Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  konya büyükşehir belediyesi hayvan barınağı

  1 ziyaretçi

  konya büyükşehir belediyesi hayvan barınağı Ne90'dan bulabilirsiniz

  Konya'da vahşet: Barınaktaki köpekleri kürekle vura vura katlettiler

  Konya'da vahşet: Barınaktaki köpekleri kürekle vura vura katlettiler

  Konya Hayvan Barınağı'nda çekildiği ileri sürülen bir video, sosyal medyada büyük tepki çekti.

  Videoda; bir görevlinin, bir köpeği başına kürekle vura vura katlettiği görüldü. O sırada diğer görevlilerin ise olayı olağan bir şeymiş gibi izlemesi dikkat çekti.

  BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  Öte yandan skandal görüntülere gelen tepkilerin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin bir açıklama yapıldı.

  Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır”

  ERDOĞAN ÖRNEK GÖSTERMİŞTİ

  Cumhurbaşanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yaz Konya'daki barınakları örnek göstermişti.

  Erdoğan, “Bunlar güzel örnekler. Beykoz Belediyesi’nin barınaklarını yerinde inceledim. Konya Belediye Başkanımız bana uyguladıkları projeyi anlattı. Köpekleri sahiplenenlere teşvik veriyorlar. Takdir ettim. Barınaktaki köpekleri, tüm hayvanları sahiplenmek önemli” demişti.

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Konya’da vahşet: Kürekle vura vura öldürdü

  Konya’da vahşet: Kürekle vura vura öldürdü

  Konya’da vahşet: Kürekle vura vura öldürdü

  Bir barınakta çalışan görevlinin herkesin gözü önünde bir köpeği, kürekle kafasına vura vura öldürdüğü görüntüler hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Konya Büyükşehir Belediyesi soruşturma başlattığını açıkladı. 2 belediye işçisi gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Konya Büyükşehir Belediyesi'nin barınağı için "Gerçekten örnek bir proje" demişti.

  Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak öldürdüğü görüntüler büyük tepki gördü.

  Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan ilk açıklamada soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır” denildi.

  “ŞÜPHELİLER GÖZALTINA ALINDI” 

  Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hayvan Rehabilite Merkezimizde hepimizi derinden sarsan olayı gece inceledik, sorumluları açığa aldık, suç duyurusunda bulunduk ve şüpheliler gözaltına alındı. Süreci tüm yönleriyle sonuna kadar hassasiyetle takip edeceğiz.” ifadesini kullandı.

  Öte yandan, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 2 şüphelinin gözaltına alındığı aktarıldı.

  “KİMSENİN BARINAĞA ULAŞMASINA İZİN VERİLMİYOR”

  AKP'li Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurduğu anlara ait görüntüler hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

  Görüntülerle ilgili SÖZCÜ'ye açıklamalarda bulunan Konya Hayvan ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Ümit Sürmeli, barınakta 4 bine yakın köpeğin olduğunu ve köpeklere birçok işkence yapıldığını söyledi.

  Barınağa 4 yıldır işçi ve veterinerlerden hariç kimsenin alınmadığını söyleyen Sürmeli şöyle konuştu:

  “Adamlar kürekle köpeğe vurup öldürürken kimse itiraz etmiyor ve seyrediyor bu da burada bu öldürmelerin normal bir durum haline geldiğini gösteriyor. Hayvansever arkadaşlarımız bu kan donduran görüntüleri görür görmez barınağa koştular ama sabaha kadar içeri alınmadılar. Barınağa giden yol polis tarafından kapatıldı kimsenin barınağa ulaşılmasına izin verilmiyor. Burada çok büyük suçlar işleniyor. Bu yüzden buraya işçi ve veterinerler dışında kimse alınmıyor. Daha önceki yıllarda barınağa kaç köpeğin geldiği ve bunların kaçının öldüğü 4 yıl öncesine kadar açıklanıyordu. Ama mevcut Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay'ın gelmesiyle birlikte bu bilgiler verilmemeye başladı.”

  “KÖPEKLER BARINAKTA AÇLIKTAN BİRBİRLERİNİ YİYOR”

  Bir hayvanseverin barınağa girdiğini ve köpeklerin açlıktan birbirlerini yediğini görüntülediğini söyleyen Sürmeli, “Bu görüntülerin ardından barınağa girmeyi başaran bir hayvan sever arkadaşımızın çektiği görüntüler de kanımızı dondurdu. Görüntülerde aç köpeklerin birbirlerini yediği görülüyor. Öve öve bitiremedikleri bu  barınakta hayvanlar birbirlerini açlıktan nasıl yiyebilir? Bu kamp tam bir Nazi kampı” dedi.

  “YASA İHLAL EDİLİYOR”

  Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'nun konuyla ilgili yasal süreci başlatacağını ifade eden Sürmeli, “Konuyla ilgili belediyede yetkililerle görüşüldü, kendileri konuyla ilgili gerekenin yapılacağı hususunda teminat verdiler. Biz de onlara gereken yapılırken derneklerin görüşlerinin alınması gerektiğini ilettik. Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu da konuyla ilgili yasal süreci başlatacak. 5199 sayılı yasa ve 26166 sayılı yönetmelik iptal edilmeden kesinlikle kısırlaştırılmış hayvanlar barınağa kapatılamazlar. Bu yasa ihlalidir” dedi.

  VALİLİK: CANLILARA YAPILAN HER TÜRLÜ EZİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

  Konya Valiliği’nin sosyal medya hesabından da şu açıklama yapıldı: “Canlılara yapılan her türlü eziyeti şiddetle kınıyoruz. Konu, adli-idari tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilip gerekli müeyyide ve tedbirler uygulanmaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

  ERDOĞAN: KONYA BELEDİYEMİZİN GERÇEKTEN ÇOK ÖRNEK BİR ÇALIŞMASI

  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta G20 Liderler Zirvesi kapsamındaki Endonezya ziyareti dönüşü uçakta, Bitlis’te kuduz köpeğin 11 yaşındaki Mustafa Ertekin’i ısırması ve çocuğun hayatını kaybetmesi olayının sorulması üzerine şöyle konuşmuştu:

  “Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız.

  Konuyla ilgili atılacak adımlar neyse, ne tedbir gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı.

  Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin gerçekten çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var.”

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

  KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

  Konya Büyükşehir Belediyesi, sevgi ve merhamet şehri Konya’da yaralı ve yardıma muhtaç hayvanların hayatını kurtarmak için tıbbi cihazlarla donatılmış “Canbulan” adı verilen acil müdahale aracı ile hizmet veriyor.

  TAM TEŞEKKÜLLÜ HAYVAN HASTANESİ

  Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi olarak sokak hayvanları ile ilgili merhameti temel alan çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Bu bağlamda Türkiye’nin en büyük ve en modern Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni açtıklarını belirten Başkan Altay, “Ayrıca bakımevimizde tam teşekküllü bir hayvan hastanemiz mevcut. Bir taraftan da ‘Gönüllü Hayvan Dostları Projesi’ kapsamında 5 binin üzerinde sokak hayvanını sahiplendirdik. Bunların denetimini de e-pati sistemiyle düzenli olarak yapıyoruz.” diye konuştu.

  PROJELERİMİZİ MERHAMET ODAKLI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

  Başkan Altay şöyle devam etti: “Özellikle şehir hayatında trafik kazalarıyla karşılaşan sokak hayvanlarının bir yerden bir yere nakli ve bu süre zarfında müdahalesiyle ilgili ciddi bir sorun vardı. Bunu ortadan kaldırmak adına tam teşekküllü, hayvanlara göre dizayn edilmiş bir hayvan ambulansı ortaya çıkarıldı ve ismine de ‘Canbulan’ dedik. Özellikle yaralanmalı kazalarda acil durumlarda arkadaşlarımız hayvanlara müdahalelerini gerçekleştiriyor. Ya Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde ya da bakım evimizde bulunan tam teşekküllü hastanemizde tedavilerini yürütüyoruz. Biz yaratılan her şeyi yaratandan ötürü seviyoruz ve merhamet odaklı olarak bu projelerimizi gerçekleştiriyoruz.”

  TÜM ACİL MÜDAHALELER YAPILIYOR

  Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekimi Seyit Mehmet Dağ, “Canbulan’ımızın içerisinde defibrilatör cihazı, oksijen vakum sistemi, mekanik ventilasyon ve aspirasyon cihazı, yoğun bakım kuvözü, hasta başı monitörü ve hayvana ilk müdahale yapılabilecek şekilde ilaçlar ve tıbbi malzemeler mevcut. Çağrı merkezimize gelen ihbarlar doğrultusunda trafik kazası geçirmiş, hasta, yaralı, bakıma muhtaç sahipsiz kedi ve köpeklerin bakımevimizde bulunan tam donanımlı hayvan hastanesinde veya Selçuk üniversitesi hayvan hastanesinde acil müdahaleler yapılabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

  BÜYÜKŞEHİR HER ZAMAN YANIMIZDA

  Mevlana Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gonca Cansoy, “Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi her problemde, her sıkıştığımızda yardımımıza koştu. Canbulan da Büyükşehir Belediyemizin verdiği en büyük hizmetlerden biri. Yine ambulansları vardı, her ihtiyacımız olduğunda yanımızda oldular ama Canbulan ile bu kat kat arttı. Teşekkür ederiz.” dedi.

  CANBULAN’IN TEKNİK ÖZELLİKLERİNE HAYRAN KALDIK

  Sessiz Canlar Cemiyeti Hayvanları Koruma Derneği Başkanı ve Konya Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Cem Karakız, “Canbulan’ın teknik özelliklerine hayran kaldık. İlk yardımda bir insan nelere ihtiyaç duyacaksa, neler gerekliyse Canbulan’da mevcut. Bu, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sessiz canlara verdiği kıymetin göstergesidir. Biz bundan çok memnunuz.” diye konuştu.

  Konya Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına acil müdahale hizmetlerinde Selçuklu, Meram, Karatay İlçe Belediyeleri ile birlikte hareket ediyor. 07.00-23.00 saatleri arasında ilçe belediyeleri hizmet verirken, 23.00-07.00 saatleri arasında da Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına acil müdahale hizmeti veriyor. 444 55 42 /4040 üzerinden çağrı merkezine gelen ihbarlar üzerine hareket eden ekipler, yaralı hayvanlara en kısa sürede müdahale ederek hayata tutunmalarını sağlıyor.

  Yazı kaynağı : www.konya.bel.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap