık bölgesinin daha da kötüleşmesine sebep olduğundan doğru yöntemlerin uygulanması gerekiyor.

   Uzmanlar tarafından yanık vakalarında en ideal yardım, yanığın olduğu bölgenin musluk suyu ile ağrı geçinceye kadar yıkanması olarak belirtiliyor. Bir diğer ifade ile yapılması gereken ilk müdahale yanan bölgeyi musluk suyu altında 10-15 dakika kadar soğutmaktır. Uzmanlara göre böylelikle hem acı ve sızı dindirilmekte hem de yanığın daha derinlere inmesinin önüne geçilmektedir.

  Yanan bölgede su dolu kabarcıkların oluşması halinde ise bu kabarcıkların kesinlikle patlatılmaması gerektiği vurgulanmaktadır. Bu kabarcıkların derinin sorunsuz iyileşmesinde önemli olduğu açıklanmaktadır.

  Isı ile oluşan yanıklarda ilkyardım işlemleri şöyle uygulanır:

   - Kişi hala yanıyor ise panik yapmasına engel olunarak koşması önlenir.

   - Hasta veya yaralı kişinin üzeri battaniye ya da bir örtü ile kapatılarak yuvarlanması sağlanır.

   - Yaşam belirtileri değerlendirilir.

   - Solunum yolunun etkilenip etkilenmediği denetlenir.

   - Yanmış bölgedeki deriler kaldırılmadan giysiler çıkarılır.

   - Yanık bölge en az 20 dakika musluk suyu altında tutulur.

   (yanık yüzeyi büyük ise ısı kaybı çok olacağından önerilmez.)

   - Ödem oluşabileceğinden bilezik, yüzük, saat gibi aksesuarlar çıkarılır.

   - Takılan yerler varsa kesilir.

   - Hijyen ve temizliğe dikkat edilir.

   - Su toplayan yerler patlatılmaz.

   - Yanık üzerine ilaç veya yanık merhemi gibi maddeler de sürülmez.

   - Yanık üzeri temiz bir bez ile örtülür.

   - Hasta veya yaralı kişi battaniye ile örtülür.

   - Yanık bölgeler birlikte bandaj yapılmaz.

   - Yanık geniş ve sağlık kuruluşu uzakta ise hasta veya yaralı kişinin kusması yoksa bilinçliyse ağızdan sıvı (1 litre su, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı tuz karışımı) verilerek sıvı kaybetmesi önlenir.

   - Tıbbi yardım çağrılır (112).

   Kimyasal yanıklarda; deriyle temas eden kimyasal maddenin en kısa sürede deriyle teması kesilir. Bölge, bol tazyiksiz suyla en az 15-20 dakika yumuşak bir şekilde yıkanır. Giysiler çıkarılmalıdır. Hasta veya yaralı kişi örtülür. Tıbbi yardım istenir (112).

  Elektrik yanıklarında ise; soğukkanlı ve sakin olunur. Hasta veya yaralı kişiye dokunmadan önce elektrik akımı kesilir. Akımı kesme imkanı yoksa tahta çubuk veya ip gibi bir cisimle elektrik teması kesilir. Yaşam belirtileri (ABC) değerlendirilir. Hasta veya yaralı kişiye kesinlikle su ile müdahale edilmez ve hareket ettirilmez. Hasar gören bölgenin üzeri temiz bir bezle örtülür. Tıbbi yardım istenir (112)

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Oksijen İlk Yardım Eğitim Merkezi | Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım

  Oksijen İlk Yardım Eğitim Merkezi | Kimyasal Yanıklarda İlk Yardım

  TEL: +902163736466

  E-POSTA: [email protected]

  ADRES:

  Esentepe Mahallesi. Milangaz Caddesi. No:77/2/153 Kartal Vizyon Rezidans. A-2 Blok Kartal / İstanbul

  Yazı kaynağı : oksijenilkyardim.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap